"Auto z kratką" pobudziło rynek. Jak utrzymać ten trend?

Koniec pełnego odliczenia VAT od aut "z kratką". Od dziś nowe przepisy
Koniec pełnego odliczenia VAT od aut "z kratką". Od dziś nowe przepisy
TVN24 Biznes i Świat,
Koniec pełnego odliczenia VAT od aut "z kratką". Od dziś nowe przepisyTVN24 Biznes i Świat,

Pierwszy kwartał 2014 roku był niezwykle udany dla branży motoryzacyjnej. Dzięki możliwości odliczenia pełnego podatku VAT przy zakupie auta „z kratką” salony samochodowe odnotowały rekordowe wyniki sprzedaży nowych samochodów. Jak utrzymać ten trend? Eksperci nie mają wątpliwości: potrzebna jest rządowa strategia i zmiany w prawie podatkowym.

W pierwszym kwartale 2014 roku zarejestrowano w Polsce 96 tys. 853 samochodów osobowych, o 28 proc. więcej niż rw tym samym okresie – rok wcześniej, tak podaje Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar. To zasługa zbiegu dwóch okoliczności: trwającej akcji wyprzedażowej modeli wyprodukowanych w 2013 roku oraz obniżek cen w związku z brakiem opodatkowania tzw. „aut z kratką”.

Dzięki „kratce”

To ostatnie zjawisko związane było z tzw. „okienkiem de regulacyjnym”, czyli okresem pomiędzy końcem obowiązywania przepisów opracowanych według starej regulacji, a początkiem obowiązywania nowych rozwiązań prawnych.

- W polskiej branży motoryzacyjnej pierwszy kwartał tego roku upłynął pod hasłem „auto z kratką”. To wywołało lawinę zamówień na tzw. „kratki”, co przełożyło się na bardzo dobre wyniki sprzedaży samochodów osobowych w naszym kraju - tłumaczy Paweł Gos, ekspert Polskiej Izby Motoryzacji.

Do życia budzi się także europejski sektor motoryzacyjny. Marzec, w którym z salonów europejskich wyjechało ponad 1,45 mln nowych osobówek, to siódmy miesiąc z rzędu „na plusie”. Od początku roku w Europie zarejestrowano o ponad 8 proc. więcej aut niż w analogicznym okresie 2013 r. – wynika z danych Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów (ACEA).

Nie kupujemy nowych aut

Mimo dobrych wyników sprzedaży, Polska pod względem sprzedaży nowych samochodów, wciąż jest daleko w tyle w porównaniu z państwami Europy Zachodniej.

Jak tłumaczy tvn24bis.pl prezes Samaru Wojciech Drzewiecki, pierwszy kwartał pokazał, że istnieje zapotrzebowania na nowe samochody, ale muszą one być tańsze. Ale bez jednolitej strategii rozwoju polskiego rynku motoryzacyjnego nie uda się tego osiągnąć.

- Taka strategia dziś nie istnieje. Obejmować powinna między innymi zmiany w systemie podatkowym, ale nie tylko. Istotnym jej elementem powinno być wypracowanie takich rozwiązań, które zapewnią stabilizację legislacyjną. Dziś mamy z tym olbrzymi problem. Przepisy ciągle się zmieniają, co często utrudnia racjonalne podejmowanie decyzji – mówi Drzewiecki. Jak podkreśla te zmiany oczywiście nie przyniosą szybkiej i znaczącej poprawy, ale „na pewno z czasem sytuacja będzie coraz lepsza”.

Za mało zarabiamy

Poza tym dziś przeciętnego „Kowalskiego” po prostu nie stać na zakup nowego auta, bo za mało zarabia. Abyśmy mogli osiągnąć poziomy sprzedaży zbliżone do innych krajów europejskich, musimy więcej zarabiać – a na to musimy poczekać kilka lat

- Realna pensja w ogromnej części kraju to około 1,5 - 2 tys. zł netto. Osoba, która tyle zarabia ma problem, aby odłożyć pieniądze na zakup nowego samochodu. Trudno się dziwić, że ktoś, kto ma w portfelu np. 40 tys. zł woli kupić kilkunastoletniego Volkswagena Passata z dobrym wyposażeniem niż nowy samochód dla swojej rodziny wielkości np. Skody Fabii. Wybór jest oczywisty i widoczny w statystykach - mówi tvn24bis.pl Łukasz Szarama, ekspert branży motoryzacyjnej.

- Polacy mają ważniejsze potrzeby, jak np. mieszkanie i jego wyposażenie - mówi tvn24bis.pl Roman Kantorski, prezes Polskiej Izby Motoryzacji. Ponadto samochód przestał być przedmiotem podnoszącym status społeczny. Jest prawie jak rower, służy do przemieszczania się z punktu A do punktu B. I co najważniejsze – używane auta są tańsze – argumentuje.

Co należy zrobić?

Branża od dawna zabiega o zmiany, które przyczyniłyby się do zmiany sytuacji na rynku. Ten proces zachodzi jednak bardzo powoli. Jak wskazują eksperci do poprawy obecnego stanu rzeczy przyczyniłoby się przede wszystkim uproszczenie systemu podatkowego.

- Należy zmienić obciążenia podatkowe za posiadanie lub zakup auta w oparciu o dane techniczne takie jak np. poziom bezpieczeństwa, emisja CO2, rok produkcji, itp. Tym samym automatycznie za auto starsze mające znacznie gorsze parametry ponosilibyśmy większe koszty - tłumaczy Szarama.

- Zmiana formuły podatku akcyzowego, który poza aspektem fiskalnym nie wnosi nic w rozwój rynku jest konieczna. VAT jako podatek stymulujący zakupy firm, to formuła którą proponuje biznes. Na razie nie ma jednak przychylności ze strony rządzących - dodaje Drzewiecki.

Nierzetelny system kontroli

Potrzebne jest również uszczelnienie systemu kontroli technicznej. Stan techniczny pojazdów dopuszczonych do ruchu w Polsce jest zły z uwagi na nierzetelne kontrole, często robione „po znajomości”. W Polsce tylko 2 proc starych aut nie przechodzi badań. W krajach skandynawskich, gdzie auta są o połowę młodsze, aż 25 proc.

W kwietniu ub. roku zespół roboczy powołany w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej przedstawił 22 tezy dotyczące zmian w systemie badań technicznych pojazdów i nadzoru nad stacjami kontroli pojazdów. Wśród nich znalazły się m.in. stworzenie centralnego rejestru stacji kontroli pojazdów oraz uprawnionych diagnostów i wprowadzenie obowiązkowych, okresowych szkoleń dla diagnostów.

Badanie technicznego pojazdu miałoby być poprzedzone identyfikacją i wykonaniem dokumentacji fotograficznej, wpisaniem numeru rejestracyjnego badanego pojazdu do rejestru badań oraz pobraniem opłaty za badanie techniczne przed jego wykonaniem.

Inne pomysły wymieniane przez ekspertów to zmiana czasu amortyzacji pojazdu w firmie, np. z 5 do 3 lat co poprawiłoby rotację nowych pojazdów na rynku, przywileje dla aut elektrycznych, zmiany w systemie rejestracji i wyrejestrowania aut, preferencyjne kredyty dla klientów indywidualnych oraz wsparcie dla rodzin posiadających więcej niż dwójkę dzieci do zakupu nowych pojazdów typowo rodzinnych typu kombi czy van.

Jak to się robi na Zachodzie?

Kierowcy z krajów Europy Zachodniej od lat korzystają z wielu przywilejów pozwalających im na kupno nowego auta.

Z zestawienia przygotowanego przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego wynika, że kierowcy kupujące auta elektryczne mogą liczyć na spore ulgi. Niestety, w zestawieniu brakuje Polski, gdzie wciąż brak jest jakichkolwiek zachęt ze strony rządu do promowania ekonomicznej i ekologicznej motoryzacji.

W Czechachpojazdy elektryczne, hybrydowe i inne napędzane paliwami alternatywnymi są zwolnione z podatku drogowego, podatek ten ma jednak zastosowanie wyłącznie do samochodów używanych do celów biznesowych.

W Niemczechz rocznego podatku drogowego, na okres 5 lat od daty ich pierwszej rejestracji, zwolnione są wszystkie pojazdy elektryczne.

Podobnie jest we Włoszech - pojazdy elektryczne, napędzane CNG i LPG zwolnione są z rocznego podatku drogowego na okres 5 lat od daty ich pierwszej rejestracji, później - w zależności od regionu - ich właściciele korzystają z ok. 75 proc. obniżki stawki podatku.

Ze zwolnień podatkowych korzystają także Holendrzy. Tu pojazdy elektryczne są zwolnione z podatku rejestracyjnego i z rocznego podatku drogowego, a pozostałe pojazdy - w tym hybrydowe - podlegają zwolnieniom, o ile emitują do 95 g CO2/km (diesel) i 110 g CO2/km (benzyna).

W wielu krajach europejskich zdecydowana większość samochodów ma silniki poniżej 2 litrów pojemności. Spowodowane jest to podatkami uzależnionymi są od pojemności. Kierowcy decydują się na auta o pojemności poniżej 2 litrów, ponieważ podatek od tych aut jest nie raz 4 razy niższy.

Co robi rząd?

Rząd chce wesprzeć firmy działające w sektorze motoryzacyjnym – zapowiadał już w ub. roku minister gospodarki Janusz Piechociński. Przyznał, że chciałby, aby Polacy kupowali więcej nowych samochodów zamiast sprowadzanych starych używanych aut z zachodu.

Szef resortu zapowiedział kilka nowych regulacji, m.in. poprawę skuteczności kontroli technicznej pojazdów, wprowadzenie obowiązkowego badania technicznego pojazdu po wypadku, czy rozpoznanie możliwości zaostrzenia przepisów umożliwiających import używanych pojazdów.

Przyszłość

Eksperci nie są zgodni co do prognoz sprzedaży nowych pojazdów w nadchodzących miesiącach. Według Drzewieckiego polski rynek będzie się rozwijał.

- Już notujemy wzrosty sprzedaży i wygląda na to, że kolejne miesiące także będą dobre. Perspektywy długoterminowe, wynikające z szacowanego potencjału rynku są bardzo dobre. Tempo rozwoju będzie jednak w dużym stopniu uzależnione od bezpośrednich działań rządu oraz od otoczenia gospodarczego. W Polsce rejestruje się dziś około 1 mln aut, z czego ponad 700 tys. używanych i niecałe 300 tys. nowych. Mamy nadzieję, że proporcje te z biegiem czasu uda się odwrócić.

Innego zdania jest Szarama, który obawia się, że szykuje się marazm i spowolnienie sprzedaży.

- Biorąc pod uwagę fakt, iż to firmy i instytucję w znaczącym stopniu napędzają sprzedaż aut może nie być tak kolorowo jakby się niektórym zdawało po pierwszych miesiącach tego roku. Powodem jest to, że większość z nich kupiła pojazdy w okresie bardziej atrakcyjnym podatkowo, który obecnie minął. Najbliższe miesiące będą powrotem do sytuacji roku 2013. Jeśli będzie następował ogólny wzrost sprzedaży to nie będzie on specjalnie istotny. W kilku markach spodziewałbym się nawet znaczących spadków.

Co się sprzedaje?

W marcu br. marki popularne zanotowały wzrost w porównaniu do marca 2013 roku o 40 proc, liczba zarejestrowanych samochodów marek premium wzrosła w tym okresie o 51 proc. W 2014 roku wzrost liczby rejestrowanych aut marek popularnych wyniósł 26 proc. W tym samym okresie liczba rejestracji marek premium wzrosła o 53 proc.

Autor: Tomasz Leżoń//gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Dzieci i młodzież potrafią wydać spore pieniądze na zakup wirtualnych skrzynek z nagrodami. Eksperci ostrzegają, że w ten sposób młodzi ludzie są wciągani w uzależnienie od hazardu. Działalność firm, które na tym zarabiają, umożliwiają luki prawne i przestarzałe przepisy. - Świat technologiczny bardzo przyspieszył, regulacje nie nadążają - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl prawniczka dr Justyna Grusza-Głębicka.

"Świat technologiczny bardzo przyspieszył, regulacje nie nadążają"

"Świat technologiczny bardzo przyspieszył, regulacje nie nadążają"

Źródło:
tvn24.pl

To jest duży problem, bo nawet jak machnę ręką i zapłacę ten rachunek, to nic to nie da. Będę co chwilę taki dostawać. Jak nie sześć, to dziesięć albo i sto tysięcy złotych - mówi w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Karolina, właścicielka mieszkania w Warszawie. Wcześniej dopłaty za wodę sięgały stu złotych, teraz dostała fakturę na kwotę sześćdziesiąt razy wyższą.

Sześćdziesiąt razy więcej za wodę. "Jak to jest możliwe?"

Sześćdziesiąt razy więcej za wodę. "Jak to jest możliwe?"

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o opodatkowaniu wyrównawczym - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Nowy podatek ma objąć kilka tysięcy firm.

Nowy podatek od stycznia

Nowy podatek od stycznia

Źródło:
PAP

W wieku 101 lat zmarł Olav Thon, potentat nieruchomości i turystyki w Norwegii. Był właścicielem kilkudziesięciu centrów handlowych i hoteli w północnej Europie. Jego majątek wyceniano na 25 miliardów koron (około 9,3 miliarda złotych).

Olav Thon nie żyje. Miał 101 lat

Olav Thon nie żyje. Miał 101 lat

Źródło:
PAP

W październiku 2024 roku przeciętny koszt wynajmu mieszkania w głównych miastach Polski osiągnął poziom 3634 złotych, co oznacza wzrost o 1,5 procent w porównaniu z wrześniem - wynika z raportu Otodom. Jednocześnie liczba wyszukiwań w październiku była o 8 procent niższa niż w poprzednim miesiącu.

"Właściciele mogą być otwarci na negocjacje"

"Właściciele mogą być otwarci na negocjacje"

Źródło:
PAP

Zaostrzenie kar dla kierowców, wprowadzenie nowego typu przestępstwa - organizacji i udziału w nielegalnych wyścigach samochodowych - oraz ograniczenie możliwości redukcji punktów karnych - takie zmiany szykuje rząd. - Po raz pierwszy wykraczają poza jeden kodeks, pod tym względem jest to podejście rewolucyjne - powiedział wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha.

"Rewolucja" dla kierowców. Wiceminister tłumaczy

"Rewolucja" dla kierowców. Wiceminister tłumaczy

Źródło:
PAP

Blisko 2,6 miliona Polaków zalega z płatnościami, ich zobowiązania we wrześniu zwiększyły się, osiągając najwyższy w historii poziom 86,5 miliarda złotych - wynika z raportu BIG InfoMonitor. Rekordzistą, jeśli chodzi o wartość zadłużenia, jest 68-letni mężczyzna z długiem wynoszącym 90 milionów złotych.

"Pogłębiają się stare problemy". Padł rekord

"Pogłębiają się stare problemy". Padł rekord

Źródło:
PAP

Gazprom całkowicie wstrzymał w sobotę rano dostawy gazu ziemnego do Austrii - potwierdziła rzeczniczka austriackiego koncernu energetycznego OMV Sylvia Shin w rozmowie z niemiecką agencją Deutsche Presse-Agentur. Kraj podjął stosowne środki zapobiegawcze i "zimą nikt nie zmarznie" - zapewnił już w piątek wieczorem kanclerz Austrii Karl Nehammer.

Rosyjski gigant wstrzymał dostawy gazu

Rosyjski gigant wstrzymał dostawy gazu

Źródło:
PAP

Rząd Rosji postanowił tymczasowo ograniczyć eksport wzbogaconego uranu do Stanów Zjednoczonych - przekazała w piątek agencja Reutera. Jak dodano, decyzja została podjęta na polecenie prezydenta w odpowiedzi na zakaz importu uranu ogłoszony wcześniej przez USA.

"Decyzja na polecenie prezydenta". Rosja reaguje na amerykański zakaz

"Decyzja na polecenie prezydenta". Rosja reaguje na amerykański zakaz

Źródło:
PAP

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku wzrosły o 5 procent rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,3 procent - podał Główny Urząd Statystyczny.

Tak rosną ceny w Polsce. Nowe dane o inflacji

Tak rosną ceny w Polsce. Nowe dane o inflacji

Źródło:
PAP

Wykryto salmonellę w jednej z partii jaj "Kurza Paczka" - ostrzegł Główny Inspektorat Sanitarny (GIS). Dodał, że spożycie produktu zanieczyszczonego pałeczkami Salmonella wiąże się z ryzykiem zatrucia pokarmowego.

Salmonella w partii jaj. Ostrzeżenie

Salmonella w partii jaj. Ostrzeżenie

Źródło:
PAP

Od soboty wszystkie stacje paliw zobowiązane będą do sprzedaży zimowego oleju napędowego. To coroczna procedura regulowana rozporządzeniem ministra klimatu i środowiska. Polskie przepisy określają także parametry, jakie muszą spełniać paliwa zimowe, przejściowe, a także letnie.

Od soboty nowe paliwo na stacjach

Od soboty nowe paliwo na stacjach

Źródło:
tvn24.pl, PAP, Lotos

Platforma społecznościowa Bluesky podała, że zyskała ponad milion użytkowników w ciągu dnia. Według agencji AFP wielu internautów rezygnuje w ostatnim czasie z korzystania z należącego do Elona Muska serwisu X (dawniej Twitter).

Bluesky zyskuje na popularności. Rośnie konkurencja dla X

Bluesky zyskuje na popularności. Rośnie konkurencja dla X

Źródło:
PAP

Komisja Europejska podwyższyła w piątek prognozy wzrostu PKB dla Polski. W 2024 roku ma to być 3 procent a w 2025 roku - 3,6 procent. Wcześniejsze, wiosenne szacunki mówiły o wzroście na poziomie 2,8 procent w tym roku i 3,4 procent w roku przyszłym.

Komisja Europejska zmienia prognozy dla Polski

Komisja Europejska zmienia prognozy dla Polski

Źródło:
PAP

Komisja Europejska zatwierdziła, na podstawie unijnych przepisów dotyczących pomocy państwa, plany Polski przekazania rekompensaty Poczcie Polskiej za jej obowiązek świadczenia powszechnych usług pocztowych w latach 2021–2025. Chodzi o 865 milionów euro.

Poczta Polska otrzyma 865 milionów euro. Jest zgoda Brukseli

Poczta Polska otrzyma 865 milionów euro. Jest zgoda Brukseli

Źródło:
PAP

W ostatnich tygodniach w Polsce doszło do kilku zatruć, także śmiertelnych, wynikających z nieprawidłowego zastosowania środków do zwalczania gryzoni. W piątek apel w tej sprawie opublikował Główny Inspektor Sanitarny.

Ważny apel w sprawie środków do zwalczania gryzoni

Ważny apel w sprawie środków do zwalczania gryzoni

Źródło:
tvn24.pl

Zrobiliśmy pierwszy krok. Tym pierwszym krokiem, mówiąc w uproszczeniu, była rezygnacja ze składki zdrowotnej od aktywów trwałych, teraz czas na kolejne kroki. Krokiem numer dwa będzie obniżenie minimalnej składki zdrowotnej, która w tej chwili jest płacona od stu procent minimalnego wynagrodzenia. Obniżymy to do 75 procent - powiedział w rozmowie z Agatą Adamek, w programie "Jeden na Jeden", minister finansów Andrzej Domański.

Co ze składką zdrowotną? Minister finansów o "kroku numer dwa"

Co ze składką zdrowotną? Minister finansów o "kroku numer dwa"

Źródło:
TVN24

Od 1 stycznia osobom, które ukończyły 100 lat, będzie przysługiwać świadczenie honorowe w wysokości 6246,13 złotych brutto miesięcznie, które co roku zostanie zwaloryzowane - wynika z ustawy podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Ponad 6000 złotych co miesiąc. Jest podpis prezydenta

Ponad 6000 złotych co miesiąc. Jest podpis prezydenta

Źródło:
PAP

W październiku Rada Polityki Pieniężnej ponownie odrzuciła wniosek o podwyżkę stóp procentowych o 200 punktów bazowych, który poparła jedynie członkini RPP Joanna Tyrowicz, a pozostali obecni na posiedzeniu byli przeciw - podał Narodowy Bank Polski. Innych wniosków nie składano.

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Podano wyniki głosowania RPP

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Podano wyniki głosowania RPP

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Elektrownie węglowe będą wygaszane do końca dekady i na początku lat 30., więc musimy już teraz podejmować decyzje, by budować nowe elektrownie gazowe - stwierdził na antenie TVN24 Robert Tomaszewski, szef działu energetycznego Polityka Insight.

Problemy z produkcją energii. "Mamy do czynienia ze zjawiskiem dunkelflaute"

Problemy z produkcją energii. "Mamy do czynienia ze zjawiskiem dunkelflaute"

Źródło:
tvn24.pl, "Rzeczpospolita"

PKB Polski w trzecim kwartale 2024 roku wzrósł o 2,7 procent rok do roku wobec 3,2 procent w drugim kwartale - wynika ze wstępnego szacunku GUS. W ujęciu kwartał do kwartału PKB w trzecim kwartale spadł o 0,2 procent.

Polska gospodarka wyhamowała. Najnowsze dane

Polska gospodarka wyhamowała. Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska (KE) nałożyła na Meta karę w wysokości niemal 800 milionów euro. Jako powód wskazano nieuczciwe praktyki w serwisie handlowym Facebook Marketplace, w tym powiązanie go z platformą społecznościową Facebook. Meta zapowiedziała odwołanie od decyzji.

Ogromna kara dla Meta. "Decyzja ignoruje realia rynkowe"

Ogromna kara dla Meta. "Decyzja ignoruje realia rynkowe"

Źródło:
PAP

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi 48,7 tysiąca złotych i pobiera ją mężczyzna, którego staż pracy to 67 lat - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Najniższa wypłacana kwota przez ZUS to 2 grosze. Świadczenie poniżej emerytury minimalnej otrzymuje ponad 456 tysięcy osób.

Najwyższe i najniższe emerytury w Polsce. ZUS podał najnowsze dane

Najwyższe i najniższe emerytury w Polsce. ZUS podał najnowsze dane

Źródło:
PAP