W weekend w TVN24 Biznes i Świat porozmawiamy o ustaleniach po szczycie NATO w Walii. Kwatera główna sił natychmiastowego reagowania będzie w Polsce - deklaruje premier David Cameron. Zapytamy też o możliwy rozwój sytuacji na Ukrainie i o to, jakie plany ma Kreml. Zastanowimy się też nad zagrożeniami płynącymi ze strony Państwa Islamskiego.
Oprócz dowództwa i kwatery głównej, która najpewniej powstanie w Szczecinie, będą jeszcze cztery jednostki w krajach Sojuszu w Europie Wschodniej. Zapytamy, czy to satysfakcjonująca nas reakcja na rozwój sytuacji międzynarodowej i czy Sojusz w odpowiedni sposób wspiera Ukrainę w jej zmaganiach z pro-rosyjskimi separatystami? Podsumujemy też rozmowy w Mińsku. Czy porozumienie w sprawie deeskalacji konfliktu na Ukrainie przyniesie trwały rozejm, czy okaże się fikcją? Plan przewiduje m.in. wstrzymanie działań zbrojnych na wschodzie Ukrainy przez obie strony konfliktu, wysłanie tam międzynarodowych obserwatorów, wymianę jeńców i utworzenie korytarza humanitarnego dla uchodźców oraz dostaw pomocy humanitarnej. NATO żąda jednak, by Rosja wycofała swoich żołnierzy z Ukrainy. Gości zapytamy, czy separatyści i Rosjanie umocnią się na zajętym terytorium, by już nie oddać go Ukrainie? Czy rozejmowe porozumienie nie oznacza dla Kijowa kapitulacji? Czy Ukrainę stać na dalsze walki, czy bez wsparcia miałaby szansę odzyskać Donbas?
Plany Kremla
Czy w kontekście wojny na wschodzie Ukrainy można mówić o próbie wskrzeszenia Noworosji? Czy może Kreml tylko posługuje się tą nazwą i używa historycznych odniesień próbując uzasadnić zaangażowanie w konflikt? A przecież Noworosja była od XVIII do początku XX wieku ogromnym terytorium kolonizowanym i zarządzanym przez Rosjan.
Osadnictwo, duch pionierstwa, zwolnienie z podatków i znoszenie pańszczyzny - tak było kiedyś. Dziś terytorium z dawna rosyjskie, rosyjskie już nie jest. W weekend w TVN24 Biznes i Świat zastanowimy się, czy obecnie wraca tylko jako pretekst, czy może jako projekt polityczny?
Zagrożenie ze strony dżihadystów
NATO angażuje się w walkę z ekstremistami z Państwa Islamskiego. W skład koalicji działającej przeciw islamistom wchodzi również Polska. Czy oznacza to powrót polskich żołnierzy na Bliski Wschód? Amerykański sekretarz stanu powtarza swoje słowa "No boots on the ground" o braku interwencji na lądzie. USA nie oczekują, by sojusznicy wyłamywali się z tych ustaleń. Jak NATO może powstrzymać islamskich fanatyków? W sobotę gośćmi TVN24 Biznes i Świat będą: 10:20 Jerzy Maria Nowak, były ambasador Rzeczypospolitej przy NATO
11:50 David McQuaid, agencja Bloomberga i Andrzej Jonas z "Warsaw Voice" w komentatorskim podsumowaniu tygodnia
13:50 Jaromir Sokołowski, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta
17:20 Marcin Zaborowski, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych
17:40 dr Janusz Sibora, historyk, badacz protokołu dyplomatycznego
W niedzielę: 9:05 płk dr hab. Tomasz Kośmider, dyrektor Instytutu Bezpieczeństwa Państwa Akademii Obrony Narodowej
9:30 dr Wojciech Szewko, ekspert ds. międzynarodowych
12:00 Olga Popowycz, historyczka, analityczka polityczna
17:20 gen. Mieczysław Bieniek, były zastępca dowódcy strategicznego NATO
Autor: red. / Źródło: TVN24 Biznes i Świat