Najnowsze

Najnowsze

Chiński gigant zmienia prezesa i podaje świetne wyniki

W pierwszym kwartale zysk Alibaby wzrósł o 45 proc. rdr i wyniósł 2,8 mld dol. - poinformowała spółka. Chiński gigant z branży e-commerce podał także, że jego nowym prezesem zostanie Daniel Zhang, który swoje stanowisko objąć ma 10 maja.

Kołodko ostrzega: Narastanie nierówności zagraża naszej cywilizacji

Obecna skala podziału dochodów w gospodarce światowej, powodująca narastanie nierówności, zagraża naszej cywilizacji - mówił w czwartek prof. Grzegorz Kołodko. Przekonywał, że można pogodzić bardziej równomierny podział ze wzrostem gospodarczym i postępem technologicznym.

Gazprom mięknie. Będziemy mieli tańszy gaz?

Gazprom rozważa zaoferowanie Europie ustępstw, w tym tych dotyczących cen - pisze Reuters. Ma to pomóc rosyjskiemu gigantowi zakończyć długą batalię z Komisją Europejską, która może skończyć się dla Gazpromu miliardowymi grzywnami.

Ser feta wywróci wielomiliardowe porozumienie? Grecy się uparli

Grecki ser feta może być przyczyną podważenia zakończonych już negocjacji w sprawie mającej przynieść wielomiliardowe korzyści umowy o wolnym handlu między UE a Kanadą. Ateny chcą zmienić porozumienie, aby bardziej chronić nazwę "feta". Komisja Europejska mówi: nie.

Grecja nie ustępuje wierzycielom. "Będziemy trzymać się obietnic wyborczych"

- Grecja będzie trzymać się swoich obietnic wobec wyborców, a nie ustępować we wszystkim w negocjacjach z wierzycielami - powiedział Gabriel Sakellaridis, rzecznik greckiego rządu. Grecki parlament przyjął dziś ustawę torującą drogę do przywrócenia do pracy 4 tys. pracowników sektora publicznego zwolnionych w ramach niedawnych cięć. To może się nie spodobać zachodnim kredytodawcom, którzy chcą wymóc na Atenach kolejne reformy, a nie cofanie tych już dokonanych.

Złoty pod presją. Ciąży mu dług

Przez większą część czwartkowej sesji złoty pozostawał pod presją ze strony sprzedających, którzy wyprzedawali PLN wraz ze spadkiem wyceny polskiego długu - ocenił analityk Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska Konrad Ryczko.

Koniec gotówki coraz bliższy. Kolejne kraje chcą z niej zrezygnować

Coraz więcej krajów zmierza w kierunku rezygnacji z płatności gotówkowych. Duńskie Ministerstwo Finansów proponuje zniesienie obowiązku przyjmowania przez punkty handlowe i usługowe gotówki. O tym, czy przyjmować gotówkę zadecydują sami przedsiębiorcy. Blisko wyeliminowania gotówki z obiegu są też Szwedzi. W Polsce gotówka ma się dobrze, ale zdaniem ekspertów jako kraj mamy potencjał do rozwoju płatności bezgotówkowych.

Niemiecka płaca minimalna narusza unijne prawo? "Wkrótce decyzja"

Komisarz Unii Europejskiej ds. zatrudnienia Marianne Thyssen powiedziała w czwartek, że niebawem Komisja Europejska może podjąć decyzje dotyczące niemieckich przepisów o płacy minimalnej, obejmującej także zagranicznych kierowców przejeżdżających przez Niemcy tranzytem.

Ceny podręczników skoczyły o 40 proc. "Specyfika rynku"

W latach 2010-2014 ceny pakietów podręczników do edukacji wczesnoszkolnej wzrosły średnio o 40 proc., jednak działania wydawnictw nie były efektem zmowy, tylko specyfiki organizacji tego rynku - wynika z opublikowanej w czwartek analizy UOKIK.

Grupa Wirtualna Polska zadebiutowała na warszawskiej giełdzie

Grupa Wirtualna Polska zadebiutowała w czwartek na rynku głównym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Kurs akcji spółki na otwarciu notowań wyniósł 35 zł. To około o 10 proc. więcej niż cena, po jakiej sprzedano akcje w ofercie publicznej (32 zł).

Ranking turystyczny. Polska za Rosją, między Barbadosem a RPA

Polska zajęła 47. miejsce w rankingu państw według indeksu TTCI, który obrazuje konkurencyjność krajów pod względem turystycznym. Liderem zestawienia jest Hiszpania, która wyprzedziła Francję, Niemcy i Stany Zjednoczone. Rosja awansowała aż o 18 oczek, pomimo międzynarodowej izolacji i niewielkich inwestycji w ten sektor.

Wybory prezydenckie. "Kandydaci myślą, że ciemny lud wszystko kupi"

Kandydaci składają obietnice nie mówiąc, jak je sfinansują. Nie tworzą programów na podstawie wyliczeń i analizy, ale na zasadzie "ciemny lud wszystko kupi" - mówi Wojciech Warski, przewodniczący konwentu BCC. - Czekam na kandydata, który powie, gdzie znajdzie pieniądze na składane obietnice - dodaje ekonomista Marek Zuber.

Kto sięgnie po władzę na Wyspach?

Trwają wybory do Izby Gmin w Wielkiej Brytanii. - Z pewnością są to wybory, które w Polsce jak i Europie kontynentalnej odbijają się szerokim echem - mówiła na antenie TVN24 BiŚ Karolina Borońska-Hrynkiewiecka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Jak podkreślał Krzysztof Bobiński, prezes Fundacji "Unia i Polska", "o dziwo sprawa imigracji nie zaistniała tak bardzo w tych wyborach" - Dominujące były kwestie dotyczące opieki społecznej i zdrowotnej oraz cięcia w wydatkach budżetowych podklreślał w "Otwarciu Dnia". Wyborczy wieczór specjalny w TVN24 Biznes i Świat o godz. 22.45.

Rosyjskie banki pod lupą EBC. Sprawdzi, czy pieniądze są w nich bezpieczne

Austriackie filie dwóch największych rosyjskich banków - Spierbank i VTB - przejdą stress testy Europejskiego Banku Centralnego - poinformował rzecznik EBC. - Banki zostały już poinformowane i będą ściśle współpracować z EBC w najbliższych miesiącach. Testy warunków skrajnych mają zakończyć się pod koniec b.r.

Brytyjczycy wybierają parlament. Oglądaj TVN24 Biznes i Świat

Brytyjczycy wybierają dziś parlament, a w TVN24 Biznes i Świat przyglądamy się, jak ich decyzje wpłyną na życie polskich imigrantów na Wyspach. Przyglądamy się także wyborom w Polsce i sprawdzamy również, jakie propozycje gospodarcze mają polscy kandydaci na stanowisko prezydenta.

Rosyjski oligarcha ulega. LetterOne sprzeda złoża gazu

Spółka LetterOne należąca do rosyjskiego oligarchy Michaiła Fridmana, która wraz z kupnem spółki RWE Dea przejęła licencje na wydobycie surowców na Morzu Północnym, pozbędzie się ich. Zmusiły ją do tego groźby brytyjskiego rządu.