"Osobisty" szpieg czy gadżet ułatwiający życie? Poznaj nowy hit, czyli beacony

Beacony to nowy e-hitShutterstock

Beacony to małe urządzenia, które mogą niebawem zmienić otaczający nas świat. Pomogą nam odnaleźć się w urzędzie, sklepie, czy zwiedzić muzeum. Ułatwią pilnowanie dzieci, zwierząt, czy odszukanie zgubionych kluczy.

Warszawskie Muzeum Neonów było jednym z pierwszych miejsc w Polsce, gdzie zastosowano beacony. Zwiedzający mogli, po zainstalowaniu aplikacji, korzystać z informacji przesłanych im na iPhone’y przez małe urządzenia, które pełniły rolę przewodników.

- Na świecie wykorzystano je m.in. w sklepach, np. w sieci Carrefour i centrach handlowych. Z powodzeniem użyto tej technologii w Nowym Jorku w trakcie rozgrywek Superbowl wyświetlając spersonalizowane reklamy – mówi ekspertka zajmująca się gadżetami Ewa Lalik. - Linie lotnicze EasyJet zaczęły używać beaconów, by nawigować pasażerów po lotnisku. Holete The James Hotels oferują usługę concierge w aplikacji - beacony pozwalają na meldowanie się w hotelu, wycieczkę po kolekcji sztuki, czy nawet otwieranie drzwi za pomocą smartfona zamiast klucza – twierdzi blogerka.

Mały guzik

Wyglądają jak guziki albo małe kamyki, które komunikują się z naszym smartfonem. Są jak punkty nawigacyjne, dzięki którym specjalna aplikacja doprowadzi nas do celu, czy zastąpi pęk kluczy. Ta technologia może mieć wiele zastosowań.

No dobrze, ale czym właściwie są beacony? Mowa tu o niewielkich urządzeniach rozsiewających sygnał do aplikacji w urządzeniach mobilnych, czyli np. smartfonach. - Zasięg sygnału z beacona można ustawić dowolnie - od kilkunastu centymetrów do kilkudziesięciu metrów dopasowując go tym samym do konkretnego zastosowania – tłumaczy Ewa Lalik, ekspertka od nowych technologii i blogerka w Spider’s Web.

W restauracji, na plaży

Beacony coraz częściej pomagają w codziennym życiu. W kilku restauracjach w Nowym Jorku i San Francisco przy każdym ze stolików zainstalowano urządzenie, za pomocą których klienci mogą nie tylko wybrać danie z menu, ale także zapłacić. Co ważne działający tam system dawał możliwość podzielenia rachunku na wszystkich uczestników posiłku.

Przydatne szczególnie dla rodziców zastosowanie dla beaconów wymyśliła firma Nivea, która do reklamy w prasie dołączyła opaskę z urządzeniem. Wystarczyło nałożyć ją dziecku na nadgarstek i w telefonie zainstalować aplikację. Dzięki temu mama i tata mogli zrelaksować się na plaży, a jednocześnie mieć pełną kontrolę nad swoją pociechą. Jeśli dziecko oddaliło się zbyt daleko, to telefon wszczynał alarm, a aplikacja pozwalała namierzyć malucha.

Polski wkład

Beacony mają niezwykłe możliwości. Nic więc dziwnego, że wiele firm próbuje je udoskonalać. Wśród nich są także dwie polskie Estimote oraz Ifinity. Tej drugiej ostatnio udało się rozwiązać jedną z największych bolączek urządzeń, czyli konieczność wymiany baterii. Beacony zużywały wprawdzie bardzo małą ilość energii, ale co rok albo dwa trzeba było wymieniać w nich akumulator, co przy dużej ich liczbie w przestrzeni miejskiej byłoby bardzo uciążliwe, o ile w ogóle możliwe.

Prezes Adam Jesionkiewicz z Ifinity twierdzi, że technologia beaconów przyniesie użytkownikom i szerzej społeczeństwu wiele dobrego. - Same beacony (dzisiejsze) są tylko technologią transferową, która ewoluuje w stronę wyspecjalizowanych narzędzi. W tej chwili np. pracujemy nad beaconem wyposażonym w dodatkowe detektory, który będzie odgrywał znaczącą rolę w wykrywaniu samochodów na miejscach parkingowych. Jak nie trudno sobie wyobrazić, to pozwoli nam umożliwić mieszkańcom miasta automatyczne parkowanie samochodów na wolnych miejscach. Oszczędzamy czas, pieniądze i środowisko. Blisko 40 proc. korków w centrach miast powstaje przez ludzi szukających miejsca do zaparkowania – podkreśla Jesionkiewicz.

To już działa

Jednym z ciekawszych rozwiązań, które wprowadziła Ifinity jest mikronawigacja niewidomych. Beacony pozwalają doprowadzić niewidomych pod drzwi konkretnego tramwaju, czy autobusu. - Osobom niewidomym umożliwiamy tagowanie użytecznych miejsc, przedmiotów lub przeciwnie - tych niebezpiecznych. Inaczej mówiąc, nakładamy cyfrową warstwę na rzeczywisty świat – tłumaczy Jesionkiewicz.

Technologię beaconów wykorzystuje także realizowany w stolicy program „Virtualna Warszawa”. To jeden z pierwszych na świecie przykładów zastosowania urządzeń w urzędach, komunikacji miejskiej i przy atrakcjach turystycznych.

I to w Warszawie

- Aktualnie wersja pilotażowa systemu działa w Stołecznym Centrum Osób Niepełnosprawnych przy ul. Andersa 5 w Warszawie. W przygotowaniu jest także kolejny pilotaż obejmujący jedną linię autobusową. Będzie obejmował także komunikację miejską (autobusy, tramwaje, metro), a także atrakcje turystyczne – tłumaczy Tomasz Pactwa, Dyrektor Biura Pomocy i Projektów Społecznych stołecznego Ratusza.

System składa się z nadajników instalowanych w przestrzeni publicznej oraz darmowej aplikacji mobilnej dostępnej dla systemów operacyjnych iOS oraz Android. Aplikacja mobilna łączy się z nadajnikami za pomocą technologii Bluetooth Low Energy.

Zaspamować?

Wiele korzyści w nowej technologii widzi też Ewa Lalik. Obecnie korzystają z niej m.in. sklepy oraz klienci i obie strony dobrze na tym wychodzą. Ekspertka zauważa jednak, że za technologią stoi też zagrożenie zasypania użytkownika niepotrzebnymi informacjami.

- Należy jednak pamiętać, że beacony nie są idealne same w sobie - są tylko narzędziem. Od dostawcy zależy, czy postanowi zaspamować użytkownika nic nie wnoszącymi powiadomieniami czy może elegancko wprowadzić dodatkową warstwę interakcji w sposób, który przynosi użytkownikowi same korzyści. Jeśli użytkownik czuje się przytłoczony informacjami ma wybór, czy chce ich używać. Jeśli beacony mają stać się powszechne, dostawcy muszą szanować zaufanie klienta. Bez tego ich rozpowszechnienie nie jest możliwe – przekonuje ekspertka.

Autor: Marek Szymaniak / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Przypadek Georgii Meloni, której wizerunek wykorzystano w porno, jest bardzo hardcore'owy, ale deepfake to także imitacja głosu człowieka z banku, który dzwoni w sprawie naszych pieniędzy - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Aleksandra Przegalińska, badaczka AI, filozofka i futurolożka. - Musimy zdawać sobie sprawę, że nowa technologia wchodzi do życia człowieka dość nieoczekiwanie, może je demolować - komentuje wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

"Wchodzi nieoczekiwanie, może demolować życie"

"Wchodzi nieoczekiwanie, może demolować życie"

Źródło:
tvn24.pl

Liczba ofert sprzedaży działek rekreacyjnych w pierwszym kwartale 2024 roku wzrosła o 190 procent rok do roku - poinformował Polski Instytut Ekonomiczny. O ponad jedną trzecią w górę poszła też średnia cena za metr kwadratowy. Z raportu wynika, że podczas pierwszych trzech miesięcy tego roku na portalach internetowych pojawiało się średnio blisko 500 ofert tygodniowo, a w kwietniu liczba ta wzrosła do 1000.

Nawet tysiąc ofert tygodniowo. Ceny w górę

Nawet tysiąc ofert tygodniowo. Ceny w górę

Źródło:
tvn24.pl

Telewizja N1 zwróciła uwagę, że są sposoby, aby Chorwację zwiedzać "bez problemu nadmiernych tłumów". To odpowiedź na krytyczne komentarze pod adresem Dubrownika, określanego często jako "perła Adriatyku".

Gorący spór o "perłę Adriatyku"

Gorący spór o "perłę Adriatyku"

Źródło:
PAP

Przed 1,5 miesiąca obowiązania przepisów tymczasowo zajęto 934 pojazdy mechaniczne - przekazała redakcji biznesowej tvn24.pl Komenda Główna Policji. Chodzi o konfiskatę aut pijanych kierowców. Jednocześnie w rządzie trwają prace nad złagodzeniem regulacji obowiązujących od 14 marca.

Nowy bat na kierowców. Oto efekt

Nowy bat na kierowców. Oto efekt

Źródło:
tvn24.pl

Tegoroczne wakacje w Turcji cieszą się rekordowym zainteresowaniem. Tak przynajmniej wynika z informacji przekazanych przez Kaana Kavaloglu, prezesa Śródziemnomorskiego Stowarzyszenia Hotelarzy i Operatorów Turystycznych (AKTOB). Jak podkreślił, odnotowano rekordowy wzrost liczby wczesnych rezerwacji w tym kraju. Kavaloglu określił przy tym Polskę mianem "niespodzianki roku".

Szał na wakacje w tym kraju. Polacy "niespodzianką roku"

Szał na wakacje w tym kraju. Polacy "niespodzianką roku"

Źródło:
tvn24.pl

Premier Donald Tusk obiecał, że na 25. rocznicę wejścia naszego kraju do Unii Europejskiej Polacy będą zamożniejsi od Brytyjczyków. "Lepiej być w Unii" - dodał szef rządu.

"Polacy będą zamożniejsi od Brytyjczyków". Donald Tusk zabiera głos

"Polacy będą zamożniejsi od Brytyjczyków". Donald Tusk zabiera głos

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Liczba zagranicznych turystów odwiedzających Portugalię w pierwszym kwartale 2024 roku przekroczyła trzy miliony - wynika ze wstępnych danych tamtejszego Narodowego Instytutu Statystycznego (INE). To najlepszy wynik za pierwszy kwartał w historii tego kraju.

Fala turystów. Europejski kraj pobił rekord

Fala turystów. Europejski kraj pobił rekord

Źródło:
Reuters

Podczas tegorocznej majówki pogoda dopisuje i przynajmniej część Polaków wykorzysta ten czas na zorganizowanie grilla z rodziną lub znajomymi. Żeby nie zepsuć sobie odpoczynku, warto pamiętać, że nie wszędzie grillować swobodnie możemy, a za złamanie przepisów mandat może wynieść nawet 5 tysięcy złotych.

Mandat za grillowanie. Kara może sięgnąć 5 tysięcy złotych

Mandat za grillowanie. Kara może sięgnąć 5 tysięcy złotych

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Lotto padła jedna szóstka. Główna wygrana wynosi ponad 14,3 miliona złotych. Oto wyniki Lotto oraz Lotto Plus z dnia 30 kwietnia 2024 roku.

Ogromna wygrana w Lotto. Kumulacja rozbita

Ogromna wygrana w Lotto. Kumulacja rozbita

Źródło:
tvn24.pl

Obowiązek zbiórki opakowań po mleku i produktach mlecznych w ramach sytemu kaucyjnego zostanie przesunięty na 2026 rok - wynika z opublikowanego we wtorek projektu ustawy odnoszącego się do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Przedstawiciele branży napojowej oraz handlu apelowali wcześniej, aby spod systemu kaucyjnego wyłączyć opakowania po mleku i napojach mlecznych. W ich ocenie zbieranie takich opakowań mogłoby skończyć się "zafundowaniem sobie bomby biologicznej".

Branża ostrzegała przed "bombą biologiczną". Jest reakcja rządu

Branża ostrzegała przed "bombą biologiczną". Jest reakcja rządu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Maspex sfinalizował we wtorek proces przejęcia spółki Jan Becher - Karlovarská Becherovka, w wyniku czego polska spółka stała się właścicielem czeskiej marki alkoholu Becherovka oraz zakładu produkcyjnego i magazynu w Karlovych Varach. Transakcja została zrealizowana z firmą The Pernod Ricard Group.

Słynna czeska marka trafia w polskie ręce

Słynna czeska marka trafia w polskie ręce

Źródło:
PAP

Duralex, francuska firma zajmująca się produkcją naczyń ze szkła hartowanego, w tym popularnych w Polsce szklanek, ogłosiła upadłość - podają zagraniczne media. Trwają poszukiwania nowego nabywcy tego, co z zakładu pozostało. Pracownicy nie tracą nadziei, że uda się uniknąć utraty 230 miejsc pracy.

Znany producent ogłasza upadłość. "Miażdżący cios"

Znany producent ogłasza upadłość. "Miażdżący cios"

Źródło:
"Le Monde"

Ministerstwo Finansów stworzy internetowy system e-faktur od nowa - zapowiedział minister Andrzej Domański. - Nasi poprzednicy de facto podłożyli minę pod polską gospodarkę - stwierdził szef MF.

"Podłożyli minę pod polską gospodarkę". Jest decyzja rządu

"Podłożyli minę pod polską gospodarkę". Jest decyzja rządu

Źródło:
PAP

Podatek od aut spalinowych zostanie zastąpiony dopłatami do elektryków - wynika z wpisu na platformie społecznościowej X ministry klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski. We wtorek rząd przyjął zmiany w Krajowym Planie Odbudowy.

Zwrot w sprawie podatku od aut. Będzie nowe rozwiązanie

Zwrot w sprawie podatku od aut. Będzie nowe rozwiązanie

Źródło:
PAP

W praktyce zapadła decyzja, że nie będzie budowany Centralny Port Komunikacyjny. Musimy się temu zdecydowanie przeciwstawić, bo Polska nie może być krajem peryferyjnym, potrzebujemy lotniska na miarę naszego kraju - powiedział we wtorek prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Kaczyński zabrał głos w sprawie CPK

Kaczyński zabrał głos w sprawie CPK

Źródło:
PAP

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Regulacja przedłuża ochronę tymczasową dla osób uciekających przed wojną do 30 września 2025 roku. Zmiany zakładają także wprowadzenie dodatkowego kryterium wypłaty 800 plus dla Ukraińców.

800 plus dla Ukraińców. Jest dodatkowy warunek

800 plus dla Ukraińców. Jest dodatkowy warunek

Źródło:
PAP

W środę wypada 20. rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej. Do marca 2024 roku nasz kraj otrzymał z UE 261 miliardów euro, a wpłacił 85,8 miliarda euro - powiedziała we wtorek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. - Dla wszystkich tych, którzy mówią, że dopłacamy do Unii Europejskiej: jest naprawdę dokładnie odwrotnie - podkreśliła szefowa MFiPR.

Ile pieniędzy Polska otrzymała z UE? Minister podała "bilans na czysto"

Ile pieniędzy Polska otrzymała z UE? Minister podała "bilans na czysto"

Źródło:
PAP

Spółka Orlenu była naszpikowana agentami służb, którzy nie zorientowali się, że mają do czynienia z lewym interesem i kradzieżą pieniędzy na wielką skalę - stwierdził były prezes PGNiG Piotr Woźniak, odnosząc się do 1,5 miliardowej straty Orlen Trading Switzerland. To i tak według niego nic, wobec ogromnej straty w wysokości 10,2 mld złotych jaką odnotowała w ubiegłym roku spółka. Orlen straciła na inwestycjach w petrochemię.

Gigantyczna strata Orlenu. "10-miliardowy odpis z powodu ignorancji i braku kompetencji zarządu"

Gigantyczna strata Orlenu. "10-miliardowy odpis z powodu ignorancji i braku kompetencji zarządu"

Źródło:
TVN24 BiS

Maciej Świrski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, zdecydował o przekazaniu do windykacji kary pieniężnej od Radia ZET. Chodzi o kwotę 476 tysięcy złotych. Wcześniej szef KRRiT podobne decyzje podjął wobec spółki TVN S.A. oraz radia TOK FM. Działaniom Macieja Świrskiego sprzeciwiają się organizacje dziennikarskie.

Jest decyzja szefa KRRiT w sprawie kary dla Radia ZET

Jest decyzja szefa KRRiT w sprawie kary dla Radia ZET

Źródło:
tvn24.pl

Rozpoczął się tydzień majówkowy. W związku ze świętami wypadającymi w najbliższych dniach, większe sklepy będą otwarte w kratkę. Część sieci zdecydowała o wydłużeniu godzin pracy. Poniżej podajemy kalendarz handlowy.

Zakupy w kratkę. Zmiany w niektórych sklepach na majówkę

Zakupy w kratkę. Zmiany w niektórych sklepach na majówkę

Źródło:
tvn24.pl

We wtorek Zbigniew Derdziuk rozpoczął pracę jako nowy prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Następca Gertrudy Uścińskiej wraca na stanowisko po ponad dziewięcioletniej przerwie. Za jego pierwszej kadencji w instytucji wdrożono kilka istotnych reform.

Nowy-stary prezes ZUS zaczął pracę

Nowy-stary prezes ZUS zaczął pracę

Źródło:
PAP