"Auto z kratką" pobudziło rynek. Jak utrzymać ten trend?

Koniec pełnego odliczenia VAT od aut "z kratką". Od dziś nowe przepisy
Koniec pełnego odliczenia VAT od aut "z kratką". Od dziś nowe przepisy
TVN24 Biznes i Świat,
Koniec pełnego odliczenia VAT od aut "z kratką". Od dziś nowe przepisyTVN24 Biznes i Świat,

Pierwszy kwartał 2014 roku był niezwykle udany dla branży motoryzacyjnej. Dzięki możliwości odliczenia pełnego podatku VAT przy zakupie auta „z kratką” salony samochodowe odnotowały rekordowe wyniki sprzedaży nowych samochodów. Jak utrzymać ten trend? Eksperci nie mają wątpliwości: potrzebna jest rządowa strategia i zmiany w prawie podatkowym.

W pierwszym kwartale 2014 roku zarejestrowano w Polsce 96 tys. 853 samochodów osobowych, o 28 proc. więcej niż rw tym samym okresie – rok wcześniej, tak podaje Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar. To zasługa zbiegu dwóch okoliczności: trwającej akcji wyprzedażowej modeli wyprodukowanych w 2013 roku oraz obniżek cen w związku z brakiem opodatkowania tzw. „aut z kratką”.

Dzięki „kratce”

To ostatnie zjawisko związane było z tzw. „okienkiem de regulacyjnym”, czyli okresem pomiędzy końcem obowiązywania przepisów opracowanych według starej regulacji, a początkiem obowiązywania nowych rozwiązań prawnych.

- W polskiej branży motoryzacyjnej pierwszy kwartał tego roku upłynął pod hasłem „auto z kratką”. To wywołało lawinę zamówień na tzw. „kratki”, co przełożyło się na bardzo dobre wyniki sprzedaży samochodów osobowych w naszym kraju - tłumaczy Paweł Gos, ekspert Polskiej Izby Motoryzacji.

Do życia budzi się także europejski sektor motoryzacyjny. Marzec, w którym z salonów europejskich wyjechało ponad 1,45 mln nowych osobówek, to siódmy miesiąc z rzędu „na plusie”. Od początku roku w Europie zarejestrowano o ponad 8 proc. więcej aut niż w analogicznym okresie 2013 r. – wynika z danych Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów (ACEA).

Nie kupujemy nowych aut

Mimo dobrych wyników sprzedaży, Polska pod względem sprzedaży nowych samochodów, wciąż jest daleko w tyle w porównaniu z państwami Europy Zachodniej.

Jak tłumaczy tvn24bis.pl prezes Samaru Wojciech Drzewiecki, pierwszy kwartał pokazał, że istnieje zapotrzebowania na nowe samochody, ale muszą one być tańsze. Ale bez jednolitej strategii rozwoju polskiego rynku motoryzacyjnego nie uda się tego osiągnąć.

- Taka strategia dziś nie istnieje. Obejmować powinna między innymi zmiany w systemie podatkowym, ale nie tylko. Istotnym jej elementem powinno być wypracowanie takich rozwiązań, które zapewnią stabilizację legislacyjną. Dziś mamy z tym olbrzymi problem. Przepisy ciągle się zmieniają, co często utrudnia racjonalne podejmowanie decyzji – mówi Drzewiecki. Jak podkreśla te zmiany oczywiście nie przyniosą szybkiej i znaczącej poprawy, ale „na pewno z czasem sytuacja będzie coraz lepsza”.

Za mało zarabiamy

Poza tym dziś przeciętnego „Kowalskiego” po prostu nie stać na zakup nowego auta, bo za mało zarabia. Abyśmy mogli osiągnąć poziomy sprzedaży zbliżone do innych krajów europejskich, musimy więcej zarabiać – a na to musimy poczekać kilka lat

- Realna pensja w ogromnej części kraju to około 1,5 - 2 tys. zł netto. Osoba, która tyle zarabia ma problem, aby odłożyć pieniądze na zakup nowego samochodu. Trudno się dziwić, że ktoś, kto ma w portfelu np. 40 tys. zł woli kupić kilkunastoletniego Volkswagena Passata z dobrym wyposażeniem niż nowy samochód dla swojej rodziny wielkości np. Skody Fabii. Wybór jest oczywisty i widoczny w statystykach - mówi tvn24bis.pl Łukasz Szarama, ekspert branży motoryzacyjnej.

- Polacy mają ważniejsze potrzeby, jak np. mieszkanie i jego wyposażenie - mówi tvn24bis.pl Roman Kantorski, prezes Polskiej Izby Motoryzacji. Ponadto samochód przestał być przedmiotem podnoszącym status społeczny. Jest prawie jak rower, służy do przemieszczania się z punktu A do punktu B. I co najważniejsze – używane auta są tańsze – argumentuje.

Co należy zrobić?

Branża od dawna zabiega o zmiany, które przyczyniłyby się do zmiany sytuacji na rynku. Ten proces zachodzi jednak bardzo powoli. Jak wskazują eksperci do poprawy obecnego stanu rzeczy przyczyniłoby się przede wszystkim uproszczenie systemu podatkowego.

- Należy zmienić obciążenia podatkowe za posiadanie lub zakup auta w oparciu o dane techniczne takie jak np. poziom bezpieczeństwa, emisja CO2, rok produkcji, itp. Tym samym automatycznie za auto starsze mające znacznie gorsze parametry ponosilibyśmy większe koszty - tłumaczy Szarama.

- Zmiana formuły podatku akcyzowego, który poza aspektem fiskalnym nie wnosi nic w rozwój rynku jest konieczna. VAT jako podatek stymulujący zakupy firm, to formuła którą proponuje biznes. Na razie nie ma jednak przychylności ze strony rządzących - dodaje Drzewiecki.

Nierzetelny system kontroli

Potrzebne jest również uszczelnienie systemu kontroli technicznej. Stan techniczny pojazdów dopuszczonych do ruchu w Polsce jest zły z uwagi na nierzetelne kontrole, często robione „po znajomości”. W Polsce tylko 2 proc starych aut nie przechodzi badań. W krajach skandynawskich, gdzie auta są o połowę młodsze, aż 25 proc.

W kwietniu ub. roku zespół roboczy powołany w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej przedstawił 22 tezy dotyczące zmian w systemie badań technicznych pojazdów i nadzoru nad stacjami kontroli pojazdów. Wśród nich znalazły się m.in. stworzenie centralnego rejestru stacji kontroli pojazdów oraz uprawnionych diagnostów i wprowadzenie obowiązkowych, okresowych szkoleń dla diagnostów.

Badanie technicznego pojazdu miałoby być poprzedzone identyfikacją i wykonaniem dokumentacji fotograficznej, wpisaniem numeru rejestracyjnego badanego pojazdu do rejestru badań oraz pobraniem opłaty za badanie techniczne przed jego wykonaniem.

Inne pomysły wymieniane przez ekspertów to zmiana czasu amortyzacji pojazdu w firmie, np. z 5 do 3 lat co poprawiłoby rotację nowych pojazdów na rynku, przywileje dla aut elektrycznych, zmiany w systemie rejestracji i wyrejestrowania aut, preferencyjne kredyty dla klientów indywidualnych oraz wsparcie dla rodzin posiadających więcej niż dwójkę dzieci do zakupu nowych pojazdów typowo rodzinnych typu kombi czy van.

Jak to się robi na Zachodzie?

Kierowcy z krajów Europy Zachodniej od lat korzystają z wielu przywilejów pozwalających im na kupno nowego auta.

Z zestawienia przygotowanego przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego wynika, że kierowcy kupujące auta elektryczne mogą liczyć na spore ulgi. Niestety, w zestawieniu brakuje Polski, gdzie wciąż brak jest jakichkolwiek zachęt ze strony rządu do promowania ekonomicznej i ekologicznej motoryzacji.

W Czechachpojazdy elektryczne, hybrydowe i inne napędzane paliwami alternatywnymi są zwolnione z podatku drogowego, podatek ten ma jednak zastosowanie wyłącznie do samochodów używanych do celów biznesowych.

W Niemczechz rocznego podatku drogowego, na okres 5 lat od daty ich pierwszej rejestracji, zwolnione są wszystkie pojazdy elektryczne.

Podobnie jest we Włoszech - pojazdy elektryczne, napędzane CNG i LPG zwolnione są z rocznego podatku drogowego na okres 5 lat od daty ich pierwszej rejestracji, później - w zależności od regionu - ich właściciele korzystają z ok. 75 proc. obniżki stawki podatku.

Ze zwolnień podatkowych korzystają także Holendrzy. Tu pojazdy elektryczne są zwolnione z podatku rejestracyjnego i z rocznego podatku drogowego, a pozostałe pojazdy - w tym hybrydowe - podlegają zwolnieniom, o ile emitują do 95 g CO2/km (diesel) i 110 g CO2/km (benzyna).

W wielu krajach europejskich zdecydowana większość samochodów ma silniki poniżej 2 litrów pojemności. Spowodowane jest to podatkami uzależnionymi są od pojemności. Kierowcy decydują się na auta o pojemności poniżej 2 litrów, ponieważ podatek od tych aut jest nie raz 4 razy niższy.

Co robi rząd?

Rząd chce wesprzeć firmy działające w sektorze motoryzacyjnym – zapowiadał już w ub. roku minister gospodarki Janusz Piechociński. Przyznał, że chciałby, aby Polacy kupowali więcej nowych samochodów zamiast sprowadzanych starych używanych aut z zachodu.

Szef resortu zapowiedział kilka nowych regulacji, m.in. poprawę skuteczności kontroli technicznej pojazdów, wprowadzenie obowiązkowego badania technicznego pojazdu po wypadku, czy rozpoznanie możliwości zaostrzenia przepisów umożliwiających import używanych pojazdów.

Przyszłość

Eksperci nie są zgodni co do prognoz sprzedaży nowych pojazdów w nadchodzących miesiącach. Według Drzewieckiego polski rynek będzie się rozwijał.

- Już notujemy wzrosty sprzedaży i wygląda na to, że kolejne miesiące także będą dobre. Perspektywy długoterminowe, wynikające z szacowanego potencjału rynku są bardzo dobre. Tempo rozwoju będzie jednak w dużym stopniu uzależnione od bezpośrednich działań rządu oraz od otoczenia gospodarczego. W Polsce rejestruje się dziś około 1 mln aut, z czego ponad 700 tys. używanych i niecałe 300 tys. nowych. Mamy nadzieję, że proporcje te z biegiem czasu uda się odwrócić.

Innego zdania jest Szarama, który obawia się, że szykuje się marazm i spowolnienie sprzedaży.

- Biorąc pod uwagę fakt, iż to firmy i instytucję w znaczącym stopniu napędzają sprzedaż aut może nie być tak kolorowo jakby się niektórym zdawało po pierwszych miesiącach tego roku. Powodem jest to, że większość z nich kupiła pojazdy w okresie bardziej atrakcyjnym podatkowo, który obecnie minął. Najbliższe miesiące będą powrotem do sytuacji roku 2013. Jeśli będzie następował ogólny wzrost sprzedaży to nie będzie on specjalnie istotny. W kilku markach spodziewałbym się nawet znaczących spadków.

Co się sprzedaje?

W marcu br. marki popularne zanotowały wzrost w porównaniu do marca 2013 roku o 40 proc, liczba zarejestrowanych samochodów marek premium wzrosła w tym okresie o 51 proc. W 2014 roku wzrost liczby rejestrowanych aut marek popularnych wyniósł 26 proc. W tym samym okresie liczba rejestracji marek premium wzrosła o 53 proc.

Autor: Tomasz Leżoń//gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

- Oliwia mnie stymuluje. Jak zapowiada, że przyjdzie do mnie, to ja od razu wykonuję kilka telefonów więcej, załatwiam sprawy, aby móc zdać raport szefowej - mówi w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl 77-letni prof. dr hab. Marian Surowiec, współzałożyciel Bee Healthy Honey. Z wnuczką stworzył emiter, rozwiązanie dla pszczelarzy, którzy walczą w swoich ulach z inwazją pasożytów. Po fali sukcesów, zaczęli jednak dostawać groźby. - Pierwszy raz w życiu czegoś takiego doświadczyłem, bo spadła na nas lawina hejtu - dodaje.

Dziadek i wnuczka założyli start-up. "Spadła na nas lawina hejtu"

Dziadek i wnuczka założyli start-up. "Spadła na nas lawina hejtu"

Źródło:
tvn24.pl

Volkswagen pozwał władze Indii o uchylenie "niewiarygodnie ogromnego" żądania podatkowego w wysokości 1,4 miliarda dolarów. Jak wynika z dokumentów sądowych niemiecki koncern argumentuje, że żądanie to jest sprzeczne z przepisami New Delhi dotyczącymi opodatkowania importu części samochodowych i utrudni realizację planów biznesowych firmy.

Volkswagen pozywa indyjski rząd. W tle gigantyczne żądania podatkowe

Volkswagen pozywa indyjski rząd. W tle gigantyczne żądania podatkowe

Źródło:
Reuters

Mam apel do koleżanek i kolegów z rządu, żeby byli bardziej Eugeniuszami Kwiatkowskimi, niż Elonami Maskami. Więcej pracy, realizacji projektów, a mniej aktywności na portalu X - tak senator Krzysztof Kwiatkowski odniósł się w "Faktach po Faktach" do dyskusji pomiędzy minister Katarzyną Pełczyńską-Nałęcz i ministrem Krzysztofem Paszykiem na portalu X na temat finansowania budownictwa społecznego w Polsce. 

"To dosyć gorszący spór". Dyskusja ministrów w mediach społecznościowych

"To dosyć gorszący spór". Dyskusja ministrów w mediach społecznościowych

Źródło:
tvn24.pl

Donald Trump podpisał rozporządzenie nakładające wysokie cła na import towarów z Kanady, Meksyku i Chin. Władze Kanady i Meksyku już zapowiedziały cła odwetowe. Chińskie ministerstwo handlu zapowiedziało złożenie skargi do Światowej Organizacji Handlu.

Trump nałożył cła. Błyskawiczne zapowiedzi odwetu

Trump nałożył cła. Błyskawiczne zapowiedzi odwetu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Holenderska agencja ochrony prywatności AP poinformowała w piątek, że wszczyna dochodzenie w sprawie praktyk gromadzenia danych przez chińską firmę DeepSeek. Zaapelowano do holenderskich użytkowników o ostrożność w korzystaniu z oprogramowania tej firmy.

Chińska sztuczna inteligencja pod lupą. Holendrzy zbadają DeepSeek

Chińska sztuczna inteligencja pod lupą. Holendrzy zbadają DeepSeek

Źródło:
PAP

W sobotnim losowaniu Lotto po raz kolejny została trafiona szóstka. Szczęśliwy zwycięzca wygrał 2 miliony złotych. To trzecie losowanie z rzędu, w którym ktoś poprawnie wytypował wszystkie 6 liczb.

Trzecie losowanie w tym tygodniu z szóstką w Lotto

Trzecie losowanie w tym tygodniu z szóstką w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent USA Donald Trump obiecywał Amerykanom, że obniży ceny żywności. Tymczasem od 1 lutego zaczęły obowiązywać cła na produkty z Meksyku i Kanady w wysokości 25 procent. Jak zauważa CNN państwa te odgrywają kluczową rolę w zapewnianiu, by półki sklepów spożywczych w USA były pełne.

Cła nałożone przez Trumpa mogą się odbić rykoszetem na zwykłych Amerykanach

Cła nałożone przez Trumpa mogą się odbić rykoszetem na zwykłych Amerykanach

Źródło:
CNN

Renta rodzinna to świadczenie, które przysługuje po śmierci osoby bliskiej, która była uprawniona do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy. Jest swego rodzaju zabezpieczeniem przed drastyczną zmianą sytuacji finansowej najbliższych w tle tragicznych okoliczności. Kto wypłaca rentę rodzinną i na jakich zasadach?

Renta rodzinna 2025. Ile wynosi i komu przysługuje?

Renta rodzinna 2025. Ile wynosi i komu przysługuje?

Źródło:
tvn24.pl

Od soboty rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o 800 plus na nowy okres świadczeniowy, który rozpocznie się 1 czerwca tego roku i potrwa do 31 maja 2026 roku.

Ważna informacja dla rodziców od ZUS. W sprawie 800 plus

Ważna informacja dla rodziców od ZUS. W sprawie 800 plus

Źródło:
PAP

Mówi, że to największe zagłębie sadownicze Europy, że to duży biznes wspierany przez polityków i że sadownicy walczą o pracowników. Potrzebują rąk do pracy, bo owoce nie mogą gnić. - Oferują na przykład raz na tydzień worek ziemniaków, chleb, cebulę, wodę w zgrzewkach. Może nie dają umowy, ale w ten sposób pokazują, że warto u nich pracować - wyjaśnia w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl doktor Kamil Matuszczyk z Uniwersytetu Warszawskiego, badacz sytuacji pracowników sezonowych.

Zamienia salę wykładową na sady owocowe. Tak bada sytuację pracowników

Zamienia salę wykładową na sady owocowe. Tak bada sytuację pracowników

Źródło:
tvn24.pl

Rok 2024 był dla Turcji rekordowy pod względem liczby gości i przychodów z turystyki - podały w piątek tureckie media. Turcję odwiedziło 52,6 milionów zagranicznych turystów. Największą grupę gości z zagranicy stanowili Rosjanie - 6,7 milionów.

Rosjanie pomogli Turcji w pobiciu rekordu

Rosjanie pomogli Turcji w pobiciu rekordu

Źródło:
PAP

Mołdawia to jedno z najszybciej wyludniających się państw na świecie - powiedział analityk Ośrodka Studiów Wschodnich Kamil Całus. Liczba mieszkańców tego kraju, nie wliczając separatystycznego Naddniestrza, wynosi obecnie 2,401 miliona. To spadek o 13,9 procent w ciągu dekady.

W tym kraju jest jeden z najgorszych kryzysów demograficznych na świecie

W tym kraju jest jeden z najgorszych kryzysów demograficznych na świecie

Źródło:
PAP

Meksyk ma plan A, plan B i plan C na wypadek, gdyby przywódca USA Donald Trump zrealizował swoje zapowiedzi i nałożył 25-procentowe cła – oświadczyła w piątek prezydentka Meksyku Claudia Sheinbaum, podkreślając, że jej rząd zachowuje "chłodną głowę" w oczekiwaniu na ruch Waszyngtonu.

"Plan A, plan B i plan C". Prezydentka zapewnia, że są przygotowani na amerykańskie cła

"Plan A, plan B i plan C". Prezydentka zapewnia, że są przygotowani na amerykańskie cła

Źródło:
PAP

Rząd Wielkiej Brytanii planuje zmniejszenie powierzchni gruntów rolnych w kraju o ponad 10 procent do 2050 roku. Największe cięcia mają dotyczyć pastwisk, a mieszkańcy kraju będą zachęcani do redukcji spożycia mięsa – podał w piątek "The Guardian".

Zamiast pastwisk, lasy albo panele słoneczne. Wyspy Brytyjskie czeka wielka reforma rolnictwa

Zamiast pastwisk, lasy albo panele słoneczne. Wyspy Brytyjskie czeka wielka reforma rolnictwa

Źródło:
PAP, The National

Prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że "absolutnie" nałoży cła na towary z Unii Europejskiej. Według przywódcy Stanów Zjednoczonych UE "traktuje nas bardzo źle". Powiedział również, że cła na produkty z Meksyku i Kanady obejmą też ropę naftową i gaz, choć stawka taryfy będzie wynosić 10, a nie 25 procent.

"Podejmiemy bardzo zdecydowane działania". Trump o nałożeniu ceł na Unię Europejską

"Podejmiemy bardzo zdecydowane działania". Trump o nałożeniu ceł na Unię Europejską

Źródło:
PAP

Polacy wyjeżdżający za granicę na tegoroczne zimowe ferie wybierają się głównie na południe Europy oraz na Bliski Wschód - wynika z danych przekazanych przez serwisy turystyczne. Wśród najpopularniejszych krajów są: Hiszpania, Malta, Egipt i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Wyjazd na ferie za granicę. Te kierunki wybierają Polacy

Wyjazd na ferie za granicę. Te kierunki wybierają Polacy

Źródło:
PAP

- Kanada jest przygotowana na celową, energiczną, ale także rozsądną i niezwłoczną reakcję, jeśli Stany Zjednoczone nałożą cła na towary importowane z Kanady - przekazał w piątek kanadyjski premier Justin Trudeau.

Trudeau reaguje na zapowiedź Trumpa. "Nie będę owijał w bawełnę"

Trudeau reaguje na zapowiedź Trumpa. "Nie będę owijał w bawełnę"

Źródło:
PAP

W styczniu 2025 roku płaca minimalna w państwach członkowskich Unii Europejskiej wahała się od 551 euro w Bułgarii do 2638 euro w Luksemburgu. W Polsce wynagrodzenie minimalne wynosiło 4666 złotych (1091 euro), co zapewniło nam dziewiąte miejsce w zestawieniu.

Tu pensja minimalna jest najwyższa. Unijna mapa zarobków

Tu pensja minimalna jest najwyższa. Unijna mapa zarobków

Źródło:
PAP

Od stycznia do grudnia 2024 roku do Portugalii przybyło ponad 408 tysięcy turystów z Polski, co oznacza wzrost o 23,3 procent w porównaniu do 2023 roku - przekazała w piątek portugalska agencja statystyczna INE.

Ponad 400 tysięcy turystów z Polski. Duży wzrost

Ponad 400 tysięcy turystów z Polski. Duży wzrost

Źródło:
PAP

Wysokość świadczenia pielęgnacyjnego wzrosła od 1 stycznia 2025 roku do ponad 3,2 tysiąca złotych miesięcznie. Aby je otrzymać trzeba spełnić określone warunki. Komu przysługuje ta forma pomocy finansowej i na jak długo można ją otrzymać?

Świadczenie pielęgnacyjne. Komu przysługuje i ile wynosi?

Świadczenie pielęgnacyjne. Komu przysługuje i ile wynosi?

Źródło:
tvn24.pl

Prezes Agencji Rozwoju Przemysłu Michał Dąbrowski został w piątek odwołany ze stanowiska. Wcześniejsze ustalenia tvn24.pl w tej sprawie w piątek wieczorem potwierdziła w komunikacie ARP. Wkrótce odbędzie się nowy konkurs na to stanowisko. W ubiegłym roku informowaliśmy, że władze Agencji Rozwoju Przemysłu współpracowały z oskarżonym w tak zwanej infoaferze i planowały z jego spółką zawrzeć kontrakt.

Prezes ARP odwołany

Prezes ARP odwołany

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało nową listę zawodów, dla których przewidywane jest szczególnie zapotrzebowanie na polskim rynku pracy. W 2025 roku w wykazie zadebiutowały zawody z poziomu szkoły policealnej: opiekun osoby starszej oraz opiekun w domu pomocy społecznej.

W tych zawodach będzie praca

W tych zawodach będzie praca

Źródło:
PAP

Masło zakupione w ramach przetargu Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS) nie trafiło ani do Czech, ani na Słowację - przekazała tvn24.pl spółka Milkpol Polska sp. z o.o. Wcześniej w mediach pojawiły się sugestie, że część towaru mogła zostać sprzedana na tych rynkach.

Czy masło z rządowych rezerw trafiło do Czech? Mamy odpowiedź firmy

Czy masło z rządowych rezerw trafiło do Czech? Mamy odpowiedź firmy

Źródło:
tvn24.pl

Jarosław Mastalerz został odwołany ze stanowiska prezesa PZU Życie - przekazał w piątek pełniący obowiązki prezes PZU Andrzej Klesyk. Jak dodał, do zmian doszło także w radzie nadzorczej spółki.

Prezes PZU Życie odwołany. "Nie jest nam po drodze"

Prezes PZU Życie odwołany. "Nie jest nam po drodze"

Źródło:
PAP

PKO BP, Pekao, Santander, ING Bank Śląski, mBank - między innymi te instytucje finansowe zaplanowały prace serwisowe w najbliższych dniach. Klienci mogą mieć problemy w korzystaniu z aplikacji, zlecaniu przelewów czy płatnościach kartą.

Będą utrudnienia w największych bankach w Polsce

Będą utrudnienia w największych bankach w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek w Lotto padła główna wygrana - przekazał Totalizator Sportowy. Dodał, że szóstka wyniosła dwa miliony złotych, a szczęśliwy zakład zawarto w Szczecinie.

Podano, gdzie padła szóstka w Lotto

Podano, gdzie padła szóstka w Lotto

Źródło:
PAP, tvn24.pl