"Osobisty" szpieg czy gadżet ułatwiający życie? Poznaj nowy hit, czyli beacony

Beacony to nowy e-hitShutterstock

Beacony to małe urządzenia, które mogą niebawem zmienić otaczający nas świat. Pomogą nam odnaleźć się w urzędzie, sklepie, czy zwiedzić muzeum. Ułatwią pilnowanie dzieci, zwierząt, czy odszukanie zgubionych kluczy.

Warszawskie Muzeum Neonów było jednym z pierwszych miejsc w Polsce, gdzie zastosowano beacony. Zwiedzający mogli, po zainstalowaniu aplikacji, korzystać z informacji przesłanych im na iPhone’y przez małe urządzenia, które pełniły rolę przewodników.

- Na świecie wykorzystano je m.in. w sklepach, np. w sieci Carrefour i centrach handlowych. Z powodzeniem użyto tej technologii w Nowym Jorku w trakcie rozgrywek Superbowl wyświetlając spersonalizowane reklamy – mówi ekspertka zajmująca się gadżetami Ewa Lalik. - Linie lotnicze EasyJet zaczęły używać beaconów, by nawigować pasażerów po lotnisku. Holete The James Hotels oferują usługę concierge w aplikacji - beacony pozwalają na meldowanie się w hotelu, wycieczkę po kolekcji sztuki, czy nawet otwieranie drzwi za pomocą smartfona zamiast klucza – twierdzi blogerka.

Mały guzik

Wyglądają jak guziki albo małe kamyki, które komunikują się z naszym smartfonem. Są jak punkty nawigacyjne, dzięki którym specjalna aplikacja doprowadzi nas do celu, czy zastąpi pęk kluczy. Ta technologia może mieć wiele zastosowań.

No dobrze, ale czym właściwie są beacony? Mowa tu o niewielkich urządzeniach rozsiewających sygnał do aplikacji w urządzeniach mobilnych, czyli np. smartfonach. - Zasięg sygnału z beacona można ustawić dowolnie - od kilkunastu centymetrów do kilkudziesięciu metrów dopasowując go tym samym do konkretnego zastosowania – tłumaczy Ewa Lalik, ekspertka od nowych technologii i blogerka w Spider’s Web.

W restauracji, na plaży

Beacony coraz częściej pomagają w codziennym życiu. W kilku restauracjach w Nowym Jorku i San Francisco przy każdym ze stolików zainstalowano urządzenie, za pomocą których klienci mogą nie tylko wybrać danie z menu, ale także zapłacić. Co ważne działający tam system dawał możliwość podzielenia rachunku na wszystkich uczestników posiłku.

Przydatne szczególnie dla rodziców zastosowanie dla beaconów wymyśliła firma Nivea, która do reklamy w prasie dołączyła opaskę z urządzeniem. Wystarczyło nałożyć ją dziecku na nadgarstek i w telefonie zainstalować aplikację. Dzięki temu mama i tata mogli zrelaksować się na plaży, a jednocześnie mieć pełną kontrolę nad swoją pociechą. Jeśli dziecko oddaliło się zbyt daleko, to telefon wszczynał alarm, a aplikacja pozwalała namierzyć malucha.

Polski wkład

Beacony mają niezwykłe możliwości. Nic więc dziwnego, że wiele firm próbuje je udoskonalać. Wśród nich są także dwie polskie Estimote oraz Ifinity. Tej drugiej ostatnio udało się rozwiązać jedną z największych bolączek urządzeń, czyli konieczność wymiany baterii. Beacony zużywały wprawdzie bardzo małą ilość energii, ale co rok albo dwa trzeba było wymieniać w nich akumulator, co przy dużej ich liczbie w przestrzeni miejskiej byłoby bardzo uciążliwe, o ile w ogóle możliwe.

Prezes Adam Jesionkiewicz z Ifinity twierdzi, że technologia beaconów przyniesie użytkownikom i szerzej społeczeństwu wiele dobrego. - Same beacony (dzisiejsze) są tylko technologią transferową, która ewoluuje w stronę wyspecjalizowanych narzędzi. W tej chwili np. pracujemy nad beaconem wyposażonym w dodatkowe detektory, który będzie odgrywał znaczącą rolę w wykrywaniu samochodów na miejscach parkingowych. Jak nie trudno sobie wyobrazić, to pozwoli nam umożliwić mieszkańcom miasta automatyczne parkowanie samochodów na wolnych miejscach. Oszczędzamy czas, pieniądze i środowisko. Blisko 40 proc. korków w centrach miast powstaje przez ludzi szukających miejsca do zaparkowania – podkreśla Jesionkiewicz.

To już działa

Jednym z ciekawszych rozwiązań, które wprowadziła Ifinity jest mikronawigacja niewidomych. Beacony pozwalają doprowadzić niewidomych pod drzwi konkretnego tramwaju, czy autobusu. - Osobom niewidomym umożliwiamy tagowanie użytecznych miejsc, przedmiotów lub przeciwnie - tych niebezpiecznych. Inaczej mówiąc, nakładamy cyfrową warstwę na rzeczywisty świat – tłumaczy Jesionkiewicz.

Technologię beaconów wykorzystuje także realizowany w stolicy program „Virtualna Warszawa”. To jeden z pierwszych na świecie przykładów zastosowania urządzeń w urzędach, komunikacji miejskiej i przy atrakcjach turystycznych.

I to w Warszawie

- Aktualnie wersja pilotażowa systemu działa w Stołecznym Centrum Osób Niepełnosprawnych przy ul. Andersa 5 w Warszawie. W przygotowaniu jest także kolejny pilotaż obejmujący jedną linię autobusową. Będzie obejmował także komunikację miejską (autobusy, tramwaje, metro), a także atrakcje turystyczne – tłumaczy Tomasz Pactwa, Dyrektor Biura Pomocy i Projektów Społecznych stołecznego Ratusza.

System składa się z nadajników instalowanych w przestrzeni publicznej oraz darmowej aplikacji mobilnej dostępnej dla systemów operacyjnych iOS oraz Android. Aplikacja mobilna łączy się z nadajnikami za pomocą technologii Bluetooth Low Energy.

Zaspamować?

Wiele korzyści w nowej technologii widzi też Ewa Lalik. Obecnie korzystają z niej m.in. sklepy oraz klienci i obie strony dobrze na tym wychodzą. Ekspertka zauważa jednak, że za technologią stoi też zagrożenie zasypania użytkownika niepotrzebnymi informacjami.

- Należy jednak pamiętać, że beacony nie są idealne same w sobie - są tylko narzędziem. Od dostawcy zależy, czy postanowi zaspamować użytkownika nic nie wnoszącymi powiadomieniami czy może elegancko wprowadzić dodatkową warstwę interakcji w sposób, który przynosi użytkownikowi same korzyści. Jeśli użytkownik czuje się przytłoczony informacjami ma wybór, czy chce ich używać. Jeśli beacony mają stać się powszechne, dostawcy muszą szanować zaufanie klienta. Bez tego ich rozpowszechnienie nie jest możliwe – przekonuje ekspertka.

Autor: Marek Szymaniak / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Firma Northvolt kończy działalność związaną z rozwojem i produkcją magazynów energii w Gdańsku - ogłosili przedstawiciele firmy. Jak dodano, koncern szuka kupca na zakład w tym mieście.

Firma zamyka fabrykę w Polsce. "Trudna decyzja"

Firma zamyka fabrykę w Polsce. "Trudna decyzja"

Źródło:
PAP

Orange Polska ostrzega przed SMS-ami, w których oszuści podszywają się pod tego operatora. Wiadomości dotyczą rzekomej konieczności aktywacji konta.

Uwaga na takie SMS-y

Uwaga na takie SMS-y

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o przekroczeniu dopuszczalnego poziomu pestycydu w herbacie czarnej liściastej. "Nie należy spożywać partii produktów określonych w komunikacie" - zaapelował GIS.

Partie herbaty wycofane ze sklepów. "Zagrożenie dla zdrowia"

Partie herbaty wycofane ze sklepów. "Zagrożenie dla zdrowia"

Źródło:
tvn24.pl

Aż 5,5 tysiąca miejsc pracy ma zostać zlikwidowanych w zakładach niemieckiego producenta części samochodowych Bosch.

Gigant zapowiada ogromne zwolnienia

Gigant zapowiada ogromne zwolnienia

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych Tomasz Siemoniak podpisał rozporządzenie wprowadzające obowiązek stosowania czujek pożarowych w lokalach mieszkalnych. "Nadrzędnym celem tej zmiany jest ograniczenie liczby ofiar śmiertelnych i osób rannych w pożarach oraz zatruć tlenkiem węgla, czyli czadem" - napisano w uzasadnieniu rozporządzenia.

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Źródło:
PAP

Wiceprezes Microsoftu Brad Smith zaapelował do Donalda Trumpa o "silniejsze przeciwdziałanie" cyberatakom Chin, Rosji oraz Iranu w związku z falą finansowanych przez te kraje ataków hakerskich. Jak dodał, choć administracja Joe Bidena poczyniła postępy w zakresie cyberbezpieczeństwa, to "konieczne są dalsze działania".

Wiceprezes giganta apeluje do Trumpa

Wiceprezes giganta apeluje do Trumpa

Źródło:
PAP

Amerykański przedsiębiorca z Miami, Stephen P. Lynch, stara się kupić gazociąg Nord Stream 2, uszkodzony w 2022 roku w wyniku aktu sabotażu - powiadomił w piątek dziennik "Wall Street Journal". Lynch uważa, że przejęcie gazociągu odpowiada interesom USA w perspektywie długookresowej i zwiększa szanse na pokój w Ukrainie.

Przedsiębiorca z Miami chce kupić Nord Stream 2

Przedsiębiorca z Miami chce kupić Nord Stream 2

Źródło:
PAP

Osiem modeli, łącznie 378 samochodów osobowych marki Volvo zostało objętych przez producenta kampanią naprawczą - poinformował UOKiK. Jak podano, pedał hamulca mógł zostać zamontowany niezgodnie ze specyfikacją producenta.

Volvo wzywa do warsztatów. Problem z hamulcem

Volvo wzywa do warsztatów. Problem z hamulcem

Źródło:
tvn24.pl

Senat przyjął w piątek nowelizację ustawy powodziowej bez poprawek. Przewiduje ona ułatwienia w udzielaniu pomocy osobom i instytucjom, które ucierpiały we wrześniowej powodzi w południowo-zachodniej Polsce.

Pomoc dla powodzian. Jest decyzja Senatu

Pomoc dla powodzian. Jest decyzja Senatu

Źródło:
PAP

PKO BP, ING Bank Śląski, mBank, Bank Pocztowy i Velo Bank - klienci tych banków muszą się przygotować na utrudnienia z powodu prac serwisowych zaplanowanych na najbliższe dni. W niektórych przypadkach pojawią się trudności z aplikacją, płatnościami, a także wypłatą pieniędzy z bankomatów.

Utrudnienia w bankach. "Płatność nie będzie możliwa"

Utrudnienia w bankach. "Płatność nie będzie możliwa"

Źródło:
tvn24.pl

Cyfrowi wydawcy są zaniepokojeni. Google zapowiedział testowe usunięcie z wyszukiwarki treści publikowanych przez media informacyjne. Zmiana ma dotyczyć jednego procenta użytkowników, ale i tak to ruch niepokojący, pewnego rodzaju presja i straszak. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

Źródło:
TVN24

W miastach liczących ponad 100 tysięcy mieszkańców zostanie wprowadzony obowiązek ustanawiania stref czystego transportu w przypadku przekroczenia dopuszczalnego poziomu dwutlenku azotu w powietrzu - wynika z nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych uchwalonej w czwartek przez Sejm.

Sejm zadecydował w sprawie stref czystego transportu

Sejm zadecydował w sprawie stref czystego transportu

Źródło:
PAP

Popyt na hydraulików i elektryków w tym roku jest rekordowy, a jego dynamika wciąż rośnie – wynika z danych Oferteo, przygotowanych dla "Rzeczpospolitej", która publikuje je w piątkowym wydaniu.

Zapotrzebowanie na te usługi jest rekordowe. Nawet miesiąc oczekiwania

Zapotrzebowanie na te usługi jest rekordowe. Nawet miesiąc oczekiwania

Źródło:
PAP

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 złotych miesięcznie zakłada nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, którą w czwartek uchwalił Sejm. Nowela trafi teraz pod obrady Senatu.

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Źródło:
PAP

Sejm skierował w czwartek do prac w komisjach finansów i zdrowia dwa rządowe projekty zakładające obniżenie składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców oraz likwidację składki od zbycia środków trwałych. Izba odrzuciła w pierwszym czytaniu projekt poselski autorstwa PiS dotyczący składki.

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Źródło:
PAP

Finanse publiczne to nasze wspólne dobro, dlatego zwiększamy nad nimi niezależną i demokratyczną kontrolę - napisał na portalu X minister finansów Andrzej Domański. W czwartek Sejm uchwalił ustawę o Radzie Fiskalnej.

Nowa instytucja w Polsce. "Zwiększamy kontrolę"

Nowa instytucja w Polsce. "Zwiększamy kontrolę"

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy przesuwającej start systemu kaucyjnego w Polsce o dziewięć miesięcy - na 1 października 2025 roku. Nowela - poza zmianą terminu startu systemu - wprowadza także szereg zmian usprawniających jego działanie.

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Źródło:
PAP

Gary Gensler, szef amerykańskiej komisji papierów wartościowych (SEC), regulującej także rynek kryptowalut, zapowiedział w czwartek rezygnację ze stanowiska. Wcześniej Donald Trump deklarował, że zwolni go już "pierwszego dnia" swoich rządów.

Szef SEC odchodzi. Ceny kryptowalut wystrzeliły

Szef SEC odchodzi. Ceny kryptowalut wystrzeliły

Źródło:
PAP

KIA Polska przekazała Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów informację o akcji serwisowej modeli Optima HEV oraz Sportage - poinformował w czwartek UOKiK. Kampania objęła ponad 18 tysięcy pojazdów, w których może dojść do zwarcia elektrycznego i pożaru w komorze silnika.

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Źródło:
PAP

W czwartkowym losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Kumulacja rośnie do sześciu milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 21 listopada 2024 roku.

Kumulacja w Lotto rośnie

Kumulacja w Lotto rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Sejm uchwalił w czwartek ustawę okołobudżetową na 2025 rok, która zakłada między innymi 5-procentowe podwyżki dla nauczycieli początkujących oraz mechanizm uelastyczniający budżet, co ma uprawnić przeciwdziałanie skutkom między innymi powodzi.

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Źródło:
PAP

Czwartkowe posiedzenie sejmowej komisji infrastruktury w sprawie problemów z pociągami Impuls firmy Newag zostało przerwane; ma być wznowione po zaproszeniu na nie przedstawicieli służb, między innymi ABW i CBA. Dyskusję wzbudziła obecność członków grupy hakerskiej i brak przedstawicieli Newagu.

Byli hakerzy, nie było przedstawicieli firmy. Posiedzenie w sprawie awarii pociągów przerwane

Byli hakerzy, nie było przedstawicieli firmy. Posiedzenie w sprawie awarii pociągów przerwane

Źródło:
PAP

"Pragnę poinformować, że w budżecie na przyszły rok proponujemy obcięcie wydatków na kancelarię Prezydenta, trybunał pani Przyłębskiej, IPN czy Krajową Radę Radiofonii i Telewizji - przekazał na portalu X premier Donald Tusk. "Mali pacjenci czekają na te pieniądze" - dodał szef rządu. W czwartek sejmowa komisja finansów publicznych przyjęła poprawkę do projektu przyszłorocznego budżetu, która ogranicza budżety 14 instytucji.

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Źródło:
PAP, tvn24.pl