Najnowsze

Najnowsze

Tusk: Nie jestem amerykańskim prezydentem. Brak zastrzeżeń do obecności Orlenu na forum w Petersburgu

Premier Donald Tusk nie ma nic przeciwko temu, by prezes Orlenu wziął udział w Forum Ekonomicznym w Petersburgu. Jak wyjaśniał Tusk, zadaniem szefa koncernu nie jest uprawianie geopolityki, a dbanie o firmę. Tymczasem do Rosji nie wybierają się reprezentanci innych polskich firm z branży paliwowo-energetycznej: ani prezes Lotosu, ani przedstawiciele PGNiG. O rezygnację z udziału w forum przedstawicieli amerykańskich firm nieformalnie zabiegała administracja Białego Domu.

Pomoc dla osób posiadających kredyt we frankach? Komentują Rafał Hirsch i Maciej Samcik

Portfel kredytów zaciągniętych na zakup mieszkań i domów obsługiwany jest dobrze, bo tylko 3 proc. z niego to złe kredyty. W konsumpcyjnych jest ich 15 proc. Polacy mają jednak coraz większy problem z regulowaniem swojego hipotecznego zadłużenia. Wartość złych kredytów - gdy policzyć ją w złotych - rośnie bardzo szybko. Według danych NBP w styczniu tego roku złe kredyty hipoteczne były warte 10,8 mld zł - aż o 17,4 proc. więcej niż w 2013. Prawie 3,7 mld zł stanowiły kredyty zaciągnięte we frankach szwajcarskich (wzrost o prawie jedną czwartą). Czy należy udzielać pomocy osobom, które zaciągnęły kredyt we frankach szwajcarskich?

Ruszył proces w największej aferze korupcyjnej Hongkongu

Bracia Thomas i Raymond Kwok, którzy należą do jednych z najbogatszych magnatów na rynku nieruchomości w Hongkongu, stanęli w czwartek przed sądem. Są oskarżeni w największej w historii tego miasta sprawie korupcyjnej. Miliarderzy są posądzeni o wręczenie byłemu urzędnikowi państwowemu Rafaelowi Hui 4 mln dolarów łapówki w zamian za polityczne wsparcie.

Mniej bezrobotnych. 100 tys. ofert pracy w kwietniu

Stopa bezrobocia w kwietniu obniżyła się do 13,0 proc. z 13,5 proc. w marcu - poinformował w czwartek minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. Dodał, że w miesiącach letnich stopa bezrobocia powinna ukształtować się poniżej 12,0 proc.

Brytyjski bank tnie etaty. Pracę straci 19 tys. osób

14 tys. osób zwolni w tym roku brytyjski bank Barclays. Etaty straci dwa tysiące pracowników - więcej niż wcześniej zapowiadano. To jednak nie koniec cięć, bo do końca 2016 roku łączne redukcje obejmą 19 tys. osób.

Węgiel a sprawa polska. Skąd problemy polskiego górnictwa?

- Węgiel pozostanie podstawą bezpieczeństwa energetycznego, natomiast górnictwo to wielki problem społeczny, dziesiątki tysięcy miejsc prac. Nie widzę powodu, by nie połączyć bezpieczeństwa z miejscami pracy. Nie chodzi o jakąś specjalną ochronę czy pomoc publiczną dla górnictwa; promocja ale ochrona węgla - zapewniał wczoraj premier Donald Tusk. Na czym polegają problemy polskiego górnictwa?

Putin wezwał do odłożenia referendum przez separatystów. Jak na te słowa zareagował świat?

- Rosja powinna przede wszystkim wypełnić swoje zobowiązania wynikające z porozumienia z Genewy i odciąć się od działań terrorystów na wschodzie Ukrainy, publicznie zaapelować do nich o złożenie broni oraz powstrzymać działalność grup dywersyjnych - tak słowa Władimira Putina z prośbą o przełożenie przez separatystów referendum i o wycofaniu rosyjskich wojsk spod granicy ukraińskiej - skomentowało MSZ Ukrainy. Jak do tych słów odniósł się świat?

Brakuje nam "kultury innowacyjności". Jak motywować naukowców i przedsiębiorców?

W ramach obecnej perspektywy finansowej do Polski, do 2020 roku, trafi 82,5 mld euro. Spora część tych środków przeznaczona będzie na badania naukowe i ich komercjalizację. - Rok 2020 będzie niewiarygodną cezurą, bo skończy się ten ogromny budżet na badania i innowacje - mówiła Lena Kolarska-Bobińska, minister nauki i szkolnictwa wyższego w czasie panelu "Innowacyjnosć, badania, rozwój". Spotkanie w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach prowadził nasz redakcyjny kolega Paweł Blajer.

Mniejsze zyski z najmu mieszkań, ale wciąż lepiej niż w banku

Wynajem mieszkania przynosi coraz mniejsze zyski - informuje w czwartek "Puls Biznesu". Według analityków w siedmiu największych miastach Polski rentowność kupna mieszkania na wynajem w marcu wynosiła średnio zaledwie 4,03 proc. Wyniki są słabsze niż średnie rynkowe z ostatnich lat.

Chińskie miasta będą rosły. Zdominują ranking metropolii

Chińskie miasta Chongqing i Szanghaj w najbliższych 16 latach rozrosną się najbardziej wśród światowych metropolii - wynika z badań przeprowadzonych przez Oxford Economics. Z prognozy naukowców wynika również, że w 2030 roku większość największych miast świata będzie znajdować się w Państwie Środka.

08.05 Draghi sugeruje obniżkę stóp, euro w dół

Referendum w Doniecku jednak będzie, a Mario Draghi sugeruje, że ECB już za miesiąc wykona jakiś ruch. Dolar przez chwilę był poniżej 3 złotych. Dzień na rynkach - relacjonowali Rafał Hirsch i Mateusz Walczak

Tylko Brytyjczycy wierzą w swój biznes bardziej niż Polacy

Polskie małe i średnie firmy lepiej oceniają swoje perspektywy rozwoju niż czeskie, węgierskie, francuskie i włoskie. Poprawa nastrojów jest ogromna, bo jeszcze rok temu tylko co czwarty przedsiębiorca optymistycznie patrzył w przyszłość – informuje "Puls Biznesu".

Podatek od prezentów. Kiedy płacić?

Maj to czas komunii, chrzcin i ślubów, a co za tym idzie także licznych i często wcale niesymbolicznych prezentów związanych z tymi uroczystościami. Czy od takich prezentów musimy zapłacić podatek? M.in. o tym porozmawialiśmy w dzisiejszym programie "Biznes dla ludzi" w TVN24 Biznes i Świat o godz. 20.

"Biznes dla Ludzi", 7.05

Ile wynosi podatek od prezentów? Jak stać się myśliwym na rynku pracy? Kto i jak ma reklamować prezent, który komuś już wręczyliśmy? Jak rozliczyć służbową kolację? Na te pytania wraz z ekspertami odpowiedział Patrycjusz Wyżga w programie "Biznes dla ludzi" w TVN24 Biznes i Świat.

Włosi szukają oszczędności. F-35 nie dla nich?

Posłowie z partii włoskiego premiera Matteo Renziego poparli zmniejszenie o połowę kwoty 12 mld euro przeznaczonej na zamówienie 90 myśliwców F-35. Tylko w tym roku Włochy obcięły wydatki na inwestycje obronne o 400 mln euro.

Bilans. Najważniejsze wydarzenia dnia

Podwyższenie wieku emerytalnego do 67. roku życia jest zgodne z konstytucją - uznał w środę niejednogłośnie Trybunał Konstytucyjny. Władimir Putin wezwał prorosyjskich separatystów na wschodniej Ukrainie do odłożenia referendum w sprawie samodzielności. Węglokoks jest w stanie sprzedać w Europie 5 mln ton węgla zalegających na zwałach kopalń Kompanii Węglowej. Autorski przegląd najważniejszych informacji dnia przedstawia Robert Stanilewicz.

Wolny handel z USA? Dla Polski ważna energia

Szczególne znaczenie dla Polski w negocjowanej umowie o wolnym handlu Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych mają kwestie związane z energią – ocenił podczas obrad Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach dyrektor Mieczysław Nogaj z Ministerstwa Gospodarki.

Rafał Hirsch: polskie rezerwy walutowe topnieją

Rezerwy walutowe Polski na koniec kwietnia wynosiły 74,3 mld euro. To o pół miliarda euro mniej niż miesiąc wcześniej. Spadek wygląda bardzo niepozornie, ale, kiedy spojrzy się na to, co dzieje się z rezerwami w nieco dłuższym okresie, można zacząć się niepokoić. Bo od ponad dziesięciu lat nie malały one tak szybko.

Stopy procentowe bez zmian. Belka: To sprzyja ożywieniu gospodarki

Stopy procentowe bez zmian - taką decyzję podjęła na majowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej. Referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie nadal 2,50 proc. w skali rocznej. Prezes NBP Marek Belka uważa, że utrzymywanie stóp na niezmienionym poziomie w kolejnych kwartałach sprzyja ożywieniu krajowej gospodarki, stopniowemu powrotowi inflacji do celu oraz stabilizacji na rynkach finansowych.