Najnowsze

Najnowsze

Złoty stabilny, ceny obligacji idą w górę

W poniedziałek, przy małej płynności, kurs złotego jest stabilny, a ceny obligacji idą w górę w ślad za papierami niemieckimi. Dilerzy nie wykluczają w kolejnych dniach umocnienia złotego ku 4,20 za euro. Dla rynku długu istotne będą czwartkowe dane o inflacji.

Bruksela chce odbudować zaufanie inwestorów. Teraz będą lepiej poinformowani

Kraje UE przyjęły w poniedziałek rozporządzenie, które ma zapewnić, by inwestorzy indywidualni całej Unii byli właściwie poinformowani przed podjęciem decyzji o zainwestowaniu pieniędzy. Jest to część pakietu przepisów, które mają wzmocnić nadwyrężone w czasie kryzysu finansowego zaufanie konsumentów do rynków finansowych.

Azja ratuje Carlsberg przed Rosją. Na przekór Putinowi

Duński browar Carlsberg poinformował, że w trzecim kwartale tego roku osiągnął 4-procentowy wzrost przychodów ze sprzedaży piwa. To duży sukces, gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że sprzedaż złocistego trunku tej marki spadła w Rosji aż o 15 proc.

Kolejny cios w General Motors. Wcześniej wiedzieli o awarii?

General Motors nakazał wymianę wadliwych stacyjek zapłonowych w 500 tys. aut prawie dwa miesiące przed tym, jak zgłoszono pierwsze problemy i uwagi na temat ich bezpieczeństwa. Według śledczych oznacza to, że koncern wiedział o awarii, zanim doszło do pierwszych tragedii.

Grodzka: młodzi ciężko pracują za małe pensje. To rodzi frustrację i nacjonalizm

- Nacjonalizm jest próbą powrotu do tradycji i do tego co znamy. To lęk przed tym, co nieznane. I przed światem, w którym młodzi ludzie nie mają szans na pracę lub zarabiają głodowe pensje za ciężką pracę. Ale mają swoje środowiska, w których czują się dobrze. Chodzą razem na mecze, przeżywają głębokie emocje i umacniają się - powiedziała na antenie TVN24 Biznes i Świat Anna Grodzka z Partii Zieloni. - Zamiast głębszej refleksji, dlaczego żyjemy w biedzie, szuka się prostych rozwiązań, a te podrzucają politycy.

O krok od wojny Rosja-NATO? "To zimnowojenne gry i zabawy"

W ostatnich miesiącach doszło do kilkunastu niebezpiecznych incydentów pomiędzy Rosją a NATO. - Ludność cywilna nie jest raczej zagrożona, ale te zimnowojenne gry i zabawy mogą doprowadzić do III wojny światowej - powiedział na antenie TVN24 Biznes i Świat Wojciech Łuczak, wydawca magazynu "Raport WTO".

Bezrobocie wciąż spada. Dziewiąty miesiąc z rzędu

W październiku stopa bezrobocia spadła w Polsce do 11,3 proc. wobec 11,5 we wrześniu - podało w poniedziałek Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. W ciągu miesiąca liczba bezrobotnych spadała o ponad 36 tys., a od początku roku o 475 tys. To już dziewiąty z rzędu miesiąc spadku bezrobocia. Tak dobrego roku nie było od 6 lat.

Pat na rynku ropy trwa. Ale Arabia Saudyjska tej wojny nie wygra

Trwa cicha walka pomiędzy największymi dostawcami ropy naftowej na świecie a producentami gazu łupkowego. W jej efekcie kartel OPEC może zostać zmuszony do obniżenia cen. Jak podkreśla bank Citi w raporcie, jeden z największych dostawców ropy na świecie Arabia Saudyjska chce poprzez prowokowanie obniżki cen zmniejszyć konkurencyjność amerykańskiej ropy z łupków. Może jednak przegrać tę rywalizację.

Talaga: Nowa zimna wojna nam nie grozi. Rosja jest za słaba

Świat nie stoi w obliczu nowej zimnej wojny. Kiedyś ten konflikt miał charakter globalny, a jego istotą była broń nuklearna. Teraz jest zupełnie inaczej, Moskwa odbudowuje swoją siłę, ale nie jest to zagrożenie globalne, bo stan rosyjskiej armii jest dużo gorszy od armii sowieckiej - powiedział w TVN24 Biznes i Świat Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute. Jak dodał, dzisiejszy konflikt bardziej przypomina wojnę handlową, która osłabi przede wszystkim Rosję.

Rubel odbija się od dna

W poniedziałek od rana kurs waluty narodowej Rosji piął się w górę. O godz. 17.10 czasu lokalnego (15.10 w Polsce) na giełdzie w Moskwie za 1 dolara płacono 45,33 rubli, czyli 1,31 mniej niż na zamknięciu w piątek. Za 1 euro w poniedziałek płacono 56,55 rubli, tj. o 1,48 mniej niż w piątek na koniec dnia.