Najnowsze

Najnowsze

Będzie lepiej?

Lipcowa sprzedaż i zysk Komputronika w górę. Spółka handlująca sprzętem komputerowym zarobiła w minionym miesiącu prawie 9 milionów złotych- 20% więcej niż rok temu. Prezes Komputronika, Wojciech Buczowski podkreśla na naszej antenie, że ten wzrost to nie jednorazowe zjawisko, a trend trwający od miesięcy.

Milion w portfelu

Portfel Jerzego Kasprzaka, dyrektora Biura Portfeli Akcyjnych Ipopema Asset Management w ostatniej odsłonie zyskał 1,4 procent, a od początku inwestycji zarobił prawie jedną piątą. W rozmowie o tym jakie zmiany w składzie portfela proponuje zarządzający.

Biznes zza kierownicy

Produkcja aut w Polsce spadła w lipcu o 5,5% w ujęciu rocznym, wynika z danych Instytutu Samar. Wyniosła ona 50.574 sztuki. Jest to spadek w stosunku do czerwca o 5,5% rok do roku. W całym roku 2013 produkcja wyniosła 356.624 sztuki. Zmalała również sprzedaż aut dla firm. Wzrosła natomiast liczba rejestracji aut. O danych z Instytutu Samar w rozmowie z jego prezesem - Wojciechem Drzewieckim.

Droga do ożywienia

Solaris za 14 milionów złotych rozbuduje swoją fabrykę w Środzie Wielkopolskiej. Rozbudowa ma na celu zwiększenie zdolności produkcyjnych spółki. W powiększonej fabryce przewidziane jest też miejsce uczniów, którzy będą przyglądać się pracy. Przedstawiciele Solarisa tłumaczą, że w przyszłości ułatwi im to zdobycie zatrudnienia w firmie. Naszym gościem był Zbigniewem Palenicą, członkiem zarządu Solaris Bus & Coach ds. finansów, zakupów i inwestycji.

Centrum wyników

ING Bank Śląski zarabia wyraźnie więcej niż przed rokiem i więcej od oczekiwań analityków. Bank miał w drugim kwartale 217 milionów złotych zysku netto - to wzrost o blisko 30%. To już kolejny bank, który podał lepsze od spodziewanych wyniki. Jednak także ING ciążą rekordowo niskie stopy procentowe - wynik odsetkowy zmniejszył się - o niespełna 4%. O komentarz poprosiliśmy wicepresesa ING BSK, Mirosława Bodę.

Awaria komputera uziemiła Dreamlinera

Kolejna awaria dreamlinera LOT-u. Samolot, który miał odlecieć do Pekinu, został uziemiony z powodu kłopotów z komputerem. Maszyna już wystartowała, ale zamiast do Chin, poleciała do Chicago.

Szkoła inwestowania

Kontrakt na WIG20 z mnożnikiem w wysokości 20 złotych, oznacza, że zmiana wartości indeksu o nawet 1 punkt i zakup jednego kontraktu dają zysk - mówi prezes GPW, Adam Maciejewski. Sprawdzamy i mówimy jak to działa – naszym gościem jest Krzysztof Borowski ze Szkoły Głównej Handlowej.

Podatkowe umowy Polska-USA

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o ratyfikacji polsko-amerykańskiej konwencji ws. unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu.

Moda w cenie

Aż o 30% urosły od początku lipca akcje odzieżowego Gino Rossi. Spółka podała wyniki za lipiec. Sprzedaż w tym miesiącu urosła zaledwie o 1% w ujęciu rocznym, choć sprzedaż ubrań kobiecej marki Simple spadła w lipcu o 11%.

Kredyty walutowe w Polsce do unieważnienia? "Nie można sobie robić nadziei"

Kredyty walutowe w Polsce nie zostaną unieważnione - powiedział we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 ekonomista Ryszard Petru, odnosząc się do takiego kroku podjętego przez sądy w Chorwacji i Hiszpanii ws. kredytów we frankach szwajcarskich. - Sądy grubo przesadziły w interpretacji. Kredyt walutowy to nie jest spekulacyjne ani skomplikowane narzędzie - uważa z kolei prof. Witold Orłowski.

Łotwa będzie nowym Cyprem?

Uderzające podobieństwa między Cyprem, a Łotwą - przyszłym 18. członkiem eurostrefy - sugerują, że kraj ten może stać się furtką dla odpływu rosyjskich pieniędzy inwestowanych i ukrywanych w eurolandzie - ocenia Andrew Bowen na łamach "The National Interest".

Zmiany w indeksach GPW

Na początek więcej największych, potem jeszcze więcej małych i średnich. Giełda na początek wprowadzi indeks WIG30 w miejsce WIG20, potem powstaną też nowe indeksy dla mniejszych spółek. O historycznych zmianach na GPW Dominik Cierpioł

Twój Brat PIT

Napisał do nas widz, któremu Urząd Skarbowy odmówił zwrotu nadpłaconego podatku dochodowego z powodu literówki w nazwisku w zeznaniu podatkowym. Gdyby urząd zrobił taki błąd z pewnością zasłonił by się oczywistą omyłką pisarską, ale podatnik w naszym kraju musi być kryształowy. W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Grzegorzem Baranem, KPP Baran & Pluta.

Sezon na sprzedaż

W jakis sposób sprzedać towar niesezonowy ? Jakie chwyty marketingowe zastosować, aby towar nie zalegał w naszych magazynach ? W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Maciejem Weinmannem, Akademia Trenerów Sprzedaży.

Składki przy umowie zlecenia

W czasie wakacji zatrudniamy pracowników do prac sezonowych, głównie na umowę zlecenie. W jakiej wysokości opłacić składkę ZUS za takiego pracownika ? W "Blajer mówi: Biznes" wyjaśniamy wraz z Magdaleną Frąckowiak, Ernst & Young, usługi księgowe.

Odpowiedzialność za wadliwy towar

W jakim zakresie odpowiadamy za sprzedawane produkty spożywcze ? Czego możemy się spodziewać w sytuacji kiedy np. nasz klient zatruje się towarem zakupionym w naszym sklepie ? W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Anetą Pankowską, radcą prawnym w kancelarii RKKW.

Po spożyciu...

Co zrobić z pijanym pracownikiem, aby nasz biznes jak najmniej na tym ucierpiał ? Jakie kroki należy podjąć ? W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Zuzanną Rosner-Laskorzyńską, radcą prawnym, kancelaria Raczkowski i Wspólnicy.

Twój Brat PIT

Rząd przyjął ustawę mającą na celu nałożenie podatku CIT na spółki komandytowe i komandytowo-akcyjne. W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Pawłem Mazurkiewiczem, doradcą podatkowym, partnerem w MDDP.

Rewolucja na giełdzie. Od września WIG 30

Giełda Papierów Wartościowych od 23 września rozpocznie publikację nowych indeksów - poinformował prezes giełdy Adam Maciejewski. WIG 30 ma obejmować 30 największych i najbardziej płynnych spółek na warszawskim parkiecie, a WIG 30 TR będzie indeksem dochodowym.

Pod napięciem

Już za trzy lata w Polsce zimą i latem mogą występować deficyty energii - tak wynika z raportu ministerstwa gospodarki. Jednak obecnie jesteśmy również w okresie podwyższonego ryzyka. Henryk Majchrzak, prezes Polskich sieci Elektroenergetycznych zapewnia jednak, że jego firma robi wszystko, żeby niedoborów w tym roku nie było.

Milion w portfelu

Portfel Mariusza Staniszewskiego, prezesa Noble Funds TFI stracił od początku inwestycji 2,3%. W ostatniej odsłonie zyskał on prawie 3%. Najwięcej pozwolił zarobić fundusz Noble Funds Małych i Średnich Spółek, największa strata na Noble Funds Africa. Mariusz Staniszewski jest uczestnikiem cyklu od kwietnia 2011 roku.

Cień recesji

Włoska gospodarka pokazuje oznaki odbicia, ale wciąż pogrążona jest w recesji. W drugim kwartale, PKB trzeciej największej gospodarki strefy euro skurczył się o 0,2% w ujęciu kwartalnym. To ósmy z rzędu kwartał, w którym odczyt znalazł się poniżej zera, co oznacza recesję. Zdaniem profesora Tomasza Grosse z Uniwersytetu Warszawskiego, włoscy politycy nie robią wystarczająco dużo żeby uporać się z recesją.

Banki w centrum uwagi

Drugi największy bank w Polsce, PEKAO SA, zrobił w drugim kwartale 742 miliony złotych znacznie więcej niż oczekiwali analitycy. Pomogła realizacja zysku na obligacjach - zysk z ich sprzedaży wzrósł o ponad 300 procent. O wynikach sektora bankowego w rozmowie z Andrzejem Powierżą, analitykiem City Handlowego.

Mleczna afera w Azji

Chiński zakaz eksportu mleka w proszku z Nowej Zelandii pozwala stawiać pytanie, czy jest to szansa dla polskich producentów na podbicie nowego rynku. Kszysztof Szumski, były ambasador Polski w Chinach mówi, że nie jest to niemożliwe, ale bardzo trudne ze względu na przyzwyczajenia chińczyków. Dlatego na spożywczy podbój Pekinu zaleca drogę na około...

Przyspieszenie?

Silniki kręcą się niby trochę szybciej. Rejestracja nowych samochodów w lipcu wzrosła w Polsce o 18%. Tyle, że to nie zawsze Polacy są kupującymi. A Polacy w tyskiej fabryce Fiata zachowają prace, bo jest więcej zamówień. Kondycji branży motoryzacyjnej przyjrzał się Dominik Cierpioł

Koniec WIG20

WIG20 przechodzi do historii. Zastąpi go WIG30 - jego skład poznamy już za dwa dni.

Czy grozi nam blackout?

Średnio w ciągu ostatnich 12 lat maksymalne zapotrzebowanie na energię latem wzrastało z 17 do ponad 21 gigawatów. Czyli aż o 25%. Zużycie energii latem rośnie szybciej niż zimą.