Najnowsze

Najnowsze

Rafał Hirsch: wyższa płaca minimalna nie zwiększy bezrobocia

To, że płace w Polsce powinny być wyższe jest dla mnie bezsporne. W gospodarce wolnorynkowej z dominującym sektorem prywatnym rząd nie może nakazać firmom podnieść wynagrodzenia. Jedyną formą bezpośredniego wpływu na poziom płac jest podniesienie płacy minimalnej. Tu właśnie doczekaliśmy się zapowiedzi naprawdę solidnej podwyżki, co oznacza, że to świetny dzień dla polskiej gospodarki.

Młodzi i wykształceni, ale żyją w ciągłej niepewności. Kim są współcześni prekariusze i jak im pomóc?

Młodzi, wykształceni i pracujący, ale na "śmieciówkach" i za grosze. Stanowią aż 30 proc. wszystkich pracujących. Walczą o stabilizację, bo nie mają podstawowego poczucia bezpieczeństwa i nie mogą zaplanować sobie życia, ponieważ nie wiedzą, czy za chwilę nie stracą pracy. O tym, kim są współcześni prekariusze oraz o tym, jak im pomóc dyskutowali na antenie TVN24 Biznes i Świat Marcelina Zawisza z inicjatywy "My, Prekariat" oraz prof. Piotr Sałustowicz z SWPS.

37 proc. gospodarstw domowych ma pożyczki i kredyty

37 proc. gospodarstw domowych ma pożyczki i kredyty, z czego 40 proc. to kredyty na bieżące potrzeby lub spłatę wcześniejszych pożyczek - wynika z badania, zaprezentowanego we wtorek podczas konferencji "Rola państwa w nadzorze nad działalnością firm pożyczkowych".

Skąd bunt młodych Polaków? "Głos sprzeciwu wobec status quo"

Na antenie TVN24 Biznes i Świat mówimy o prekariuszach - młodych, wykształconych, pracujących osobach, których mimo to nie stać na życiową stabilizację. O ich przyszłości, a także oczekiwaniach rozmawiali w "Otwarciu Dnia" Rafał Hirsch z tvn24bis.pl oraz Michał Polakowski, ekspert Fundacji ICRA.

Grecka alternatywa "niewystarczająca". Kolejna odrzucona propozycja

- Przedłożone przez Grecję nowe propozycje reform są niewystarczające, by osiągnąć porozumienie w sprawie dalszej pomocy dla Aten - poinformowali przedstawiciele Unii Europejskiej. Dziś rząd w Atenach złożył alternatywną propozycję, która trafiła do europejskich kredytodawców. Zdaniem agencji Bloomberga propozycje spisano na trzech stronach.

Spektakularna ucieczka więźniów. "Idealny materiał na film"

Ucieczka stulecia i 100 tysięcy dolarów nagrody za pomoc w ich złapaniu. Z pilnie strzeżonego więzienia w miasteczku Dannemora w stanie Nowy Jork uciekli dwaj mordercy. Więźniowie uciekli przebijając się przez ściany, wędrując przewodami wentylacyjnymi i rurami ściekowymi. Różnica między filmem i rzeczywistością jest jednak taka, że służby ścigają niebezpiecznych kryminalistów. Mogła im pomagać kobieta - podają media za oceanem. Sprawę w "Otwarciu dnia" komentował Paweł Moczydłowski, były szef służby więziennej.

Kobiety w wielkiej polityce. Co z partnerami?

Przywódcy siedmiu najbardziej wpływowych państw świata zapowiedzieli gotowość do zaostrzenia sankcji wobec Moskwy. Szczyt w Bawarii to nie tylko obrady szefów najbardziej wpływowych państw świata, ale również spotkania ich współmałżonków. Gościem "Otwarcia dnia" była Karolina Wigura z "Kultury Liberalnej".

Płaca minimalna dobije do 2 tys. zł? "Nie jest to ostatnie słowo"

- To jest propozycja wyjściowa. Może być więcej - powiedział w rozmowie z TVN24 minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz o rządowej propozycji dot. podniesienia przyszłorocznej płacy minimalnej do 1850 zł. Jak dodał, "możliwe są scenariusze dużo bardziej ofensywnego wzrostu płacy minimalnej, bo sytuacja na rynku pracy jest dużo lepsza".

Wielki bank tnie zatrudnienie. Bez pracy 50 tys. osób

HSBC planuje zwolnić 50 tys. pracowników na całym świecie - poinformował w oświadczeniu prezes banku Stuart Gulliver. W wyniku takiej decyzji pracę straci 7 proc. wszystkich pracowników największego europejskiego banku.

Na państwo wciąż pracujemy długo. Ale najkrócej w historii

W najbliższy czwartek w Polsce przypada Dzień Wolności Podatkowej. To symboliczna data, kiedy przestajemy pracować na potrzeby państwa, a zaczynamy zarabiać na siebie. W tym roku, Dzień Wolności Podatkowej wypada najszybciej w historii. W ubiegłych latach najwcześniej miał bowiem miejsce 14 czerwca, a było to w 2008, 2009 i 2014 roku.

Auto nie jest już wyznacznikiem bogactwa

W prawie dwóch trzecich polskich domów jest już jakiś samochód. Ale różnice między poszczególnymi województwami są duże i nieoczywiste – pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Bliski Wschód kusi eksporterów

W 2013 r. wysłaliśmy do krajów arabskich towary warte 1,74 mld dol., a w zeszłym roku – już 2,3 mld dol. Kolejne firmy ruszają zdobywać te rynki - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

(Nie)wielkie odchudzenie spółek węglowych

Tylko w tym roku z kopalń odejdzie co najmniej 7,3 tys. pracowników - wyliczyła "Rzeczpospolita". Według ekspertów restrukturyzacja branży odbywa się jednak zbyt wolno i za późno.

Spadki na Wall Street. Przez widmo podniesienia stóp procentowych

Poniedziałkowa sesja na Wall Street przyniosła umiarkowane spadki. Po dobrych danych z rynku pracy w USA pod koniec ubiegłego tygodnia, w centrum uwagi pozostają spekulacje na temat polityki Fed oraz tego, czy poprawa w gospodarce zrekompensuje skutki oczekiwanej w tym roku podwyżki stóp procentowych.