"Auto z kratką" pobudziło rynek. Jak utrzymać ten trend?

Koniec pełnego odliczenia VAT od aut "z kratką". Od dziś nowe przepisy
Koniec pełnego odliczenia VAT od aut "z kratką". Od dziś nowe przepisy
TVN24 Biznes i Świat,
TVN24 Biznes i Świat,Koniec pełnego odliczenia VAT od aut "z kratką". Od dziś nowe przepisy

Pierwszy kwartał 2014 roku był niezwykle udany dla branży motoryzacyjnej. Dzięki możliwości odliczenia pełnego podatku VAT przy zakupie auta „z kratką” salony samochodowe odnotowały rekordowe wyniki sprzedaży nowych samochodów. Jak utrzymać ten trend? Eksperci nie mają wątpliwości: potrzebna jest rządowa strategia i zmiany w prawie podatkowym.

W pierwszym kwartale 2014 roku zarejestrowano w Polsce 96 tys. 853 samochodów osobowych, o 28 proc. więcej niż rw tym samym okresie – rok wcześniej, tak podaje Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar. To zasługa zbiegu dwóch okoliczności: trwającej akcji wyprzedażowej modeli wyprodukowanych w 2013 roku oraz obniżek cen w związku z brakiem opodatkowania tzw. „aut z kratką”.

Dzięki „kratce”

To ostatnie zjawisko związane było z tzw. „okienkiem de regulacyjnym”, czyli okresem pomiędzy końcem obowiązywania przepisów opracowanych według starej regulacji, a początkiem obowiązywania nowych rozwiązań prawnych.

- W polskiej branży motoryzacyjnej pierwszy kwartał tego roku upłynął pod hasłem „auto z kratką”. To wywołało lawinę zamówień na tzw. „kratki”, co przełożyło się na bardzo dobre wyniki sprzedaży samochodów osobowych w naszym kraju - tłumaczy Paweł Gos, ekspert Polskiej Izby Motoryzacji.

Do życia budzi się także europejski sektor motoryzacyjny. Marzec, w którym z salonów europejskich wyjechało ponad 1,45 mln nowych osobówek, to siódmy miesiąc z rzędu „na plusie”. Od początku roku w Europie zarejestrowano o ponad 8 proc. więcej aut niż w analogicznym okresie 2013 r. – wynika z danych Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów (ACEA).

Nie kupujemy nowych aut

Mimo dobrych wyników sprzedaży, Polska pod względem sprzedaży nowych samochodów, wciąż jest daleko w tyle w porównaniu z państwami Europy Zachodniej.

Jak tłumaczy tvn24bis.pl prezes Samaru Wojciech Drzewiecki, pierwszy kwartał pokazał, że istnieje zapotrzebowania na nowe samochody, ale muszą one być tańsze. Ale bez jednolitej strategii rozwoju polskiego rynku motoryzacyjnego nie uda się tego osiągnąć.

- Taka strategia dziś nie istnieje. Obejmować powinna między innymi zmiany w systemie podatkowym, ale nie tylko. Istotnym jej elementem powinno być wypracowanie takich rozwiązań, które zapewnią stabilizację legislacyjną. Dziś mamy z tym olbrzymi problem. Przepisy ciągle się zmieniają, co często utrudnia racjonalne podejmowanie decyzji – mówi Drzewiecki. Jak podkreśla te zmiany oczywiście nie przyniosą szybkiej i znaczącej poprawy, ale „na pewno z czasem sytuacja będzie coraz lepsza”.

Za mało zarabiamy

Poza tym dziś przeciętnego „Kowalskiego” po prostu nie stać na zakup nowego auta, bo za mało zarabia. Abyśmy mogli osiągnąć poziomy sprzedaży zbliżone do innych krajów europejskich, musimy więcej zarabiać – a na to musimy poczekać kilka lat

- Realna pensja w ogromnej części kraju to około 1,5 - 2 tys. zł netto. Osoba, która tyle zarabia ma problem, aby odłożyć pieniądze na zakup nowego samochodu. Trudno się dziwić, że ktoś, kto ma w portfelu np. 40 tys. zł woli kupić kilkunastoletniego Volkswagena Passata z dobrym wyposażeniem niż nowy samochód dla swojej rodziny wielkości np. Skody Fabii. Wybór jest oczywisty i widoczny w statystykach - mówi tvn24bis.pl Łukasz Szarama, ekspert branży motoryzacyjnej.

- Polacy mają ważniejsze potrzeby, jak np. mieszkanie i jego wyposażenie - mówi tvn24bis.pl Roman Kantorski, prezes Polskiej Izby Motoryzacji. Ponadto samochód przestał być przedmiotem podnoszącym status społeczny. Jest prawie jak rower, służy do przemieszczania się z punktu A do punktu B. I co najważniejsze – używane auta są tańsze – argumentuje.

Co należy zrobić?

Branża od dawna zabiega o zmiany, które przyczyniłyby się do zmiany sytuacji na rynku. Ten proces zachodzi jednak bardzo powoli. Jak wskazują eksperci do poprawy obecnego stanu rzeczy przyczyniłoby się przede wszystkim uproszczenie systemu podatkowego.

- Należy zmienić obciążenia podatkowe za posiadanie lub zakup auta w oparciu o dane techniczne takie jak np. poziom bezpieczeństwa, emisja CO2, rok produkcji, itp. Tym samym automatycznie za auto starsze mające znacznie gorsze parametry ponosilibyśmy większe koszty - tłumaczy Szarama.

- Zmiana formuły podatku akcyzowego, który poza aspektem fiskalnym nie wnosi nic w rozwój rynku jest konieczna. VAT jako podatek stymulujący zakupy firm, to formuła którą proponuje biznes. Na razie nie ma jednak przychylności ze strony rządzących - dodaje Drzewiecki.

Nierzetelny system kontroli

Potrzebne jest również uszczelnienie systemu kontroli technicznej. Stan techniczny pojazdów dopuszczonych do ruchu w Polsce jest zły z uwagi na nierzetelne kontrole, często robione „po znajomości”. W Polsce tylko 2 proc starych aut nie przechodzi badań. W krajach skandynawskich, gdzie auta są o połowę młodsze, aż 25 proc.

W kwietniu ub. roku zespół roboczy powołany w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej przedstawił 22 tezy dotyczące zmian w systemie badań technicznych pojazdów i nadzoru nad stacjami kontroli pojazdów. Wśród nich znalazły się m.in. stworzenie centralnego rejestru stacji kontroli pojazdów oraz uprawnionych diagnostów i wprowadzenie obowiązkowych, okresowych szkoleń dla diagnostów.

Badanie technicznego pojazdu miałoby być poprzedzone identyfikacją i wykonaniem dokumentacji fotograficznej, wpisaniem numeru rejestracyjnego badanego pojazdu do rejestru badań oraz pobraniem opłaty za badanie techniczne przed jego wykonaniem.

Inne pomysły wymieniane przez ekspertów to zmiana czasu amortyzacji pojazdu w firmie, np. z 5 do 3 lat co poprawiłoby rotację nowych pojazdów na rynku, przywileje dla aut elektrycznych, zmiany w systemie rejestracji i wyrejestrowania aut, preferencyjne kredyty dla klientów indywidualnych oraz wsparcie dla rodzin posiadających więcej niż dwójkę dzieci do zakupu nowych pojazdów typowo rodzinnych typu kombi czy van.

Jak to się robi na Zachodzie?

Kierowcy z krajów Europy Zachodniej od lat korzystają z wielu przywilejów pozwalających im na kupno nowego auta.

Z zestawienia przygotowanego przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego wynika, że kierowcy kupujące auta elektryczne mogą liczyć na spore ulgi. Niestety, w zestawieniu brakuje Polski, gdzie wciąż brak jest jakichkolwiek zachęt ze strony rządu do promowania ekonomicznej i ekologicznej motoryzacji.

W Czechachpojazdy elektryczne, hybrydowe i inne napędzane paliwami alternatywnymi są zwolnione z podatku drogowego, podatek ten ma jednak zastosowanie wyłącznie do samochodów używanych do celów biznesowych.

W Niemczechz rocznego podatku drogowego, na okres 5 lat od daty ich pierwszej rejestracji, zwolnione są wszystkie pojazdy elektryczne.

Podobnie jest we Włoszech - pojazdy elektryczne, napędzane CNG i LPG zwolnione są z rocznego podatku drogowego na okres 5 lat od daty ich pierwszej rejestracji, później - w zależności od regionu - ich właściciele korzystają z ok. 75 proc. obniżki stawki podatku.

Ze zwolnień podatkowych korzystają także Holendrzy. Tu pojazdy elektryczne są zwolnione z podatku rejestracyjnego i z rocznego podatku drogowego, a pozostałe pojazdy - w tym hybrydowe - podlegają zwolnieniom, o ile emitują do 95 g CO2/km (diesel) i 110 g CO2/km (benzyna).

W wielu krajach europejskich zdecydowana większość samochodów ma silniki poniżej 2 litrów pojemności. Spowodowane jest to podatkami uzależnionymi są od pojemności. Kierowcy decydują się na auta o pojemności poniżej 2 litrów, ponieważ podatek od tych aut jest nie raz 4 razy niższy.

Co robi rząd?

Rząd chce wesprzeć firmy działające w sektorze motoryzacyjnym – zapowiadał już w ub. roku minister gospodarki Janusz Piechociński. Przyznał, że chciałby, aby Polacy kupowali więcej nowych samochodów zamiast sprowadzanych starych używanych aut z zachodu.

Szef resortu zapowiedział kilka nowych regulacji, m.in. poprawę skuteczności kontroli technicznej pojazdów, wprowadzenie obowiązkowego badania technicznego pojazdu po wypadku, czy rozpoznanie możliwości zaostrzenia przepisów umożliwiających import używanych pojazdów.

Przyszłość

Eksperci nie są zgodni co do prognoz sprzedaży nowych pojazdów w nadchodzących miesiącach. Według Drzewieckiego polski rynek będzie się rozwijał.

- Już notujemy wzrosty sprzedaży i wygląda na to, że kolejne miesiące także będą dobre. Perspektywy długoterminowe, wynikające z szacowanego potencjału rynku są bardzo dobre. Tempo rozwoju będzie jednak w dużym stopniu uzależnione od bezpośrednich działań rządu oraz od otoczenia gospodarczego. W Polsce rejestruje się dziś około 1 mln aut, z czego ponad 700 tys. używanych i niecałe 300 tys. nowych. Mamy nadzieję, że proporcje te z biegiem czasu uda się odwrócić.

Innego zdania jest Szarama, który obawia się, że szykuje się marazm i spowolnienie sprzedaży.

- Biorąc pod uwagę fakt, iż to firmy i instytucję w znaczącym stopniu napędzają sprzedaż aut może nie być tak kolorowo jakby się niektórym zdawało po pierwszych miesiącach tego roku. Powodem jest to, że większość z nich kupiła pojazdy w okresie bardziej atrakcyjnym podatkowo, który obecnie minął. Najbliższe miesiące będą powrotem do sytuacji roku 2013. Jeśli będzie następował ogólny wzrost sprzedaży to nie będzie on specjalnie istotny. W kilku markach spodziewałbym się nawet znaczących spadków.

Co się sprzedaje?

W marcu br. marki popularne zanotowały wzrost w porównaniu do marca 2013 roku o 40 proc, liczba zarejestrowanych samochodów marek premium wzrosła w tym okresie o 51 proc. W 2014 roku wzrost liczby rejestrowanych aut marek popularnych wyniósł 26 proc. W tym samym okresie liczba rejestracji marek premium wzrosła o 53 proc.

Autor: Tomasz Leżoń//gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Rada Unii Europejskiej zaakceptowała, zgodnie z rekomendacją KE, modyfikację polskiego Krajowego Planu Odbudowy. To oznacza też zgodę na wypłatę zaliczki dla Polski - poinformował Maciej Sokołowski, korespondent TVN24 w Brukseli. Chodzi o ponad 5 miliardów euro z programu RePowerEu, przeznaczonego na odchodzenie od rosyjskich paliw kopalnych i inwestycje w zielone technologie.

Ogromna zaliczka dla Polski. Jest decyzja Rady UE

Ogromna zaliczka dla Polski. Jest decyzja Rady UE

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

PGNiG Termika wezwało konsorcjum Mitsubishi i Polimeksu do zapłaty 244,4 miliona złotych z tytułu kar umownych dotyczących kontraktu na dostawę i montaż bloku gazowo-parowego w Elektrociepłowni Żerań w Warszawie - podał Polimex Mostostal w komunikacie giełdowym.

Spółka PGNiG domaga się blisko ćwierć miliarda złotych. "Kłótnia w państwowej rodzinie"

Spółka PGNiG domaga się blisko ćwierć miliarda złotych. "Kłótnia w państwowej rodzinie"

Autor:
mb
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

Senat opowiedział się w piątek za ustawą, która ma przedłużyć do połowy 2024 roku zamrożenie cen energii. Do przepisów nie wprowadzono żadnych poprawek. Ustawa została przygotowana przez posłów Polski 2050-Trzeciej Drogi i Koalicji Obywatelskiej.

Ceny prądu w 2024 roku. Jest decyzja Senatu

Ceny prądu w 2024 roku. Jest decyzja Senatu

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes

Paliwa na stacjach paliw powinny dalej tanieć. Tak wynika z najnowszych prognoz analityków. Jednocześnie eksperci z E-petrol zwrócili uwagę, że tankowanie mogłoby być jeszcze tańsze, "ale aktualnie obserwujemy w przypadku paliw bardzo wysokie marże detaliczne". Marże detaliczne informują nas, ile stacje zarabiają na litrze sprzedanego paliwa.

"Tankowanie mogłoby być tańsze". Eksperci zwracają uwagę na jeden szczegół

"Tankowanie mogłoby być tańsze". Eksperci zwracają uwagę na jeden szczegół

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes

10 grudnia 2023 roku wypada przedostatnia w tym roku niedziela bez zakazu handlu. Oznacza to, że czynne będą większe sklepy oraz galerie handlowe. To efekt nowych przepisów.

Zmiany w handlu. Czy w najbliższą niedzielę zrobimy większe zakupy?

Zmiany w handlu. Czy w najbliższą niedzielę zrobimy większe zakupy?

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Jak wiecie, powstaje Ministerstwo Przemysłu w Katowicach. Pani profesor Marzena Czarnecka jest odpowiedzialna za skonstruowanie tego resortu. To było moje zobowiązanie, zostanie wypełnione - powiedział Donald Tusk podczas briefingu w Senacie.

To ona pokieruje nowym ministerstwem. Siedziba resortu poza Warszawą

To ona pokieruje nowym ministerstwem. Siedziba resortu poza Warszawą

Autor:
JW/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Dwutygodniowy "niby-rząd" Mateusza Morawieckiego podjął decyzję wbrew opinii Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego - powiedział w piątek na konferencji prasowej szef PO Donald Tusk, odnosząc się do opinii ABW w sprawie budowy przez spółkę Orlen Synthos Green Energy tak zwanych małych reaktorów jądrowych.

"Bezprecedensowa, rujnująca dla państwa, wymiana ciosów". Tusk komentuje atomowy spór

"Bezprecedensowa, rujnująca dla państwa, wymiana ciosów". Tusk komentuje atomowy spór

Autor:
JW/ToL
Źródło:
PAP

Wbrew propagandzie i nieustannemu szczuciu tych, którzy odchodzą, nowy rok zacznie się od wypłaty 800 plus oraz 30 procent podwyżek dla nauczycieli. Mamy to zagwarantowane w naszym projekcie budżetu - mówił w piątek lider PO Donald Tusk.

Donald Tusk o 800 plus i podwyżkach dla nauczycieli

Donald Tusk o 800 plus i podwyżkach dla nauczycieli

Autor:
JW/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Przeciętna roczna pensja członka zarządu spółek notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w 2022 roku wzrosła o 15 procent wobec roku 2021 i wynosiła 917 tysięcy złotych brutto - wynika z badania przeprowadzonego przez Grand Thornton.

Tak zarabiają członkowie zarządów spółek giełdowych

Tak zarabiają członkowie zarządów spółek giełdowych

Autor:
JW/ToL
Źródło:
PAP Biznes

W czwartkowym losowaniu Lotto padła główna wygrana w wysokości prawie 2,4 miliona złotych. Szóstkę odnotowano w Krakowie - poinformował Totalizator Sportowy.

Szóstka w Lotto. Wiemy, gdzie padła

Szóstka w Lotto. Wiemy, gdzie padła

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Do Sejmu wpłynął rządowy projekt, który przewiduje, że emerytura stażowa przysługiwałaby, bez względu na wiek, osobom posiadającym okres składkowy wynoszący co najmniej 38 lat dla kobiet i 43 lata dla mężczyzn.

Emerytury stażowe w Sejmie. Jest rządowy projekt

Emerytury stażowe w Sejmie. Jest rządowy projekt

Autor:
JW/ToL
Źródło:
PAP

Kontrolowany przez chiński kapitał strategiczny port w Tarencie (Taranto) na południu Włoch ma zostać, z poparciem USA, "odbity" przez polskie konsorcjum, które ma zainwestować w nadbrzeże 60 milionów euro - napisał w czwarte dziennik "La Verita".

Polskie konsorcjum ma przejąć włoski port z rąk Chin

Polskie konsorcjum ma przejąć włoski port z rąk Chin

Autor:
JW/ToL
Źródło:
PAP

Spółka Orlen Synthos Green Energy została zaopiniowana negatywnie przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. "Postępowanie ABW prowadzone przez panów Wacławka, Kamińskiego i Wąsika (...) trudno określić inaczej niż jako niekompetentne i nieodpowiedzialne" - oceniła spółka atomowa w stanowisku przesłanym TVN24 Biznes. Firma nie uzyskała dostępu do uzasadnienia decyzji wydanej przez służby specjalne. "Będziemy chcieli ich odtajnienia na drodze sądowej" - zapowiada Orlen Synthos Green Energy.

Spółka Orlenu krytykuje działania ABW. "Niekompetentne i nieodpowiedzialne"

Spółka Orlenu krytykuje działania ABW. "Niekompetentne i nieodpowiedzialne"

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Po październikowych wyborach Ministerstwo Zdrowia przekazało związanej z Tadeuszem Rydzykiem Fundacji Lux Veritatis blisko 400 tysięcy złotych - wynika z odpowiedzi resortu na pytania posła Koalicji Obywatelskiej Krzysztofa Brejzy. Pieniądze zostały przekazane na zakup czasu antenowego w Telewizji Trwam, której Rydzyk jest dyrektorem. Miała zostać z nich sfinansowana emisja kampanii "Planuję długie życie". "Pieniądze pochodziły z Narodowej Strategii Onkologicznej" - zwraca uwagę w mediach społecznościowych polityk KO.

Blisko 400 tysięcy złotych z ministerstwa dla fundacji Rydzyka. Na emisję spotów

Blisko 400 tysięcy złotych z ministerstwa dla fundacji Rydzyka. Na emisję spotów

Autor:
mp/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w czwartek wydał orzeczenie w sprawie frankowiczów. - TSUE znowu pomógł polskim sądom i polskiemu konsumentowi - ocenia Beata Strzyżowska, radczyni prawna. Tymczasem Związek Banków Polskich zauważył, że Trybunał "nie odpowiedział na kluczowe pytanie dotyczące przedawnienia roszczeń banków". W ocenie sektora bankowego czwartkowy wyrok "w żaden sposób nie zmienia sytuacji banków ani kredytobiorców".

Co dokładnie oznacza wyrok TSUE dla frankowiczów? Wyjaśniamy

Co dokładnie oznacza wyrok TSUE dla frankowiczów? Wyjaśniamy

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

To trochę jest tak, że czym bardziej ja zapewniam państwa, że jestem damą, tym mniej nią jestem. I tak to wypadło w wykonaniu prezesa Glapińskiego. Czym bardziej zapewniał nas o apolityczności Narodowego Banku Polskiego, tym mniej jest to prawdziwa deklaracja - powiedziała w programie "Wstajesz i Wiesz" o czwartkowym wystąpieniu prezesa NBP Adama Glapińskiego doktor habilitowana Aneta Zelek, ekonomistka z Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu w Szczecinie. 

"To tylko potwierdzenie tezy, że bank jest upolityczniony"

"To tylko potwierdzenie tezy, że bank jest upolityczniony"

Autor:
JW/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Skończyła się kampania wyborcza, pewne wzburzenie, skrajne opinie. Przechodzimy do normalnej pracy - powiedział podczas konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adam Glapiński. Zadeklarował, że polski bank centralny jest w stanie współpracować "z każdym rządem".

Adam Glapiński przekonuje, że NBP "z każdym rządem będzie współpracować dobrze"

Adam Glapiński przekonuje, że NBP "z każdym rządem będzie współpracować dobrze"

Autor:
mp/adso
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

W piątek lub sobotę podpiszę rozporządzenie o zerowym VAT na żywność - zapowiedział w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. - Robimy to na wszelki wypadek, gdybyście przypadkiem chcieli się wycofać z tego - dodał premier.

Zerowy VAT na żywność. Deklaracja Mateusza Morawieckiego

Zerowy VAT na żywność. Deklaracja Mateusza Morawieckiego

Autor:
mp/adso
Źródło:
PAP

Cieszy nas bardzo postępujący szybko spadek inflacji. Inflacja spada i jest na ścieżce zmierzającej do naszego celu inflacyjnego - powiedział podczas konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adam Glapiński.

Adam Glapiński: w ciągu dwóch lat inflacja dojdzie do celu inflacyjnego NBP

Adam Glapiński: w ciągu dwóch lat inflacja dojdzie do celu inflacyjnego NBP

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

Artur Soboń, polityk PiS i były wiceminister finansów, został w środę powołany przez prezydenta Andrzeja Dudę do zarządu Narodowego Banku Polskiego. O nominację był pytany przez dziennikarzy szef banku centralnego Adam Glapiński po swojej comiesięcznej konferencji prasowej. - Właśnie idę się z nim przywitać - odparł jedynie.

Glapiński pytany o nowego członka zarządu NBP. "Właśnie idę się z nim przywitać"

Glapiński pytany o nowego członka zarządu NBP. "Właśnie idę się z nim przywitać"

Autor:
mp/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP