Najnowsze

Najnowsze

Ofensywa

Raport o systemie emerytalnym poznamy w przyszłym tygodniu, dobrym terminem byłby wtorek po posiedzeniu rządu - mówi Adam Jasser, minister w kancelarii premiera i członek Rady Gospodarczej przy premierze. Jego zdaniem, raport pokaże, że funkcjonowanie OFE przyniosło jak na razie więcej kosztów niż korzyści.

Perspektywy branży medycznej

Lux Med i brytyjska Bupa nie wykluczają dalszej konsolidacji na polskim rynku usług medycznych. Prezes Luxmedu Anna Rulkiewicz mówiła na naszej antenie, że do strategii tych spółek pasują firmy z różnych sektorów rynku. Bupa sfinalizowała przejęcie Lux Medu w kwietniu tego roku. Wartość transakcji przekroczyła miliard 600 milionów złotych.

Surowce w centrum uwagi

Po wczorajszym tąpnięciu złoto jest najtańsze od blisko 3 lat, cena miedzi spadłą wyraźnie poniżej 7 tys. dolarów za tonę do poziomów z października 2011-ego roku. Ropa Brent naruszyła poziom 50 dniowej średniej kroczącej. Czy mamy do czynienie z głęboką ale tylko korektą, czy świat wchodzi w nową erę niskich cen surowców i czekają nas kolejne spadki ? Gościem Dnia na Rynkach była Dorota Sierakowska – analityk DM BOŚ

Plany Hygieniki

W drodze po 350 milinów rocznych przychodów. Znana do niedawna z produkcji pieluch i dystrybucji artykułów do higieny osobistej - giełdowa Hygienika – konsekwentnie realizuje projekt budowy dużej sieci detalicznej pod marką Daily. Spółka właśnie zakończyła emisje nowych akcji pozyskując z niej 7-em milinów złotych. Pytanie co jeszcze musi się wydarzyć by zbudować nowy silny brand i kapitałochłonny biznes detaliczny ? Naszym gościem był Kamil Kliniewski – prezes spółki.

Wycena Bena

Po wielu miesiącach wzrostu paniczna wyprzedaż aktywów - tak rynki zareagowały na konferencję szefa Fedu. Z globalnego rynku mogło wyparować nawet bilion dolarów. Cześć inwestorów zadaje sobie jednak pytanie czy taka wyprzedaż była uzasadniona. Okazuje się, że odpowiedź nie jest prosta o czym przekonał się Mikołaj Kunica, który rozmawiał z strategiem Barclays Capital Piotrem Chwiejczakiem.

Twój brat PIT

Podatkowy aspekt handlu długiem. Jak sprzedać fakturę i odzyskać część należności w "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z dr Marcinem Jamrożym, partnerem w Roedl & Partner.

Wyboista droga do ożywienia

Wiosna w polskich fabrykach ciągle nie nadchodzi. W maju produkcja przemysłowa spadła i to mocniej niż oczekiwano. Znowu zmroziły informacje z budowlanki, która jest w rozsypce. Dominik Cierpioł

Agencja TVN rozpoczyna współpracę z ENEX-em

Agencja TVN rozpoczyna współpracę z ENEX-em (European News Exchange). Dzięki temu będzie ona w Polsce wyłącznym dystrybutorem materiałów wideo produkowanych przez największe stacje telewizyjne. To pierwsza tego typu umowa w historii ENEX-u.

Eksperyment na bezrobociu

Z urzędu pracy- do prywatnego pośredniaka. W poniedziałek rusza pierwszy w Polsce projekt, w którym bezrobotnym w szukaniu pracy pomagać będą prywatne firmy. Program pilotażowy będzie działał w trzech województwach: mazowieckim, dolnośląskim i podkarpackim. Chodzi o wypracowanie zasad współpracy między urzędami pracy, a agencjami zatrudnienia, które mają duże doświadczenie w pomocy bezrobotnym- uważa Lech Antkowiak, wicedyrektor Powiatowego Urzędu Pracy, w Warszawie.

Wycena Bena

Spadki na giełdach. Przecena na surowcach. Sygnał do wyprzedaży niemal wszystkich aktywów poza dolarem dał Fed. Szef amerykańskiej Rezerwy Federalnej narysował scenariusz odchodzenia od dodruku dolara. Według Jacka Więcławskiego z Rabobank International w Londynie obecna korekta na rynkach była tylko kwestią czasu. Więcławski uważa, że akcje i obligacje są wyceniane zbyt wysoko.

GDDKiA do Alpine Bau: Wzywamy do kontynuowania prac na S5

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wystosowała do firmy Alpine Bau pismo, w którym domaga się kontynuowania prac na budowie drogi S5 - poinformowała rzeczniczka GDDKiA Urszula Nelken. Tymczasem w środę po południu zostało wszczęte postępowanie upadłościowe wobec austriackiego koncernu budowlanego.

Alpine Bau bankrutuje

Alpine Bau - firma, która buduje kilka odcinków dróg w Polsce i jest drugim co do wielkości koncernem budowlanym w Austrii, złożyła wniosek o uznanie niewypłacalności. Lech Witecki z Generalnej Dyrekcji uważa, że Alpine Bau źle oszacowała koszty budowy dróg, co stało się powodem jej problemów w Polsce. Uważa on jednak, że należności podwykonawców firmy są niezagrożone.

Milion w portfelu

Od początku inwestycji portfel Andrzeja Kaczorowskiego zyskał 41,53%. W XIII edycji portfel stracił 2,54%. Zarządzający portfelem jest uczestnikiem programu od kwietnia 2011. Największy zysk w ostatniej odsłonie przyniósł depozyt (+0,67%). Największa strata w XIII odsłonie na kontrakcie na DAX -5,16%. O zmiany w portfelu pytał gościa Robert Stankiewicz.

(OFE)nsywa

Zamieszania wokół OFE ciąg dalszy. Zdaniem profesora Leszka Balcerowicza pomysły polityków platformy obywatelskiej i PSL na reformę OFE są zagrożeniem dla rozwoju polskiej gospodarki. O zmianach przygotowywanych przez rządzącą koalicję rozmawialiśmy z Jolanta Fedak, byłą minister pracy.

Kondycja deweloperów

Czy wzrost wycen największych deweloperów jest uzasadniony fundamentalnie ? Jaka jest kondycja rynku mieszkaniowego ? Starający się obniżyć poziom zadłużenia kosztów Polnord ma za sobą dwa miesiące dynamicznego odbicia. Od dołka z połowy kwietnia kurs spółki wzrósł o ponad sto procent ale i tak kapitalizacja firmy jest o 14 procent mniejsza niż na koniec zeszłego roku. A jak wygląda codzienny biznes Polnordu i ile spółka jest w stanie zarobić w tym roku ? Naszym gościem był Tomasz Sznajder – wiceprezes i dyrektor finansowy Polnordu

Konta pod kontrolą MF

Ministerstwo Finansów domaga się pełnego wglądu w operacje finansowe Polaków - w konta bankowe, operacje na rachunkach oraz przekazy pocztowe, donosi Puls Biznesu. Jak uzasadnia resort, dostęp do tych informacji ma szczególne znaczenie dla skuteczności zwalczania naruszeń prawa w zakresie zaniżania podstaw opodatkowania i nieujawniania źródeł pochodzenia przychodów i majątku. Zdaniem Marcina Dyla, prezesa Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami pomysł jest niefortunny i ministerstwo szybko się z niego wycofa. Rozmowa miała miejsce w trakcie Forum Funduszy Inwestycyjnych, na Giełdzie Papierów Wartościowych. Imprezie patronuje TVN CNBC.

Protesty w Brazylii

Kolejna niespokojna noc w Brazylii. Nawet 50 tysięcy osób wyszło na ulice Sao Paulo - największej metropolii Ameryki Południowej. Demonstracja miała przebiegać pokojowo, ale nie obyło się bez incydentów. Protesty są efektem rozwarstwienia społecznego i wielu nierozwiązanych problemów gospodarczych. Tak uważa Wojciech Baczyński, były wicekonsul handlowy w Brazylii.

Trudniej o kredyt

Koniec kredytów na mieszkanie bez wkładu własnego. Komisja Nadzoru finansowego zaleciła bankom, by począwszy od przyszłego roku wymagały od klientów własnych oszczędności na poziomie przynajmniej 5% wartosci nieruchomości. O kredytach w rozmowie z Michałem Karajkowskim, DK Notus

Produkcja przemysłowa

Produkcja przemysłowa hamuje. W maju według danych GUS wystąpił spadek o 1,8% licząc rok do roku. Ekonomiści szacowali spadek o 0,8%. Ożywienie popytu może być motorem przyszłych wzrostów. Zdaniem Piotra Bujaka, głównego ekonomisty Nordea Bank Polska choć, obecnie produkcja jest w stagnacji, ale kolejne miesiące będą wzrostowe.

Akcje CEDC anulowane

Polscy inwestorzy czują się poszkodowani anulowaniem akcji przez CEDC. Spółka 5 czerwca poinformowała, że notowane wcześniej na GPW udziały już nie są ważne - a decyzja została podjęta na podstawie układu z wierzycielami zawartego na gruncie prawa stanu Delaware w USA. Mecenas Wojciech Chabasiewicz, partner w kancelarii Chabasiewicz, Kowalska i partnerzy tłumaczy, że anulowanie akcji - możliwe na gruncie prawa amerykańskiego - ma takie same konsekwencje, jak dokonywana na gruncie prawa polskiego, sprzedaż majątku upadłego przedsiębiorstwa.

Przegląd prasy: Polacy lubią chodzić do banku

Mimo że liczba placówek bankowych spadła z ponad 15 tys. w roku 2010 do 13 tys. 590 w kwietniu br., to jednak długo jeszcze będą one potrzebne. Jak bowiem wynika z badań TNS Polska, które cytuje "Puls Biznesu", Polacy lubią "chodzić do banku".

Twój brat PIT

Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepisy o podatku od spadków i darowizn w latach 2007 -2008 były niekonstytucyjne. Wówczas był tylko 1 miesiąc na zgłoszenie darowizny fiskusowi, teraz mamy na to 6 miesięcy. W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Joanną Senkowską z kancelarii BSS.

Trundy rynek a potrzebne zmiany

Dane o produkcji przemysłowej nie rozpieszczają. Jak zarządzać firmą w czasach spowolnienia w "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Ewą Opolską, trenerem w Ernst & Young Academy of Business.

Gwarancje dla MŚP

Bank Pekao SA dołączył do programu gwarancji de minimis. O tym jakie warunki musi spełnić firma by skorzystać z zabezpieczenia kredytu w "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Tomasz Kierzkowskim, dyrektorem w Departamencie Klienta Biznesowego Pekao SA.

Negocjator w biznesie

To kolejna odsłona cyklu "negocjator w biznesie" w "Blajer mówi: Biznes". O tym jak przygotować się do negocjacji rozmawiamy z mec. Markiem Kujawą negocjatorem, ekspertem w BCC I KIG.

Cudzy pomysł na własny biznes

O naśladowaniu sprawdzonych wzorców w biznesie i o biznesie na tworzeniu tych wzorców, na przykładzie największej sieci pizzeri w Polsce, która zmienia swoje oblicze. O składnikach, recepturze i temperaturze wypieku skutecznej franczyzy Dominik Cierpioł

Polityka i Pieniądze

Coraz tańszy kredyt ale czy firmy widzą już ożywienie w biznesie i szykują inwestycje? Jakie są prognozy na drugą połowę trudnego roku? Czy spadek stóp procentowych nadal będzie uderzał w marże polskich banków? Czy na rynku obligacji widać już sygnały odwrócenia trendu? Te pytania zadajemy Mateuszowi Morawieckiemu - prezesowi BZ WBK, który po przejęciu Kredyt Banku wyrasta na gracza numer trzy polskiego sektora bankowego.