Najnowsze

Najnowsze

Lufthansa i Air Berlin wciąż nie latają do Tel Awiwu

Niemieckie linie lotnicze Lufthansa i Air Berlin poinformowały w piątek, że nie wznowiły lotów do Izraela, pomimo tego, że Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) wycofała dzień wcześniej swą rekomendację, by nie latać do Tel Awiwu.

Boni: trzeba wyjaśnić sprawę handlu bronią z Rosją

- Z moralnego punktu widzenia kluczowe wydaje się, żeby wyjaśnić sprawę handlu bronią. Nie można z jednej strony potępiać zestrzelenie samolotu, a z drugiej mówić - dalej handlujemy z Rosją bronią i pozwalajmy na import tej broni - powiedział w "Biznes i Świat od rana" w TVN24 BiŚ europoseł Michał Boni. Mówił tez o możliwych skutkach roszad w ukraińskich władzach.

Podatek od łupków od 2016 roku. Sejm przyjął ustawę

Ustawa o specjalnym podatku węglowodorowym wejdzie w życie 1 stycznia 2016 r. - zdecydowali posłowie przyjmując w piątek przepisy, które mają wg rządu wprowadzić sprawiedliwy podział zysków między państwem a inwestorami poszukującymi np. gazu łupkowego.

"W Izraelu wychowujemy dzieci bez wpajania im nienawiści. Druga strona wciąż wychwala zamachowców"

Co dalej z konfliktem w Strefie Gazy? Liczba śmiertelnych ofiar izraelskiej operacji wojskowej po stronie Palestyńczyków przekroczyła 780. Są to głównie cywile. Ponad 4,7 tys. osób odniosło rany. Po stronie armii izraelskiej liczba zabitych wynosi 35. - Problem leży w edukacji. W Izraelu wychowujemy dzieci bez wpajania im nienawiści do kogokolwiek. Nasze dzieci dorastają rozumiejąc, że żyją w ciężkim otoczeniu. Wiedzą, że musimy się bronić. Niestety druga strona wciąż wychwala działania zamachowców - mówił w "Biznes i Świat od rana" na antenie TVN24 BiŚ Jonny Daniels, były doradca ministerstwa obrony Izraela.

Wybory na Ukrainie, kryzys lotnictwa. Oglądaj TVN24 Biznes i Świat

W TVN24 Biznes i Świat przyglądamy się dziś sytuacji na Ukrainie, gdzie szykują się wybory parlamentarne. Premier Arsenij Jaceniuk podał się w czwartek do dymisji w reakcji na ogłoszone wcześniej tego samego dnia wyjście dwóch partii z koalicji rządowej. Przyglądamy się też Rosji i jej reakcji na możliwe sankcje UE. Zastanowimy się też na kondycją branży lotniczej, w kontekście ostatniej serii katastrof.

25.07 Słabe dane z Niemiec, podwyżka stóp w Rosji, giełdy w dół

Nastroje w niemieckim biznesie się pogorszyły, co z kolei pogorszyło sytuację na giełdach. W Stanach rozczarowały Amazon i Visa i ciągną indeksy w dół. Rosja podniosła stopy procentowe, a Sejm skasował z prawa o zamówieniach publicznych obowiązek kierowania się na przetargach kryterium najniższej ceny. Dzień na rynkach - relacjonował Rafał Hirsch

Amazon ze sporą stratą

Amazon.com, amerykańska firma specjalizująca się w handlu internetowym, zanotowała znacznie większą niż oczekiwano stratę w II kwartale. Wyniosła ona 126 mln dolarów. Firma ostrzegła inwestorów, że w bieżącym kwartale sprzedaż może zwolnić.

Kanada nałożyła sankcje na rosyjskie banki i firmy

Kanada nałożyła na szereg rosyjskich firm i banków sankcje w związku z nielegalnym okupowaniem przez Moskwę Krymu i "prowokacyjną działalnością wojskową" na wschodzie Ukrainy i zestrzeleniem malezyjskiego samolotu - poinformował premier rządu w Ottawie Stephen Harper. Sankcjami zostali też objęci ukraińscy separatyści.

"Świat", 24.07

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk podał się w czwartek do dymisji w reakcji na ogłoszone wcześniej tego samego dnia wyjście dwóch partii z koalicji rządowej. Prezydent Petro Poroszenko, opowiadający się od dawna za przyspieszeniem wyborów, pozytywnie ocenił rozpad koalicji. M.in. o tym rozmawiali goście programu "Świat".

Szybciej trafimy do lekarzy? "Pakiet kolejkowy" czeka na podpis prezydenta

Szybszy dostępu do specjalistów oraz uprzywilejowanie pacjentów onkologicznych - to główne założenia nowych przepisów, które czekają już tylko na podpis prezydenta. Jednak w ocenie organizacji lekarskich pakiet kolejkowy nie tylko nie poprawi systemu ochrony zdrowia, ale także zagraża jego funkcjonowaniu.

"Epicentrum", 24.07

W programie "Epicentrum" opowiedzieliśmy m.in jak wyglądała egzekucja skazanego na karę śmierci Josepha Wooda. Więzień z Arizony umierał przez niemal dwie godziny po zastrzyku z trucizną, który - zdaniem jego adwokatów - miał zabić mężczyznę po dziesięciu minutach. Mówiliśmy też o tym, że naukowcy z Massachussets testują specjalny czip, który ma powoli uwalniać środki antykoncepcyjne i działać przez 16 lat. Przedstawiliśmy historię wioślarek z Uniwersytetu Warwick, które charytatywnie się rozebrały. Jednak Facebook usunął ich zdjęcia. Studentki zarzucają serwisowi podwójne standardy.

"Biznes dla ludzi", 24.07

Czy musimy otwierać drzwi kontrolerom ZUS, gdy jesteśmy na zwolnieniu lekarskim? Jak działa OC i AC za granicą? Czy można odzyskać zaliczki wpłacone na wyprawienie wesela, gdy zerwiemy zaręczyny? Jakie są stawki VAT na różne ciastka? Na te pytania odpowiedział Paweł Blajer i jego goście w programie "Biznes dla Ludzi".

Ekspert: najbardziej uderzą w Rosję sankcje finansowe

- Ze wszystkich rozpatrywanych rodzajów restrykcji wobec Rosji, sankcje finansowe wydają się najbardziej dotkliwe. Obłożenie takimi utrudnieniami rosyjskich banków, instytucji finansowych i przedsiębiorstw poważnie utrudni ich funkcjonowanie - powiedział na antenie TVN24 Biznes i Świat dr Jarosław Ćwiek-Karpowicz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Budowa gazoportu zagrożona? "Nic nie wiadomo, by wykonawca miał zamiar odstąpić od kontraktu"

- Budowa terminalu LNG w Świnoujściu nie jest zagrożona. Wykonawca kontynuuje prowadzone prace i nic nam nie wiadomo by miał zamiar odstąpić od kontraktu - informuje Polskie LNG. W ten sposób spółka odpowiedzialna za budowę i eksploatację gazoportu odniosła się do doniesień Polskiego Radia, według których włoski wykonawca zażądał kolejnego aneksu do umowy, a w razie ich niespełnienia grozi zerwaniem kontraktu.

Polacy są zieloni z ekonomii. "Banki korzystają z naszej niewiedzy"

Polakom brakuje podstawowej wiedzy ekonomicznej, niezbyt dobrze znamy zasady funkcjonowania systemu podatkowego i bankowego, nie orientujemy się w możliwościach oszczędzania i pomnażania pieniędzy. To pcha Polaków w takie kłopoty, jak te związane z Amber Gold - to główne wnioski z raportu Instytutu Wolności i Raiffeisen Polbanku.

Gaz na Ukrainę płynie z Polski i Węgier. Gazprom pogroził naszym firmom

Obecnie Ukraina dostaje zwrotne dostawy gazu z dwóch kierunków: z Polski i z Węgier. Przepływ z Polski jest stabilny od połowy kwietnia. Dostawy z Węgier rozpoczęły się pod koniec maja i są zmienne. Niedawno Gazprom ostrzegł, że może zmniejszyć dostawy gazu firmom z UE, które będą przesyłać błękitne paliwo Ukrainie.

Rosja chce się zbroić na Białorusi

Rosja zaproponowała Mińskowi ulokowanie na białoruskim terytorium zamiast na Ukrainie produkcji znacznej liczby artykułów przemysłu zbrojeniowego - oświadczył w czwartek ambasador Rosji w Białorusi Aleksandr Surikow.