Najnowsze

Najnowsze

Eksperci o planach rządu: "fajne", "trudne", "nie rozumiem"

Najważniejszym przedstawionym dziś pomysłem Donalda Tuska jest zapowiedź początku końca umów "śmieciowych" - ocenił prof. Witold Orłowski na antenie TVN24 Biznes i Świat ekonomista z firmy doradczej PWC. Jego zdaniem ich likwidacja, choć "kosztowna ekonomicznie", przyniesie "wymierne korzyści społeczne". Z kolei zdaniem Roberta Gwiazdowskiego z Centrum im. A. Smitha, nie przyniesie ona podatnikom żadnych korzyści.

Miliardy euro z UE trafią do rolników

Ponad 42 mld euro przeznaczono na realizację Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) w Polsce na lata 2014-2020, wobec 39,2 mld euro w latach 2007-2013 - poinformował w piątek minister rolnictwa Stanisław Kalemba. Dodał, że resort pracuje nad Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Polacy coraz chętniej zmieniają dostawcę prądu. To się opłaca

W ostatnim roku dostawcę zmieniło 51 tys. Polaków. Główny powód to chęć zaoszczędzenia, bo taki krok pozwala zachować w portfelu około 250 zł rocznie. Operacja nie jest trudna, wszystkie formalności można załatwić nie wychodząc z domu. Eksperci przypominają jednak, by dokładnie czytać oferty.

W Wałbrzychu otwarto fabrykę felg. Niemal 500 miejsc pracy

Ponad 500 mln zł kosztowała budowa nowej fabryki producenta felg aluminiowych firmy Ronal Polska, którą w piątek otwarto w Wałbrzychu w woj. dolnośląskim. W nowym zakładzie zatrudnienie znalazło 480 osób. - To jest fabryka, która powstała od początku w szczerym polu. To pierwsze inwestycja 2014 roku - powiedział w rozmowie z TVN24 Biznes i Świat prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Sławomir Majman.

Ciepła zima to problem dla sadowników. "Natura sobie poradzi"

Naukowcy przestrzegają, że brak zimy może być groźny dla roślin wieloletnich, a w szczególności dla owoców rosnących w sadach. - Każdy scenariusz jest możliwy, ale teraz w skali kraju nic groźnego się nie dzieje - mówi na antanie TVN24BiŚ prof. Andrzej Kowalski, dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Wyrzuć tablet z sypialni i wyśpij się

Tablety, laptopy i smartfony - to główni winowajcy, którzy odpowiadają za nasz krótszy i gorszy sen. Specjaliści z Uniwersyetetu Harvarda przekonują, że mobilne urządzenia emitujące fale są naszymi wrogiem w sypialni. Twierdzą oni też, że z tego powody wzrosła również ilość wypadków, których sprawcami są osoby niewyspane.

NFZ faworyzował dużych. UOKiK nałożył karę

Narodowy Fundusz Zdrowia będzie musiał w sumie zapłacić karę w wysokości 361 tys. złotych. Prezes UOKiK uznała, że NFZ w dwóch przypadkach dyskryminował potencjalnych kontrahentów, którzy w wyniku zapisów konkursowych nie otrzymywali zleceń na wykonywanie badań rezonansem magnetycznym i tomografem komputerowym. Decyzja nie jest prawomocna, fundusz może odwołać się od nich do sądu.

Obama tworzy "strefy obiecane". Na początek pięć

Prezydent Barack Obama ogłosił utworzenie w USA pięciu specjalnych stref na terenach, które szczególnie dotknęła ostatnia recesja. Otrzymają wsparcie agencji federalnych, by walczyć z nierównościami społecznymi, przemocą i by poprawić edukację.

Bojkot Tesco? Straciłaby też polska gospodarka

Po słowach brytyjskiego premiera o polskich imigrantach na Wyspach, politycy PSL wezwali do bojkotu sieci handlowej Tesco. Jednak na atakowaniu brytyjskiej firmy stracić może także polska gospodarka - pisze piątkowa "Rzeczpospolita".

Dojdą do końca polskiego internetu

Do połowy roku twórcy polskiej semantycznej wyszukiwarki internetowej Nekst chcą zebrać i uporządkować 500 mln polskojęzycznych dokumentów krążących w sieci. Pozwoliłoby im to przebić Google i Yahoo. Dzięki temu internauta szybciej będzie mógł znaleźć szukaną informację.

Tablety i smartfony wykańczają PC-ty

Liczba sprzedanych w ubiegłym roku na całym świecie klasycznych komputerów osobistych zmniejszyła się w porównaniu z rokiem 2012 o 10 proc., do 316 mln sztuk - poinformowała w czwartek amerykańska firma analityczno-doradcza Gartner.

10.01. Dzień na rynkach: złe dane z rynku pracy w USA ucieszyły inwestorów

Polski rynek, podobnie jak inne rynki wschodzące na świecie rozpoczął 2014 słabo. Kapitał ucieka z tych rynków bojąc się rychłej zmiany polityki FED na ostrzejszą. Polityka FED zależy od sytuacji na amerykańskim rynku pracy. Comiesięczny raport z tego rynku pokazał dziś, że ta sytuacja wcale nie wygląda zbyt dobrze. Rynki się ucieszyły. Relacja Rafała Hirscha z dnia na rynkach.

Biedronka podbija Kolumbię polskimi produktami

Na podbój Kolumbii z polską żywnością wyrusza Jeronimo Martins, portugalski właściciel Biedronki – czytamy w „Pulsie Biznesu”. Znad Wisły wozić będzie tam kawę, herbatę, napoje, produkty mleczne i słodycze.

"Świat", 09.01

Żadna książka nie wzbudziła takiej sensacji w USA zanim jeszcze została opublikowana. Autobiografia Roberta Gatesa, byłego sekretarza obrony, wywołała skandal, zanim ukazała się w księgarniach. W programie m.in. także o posiedzeniu Knesetu w Polsce i reformach gospodarczych na Kubie.

"Biznes dla ludzi", 09.01

Jak zaoszczędzić na podatku od wynajmowanego mieszkania? Co mają zrobić klienci banków, które stosowały niedozwolone klauzule? Co mają zrobić mali przedsiębiorcy, którzy sprzedają alkohol? Jak zachować urlop, gdy zmieniamy pracę? Na te oraz na wiele innych pytań w programie "Biznes dla ludzi" odpowiedzi szukał Paweł Blajer i jego goście.