Najnowsze

Najnowsze

Reaktory jądrowe dla przemysłu. Za 12 lat będą produkować ciepło?

Za 12 lat może powstać jądrowa elektrociepłownia. Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) wystąpiło o dofinansowanie dalszych prac nad projektem reaktora jądrowego, którego głównym zadaniem byłoby dostarczanie ciepła dla przemysłu. Nad podobnym projektem pracują Chińczycy.

"Epicentrum", 18.09

W programie "Epicentrum" Katarzyna Werner rozmawiała ze swoimi gośćmi m. in. o referendum w Szkocji. Spróbowaliśmy odpowiedzieć, jak żyć w podzielonym kraju i od czego może zależeć pojednanie?

Kapsuła, która wyniesie astronautów w kosmos. Od Boeinga

Boeing zbuduje kapsułę, która wyniesie astronautów w kosmos. Firma od lat współpracuje z NASA przy wielu misjach kosmicznych, m.in. dostarczyła materiały potrzebne do budowy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oraz produkowała kabiny pojazdów kosmicznych podczas programów Mercury, Gemini i Apollo.

"Biznes dla Ludzi", 18.09

Zmiany w ulgach na dzieci; pracodawca chce nas zwolnić, ale my go uprzedzamy; umowa barterowa; kupno mieszkania na firmę - o tym w programie "Biznes dla Ludzi" mówił Paweł Blajer.

Państwo Islamskie zarabia miliony na sprzedaży ropy

W północno-wschodniej Syrii codziennie ustawiają się kolejki ciężarówek, które chcą załadować tanią ropę sprzedawaną przez bojowników z Państwa Islamskiego. Jego przedstawiciele przejęli kontrolę nad częścią przemysłu energetycznego kraju i mogą zarabiać dziennie nawet 2 mln dol. ze sprzedaży czarnego złota.

Po pierwsze gospodarka. Co dalej ze Szkocją?

Na pierwszym planie szkockiej kampanii referendalnej jest gospodarka: perspektywa unii walutowej z resztą Zjednoczonego Królestwa, przychody i wydatki, podatki, budżet. Szkoci nie podzielają lansowanego przez Londyn zauroczenia "wolnorynkowym absolutyzmem".

Genscher: zachodnie sankcje wobec Rosji są pozbawione sensu

Były wieloletni szef MSZ Niemiec Hans-Dietrich Genscher uważa, że zachodnie sankcje wobec Rosji są pozbawione sensu. W wywiadzie dla kanału informacyjnego telewizji publicznej Phoenix Genscher ocenił, że stabilizacja w Europie bez Rosji jest niemożliwa.

Europosłowie chcą ekonomicznej blokady Rosji. Będą kolejne sankcje?

Parlament Europejski chce, aby kraje wspólnoty europejskiej rozważyły wykluczenie Rosji z programu Swift, czyli międzynarodowego systemu pośredniczącego w transakcjach między bankami, giełdami i domami maklerskimi. Gdyby do tego doszło, to większość zachodnich banków nie mogłoby dokonywać transakcji z tymi rosyjskimi.

RPP obetnie stopy procentowe?

Rada Polityki Pieniężnej nie przyjęła wniosków o cięcie stóp procentowych o 50 i o 25 punktów bazowych we wrześniu. Jednak większość członków RPP uznała, że w najbliższym czasie prawdopodobnie będzie uzasadnione dostosowanie poziomu stóp.

Opłata za bagaż? "Linie lotnicze mogą pobierać"

Linie lotnicze mogą pobierać odrębne opłaty za nadanie bagażu - orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu, uznając, że hiszpańskie przepisy zabraniające pobierania takich opłat są niezgodne z prawem UE.

Szef Siemensa spotkał się z oligarchami. Mają plan na sankcje

Szef niemieckiego koncernu Siemens Joe Kaeser spotkał się w Szwajcarii z rosyjskimi oligarchami, których firmy objęte są sankcjami UE - pisze dziennik "Sueddeutsche Zeitung". Uczestnicy spotkania opowiedzieli się przeciwko sankcjom i za neutralnością Ukrainy.