Staż pracy decyduje o wielu ważnych, z punktu widzenia pracownikach, kwestiach, m.in. o długości przysługującego urlopu. Czy lata przepracowane poza granicami Polski wliczają się do stażu pracy w kraju? O tym w programie Pawła Blajera "Biznes dla ludzi".
Przepisy unijne gwarantują każdemu obywatelowi UE prawo do swobodnego przemieszczania się i przebywania na terytorium Państw Członkowskich. Prawo pozwala swobodę przepływu pracowników.
W swoim programie Paweł Blajer odpowiedział na pytanie, czy praca na terenie krajów Unii Europejskiej traktowana jest inaczej niż praca np. w Stanach Zjednoczonych?
- Jest ważne to co się robiło także za granicą. I to zarówno w zakresie uprawnień pracowniczych, jak i świadczeń społecznych. Różnica jest tylko taka, że inne są podstawy prawne. W jednym i w drugim przypadku to jest uznawane - podkreśliła Magdalena Zwolińska z DLA Piper.
I dodała: - To czy pracujemy w Unii, czy poza nią nie ma znaczenia. Przepis mówi wprost, że pracodawca ma uznawać okresy zatrudnienia za granicą.
W jaki sposób udokumentować zatrudnienie? - Ma to być okres zatrudnienia udokumentowany. Przepis nie mówi, czym to należy udokumentować, ale należy przyjąć, że powinny to być świadectwa pracy - odpowiednik polskiego świadectwa pracy, zaświadczenie lub umowa o pracę - zaznaczyła Zwolińska.
Co zyskujemy? - Możemy mieć dłuższy urlop wypoczynkowy, czasami możemy liczyć na dodatki stażowe - podkreśliła.
Program "Biznes dla Ludzi" Pawła Blajera do obejrzenia na antenie TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o godz. 20.00.
Autor: red. / Źródło: TVN24 Biznes i Świat