Do końca roku ceny mieszkań na rynku wtórnym w sześciu miastach wzrosną o 1-3 proc., a w sześciu utrzymają się na obecnych poziomach - wynika z raportu E-valuer Index 2014 przygotowanego przez Emmerson Evaluation. Na rynku pierwotnym ceny pozostaną jednak stabilne w większości lokalizacji.
Z raportu wynika też, że w wielu miastach nastąpiło przełamanie trendów. Spadki cen wyhamowują, a w niektórych miejscach zamieniają się już we wzrosty.
Moment przełomowy
Emmerson Evaluation zaznacza w raporcie, że rynek mieszkań jest "w przełomowym momencie". "O ile w latach 2011-2012 królował trend spadkowy, o tyle lata 2013-2014 przyniosły stabilizację, która w ostatnich kwartałach przekształca się we wzrosty. W najbliższych miesiącach czy nawet w perspektywie roku wzrosty cen nie będą jeszcze wynosić więcej niż 3 proc., ale w wielu lokalizacjach trend się odwrócił. Wydaje się, że jeśli ktoś planuje kupować mieszkanie, to warto rozglądać się już teraz" - czytamy w raporcie. Co z rynkiem wtórnym? Z prognoz wynika, że do końca 2014 r. w sześciu miastach ceny wzrosną od 1 do 3 proc., w kolejnych sześciu pozostaną stabilne, a w czterech ceny spadną od 1 do 3 proc. Wzrosty zobaczymy m.in. w Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście i w Poznaniu. Z kolei w Warszawie oczekiwane jest utrzymanie cen. A rynek pierwotny? Do końca roku ceny mają być stabilne w 11 miastach, w tym w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i Trójmieście. W Krakowie i Lublinie spodziewany jest jeszcze nieznaczny wzrost dla rynku pierwotnego (od 1 do 3 proc.).
Ceny równe
Raport pokazuje też, że w polskich miastach coraz częściej dochodzi do zrównywania się cen na rynku wtórnym i pierwotnym. Zjawisko to widoczne jest już teraz w Warszawie i w Krakowie. W stolicy ceny na rynku pierwotnym są jedynie o 3 proc. wyższe niż na rynku wtórnym; dla Krakowa różnica ta wynosi 4,8 proc. - czytamy w podsumowaniu raportu.
Większe czy mniejsze?
Z raportu wynika też, że mieszkanie na rynku pierwotnym było przeciętnie o 8-10 metrów kwadratowych większe niż to z "drugiej ręki". "We wszystkich miastach średnia powierzchnia kupowanego w minionym roku mieszkania była wyższa dla rynku pierwotnego. Największe mieszkania na tym rynku sprzedają się w Warszawie (66,5 m2), najmniejsze zaś w Olsztynie (50,5 m2). Na rynku wtórnym średnie powierzchnie wahały się od 48,3 m2 w Kielcach do 54,6 m2 w Katowicach" - głosi raport.
Autor: mn//bgr/zp / Źródło: tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu