Najnowsze

Najnowsze

Putin o Krymie, tragedia w Nepalu. Oglądaj TVN24 Biznes i Świat

Co najmniej 3 218 osób zginęło, a 6 538 zostało rannych na skutek sobotniego trzęsienia ziemi w Nepalu - o tym na antenie TVN24 Biznes i Świat. Będziemy analizować też słowa Putina, który oznajmił, że celem zachodnich sankcji przeciwko Rosji jest powstrzymanie jej rozwoju.

Indeks Postępu Społecznego: Norwegia na czele, Polska w trzeciej dziesiątce

Wzrost gospodarczy to jeden z głównych wskaźników mierzących rozwój danego kraju. Ale są też inne. Wśród nich tzw. Indeks Postępu Społecznego (Social Progress Index). Opisuje on kraje w największym stopniu spełniajace podstawowe potrzeby obywateli. W najnowszym zestawieniu najbardziej społecznie rozwiniętym krajem okazała się Norwegia.

Jego cel to "pozbyć się wszystkich tych kabli". Za pięć lat będziemy ładować telefony bezprzewodowo?

Alex Gruzen jest dyrektorem generalnym WiTricity, firmy mieszczącej się na przedmieściach Bostonu. Jego cel jest "pozbyć się wszystkich tych kabli". WiTricity produkuje uzwojenia, które pozwolą na ładowanie bezprzewodowe urządzeń elektronicznych. Zdaniem Gruzena będą one kosztować zaledwie kilka dolarów. - Naładowany nadajnik przekazuje energię do odbiornika. Można ładować kilka urządzeń jednocześnie. Tak samo szybko, jak poprzez kabel - przekonuje przedsiębiorca. Wśród kilku opracowanych przez WiTricity zastosowań znajdują się ładowarka desktopowa, ładowarka samochodowa i ładowarka... do samochodu. - Myślę, że w ciągu pięciu lat cała elektronika konsumencka będzie ładowana bezprzewodowo - ocenia Gruzen.

Nowy tydzień. Ostatnie dni na PIT, ceny i praca

Już tylko kilka dni zostało na rozliczenie się z fiskusem i złożenie deklaracji PIT. W nowym tygodniu czekamy też na ważne dane z Europy i z Polski. O niektórych terminach powinni pamiętać też przedsiębiorcy.

NFZ żąda od lekarzy pieniędzy. Za "protest pieczątkowy"

Od kilku tysięcy lekarzy NFZ domaga się zwrotu pieniędzy za bezprawnie wystawione recepty na leki refundowane w okresie tzw. protestu pieczątkowego w 2012 r. Wysłane do lekarzy wezwania opiewają na kilka milionów złotych; część spraw trafia na drogę sądową.

Ten film nie trafi do kin, tylko prosto na YouTube. A serwis zapewnia studio, kamery, wizażystów

David Macdonald zarządza "przestrzenią YouTube" w Tokio. To jedno z pięciu takich na świecie. Partnerzy internetowego giganta mogą tu za darmo korzystać ze studia i ze szkolenia. Przestrzeń zapewnia fryzjera, makijażystę, a nawet wypożycza kostiumy. Firma zajmująca się produkcją filmowo-telewizyjną Toei współpracuje z YT. Chce produkować więcej dramatów samurajskich - tzw. jidaigeki. I zdobyć kolejnych subskrybentów w jednym z największych dla YouTube rynków. Reżyser J.R. Lipartito przyznaje, że tak drogie produkcje jak ta tutaj, były poza zasięgiem amatorskich twórców, takich jak on.

Europa ma problem z imigrantami. Polska gotowa na ich przyjęcie?

Europa zastanawia się, jak radzić sobie z nielegalnymi imigrantami, którzy tu szukają pracy lub po prostu szansy na przeżycie. Z kolei w Polsce najwięcej jest uciekinierów z Czeczenii, dla których Polska jest krajem tranzytowym, ale też dla Ukraińców. Ci drudzy jednak chcieliby u nas zostać. Czy jesteśmy gotowi na ich przyjęcie?

Czarnobyl, Żarnowiec i 60 lat polskiego snu o atomie. Energetyka przyszłości czy utopione pieniądze?

- Podczas lekcji fizyki wyszliśmy przed szkołę i na liczniku Geigera sprawdziliśmy poziom promieniowania: wskazówki latały jak szalone. Ale nikt nie panikował, dostaliśmy płyn Lugola, mówiono nam, że jesteśmy bezpieczni – Dariusz Szwed z Zielonego Instytutu wspomina dzień, w którym dowiedział się, że doszło do największej katastrofy w historii energetyki jądrowej i jednej z największych katastrof przemysłowych XX wieku. To wydarzenie pogrzebało polskie plany budowy elektrowni atomowej. Rząd III RP wraca do projektu EJ, ale wielu wieszczy, że spotka ją ten sam los, co elektrownię w Żarnowcu.

Rosja zapowiada: podwoimy wydobycie ropy z Arktyki

Tylko w tym roku produkcja z arktycznych pól naftowych Rosji ma zostać podwojona - pisze "The Moscow Times". Takie plany zarysowała właśnie państwowa spółka Gazprom Nieft, naftowe ramię gazowego giganta Gazpromu. Kreśli je, mimo że ze wspólnych rosyjsko-amerykańskoch projektów poszukiwawczo-wydobywczych wycofał się ExxonMobil w wyniku zachodnich sankcji nałożonych na Rosję. A to oznacza odcięcie od najnowocześniejszych technologii.

Amerykańska pepsi zmienia skład. Bo ludzie nie chcą jej pić

- Pepsi Light sprzedawana w USA będzie słodzona sukralozą i ma zastąpić dotychczas stosowany aspartam - poinformował koncern PepsiCo Inc. Nowe rozwiązanie jest częścią walki o nowych klientów na przeżywającym kryzys rynku napojów niskokalorycznych.

Szkło w zupie, zatrucie i leczenie? Zobacz, czy należy ci się odszkodowanie

W czasie wakacyjnych podróży zapewne wielokrotnie skorzystamy z możliwości jedzenia w lokalnych barach i restauracjach. Co jednak w sytuacji, gdy wśród nich trafi się taka, która nie spełni naszych oczekiwań i w otrzymanym daniu znajdziemy np. szkło lub po prostu zatrujemy się? Czy możemy domagać się rekompensaty za uszczerbek na zdrowiu? Tę kwestię wyjaśnił Paweł Blajer w rozmowie z adwokat Elizą Kuną w programie “Biznes dla ludzi”.