"Osobisty" szpieg czy gadżet ułatwiający życie? Poznaj nowy hit, czyli beacony

Beacony to nowy e-hitShutterstock

Beacony to małe urządzenia, które mogą niebawem zmienić otaczający nas świat. Pomogą nam odnaleźć się w urzędzie, sklepie, czy zwiedzić muzeum. Ułatwią pilnowanie dzieci, zwierząt, czy odszukanie zgubionych kluczy.

Warszawskie Muzeum Neonów było jednym z pierwszych miejsc w Polsce, gdzie zastosowano beacony. Zwiedzający mogli, po zainstalowaniu aplikacji, korzystać z informacji przesłanych im na iPhone’y przez małe urządzenia, które pełniły rolę przewodników.

- Na świecie wykorzystano je m.in. w sklepach, np. w sieci Carrefour i centrach handlowych. Z powodzeniem użyto tej technologii w Nowym Jorku w trakcie rozgrywek Superbowl wyświetlając spersonalizowane reklamy – mówi ekspertka zajmująca się gadżetami Ewa Lalik. - Linie lotnicze EasyJet zaczęły używać beaconów, by nawigować pasażerów po lotnisku. Holete The James Hotels oferują usługę concierge w aplikacji - beacony pozwalają na meldowanie się w hotelu, wycieczkę po kolekcji sztuki, czy nawet otwieranie drzwi za pomocą smartfona zamiast klucza – twierdzi blogerka.

Mały guzik

Wyglądają jak guziki albo małe kamyki, które komunikują się z naszym smartfonem. Są jak punkty nawigacyjne, dzięki którym specjalna aplikacja doprowadzi nas do celu, czy zastąpi pęk kluczy. Ta technologia może mieć wiele zastosowań.

No dobrze, ale czym właściwie są beacony? Mowa tu o niewielkich urządzeniach rozsiewających sygnał do aplikacji w urządzeniach mobilnych, czyli np. smartfonach. - Zasięg sygnału z beacona można ustawić dowolnie - od kilkunastu centymetrów do kilkudziesięciu metrów dopasowując go tym samym do konkretnego zastosowania – tłumaczy Ewa Lalik, ekspertka od nowych technologii i blogerka w Spider’s Web.

W restauracji, na plaży

Beacony coraz częściej pomagają w codziennym życiu. W kilku restauracjach w Nowym Jorku i San Francisco przy każdym ze stolików zainstalowano urządzenie, za pomocą których klienci mogą nie tylko wybrać danie z menu, ale także zapłacić. Co ważne działający tam system dawał możliwość podzielenia rachunku na wszystkich uczestników posiłku.

Przydatne szczególnie dla rodziców zastosowanie dla beaconów wymyśliła firma Nivea, która do reklamy w prasie dołączyła opaskę z urządzeniem. Wystarczyło nałożyć ją dziecku na nadgarstek i w telefonie zainstalować aplikację. Dzięki temu mama i tata mogli zrelaksować się na plaży, a jednocześnie mieć pełną kontrolę nad swoją pociechą. Jeśli dziecko oddaliło się zbyt daleko, to telefon wszczynał alarm, a aplikacja pozwalała namierzyć malucha.

Polski wkład

Beacony mają niezwykłe możliwości. Nic więc dziwnego, że wiele firm próbuje je udoskonalać. Wśród nich są także dwie polskie Estimote oraz Ifinity. Tej drugiej ostatnio udało się rozwiązać jedną z największych bolączek urządzeń, czyli konieczność wymiany baterii. Beacony zużywały wprawdzie bardzo małą ilość energii, ale co rok albo dwa trzeba było wymieniać w nich akumulator, co przy dużej ich liczbie w przestrzeni miejskiej byłoby bardzo uciążliwe, o ile w ogóle możliwe.

Prezes Adam Jesionkiewicz z Ifinity twierdzi, że technologia beaconów przyniesie użytkownikom i szerzej społeczeństwu wiele dobrego. - Same beacony (dzisiejsze) są tylko technologią transferową, która ewoluuje w stronę wyspecjalizowanych narzędzi. W tej chwili np. pracujemy nad beaconem wyposażonym w dodatkowe detektory, który będzie odgrywał znaczącą rolę w wykrywaniu samochodów na miejscach parkingowych. Jak nie trudno sobie wyobrazić, to pozwoli nam umożliwić mieszkańcom miasta automatyczne parkowanie samochodów na wolnych miejscach. Oszczędzamy czas, pieniądze i środowisko. Blisko 40 proc. korków w centrach miast powstaje przez ludzi szukających miejsca do zaparkowania – podkreśla Jesionkiewicz.

To już działa

Jednym z ciekawszych rozwiązań, które wprowadziła Ifinity jest mikronawigacja niewidomych. Beacony pozwalają doprowadzić niewidomych pod drzwi konkretnego tramwaju, czy autobusu. - Osobom niewidomym umożliwiamy tagowanie użytecznych miejsc, przedmiotów lub przeciwnie - tych niebezpiecznych. Inaczej mówiąc, nakładamy cyfrową warstwę na rzeczywisty świat – tłumaczy Jesionkiewicz.

Technologię beaconów wykorzystuje także realizowany w stolicy program „Virtualna Warszawa”. To jeden z pierwszych na świecie przykładów zastosowania urządzeń w urzędach, komunikacji miejskiej i przy atrakcjach turystycznych.

I to w Warszawie

- Aktualnie wersja pilotażowa systemu działa w Stołecznym Centrum Osób Niepełnosprawnych przy ul. Andersa 5 w Warszawie. W przygotowaniu jest także kolejny pilotaż obejmujący jedną linię autobusową. Będzie obejmował także komunikację miejską (autobusy, tramwaje, metro), a także atrakcje turystyczne – tłumaczy Tomasz Pactwa, Dyrektor Biura Pomocy i Projektów Społecznych stołecznego Ratusza.

System składa się z nadajników instalowanych w przestrzeni publicznej oraz darmowej aplikacji mobilnej dostępnej dla systemów operacyjnych iOS oraz Android. Aplikacja mobilna łączy się z nadajnikami za pomocą technologii Bluetooth Low Energy.

Zaspamować?

Wiele korzyści w nowej technologii widzi też Ewa Lalik. Obecnie korzystają z niej m.in. sklepy oraz klienci i obie strony dobrze na tym wychodzą. Ekspertka zauważa jednak, że za technologią stoi też zagrożenie zasypania użytkownika niepotrzebnymi informacjami.

- Należy jednak pamiętać, że beacony nie są idealne same w sobie - są tylko narzędziem. Od dostawcy zależy, czy postanowi zaspamować użytkownika nic nie wnoszącymi powiadomieniami czy może elegancko wprowadzić dodatkową warstwę interakcji w sposób, który przynosi użytkownikowi same korzyści. Jeśli użytkownik czuje się przytłoczony informacjami ma wybór, czy chce ich używać. Jeśli beacony mają stać się powszechne, dostawcy muszą szanować zaufanie klienta. Bez tego ich rozpowszechnienie nie jest możliwe – przekonuje ekspertka.

Autor: Marek Szymaniak / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad zapewnieniem Polakom darmowego dostępu do wody pitnej. W grę wchodzi też rozwiązanie "za przysłowiową złotówkę" - powiedział w czwartek w sejmie wiceminister infrastruktury Przemysław Koperski. Dodał, że za darmo lub za 1 zł ma być dostępne pierwsze 1000 litrów wody miesięcznie.

Woda za darmo? Resort szykuje rewolucyjne rozwiązanie

Woda za darmo? Resort szykuje rewolucyjne rozwiązanie

Źródło:
PAP

Chciałbym, aby rozwiązanie, dotyczące składki zdrowotnej, zostało wypracowane w ciągu kilku najbliższych tygodni. Naprawdę nie ma na co czekać - powiedział w programie "Jeden na Jeden" na antenie TVN24 minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że chciałby, aby nowa składka zdrowotna weszła w życie od 1 stycznia 2025 roku.

Minister finansów o składce zdrowotnej: naprawdę nie ma na co czekać

Minister finansów o składce zdrowotnej: naprawdę nie ma na co czekać

Źródło:
TVN24

Składka zdrowotna to kolejna kwestia, co do której pojawiły się rozbieżności w koalicji. Trwają dyskusje nad zmianami, które miałyby wejść w życie od początku przyszłego roku. Czego można się spodziewać? Poniżej przedstawiamy propozycje koalicjantów.

Zmiany w składce zdrowotnej. Propozycje koalicjantów

Zmiany w składce zdrowotnej. Propozycje koalicjantów

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ministerstwo Rolnictwa przygotowało projekt nowelizacji przepisów wprowadzający wyższe kary za marnowanie żywności, a także brak prowadzenia kampanii informacyjno-edukacyjnych. Zmiany mają dotyczyć sklepów o powierzchni przekraczającej 250 metrów kwadratowych.

Wyższe kary za marnowanie żywności. Rząd szykuje nowe przepisy

Wyższe kary za marnowanie żywności. Rząd szykuje nowe przepisy

Źródło:
PAP

Z renty wdowiej ma skorzystać około dwa miliony osób - wynika za szacunków, które znalazły się w stanowisku rządu obywatelskiego projektu o rencie wdowiej.

Ile osób skorzysta z renty wdowiej? Rząd podał szacunki

Ile osób skorzysta z renty wdowiej? Rząd podał szacunki

Źródło:
PAP

W czwartek w Sejmie trwa debata nad wykonaniem budżetu w 2023 roku. Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś krytycznie ocenił finansowanie zadań publicznych poza budżetem za pośrednictwem funduszy w BGK. - W 2023 roku przy pomocy funduszy sfinansowano zadania na kwotę ponad 130 miliardów złotych, co stanowiło 20 procent wydatków budżetu państwa i blisko 4 procent produktu krajowego brutto.

NIK krytycznie o finansowaniu zadań publicznych poza budżetem

Źródło:
PAP

Sąd Rejonowy w Warszawie otworzył postępowanie restrukturyzacyjne PKP Cargo - poinformował w czwartek przewoźnik kolejowy. W środę zarząd spółki zdecydował o przeprowadzeniu zwolnień grupowych przez zakłady i centralę PKP Cargo.

Sąd otworzył postępowanie restrukturyzacyjne PKP Cargo

Sąd otworzył postępowanie restrukturyzacyjne PKP Cargo

Źródło:
PAP, PKP Cargo

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego CSIRT NASK ostrzega przed kampanią, w której oszuści atakują osoby posiadające konta w serwisie firmy Apple. Jak czytamy w komunikacie, przestępcy rozsyłają wiadomości e-mail z informacją o zablokowaniu konta użytkownika serwisu Apple. Powodem ma być rzekomo nieudana próba logowania.

Atak na użytkowników urządzeń firmy Apple

Atak na użytkowników urządzeń firmy Apple

Źródło:
tvn24.pl

Burmistrz Barcelony zapowiedział podniesienie podatku nakładanego na turystów, którzy przybywają do miasta na statku wycieczkowym i spędzają w stolicy Katalonii mniej niż 12 godzin. Chodzi o to, by miasto nie zamieniło się w "park tematyczny", w którym próżno szukać lokalnych mieszkańców, a całość populacji stanowią turyści.

Barcelona wprowadzi kolejne obostrzenia dla turystów

Barcelona wprowadzi kolejne obostrzenia dla turystów

Źródło:
PAP

Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie stwierdziła brak jakichkolwiek podstaw do zgłoszenia sprzeciwu wobec nabycia akcji VeloBanku przez podmiot należący do Grupy Cerberus - przekazała KNF w oficjalnym komunikacie. VeloBank powstał w wyniku przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku.

VeloBank zmienia właściciela. KNF nie zgłosiła sprzeciwu

VeloBank zmienia właściciela. KNF nie zgłosiła sprzeciwu

Źródło:
PAP

Ministerstwo Cyfryzacji skierowało do konsultacji projekt rozporządzenia, zgodnie z którym wskazane typy urządzeń elektronicznych mają mieć gniazda typu USB C do ładowania. To implementacja unijnej dyrektywy. Resort chce, by rozporządzenie weszło w życie 28 grudnia 2024 roku z wyjątkiem laptopów, dla których wprowadzenie systemu ładowania USB-C ma wejść w życie 28 kwietnia 2026.

Jedna ładowarka do kilku urządzeń. Padły terminy

Jedna ładowarka do kilku urządzeń. Padły terminy

Źródło:
PAP

Akcjonariusze PGE nie udzielili siedmiorgu byłym członkom zarządu absolutorium za 2023 rok. Absolutorium udzielono natomiast trojgu byłym członkom rady nadzorczej spółki.

Były zarząd PGE bez absolutorium

Były zarząd PGE bez absolutorium

Źródło:
PAP

Trwają analizy nad wprowadzeniem czterodniowego tygodnia pracy - przekazał Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki. Wyjaśnił, że Centralny Instytut Ochrony Pracy ma przez rok badać, jak wprowadzenie tego rozwiązania wpłynie na wypadkowość w miejscu pracy i stan zdrowia pracownika.

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce? "Trwają poważne analizy"

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce? "Trwają poważne analizy"

Źródło:
PAP

Wycofanie z obrotu i zakaz wprowadzenia do obrotu wszystkich serii produktu Qutiro - taką decyzję podjął Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF). W decyzji wskazano, że lek może stwarzać "realne zagrożenie dla zdrowia lub życia pacjentów". 

Lek wycofany z obrotu. "Realne zagrożenie zdrowia lub życia"

Lek wycofany z obrotu. "Realne zagrożenie zdrowia lub życia"

Źródło:
tvn24.pl

- Dzisiaj nie ma przestrzeni na podniesienie wieku emerytalnego - mówi w czwartkowym wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej" prezes ZUS Zbigniew Derdziuk. Wcześniej Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl przekazało, że nie prowadzi obecnie prac mających podwyższyć wiek emerytalny czy też nad zrównaniem go dla kobiet i mężczyzn.

Co dalej z wiekiem emerytalnym? Prezes ZUS odpowiada

Co dalej z wiekiem emerytalnym? Prezes ZUS odpowiada

Źródło:
PAP

Boeing przyznał się do składania fałszywych oświadczeń przed organami państwowymi, które dotyczyły modeli samolotu 737 Max - podaje Reuters. Maszyny te uczestniczyły w dwóch katastrofach Boeinga 737 MAX w latach 2018 i 2019. Amerykański koncern ma zapłacić grzywnę w łącznej wysokości 487,2 miliona dolarów.

Boeing przyznaje się do winy w sprawie modeli 737 Max  

Boeing przyznaje się do winy w sprawie modeli 737 Max  

Źródło:
PAP

Według prognoz Ministerstwa Finansów w 2027 roku, po wprowadzeniu zmian w akcyzie, za paczkę papierosów trzeba będzie zapłacić około 26-27 złotych - przekazał w środę wiceszef resortu Jarosław Neneman. Resort zamierza również pobierać 40-złotową opłatę od e-papierosów.

Tyle mają kosztować papierosy. Resort finansów szykuje zmiany w akcyzie

Tyle mają kosztować papierosy. Resort finansów szykuje zmiany w akcyzie

Źródło:
PAP

Resort infrastruktury rozważa podwyższenie opłat za wydanie prawa jazdy; rozpatrywane jest podniesienie tej opłaty o 47 -50 procent dla krajowego prawa jazdy, a dla międzynarodowego - o 35 złotych - poinformowała w środę dyrektor Departamentu Transportu Drogowego Ministerstwa Infrastruktury Renata Rychter.

Opłaty za wydanie prawa jazdy mogą pójść w górę. Są kwoty

Opłaty za wydanie prawa jazdy mogą pójść w górę. Są kwoty

Źródło:
PAP

Senat przyjął z poprawkami ustawę o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zgodnie z przyjętymi poprawkami to prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie mediatorem w sporach między wydawcami a big techami. Wcześniej wydawcy i redakcje apelowały, by wyższa izba zmieniła uchwalone w Sejmie niekorzystne przepisy tak, by łatwiej było negocjować z platformami cyfrowymi.

Zmiany w prawie autorskim. Jest decyzja Senatu

Zmiany w prawie autorskim. Jest decyzja Senatu

Źródło:
PAP

Lokalne władze poprosiły mieszkańców wyspy Santorini w Grecji o ograniczenie przemieszczania się. To ze względu na bardzo duży napływ turystów. Tylko jednego dnia - we wtorek - na zamieszkaną przez około 15 tysięcy osób wyspę przypłynęło 11 tysięcy gości.

Wyspa dla turystów, dla mieszkańców lockdown. W sieci słowa oburzenia

Wyspa dla turystów, dla mieszkańców lockdown. W sieci słowa oburzenia

Źródło:
PAP

Grupa Jeronimo Martins, właściciel między innymi sklepów Biedronka, miała w drugim kwartale 2024 roku 156 milionów euro zysku netto wobec 217 milionów euro zysku rok wcześniej - podała spółka w raporcie.

Właściciel Biedronki pokazał wyniki. Zysk w dół

Właściciel Biedronki pokazał wyniki. Zysk w dół

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk powiedział w środę, że będzie rozmawiał z wicepremierem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem o Funduszu Kościelnym, bo nie widzi "jakiegoś dynamicznego procesu" w tej sprawie, a "wiadomo, że ten sposób finansowania Kościoła nie jest najlepszy".

Co z likwidacją Funduszu Kościelnego? Zapowiedź premiera

Co z likwidacją Funduszu Kościelnego? Zapowiedź premiera

Źródło:
PAP