Wiosna i lato sprzyjają prowadzeniu sezonowego biznesu. Bardzo popularne są punkty przygotowujące np. hot-dogi. Okazuje się jednak, że to wcale nie taki prosty biznes. Bo na przykład różne składniki hot-dogów mają różne stawki podatku VAT. W "Biznesie dla ludzi" Paweł Blajer pytał o sens takiego opodatkowania.
Na ketchup podatek VAT wynosi 8 proc., z kolei na musztardę 23 proc. Dlaczego?
- Chyba nikt do końca nie wie, dlaczego tak jest. Ustawodawca dając dwie różne stawki na te produkty nie dał żadnego uzasadnienia. Nie jesteśmy w stanie wytłumaczyć logicznie dlaczego musztarda nie korzysta z preferencji podatkowej, a ketchup korzysta - podkreślił Przemysław Kilim, doradca podatkowy w KPMG.
A jaki mamy VAT, jeśli ketchup zmieszamy z musztardą lub odwrotnie? - To jest bardzo trudne do oceny, czy to jest jeszcze musztarda, czy już nie. Podszedłbym do tego bardzo racjonalnie. Jeżeli dodajemy znikomą ilość ketchupu do musztardy, to traktujemy to jako musztardę i dajemy 23 proc. VAT - zaznaczył Kilim.
Zatem jaki VAT na gotowego hot-doga? - W przypadku takiej sprzedaży zastosował bym stawkę 5 proc. Powiedziałbym, że to jest po prostu gotowe danie - zaznaczył ekspert.
Jak więc wyjaśnić te różnice w wysokości VAT? - Kupując musztardę w słoiku kupujemy zupełnie inny produkt niż hot-doga. Mamy element składowy hot-doga. Nie porównywałbym tych dwóch produktów. Czym innym jest zakup musztardy w słoiku w sklepie, a czym innym jest zakup gotowego dania - podsumował Kilim.
VAT na musztardę – 23 proc. VAT na ketchup – 8 proc. VAT na hot dog na wynosi – 5 proc. VAT na hot dog w restauracji – 8 proc.
Autor: mn//gry / Źródło: TVN24 Biznes i Świat
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Biznes i Świat