Rafał Hirsch: Austria - najciekawszy bankrut Europy

98db5f58-c268-11e3-afc2-0025b511229eShutterstock

Rok 2015 jest w Europie rokiem bankructw państw. Co najmniej jednego państwa – Ukraina bowiem mówi o tym całkiem wprost. Dobrze znane są też obawy o Grecję. A ostatnio pojawiły się opinie, że tak właściwie niedawno zbankrutowała Austria – i to jest przypadek najciekawszy.

Wszystko zależy od tego, co rozumiemy poprzez bankructwo państwa. Na chłopski rozum bankructwo jest wtedy, jak ktoś ma długi i nie jest w stanie ich obsłużyć. Zgodnie z definicjami stosowanymi przez agencje ratingowe wystarczy raz się spóźnić ze spłatą długu albo odsetek na czas i już mamy tak zwany "default". Taką klasyczną sytuację możemy mieć w Grecji – tam długi są ogromne, kraj jest odcięty od rynkowego finansowania z zewnątrz, w budżecie pieniędzy nie ma, więc jedyną możliwością uniknięcia bankructwa jest pomoc ze strony Unii Europejskiej, MFW i ECB. Rozmowy trwają, ale zagrożenie bankructwem jest wysokie.

Sytuacja Ukrainy jest nieco inna. Tutaj MFW już udzielił pomocy, ale właśnie, pod warunkiem że Kijów zbankrutuje, czyli, że nie spłaci swoich starych długów wobec wierzycieli prywatnych (ale także wobec Rosji). Ukraina zapowiedziała taki zamiar wierzycielom i teraz rozmawia z nimi jak to zrobić. Jak dużą stratę są oni w stanie przyjąć i co zrobić z tą częścią pieniędzy, które Ukraina może oddać, ale woli to zrobić inaczej niż się umawiano – czyli później i z mniejszymi odsetkami. Taka „restrukturyzacja” długu polegająca na tym, że wierzyciel dostanie albo mniej pieniędzy, albo później niż miał je dostać też spełnia warunki definicji bankructwa państwa. Moment bankructwa też łatwo tu wyznaczyć. Ukrainę będzie można uznać za bankruta 5 maja. 27 kwietnia przypada spłata długu jednego z ukraińskich państwowych przedsiębiorstw. To obligacje gwarantowane przez państwo i zaliczane w skład długu publicznego Ukrainy. Minister finansów Ukrainy niedawno zapowiedziała jasno, że ta pożyczka nie zostanie spłacona. Zgodnie z prospektem emisyjnym tych obligacji tak zwany „grace period”, czyli dopuszczalny poślizg z płatnością, to 5 dni. 5 dni roboczych po 27 kwietnia, to 5 maja.

Najciekawsza jest jednak sytuacja w Austrii, bo może mieć najpoważniejsze konsekwencje dla rynków finansowych i gospodarek w Europie. Kilka lat temu jeden z austriackich prywatnych banków Hypo Alpe Atria stracił sporo pieniędzy głównie na inwestycjach na Bałkanach. Potem w ramach ratowania bank znacjonalizowano, a następnie funkcjonował on finansując się poprzez emisję obligacji, które były gwarantowane przez austriacki land – Karyntię. Oczywiście, na poziomie wyższym wszystkie zobowiązania landów są gwarantowane przez rząd federalny w Wiedniu. A gwarancja landu wobec długu banku, to też zobowiązanie. Czyli nabywcy obligacji banku Hypo Alpe Atria (przekształconego w międzyczasie w fundusz o nazwie Heta) mogli uważać, że to tak jakby kupowali obligacje Austrii – kraju z najwyższym możliwym ratingiem. Parę tygodni temu okazało się, że Heta nie jest w stanie sama obsłużyć długu, zawiadomiła więc władze Karyntii, które dług gwarantowały. Okazało się, że Karyntia nie ma pieniędzy, bo chodzi o kwotę ponad 10 mld EUR. Następnie okazało się, że rząd w Wiedniu wprawdzie ma pieniądze, ale nie ma zamiaru ich wydawać na ratunek prywatnych wierzycieli banku. W tym celu nawet przegłosowano odpowiednią ustawę. Dodatkowo austriacki nadzór finansowy postanowił Hetę zlikwidować zostawiając wierzycieli na lodzie. Na rynku pojawiają się już opinie, że jeśli po pierwsze bankructwo jest wtedy, kiedy kraj nie wypełnia swoich zobowiązań finansowych, po drugie gwarancja wobec czyjegoś długu, to też zobowiązanie finansowe, to najpierw Karyntia, a potem Austria wycofując się z gwarancji tak naprawdę spełniają warunki bankructwa.

Dlaczego ta sytuacja może być poważniejsza niż te na Ukrainie i w Grecji? Ponieważ cały system finansowy Austrii, a także Niemiec, to kombinacja zobowiązań opartych o gwarancje landów albo rządów federalnych, czyli o wartości absolutnie niepodważalnej jak do tej pory. Jeśli teraz posiadacze jakichś innych gwarantowanych przez państwo obligacji wyemitowanych przez jakieś inne, małe banki w Austrii, czy w Niemczech uznają, że te gwarancje nie do końca są gwarancjami na 100 procent, to mogą uznać, że lepiej te obligacje sprzedać. To może oznaczać, że wkrótce spora część sektora finansowego będzie mieć problem z finansowaniem swojej działalności. To z kolei może oznaczać albo poważne turbulencje na rynku, albo poważne wydatki rządowe na wsparcie tych banków, czyli pogorszenie sytuacji fiskalnej Niemiec lub Austrii. Nie jest to scenariusz bazowy, ale na pewno prawdopodobieństwo takiego scenariusza po ruchu ze strony Wiednia znacząco wzrosło.

O Grecji i Ukrainie będziemy z pewnością słyszeć dużo przez cały rok. Obawiam się, że o Austrii też jeszcze niestety usłyszymy.

Autor: Rafał Hirsch / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W sprzedaży są krajowe truskawki. Ich cena pozostaje wysoka ze względu na majowe chłody i lokalne przymrozki - zauważył ekspert rynku hurtowego w Broniszach Maciej Kmera. Dodał, że wkrótce poprawa pogody zwiększy podaż, co w efekcie może obniżyć ich cenę.

Drogie jak polskie truskawki. "Może nastąpi ich wysyp"

Drogie jak polskie truskawki. "Może nastąpi ich wysyp"

Źródło:
PAP

W okresie największej prosperity w Polsce powstawało nawet 30 galerii handlowych rocznie. W niektórych miastach podczas dwudziestominutowego spaceru można minąć cztery. Ale coś się zacięło. - Kryzys rozpoczęła pandemia, ale możemy też mówić o przesyceniu tego rodzaju sklepami. Powstały wszędzie tam, gdzie mogły powstać, uruchamiając "bratobójczą" konkurencję. Myślę, że to jest źródło dzisiejszych kłopotów - mówi prof. Marek Nowak, socjolog z UAM.

Były "miastami w pigułce", a teraz padają. Co dalej z galeriami?

Były "miastami w pigułce", a teraz padają. Co dalej z galeriami?

Źródło:
TVN24+

27 czerwca ruszy pierwszy pociąg PKP Intercity z Warszawy do Rijeki - chorwackiego miasta portowego na wzgórzach. Na zwiedzających czeka wiele atrakcji: od fascynujących muzeów i zabytkowych świątyń po tętniącą życiem promenadę Korzo.

Pociągiem do Rijeki. Atrakcje chorwackiego miasta

Pociągiem do Rijeki. Atrakcje chorwackiego miasta

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot padła jedna główna wygrana. Nagroda w wysokości ponad 37 milionów euro trafi do gracza ze Słowenii. Oto liczby, które padły 23 maja 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rozbita

Kumulacja w Eurojackpot rozbita

Źródło:
Lotto.pl

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie obniżki stóp procentowych przełożyła się na niższe oprocentowanie lokat i kredytów hipotecznych - ocenił prezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek. Wskazał też na dysproporcję pomiędzy kredytami a depozytami w bankach.

Banki reagują na obniżkę stóp. Dobre wieści dla kredytobiorców

Banki reagują na obniżkę stóp. Dobre wieści dla kredytobiorców

Źródło:
PAP

- Naprawdę wchodzi pan w podatki? Wczoraj się pan na tym poślizgnął w rozmowie ze Sławomirem Mentzenem - stwierdził podczas debaty kandydatów na prezydenta RP Rafał Trzaskowski. Popierany przez Prawo i Sprawiedliwość Karol Nawrocki zapytał kandydata Platformy Obywatelskiej, jakie daniny zostaną podniesione, gdy ten zostanie głową państwa.

"Chyba pan żartuje. Wczoraj się pan na tym poślizgnął"

"Chyba pan żartuje. Wczoraj się pan na tym poślizgnął"

Źródło:
tvn24.pl

W sobotę na południu Francji doszło do awarii prądu, która objęła około 160 tysięcy gospodarstw domowych. Do krótkich zakłóceń doszło też w trakcie projekcji filmowych w Cannes. Organizatorzy zapewniają, że awaria nie wpłynie na wieczorną ceremonię zakończenia festiwalu.

Awaria na południu Francji. Wiadomo, co z festiwalem w Cannes

Awaria na południu Francji. Wiadomo, co z festiwalem w Cannes

Źródło:
PAP

Francuski "Le Figaro" opisuje w piątek Polskę jako kraj odnoszący sukcesy gospodarcze i rozwijający obronność, co - jak podkreśla dziennik - czyni ją "jednym z krajów kluczowych" dla równowagi w Europie. Gazeta zastanawia się, czy wynik wyborów prezydenckich może zagrozić "tej imponującej trajektorii".

Polska na "imponującej" trajektorii. Jedno "pytanie jest aktualne"

Polska na "imponującej" trajektorii. Jedno "pytanie jest aktualne"

Źródło:
PAP

Bułgaria jest na dobrej drodze do uzyskania zgody Unii Europejskiej na wejście do strefy euro - donosi w piątek Bloomberg. Według agencji przyjęcie wspólnej waluty mogłoby nastąpić na początku 2026 roku.

Kolejny kraj może wkrótce dołączyć do strefy euro

Kolejny kraj może wkrótce dołączyć do strefy euro

Źródło:
tvn24.pl

Rekomenduję nałożenie taryfy celnej na Unię Europejską na poziomie 50 procent od 1 czerwca 2025 - napisał w mediach społecznościowych prezydent USA Donald Trump.

Trump ostro o Unii Europejskiej. Zapowiedź w sprawie ceł

Trump ostro o Unii Europejskiej. Zapowiedź w sprawie ceł

Źródło:
PAP

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zapytał w mediach społecznościowych popieranego przez Prawo i Sprawiedliwość kandydata na prezydenta Polski Karola Nawrockiego o wysokie cła, których nałożenie na Unię Europejską "rekomenduje" Donald Trump.

Sikorski ma pytanie do Nawrockiego

Sikorski ma pytanie do Nawrockiego

Źródło:
tvn24.pl

Osoby zawierające umowę ubezpieczenia OC będą miały prawo do wyrażenia zgody na komunikację elektroniczną z zakładem ubezpieczeń w zakresie informacji dotyczących ubezpieczenia na kolejny okres w całym okresie trwania umowy - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Zmiana dla właścicieli aut. Jest projekt

Zmiana dla właścicieli aut. Jest projekt

Źródło:
PAP

Chiński koncern motoryzacyjny BYD po raz pierwszy prześcignął Teslę pod względem sprzedaży samochodów elektrycznych w Europie – wynika z najnowszego raportu firmy analitycznej JATO Dynamics. To symboliczny moment dla rynku, który przez lata był zdominowany przez amerykańskiego giganta.

Tesla przegrywa na "kluczowym polu bitwy"

Tesla przegrywa na "kluczowym polu bitwy"

Źródło:
tvn24.pl

PKO BP, ING Bank Śląski, Santander Consumer Bank, Nest Bank - w tych czterech instytucjach finansowych zaplanowano prace serwisowe w najbliższych dniach. Dostęp do konta może być utrudniony, lepiej zaopatrzyć się więc w gotówkę.

Lepiej mieć przy sobie gotówkę. Banki ostrzegają

Lepiej mieć przy sobie gotówkę. Banki ostrzegają

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent USA Donald Trump po raz kolejny ostrzegł koncern Apple, tym razem w social mediach, że jeśli gigant nie przeniesie produkcji iPhone'ów do Stanów Zjednoczonych, to nałoży na koncern dodatkowe daniny. Komentatorzy oceniają to jako zaostrzenie sporu pomiędzy Trumpem a szefem Apple, Timem Cookiem.

Spór się zaostrza. Trump grozi gigantowi

Spór się zaostrza. Trump grozi gigantowi

Źródło:
PAP

Komisja Europejska zatwierdziła utworzenie Funduszu Bezpieczeństwa i Obronności (FBiO) - poinformował w piątek wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko. Jak dodał, środki z funduszu zostaną przeznaczone między innymi na rozwój infrastruktury ochrony cywilnej oraz projektów o podwójnym zastosowaniu.

Koniec negocjacji. "Dziś dowozimy tę obietnicę"

Koniec negocjacji. "Dziś dowozimy tę obietnicę"

Źródło:
PAP

Nike planuje podnieść ceny wybranych modeli butów sportowych i ubrań w Stanach Zjednoczonych - podaje BBC. Zmiana cennika wejdzie w życie na początku czerwca. Wcześniej podobny krok zapowiedziała konkurencyjna marka Adidas.

Znana marka podnosi ceny

Znana marka podnosi ceny

Źródło:
tvn24.pl

W południowokoreańskich kawiarniach Starbucks tymczasowo zakazano używania imion sześciu kandydatów na prezydenta podczas składania zamówień. Zdaniem przedstawicieli Starbucka nawoływanie klientów do odbioru napojów mogłyby zostać wykorzystane do prowadzenia agitacji politycznej.

Kawa z nutą polityki. Sześć zakazanych imion

Kawa z nutą polityki. Sześć zakazanych imion

Źródło:
BBC

W 2024 roku wartość chińskich bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) w krajach Unii Europejskiej oraz Wielkiej Brytanii sięgnęła 10 miliardów euro, co oznacza wzrost o 47 procent względem roku poprzedniego. To pierwszy wyraźny wzrost od 2016 roku - wynika z szacunków firmy analitycznej Rhodium Group.

Rozpychają się w Europie. Potężny wzrost

Rozpychają się w Europie. Potężny wzrost

Źródło:
PAP

Stały Komitet Rady Ministrów przyjął projekt nowelizacji Kodeksu pracy, który zakłada, że okresy na podstawie umowy-zlecenia i i działalności gospodarczej będą wliczane do stażu pracy. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r.

Rewolucja nadchodzi. Zmiany w liczeniu stażu pracy

Rewolucja nadchodzi. Zmiany w liczeniu stażu pracy

Źródło:
PAP

Niemieckie PKB wzrosło o 0,4 procent w I kwartale 2025 r. w porównaniu do poprzedniego kwartału. Tamtejszy urząd statystyczny zwrócił uwagę, że największa gospodarka Europy przewyższyła średnią stopę wzrostu strefy euro wynoszącą 0,3 proc. Agencja Reutera podaje, że wzrost wynika ze zwiększonego eksportu i koncentracji branży w obliczu taryf USA.

Gospodarka Niemiec zaskoczyła. Najnowsze dane

Gospodarka Niemiec zaskoczyła. Najnowsze dane

Źródło:
Reuters