Najnowsze

Najnowsze

Milion w portfelu

Portfel Błażeja Bogdziewicza z Caspar Asset Management zyskał od początku inwestycji ponad 11%. W ostatniej odsłonie zarabia on 2%. O zmiany w portfelu pytał zarządzającego Robert Stankiewicz.

Konkurencyjność polskiej gospodarki

Droga do konkurencyjnej polskiej gospodarki może wydać się czasem długa i kręta. Co zrobić aby uczynić polskie firmy bardziej konkurencyjnymi? Jak osiągac przewagę nad reszta rynku? Pytamy o to prof. Marzennę Weresą z SGH.

Inwestycje najbogatszych

Opublikowano ranking 100 najbogatszych Polaków wg. magazynu Wprost. Podobnie jak w ubiegłym roku liderem rankingu został Jan Kulczyk. Czego od najbogatszych mogą się nauczyć Ci, którzy nie mają takiego majątku ale mają marzenia by dorobić sie takiej fortuny? Rozmowa z Maciejem Kossowskim, prezesem Wealth Solutions.

Rynki pod presją szefa Fed

Słowa szefa Fed Bena Bernanke o tym, że drukowanie dolarów może się niebawem skończyć, gdyż w gospodarce widać oznaki ożywienia, wywołały panikę na rynkach. Magdalena Majewska-Koch z UBS Wealth Management w Zurychu uważa, że Bernanke mógł specjalnie wybrać na taką deklarację okres letniej słabszej aktywności i niższych obrotów na rynkach.

Awaria na GPW

Błąd w module obliczania indeksów spowodował dużą awarię na GPW. Do południa inwestorzy zawierali transakcje na kontraktach na WIG20 w oparciu o błędne wartości. Około 12-stej GPW wstrzymała handel kontraktami i notowania części indeksów. Notowania wznowiono o 12:45, a handel kontraktami o 13-stej. Błażej Karwowski z biura PR warszawskiej giełdy mówi TVN CNBC, że decyzji o tym, czy anulować błędne transakcje jeszcze nie ma. Na razie udało się usunąć błąd w formule, który pojawił się po zmianie składu indeksu - dziś zamiast Boryszewa w WIG20 pojawił się BZ WBK.

Awaria na warszawskiej giełdzie wstrzymała transakcje

O godz. 12.45 Giełda Papierów Wartościowych wznowiła publikację indeksów, która wcześniej w poniedziałek została wstrzymana - poinformowała GPW w komunikacie. Powód? Publikacja indeksów odbywała się w nieprawidłowy sposób.

Droga do ożywienia

Nastroje w niemieckich firmach poprawiają się drugi miesiąc z rzędu. Mierzący je indeks instytutu IFO w czerwcu drgnął w górę i znalazł się na poziomie blisko 106-u punktów. Zdaniem głównego ekonomisty Deutsche Banku taki wynik może oznaczać, że w drugim kwartale cała gospodarka strefy euro wyjdzie na plus.

Unibep rozpycha się na rynku

Miliard złotych mogą przekroczyć przychody Unibepu w tym roku, zapowiedział prezes spółki w TVN CNBC. W 2012 roku wyniosły blisko 834 miliony złotych. Jan Mikołuszko twierdzi, że portfel zamówień na ten i przyszły rok wygląda bardzo dobrze, a Unibep walczy o kolejne kontrakty między innymi w Norwegii.

Targi lotnicze w Paryżu

Zakończyły się 50-te targi Paris Air Show. Europejski Airbus zebrał najwięcej zamówień na swoje maszyny. Amerykański Boeing nie poradził sobie dużo gorzej. Wraz z ekspertem ds. rynku lotniczego Comarch, Dominikiem Bonieckim podsumowywaliśmy targi w Paryżu.

Szukając ożywienia

Transport barometrem gospodarki. Czy widać już pierwsze znaki ożywienia w Polsce? Naszym gościem był Szef logistycznej spółki - PCC Intermodal, Dariusz Stefański.

Kondycja konsumenta

Ekologiczna i nietania, ale konsumenci kupują ja coraz częściej. Organic – Farma Zdrowia o zdrowiu i sile polskiego konsumenta. Naszym gościem był prezes spółki, Sławomir Chłoń.

100 największych spółek świata

13,6 biliona dolarów - to łączna wartość 100 najcenniejszych spółek na świecie. W pierwszej dziesiątce są między innymi Exxon Mobil i Google jednak pod względem wartości wszystkich zdystansował Apple. Naszym gościem był Bartosz Margol, menedżer w zespole rynków kapitałowych PWC.

W co gra rynek

WIG20 wciąż daleko do odrobienia strat z zeszłego tygodnia. Indeks skupiający największe spółki z warszawskiej giełdy spadł w ubiegłym tygodniu o blisko 10%. O prognozę dla warszawskiej giełdy poprosiliśmy Pawła Szczepanika, Szkolenia z Inwestycji Giełdowych.

Droga do ożywienia

Nastroje w niemieckich firmach poprawiają się drugi miesiąc z rzędu. Mierzący je indeks instytutu IFO w czerwcu drgnął w górę o 0,2 punktu i znalazł się na poziomie 105,9 punktu. To tyle, ile prognozowali ekonomiści. O to czy Niemcy na dobre weszły już na drogę do ożywienia pytaliśmy Adama Czerniaka, głównego ekonomistę Polityka Insight.

Milion w portfelu

Adam Dakowicz zyskał w XIII odsłonie prawie 7,5%. Portfel Andrzeja Kaczorowskiego stracił w XIII odsłonie ponad 2,5%. Ma on nadal najwyższą stopę zwrotu, od początku inwestycji 41,5%. Podsumowania tygodnia dokonujemy razem z Tomaszem Publicewiczem, prezesem Analizy Online.

Wakacje na jachcie

Początek lata to być może ostatnia chwila by ci którzy kochają wiatr i wodę zaplanowali gdzie spędzą swój urlop i przede wszystkim ile za taki urlop na jachcie zapłacą. Rozmawiamy o tym z Maciejem Olszewskim, Master Yachting.

Kondycja Polskiej Gospodarki

Co zyskamy gdy nasza gospodarka stanie się bardziej konkurencyjna? Jak wygląda obecnie konkurencyjność „ kapitału ludzkiego” w Polsce? Rozmowa z Grzgorzem Tchorkiem, Uniwersytet Warszawski.

Kondycja polskiego konsumenta

Wskaźnik ufności konsumenckiej w czerwcu nie zmienił się od zeszłego miesiąca i wyniósł – 27,9 pkt. Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej opisujący oczekiwania co do konsumpcji indywidualnej, wyniósł – 34,6. Jest to spadek o 0,5pkt. proc. Zdaniem Jarosława Janeckiego, głównego ekonomisty Societe Generale, poprawy należy oczekiwać w czwartym kwartale.

Arłukowicz bronił mentoli do końca. Ministrowie UE chcą je wycofać

Ministrowie zdrowia państw UE zaproponowali w piątek, by w ramach zmian w dyrektywie tytoniowej zakazać sprzedaży papierosów z dodatkami aromatycznymi, jak mentol. Nie zgodzili się jednak na taki zakaz dla papierosów cienkich (tzw. slimów), jak chciała Komisja Europejska. Minister Bartosz Arłukowicz stał na stanowisku, że należy pozostawić wolny wybór Europejczykom w kwestii palenia i nie zgadzał się na żadne zmiany w tym zakresie.

Zgromadzenie wspólników

Kolejny odcinek cyklu "Zgromadzenie wsolników" w "Blajer mówi: Biznes". W rozmowie z Krzysztofem Rąpałą z kancelarii RKKW wyjaśniamy jak przeprowadzić zgromadzenie wspólników, pod nieobecność części udziałowców.

Nyski eksperyment

Czy wysokie bezrobocie sięgające prawie 14 procent w skali kraju to fikcja? A może fikcyjna jest próba poprawiania statystyk? Faktem jest, że w Nysie na płatne prace publiczne nie zdecydowała się połowa ludzi, którzy rzekomo szukali zajęcia. Dominik Cierpioł

Milion w portfelu

Portfel Rafała Lorka od początku inwestycji zyskał 22%. w XIII odsłonie zyskał 2,6%. Jest on uczestnikiem miliona w portfelu od marca 2011. Największy zysk w XIII odsłonie na Ishares Nasdaq Biotechnology fund 6,46%. Największa strata z XIII odsłonie na Ishares MSCI Indonesia Fund -4,51%.

Rynki po FEDzie

Silna przecena na złotym. Polska waluta była w czwartek rano najsłabsza do euro od ponad roku. Złoto- znalazło się na poziomach najniższych od roku, przecena dotknęła wszystkie rynki wschodzące. To efekt zapowiedz, że FED może za rok zakończyć program skupu obligacji. Mimo uspokajającego przekazu płynącego ze strony FEDu, po konferencji Bena Bernanke rynki zareagowały spadkami. Zdaniem Marcina Kacperczyka, profesora NY University Stern School of Business, inwestorzy zareagowali zbytnią nerwowością.

Jak być Eko?

Czy możliwa jest w Polsce budowa ekologicznego nowoczesnego domu - nawet na kredyt, a potem ta inwestycja - czy nasz dom - sam na siebie będzie zarabiał? Teraz jeszcze nie, ale są tacy, którzy wierzą że to będzie możliwe i to ponoć już niedługo. Rozmawiamy z Małgorzatą Skuchą, prezesem NFOŚIGW.

Przecieki z rządowego raportu

Raport o systemie emerytalnym poznamy w przyszłym tygodniu, dobrym terminem byłby wtorek po posiedzeniu rządu - mówił w TVN CNBC Adam Jasser, minister w Kancelarii Premiera i członek Rady Gospodarczej przy premierze. Jak dotąd, do mediów wyciekały niemal codziennie informacje dotyczące OFE. Praktycznie wszystkie negatywne. Jaki jest cel polityczny takich zabiegów? Co rząd może zyskać?

Wyprzedaż na rynkach

Złoto znalazło się poniżej 1300 dolarów za uncję - pierwszy raz od września 2010 roku. Miedź w pobliżu 6800 dolarów. Surowce wśród najmocniej taniejących aktywów na fali obaw, że FED zakończy dodruk pieniędzy. Obecnie co miesiąc amerykańska Rezerwa Federalna skupuje obligacje warte 85 mld dolarów. Według Krzysztofa Rosińskiego, rynek za bardzo zwraca uwagę na politykę pieniężna, a nie docenia poprawiających się fundamentów gospodarki USA.

Afera antybiotykowa

Program "Uwaga TVN" ujawnił nielegalny proceder podawania leków zwierzętom hodowlanym. Antybiotyki mogą być stosowane jedynie pod nadzorem weterynarza. Według Witolda Choińskiego, prezesa Związku Polskie Mięso, szereg kontroli mięsa przeprowadzany na różnym etapie jego produkcji powinien gwarantować bezpieczeństwo gotowych produktów.

GDDKiA zrywa z Alpine Bau. Firma: nie ma prawa

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że w piątek odstąpiła od umowy z Alpine Bau na budowę drogi ekspresowej S5 Poznań -Wrocław na odcinku Kaczkowo - Korzeńsko. Alpine Bau nie dokończy też budowy drogi krajowej nr 16 od Biskupca do Borek Wielkich. Jako powód podano niewywiązanie się wykonawcy z zapisów umowy. Decyzję GDDKiA kwestionuje Alpine Bau.