Piątkowa sesja na amerykańskich giełdach przyniosła nieduże wzrosty indeksów i nowy historyczny rekord S&P 500 po słabszych od oczekiwań danych z rynku pracy w USA. Gorsze niż zakładał rynek dane podsyciły spekulacje, że Fed powstrzyma się od podwyżki stóp proc. przed połową przyszłego roku.
Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 67,78 pkt. (0,37 proc.) do 17.137,36 pkt. S&P 500 zyskał 10,06 pkt. (0,50 proc.) i wyniósł 2.007,71 pkt. Nasdaq Composite zwyżkował o 20,61 pkt. (0,45 proc.) i wyniósł 4.582,90 pkt.
Bezrobocie
Liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych w sierpniu wzrosła o 142 tys., podczas gdy w lipcu wzrosła o 212 tys., po korekcie. Stopa bezrobocia w USA w sierpniu wyniosła 6,1 proc., wobec 6,2 proc. w lipcu 2014 r.
Analitycy ankietowani przez agencję Bloomberg spodziewali się stopy bezrobocia w USA na poziomie 6,1 proc. oraz że liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych wzrośnie o 230 tys. wobec 209 tys. w lipcu przed korektą.
Dane za sierpień, chociaż słabsze od oczekiwań, to jednak potwierdzają postępującą poprawę kondycji amerykańskiego rynku pracy. Wolniejszy od oczekiwań wzrost zatrudnienia w USA sprawi, że Rezerwa Federalna powstrzyma się prawdopodobnie od podwyżki stóp procentowych przed połową przyszłego roku – oceniają analitycy Barclays.
"Biorąc pod uwagę trendy demograficzne i wolniej rosnącą siłę roboczą oceniamy, że zatrudnienie musi rosnąć tylko o 75-100 tys. nowych miejsc pracy miesięcznie, aby utrzymywała się stabilna stopa bezrobocia. Wynik 142 tys. jest słabszy od oczekiwań, jest jednak wystarczający, by zachowany został trend spadkowy widoczny w stopie bezrobocia" - napisali analitycy Barclays w raporcie.
"Raport za sierpień sprawia, że spada prawdopodobieństwo tego, że Fed na wrześniowym posiedzeniu zmieni nagle nastawienie na bardziej jastrzębie. Obecne trendy na rynku sugerują, że pierwsza podwyżka stóp procentowych w USA nastąpi w czerwcu 2015 r." - dodali.
Decyzja EBC
Najbliższe posiedzenie Fed, na którym bankierzy centralni USA będą decydowali o przyszłości polityki monetarnej, zaplanowane jest na 16-17 września.
W czwartek na luzowanie swojej polityki monetarnej zdecydował się Europejski Bank Centralny. EBC obniżył stopy procentowe o 10 pkt. bazowych, do 0,05 proc. dla stopy repo i do -0,20 proc. dla stopy depozytowej. EBC ogłosił również, że od października rozpocznie program skupu instrumentów finansowych typu ABS (sekurytyzowane kredyty sektora niefinansowego) oraz program skupu listów zastawnych.
W centrum uwagi rynków pozostaje geopolityka. W piątek przedstawiciele Ukrainy oraz samozwańczych republik separatystycznych z Doniecka i Ługańska podpisali w Mińsku protokół o zawieszeniu broni w Donbasie. Po osiągnieciu porozumienia prezydent Ukrainy Petro Poroszenko nakazał wstrzymanie ognia we wschodnich obwodach swego kraju.
Tymczasem Unia Europejska przygotowuje kolejne sankcje wobec Rosji. Jak podaje "Financial Times" w ramach nowych sankcji UE planuje zakazać państwowym firmom naftowym z tego kraju pozyskiwania funduszy na europejskich rynkach kapitałowych. Nowe sankcje dotknęłyby największe koncerny m.in. Gazprom i Rosnieft.
Autor: mn//gry / Źródło: PAP