Najnowsze

Najnowsze

Samsung zdetronizowany. Xiaomi nowym królem smartfonów w Chinach

Xiaomi, czyli chiński producent elektroniki użytkowej wyprzedził Samsunga. Zaledwie po czterech latach działalności firma została liderem w sprzedaży smartfonów w Chinach. W drugim kwartale tego roku zwiększyła sprzedaż aż o 240 proc. w porównaniu z tym samym okresem w 2013 roku.

Japonia nakłada sankcje na Janukowycza

Władze Japonii zatwierdziły dziś nowe sankcje wobec osób zamieszanych w zaanektowanie przez Rosję Krymu i destabilizowanie Ukrainy. Na liście znalazło się 40 ludzi, w tym były prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz, a także dwie firmy działające na Krymie.

Rosja zamknie niebo? Europejscy przewoźnicy już liczą straty

- Jedna minuta opóźnień to dla linii lotniczych koszt rzędu 83 euro. Groźba zamknięcia przestrzeni powietrznej nad Rosją to poważna wiadomość - mówi Janusz Janiszewski, przewodniczący Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego. Nie dość, że mogłoby to wydłużyć loty do Azji, to jeszcze uszczupliłoby budżety przewoźników.

Spór gazowy Rosja-Ukraina. Oettinger przełamie impas?

Komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger zapowiedział na łamach dzisiejszego wydania "Frankfurter Allgemeine Zeitung" kolejną próbę mediacji w sporze o dostawy gazu między Rosją a Ukrainą. Ostrzegł Kreml przed próbą zakłócenia dostaw gazu z Zachodu na Ukrainę.

Putin zdecyduje: mniejszy budżet, czy inwestycje w wydobycie ropy

Igor Sieczin, prezes państwowego Rosnieftu i zaufany Putina, chce zmiany podatku od wydobycia ropy. Przed Kremlem trudny wybór: zmniejszenie wpływów do budżetu albo brak inwestycji – pisze Wysokie Napięcie. W obliczu unijnych sankcji obejmujących także technologie wydobywcze i widma wojny ekonomicznej, wybór może okazać się decydujący dla rosyjskiej gospodarki.

Rośnie polski eksport żywności, mimo embarga

Bilans handlu żywnością w minionym roku okazał się lepszy niż szacowano. Eksport wyniósł 20,4 mld; import 14,3 mld euro, a dodatnie saldo ukształtowało się na poziomie 6,1 mld euro. W ciągu 10 lat od przystapienia do UE import zwiększył się 3,5 razy, a eksport wzrósł 4,5 krotnie.

Rosja rzuca wyzwanie gigantom. Tworzy konkurenta dla Visy i MasterCard

Moskwa odpowiada na sankcje. Rosyjski Bank Centralny już oficjalnie ogłosił plany utworzenia krajowego systemu płatności kartą. W ten sposób instytucja chce rywalizować z międzynarodowymi gigantami na tym rynku, czyli np. Visą i MasterCard. Wbrew temu co podawano wcześniej, nowy system nie będzie oparty na sieci banków Sbierbank, lecz stworzony od podstaw.

Woda do picia czy dla energetyki? Musimy wybierać

- Musimy zdecydować jak wykorzystać wodę w przyszłości. Czy chcemy ją spożytkować w elektrowniach, czy chcemy ją pić. Nie ma dostatecznie dużo wody, aby móc realizować oba te cele – mówi prof. Benjamina Sovacoola cytowany przez Puls Biznesu.

Polak szuka pracy przez ponad rok

Zatrudnienia najdłużej szukają ci, którzy zakończyli naukę na gimnazjum. Ale łatwo nie mają też absolwenci uczelni – donosi "Rzeczpospolita". Od ponad roku przeciętny czas poszukiwania pracy w Polsce przekracza 12 miesięcy.

"Świat", 04.08

W programie "Świat" rozmawialiśmy m.in. na temat NATO. Szef Sojuszu zapewnił, że trwają prace nad nowymi planami obronnymi, a armie zintensyfikują ćwiczenia wojskowe. To odpowiedź na zmiany geopolityczne w Europie spowodowane kryzysem ukraińskim. Jaka jest w tej chwili kondycja Sojuszu? Czy jest on faktycznym gwarantem bezpieczeństwa swoich członków? Czy NATO powinno zmienić swoje doktryny obronne z uwzględnieniem nowej sytuacji na Wschodzie? Opowiedzieli o tym gen. Mieczysław Bieniek, były zastępca dowódcy strategicznego NATO oraz kmdr Maksymilian Dura z Defence24.

"Epicentrum", 04.08

W programie "Epicentrum" m.in. historia kobiety z Ohio, której wieloletnia partnerka umarła. Mimo, że były ze sobą 30 lat i są po ślubie (który odbył się w innym stanie) – szpital nie chce wydać jej dokumentów, bo w Ohio małżeństwa jednopłciowe nie są uznawane.

Niemcy zrywają kontrakt zbrojeniowy z Rosją

Niemiecki rząd definitywnie cofnął pozwolenie wydane przez poprzednie władze koncernowi zbrojeniowemu Rheinmetall na dostawę do Rosji nowoczesnego centrum szkolenia bojowego dla rosyjskiej armii. Moskwa zapowiada roszczenia odszkodowawcze.

Jabłka podbiją Hongkong? Polskie firmy jadą na Food Expo

Chiny są obiecującym kierunkiem eksportu żywności, zaś Hongkong jest bramą do kontynentalnych Chin. Przez to miasto polskie produkty trafiają także do innych krajów Azji. Dlatego 23 polskie firmy z sektora rolno-spożywczego wezmą udział w tegorocznych targach "Food Expo" w Hongkongu.

Ukraina zmienia prawo. Ucierpi spółka Kulczyka?

Ukraina planuje zwiększyć podatek od wydobycia gazu, a to może przełożyć się na niższy poziom inwestycji i oddala dalszy rozwój spółki Jana Kulczyka - Serinus Energy. Ta prowadzi poszukiwania ropy naftowej i gazu m.in. na Ukrainie.

Bilans: Polska chce 500 mln euro za rosyjskie embargo; sankcje uderzają w rosyjskich turystów

Polska wystąpiła do Komisji Europejskiej o 500 mln euro rekompensaty za nałożone przez Rosję embargo na polskie owoce i warzywa. 27 tysięcy rosyjskich turystów nie może wrócić do kraju po upadku jednego z największych rosyjskich touroperatorów - biura podróży Labirynt. Sumą 4,9 mld euro władze w Lizbonie wesprą pogrążony w kłopotach największy bank portugalski Banco Espirito Santo (BES).

"Biznes dla ludzi", 04.08

Jak sprawdzić dewelopera, od którego kupujemy przysłowiową "dziurę w ziemi"? Jakie prawa mamy jako najemca? Na jakich zasadach możemy używać samochodu służbowego do celów prywatnych? Na te oraz wiele innych pytań odpowiedział Paweł Blajer wraz z ekspertami w programie "Biznes dla ludzi" w TVN24 Biznes i Świat.

Orange: decyzja KE kluczowa dla rozwoju rynku internetu

Komisja Europejska zaakceptowała projekt częściowej deregulacji polskiego rynku internetu. Znosi on obowiązek udostępniania przez Orange Polska infrastruktury szerokopasmowego internetu innym operatorom. KE uznała, że konkurencja na 76 obszarach gminnych w Polsce jest dostateczna i jest tam alternatywna infrastruktura innych dostawców.

ZUS: Wypłata emerytur w Polsce nie jest zagrożona

Wypłata emerytur w Polsce w żadnym wypadku nie jest zagrożona - uspokajał w rozmowie z PAP rzecznik ZUS Jacek Dziekan. W opublikowanym przed weekendem raporcie NIK wskazano, że w dłuższej perspektywie w kasie ZUS-u może zabraknąć środków na wypłaty świadczeń.