Rozmowy rządu ze związkami dotyczące sposobów poprawy sytuacji polskiego górnictwa mają się odbyć w piątek. Premier Donald Tusk zaprosił związkowców do swojej kancelarii w ubiegły poniedziałek.
Piątkowe spotkanie w Warszawie ma być kontynuacją ubiegłotygodniowej dyskusji Donalda Tuska z przedstawicielami górniczych central związkowych. 5 maja premier rozmawiał ze związkowcami o trudnej sytuacji branży w Katowicach. Dzień później odbył się tam „szczyt węglowy” - pomyślany jako spotkanie szerszej reprezentacji rządu, związków, szefów spółek węglowych oraz ekspertów.
Lekki optymizm
Związkowcy po spotkaniach z premierem mówili, że w kwestii dalszych uzgodnień są "umiarkowanymi optymistami". Szef górniczej Solidarności Jarosław Grzesik określał rozmowy jako "bardzo merytoryczne. Dwa dni później związkowcy odłożyli do 16 czerwca planowaną pierwotnie na 19 maja związkową demonstrację w Warszawie. Wskazywali, że w ub. poniedziałek premier zapowiedział, że będzie potrzebował ok. 10 dni, aby przygotować się do odpowiedzi na pytania i postulaty strony społecznej.
Termin ten upływa w piątek. - Mam nadzieję, że to będzie spotkanie, które choć po części da odpowiedź, czy to tylko gra wyborcza ze strony premiera, rządu i Platformy, czy chodzi o faktyczne rozwiązania problemów - powiedział we wtorek Grzesik. - Z naszej strony mają być przedstawiciele wszystkich organizacji związkowych. Nie wiemy, kto – prócz premiera – ma reprezentować rząd. Nie wiemy też, czy w rozmowach ma brać udział ktokolwiek z pracodawców czy ekspertów - dodał szef górniczej Solidarności.
Z udziałem premiera
W poprzednich tygodniach przedstawiciele górniczych central związkowych domagali się zaangażowania Donalda Tuska oraz planu ratunkowego dla całej branży węglowej. 29 kwietnia ok. 10 tys. górników manifestowało na ulicach Katowic. Złożyli wówczas skierowaną do premiera petycję, w której domagali się m.in.: ograniczenia importu węgla spoza UE, nowej strategii dla branży i tzw. ustawy górniczej, długoterminowej strategii dla sektora paliwowo-energetycznego wraz z tworzeniem wspólnych grup kapitałowych w tych branżach, czasowych ograniczeń obciążeń spółek węglowych oraz aktywnych działań przeciw unijnej polityce klimatyczno-energetycznej
Po "szczycie węglowym" premier mówił m.in. o promocji i ochronie polskiego węgla jako rekomendowanym kierunku działań dla tej branży. Zapowiedział też m.in. analizę możliwości eliminacji „nieuczciwego” importu węgla i usprawnienia handlu tym surowcem, a także przegląd obciążeń fiskalnych górnictwa i prawa zamówień publicznych. Wskazał również na konieczność poprawy konkurencyjności polskiego węgla.
7 maja, podczas otwarcia Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, Donald Tusk akcentował, że bezpieczeństwo energetyczne oznacza rehabilitację polskiego węgla. Zapowiedział m.in. decyzje finansowe, by osiągnąć ten cel. W ub. piątek premier poinformował, że rozważane jest przedłużenie terminu spłaty zadłużenia Kompanii Węglowej wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zapowiedział, że konkretne ustalenie w tej materii ma być gotowe właśnie na spotkanie ze związkami - 16 maja.
Po piątkowym spotkaniu w Warszawie kolejne rozmowy rządu z górniczymi związkami zaplanowano na przełom maja i czerwca. Wtedy mają zostać podsumowane rekomendacje dla branży przygotowane przez zespół rządowy.
Autor: mn//gry / Źródło: PAP