Najnowsze

Najnowsze

Bliski Wschód kusi eksporterów

W 2013 r. wysłaliśmy do krajów arabskich towary warte 1,74 mld dol., a w zeszłym roku – już 2,3 mld dol. Kolejne firmy ruszają zdobywać te rynki - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

(Nie)wielkie odchudzenie spółek węglowych

Tylko w tym roku z kopalń odejdzie co najmniej 7,3 tys. pracowników - wyliczyła "Rzeczpospolita". Według ekspertów restrukturyzacja branży odbywa się jednak zbyt wolno i za późno.

Spadki na Wall Street. Przez widmo podniesienia stóp procentowych

Poniedziałkowa sesja na Wall Street przyniosła umiarkowane spadki. Po dobrych danych z rynku pracy w USA pod koniec ubiegłego tygodnia, w centrum uwagi pozostają spekulacje na temat polityki Fed oraz tego, czy poprawa w gospodarce zrekompensuje skutki oczekiwanej w tym roku podwyżki stóp procentowych.

"Świat", 08.06

- Jeśli PO nie wygra wyborów, to będzie w stanie z innymi układami porządzić. Natomiast nie wiem, kto się zgodzi współpracować z PiS. Bardzo wątpię, by Kukiz się zgodził - powiedział w programie Świat w TVN24 Biznes i Świat Lech Wałęsa. Były prezydent dodał: "na razie nikogo nie popieram, natomiast cieszę się, że prawie wszyscy z tych nowo powstałych mają te uwagi, które ja zgłaszałem". Pytany przez Jolantę Pieńkowską, czy odwraca się od Platformy Obywatelskiej stwierdził: "PO nie zrealizowała wszystkich obietnic. Doprowadzili do sytuacji, że naród powiedział zdecydowanie nie, w jednych wyborach i drugich. Trzeba to poprawić, trzeba słuchać ludu, bo lud może nam zrobić nieprzyjemności".

Grecja zmierza do bankructwa. Ateny odrzuciły ofertę pomocy

Wierzyciele Grecji zaproponowali Atenom rozszerzenie programu pomocowego do końca marca 2016 roku w zamian za cięcia emerytur oraz podwyżki podatków. Grecki premier Aleksis Cipras odrzucił tę propozycję - podaje „The Wall Street Journal”.

Islandia żegna się z kryzysem. Ale za darmo kapitału nie wypuści

Islandia ogłosiła w poniedziałek strategię stopniowego znoszenia ograniczeń dotyczących przepływu kapitałowych. Aby zapobiec ucieczce kapitału, wyspa wprowadzi 39 proc. podatek dla zagranicznych banków, które chcą zabrać z kraju zamrożone dotąd aktywa z trzech upadłych islandzkich banków.

Rozbiłeś służbowy samochód? Szef może żądać odszkodowania

Służbowy samochód nie jest dziś żadnym luksusem: dysponuje nim coraz więcej pracowników. Auto udostępnione przez pracodawcę to wygodne narzędzie: by dojechać do klienta, dowieźć towar, czy podróżować pomiędzy oddziałami naszej firmy. Ale co w wypadku kiedy zdarzy nam się kolizja lub całkiem poważny wypadek: czy będziemy musieli pkryć koszty naprawy, jeśli uszkodzimy samochód? Wyjaśnił to Paweł Blajer w programie „Biznes dla ludzi”.

"Biznes dla ludzi", 08.06

Kto odpowiada za uszkodzenie służbowego samochodu? Jak odzyskać przedpłatę? Jak założyć rachunek bankowy dla osoby małoletniej? Na te pytania odpowiedział Paweł Blajer w programie „Biznes dla ludzi” w TVN24 Biznes i Świat.

Polska będzie współpracować ws. dostaw energii elektrycznej

13 europejskich państw, w tym Polska, podpisało w poniedziałek deklarację polityczną w sprawie współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej w ramach europejskiego rynku wewnętrznego - poinformowały unijne służby prasowe.

"Rząd rozważa" zwiększenia kwoty wolnej od podatku

Rząd rozważa podwyższenie kwoty wolnej od podatku - poinformowała rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska. Podniesienie kwoty wolnej np. do 8 tys. zł wsparłoby także najlepiej zarabiających - wskazał minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.

Złoty odreagowuje po spadkach i lekko się umacnia

W trakcie poniedziałkowej sesji obserwowaliśmy lekkie umocnienie złotego w większości zestawień, co traktować można było, jako odreagowanie piątkowych spadków na ograniczonym obrocie - ocenił analityk domu maklerskiego Banku Ochrony Środowiska Konrad Ryczko.

Najdroższy rozwód świata. Rosjanka domaga się 7,5 mld dolarów

Natalia, była już żona rosyjskiego miliardera Władimira Potanina twierdzi, że po rozwodzie należy się jej połowa majątku, czyli 7,5 mld dolarów. Biznesmen jest udziałowcem koncernu Norylski Nikiel, jednego ze światowych potentatów w produkcji metali. Obecnie kobieta otrzymuje co miesiąc 250 tys. dolarów alimentów, ale uważa, że to za mało.

Planujesz wyjazd za granicę? Aplikacja pozwoli uniknąć korków

Czas oczekiwania na odprawę na przejściach granicznych na wschodniej granicy Polski, utrudnienia na drogach dojazdowych – m.in. te informacje zawiera nowy portal granica.gov.pl. Informacje te są dostępne również w specjalnej aplikacji na urządzenia mobilne.

Obama zabiera głos ws. Grecji: jest poczucie "pilności"

Ateny muszą poważnie podejść do reform, aby dojść do porozumienia z wierzycielami, a Grecy muszą dokonać "pewnych trudnych politycznych wyborów" - powiedział prezydent USA Barack Obama podsumowując szczyt G7 w Niemczech. Jak mówił "jest poczucie pilności ws. Grecji".

Deutsche Post strajkuje. Niemieckich listonoszy mogą zastąpić Polacy

Związek zawodowy pracowników niemieckiej poczty (Deutsche Post) ogłosił w poniedziałek bezterminowy strajk po fiasku sześciu rund negocjacji z kierownictwem przedsiębiorstwa. Związkowcy domagają się podwyżek i skrócenia tygodniowego wymiaru pracy. Niemieckie media już w maju informowały, podczas pierwszej fali strajku, że firma wykorzystuje pracowników DHL z Polski, by ograniczyć skutki strajku dostarczycieli przesyłek.

Koniec marzeń o łupkach: kolejna firma ucieka z Polski

ConocoPhillips, największy zagraniczny inwestor szukający gazu łupkowego w Polsce, po nieudanych próbach rezygnuje z dalszych poszukiwań. Amerykański gigant zainwestował dotychczas w badania prowadzone na Pomorzu 220 mln dolarów. To kolejny inwestor, który zdecydował się na taki krok. Czy to oznacza koniec marzeń o gazie z łupków?

G7 grozi Rosji zaostrzeniem sankcji. "Jeśli będzie to konieczne"

Siedem najbardziej wpływowych państw Zachodu, G7, grozi Rosji zaostrzeniem sankcji, jeśli pogorszy się sytuacja na wschodzie Ukrainy. - Sankcje wobec Rosji mogą zostać wzmocnione, jeśli będzie to konieczne - mówiła na konferencji prasowej Angela Merkel, kanclerz Niemiec. - Potępiamy zgodnie aneksję Krymu, stanowiącą złamanie prawa międzynarodowego - powiedziała Merkel po zakończeniu dwudniowego szczytu G7 w bawarskim Elmau.

Grecja nareszcie gotowa do kompromisu. "Propozycja jest punktem wyjścia"

Rząd Grecji uważa swoją propozycję reform dla kredytobiorców jako podstawę transakcji, ale jest skłonny do kompromisu, aby zaspokoić potrzeby strefy euro i wierzycieli z Międzynarodowego Funduszu Walutowego - powiedział w poniedziałek na konferencji rzecznik greckiego rządu, Gabriel Sakellaridis. Jak dodał, Grecja będzie uciekała się do wszystkich możliwych opcji, żeby osiągnąć porozumienie.