Najnowsze

Najnowsze

Lewandowski boi się o "frankowiczów": im groźniejszy kryzys w Grecji, tym bardziej mogą oberwać

Boję się o polskich "frankowiczów". Im groźniejszy kryzys w Grecji, tym bardziej mogą oberwać - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Janusz Lewandowski, były unijny komisarz, szef Rady Gospodarczej przy premierze. Ocenił, że do kłopotów kredytobiorców frankowych przyczynić mogą się też "nieodpowiedzialne wypowiedzi i obietnice, które w kampanii wyborczej poczynił prezydent elekt Andrzej Duda". - Oznaczają one ruinę finansów publicznych - uznał Lewandowski. I nawoływał do rezygnacji z tych pomysłów.

Polska gotowa na euro? "Musimy bazować na doświadczeniach Grecji"

- Nie ma żadnej konkretnej daty wejścia naszego kraju do strefy euro - powiedziała w rozmowie z TVN24 BiŚ Monika Kurtek, odnosząc się do słów wiceszefowej PiS Beaty Szydło. Wtórował jej Andrzej Stefaniak, "mamy rok wyborczy i inwestorzy także są przygotowani, że mogą się pojawić różnego rodzaju propozycje, które przez rynki teoretycznie mogłyby być wykorzystane negatywnie".

"Biznes dla ludzi", 03.07

Prosto z Grecji Paweł Blajer i "Biznes dla ludzi". Tłumaczymy, na co uważać podczas wakacji w Grecji i jak najlepiej się do nich przygotować.

Solar Impulse wylądował na Hawajach. I pobił rekord

Samolot napędzany jedynie energią słoneczną - Solar Impulse - wylądował w piątek na Hawajach. To najdłuższy w historii lot tego typu maszyny. Samolot prowadzony przez szwajcarskiego pilota Andre Borschberga wystartował z japońskiego miasta Nagoya w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Cipras: nie akceptujcie ślepej uliczki w warunkach szantażu

Analizy Międzynarodowego Funduszu Walutowego wskazują, że grecki dług jest nie do utrzymania - podkreślił w piątek premier Grecji Aleksis Ciprar. Jego zdaniem uzasadnia to decyzję rządu ws. odrzucenia pakietu pomocowego, który nie oferuje umorzenia długów. Cipras argumentował, że nie ma sensu dalsze narzucanie ostrych cięć płac i emerytur tylko po to, żeby kontynuować obsługę długu, który jest nie do spłacenia.

Polska bliżej Portugalii. "Wzorcowy kraj"

Polska i Portugalia intensyfikują współpracę dot. modernizacji administracji. Podpisany w piątek aneks do memorandum między MAC a rządem Portugalii zakłada wymianę doświadczeń oraz wzrost współpracy między administracją, uczelniami i operatorami pocztowymi.

Paliwo za 5 zł to już norma. Taniej raczej nie będzie

Ceny paliw na przełomie czerwca i lipca, zgodnie z oczekiwaniami, rosły w kierunku 5 złotych. W tym tygodniu na części stacji cena bezołowiowej "95" była droższa nawet o 10 groszy na litrze niż tydzień temu, a w skali całego kraju odnotowano wzrost średnio o 3 grosze na litrze - oceniają analitycy BM Reflex. Podobnie średnio o 3 grosze na litrze wzrosły ceny benzyny bezołowiowej 98. Z kolei jednogroszowy spadek odnotowaliśmy jednakowo dla diesla i LPG.

TUI odwołuje wycieczki do Egiptu. ITAKA na razie jeździ

Biuro podróży TUI Poland odwołuje imprezy turystyczne do Egiptu zaplanowane na te wakacje. - Klienci, którzy przebywają aktualnie w Hurgadzie, będą powracać do Polski zgodnie z programem podróży - informuje w komunikacie biuro podróży. Tymczasem ITAKA kontynuuje loty do Marsa Alam, Szarm el-Szejk i Hurgady. Ale, jak przyznaje w rozmowie z portalem tvn24bis.pl Piotr Henicz z ITAKI, biuro podróży rozważa zawieszenie wyjazdów do Egiptu.

Europa czeka na grecki wybór. Czy istnieje życie po referendum?

Arogancja i chęć postawienia na swoim miała zapewne wpływ na usztywnienie postaw wierzycieli wobec zadłużonej Grecji - mówił w "Otwarciu dnia" dr Łukasz Pawłowski z Kultury Liberalnej. Gra greckich polityków obraca się przeciwko nim - stwierdził zaś dr Artur Staszczyk z Uniwersytetu Szczecińskiego. Jak dodał, "przez odwet Unii, Grecy zaczynają zauważać jak będzie wyglądało ich życie, jeśli Ateny nie dogadają się z wierzycielami".

Katastrofa już się wydarzyła. 10 rzeczy na temat Grecji, o których wam nie mówią

Grecy są w kryzysie, ponieważ są bandą obiboków, prawda? - pyta Brett Arrends, publicysta Market Watch. Czego nie wiemy o Grekach? Na przykład tego, że zacisnęli już pasa bardziej niż oczekiwano, mogą łatwo powrócić do drachmy, a propozycje wierzycieli nie mają sensu. Portal Market Watch przygotował listę "10 rzeczy na temat Grecji, o których wam nie mówią".

Mieszkają w Australii i USA, robią zakupy dla rodzin w Grecji

Kilka tysięcy kilometrów od Aten, w australijskim Melbourne, Greczynka Nelly Skoufatoglou, kupuje w internetowym sklepie papier toaletowy, środki czystości, ryż i oliwę z oliwek. Produkty te będą dostarczone do jej matki, która mieszka niedaleko greckiej stolicy. Podobnie robi tysiące Greków, którzy uciekli za granicę przed kryzysem gospodarczym i teraz pomagają rodzinom, które zmagają się finansowymi problemami w ojczyźnie.

"Milion w portfelu", 01.07

W programie "Milion w portfelu" analizowaliśmy portfel inwestycyjny Grzegorza Zatryba z Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych Skarbiec.

Greckie ruiny. Sprawdź, w jakim stanie jest gospodarka

Mówimy o greckim przesileniu, ale warto wiedzieć w jakiej sytuacji jest jej gospodarka. Dług Grecji wynosi 320 mld euro, co stanowi 177 proc. PKB. Sama gospodarka począwszy od 2010 roku skurczyła się o jedną czwartą. W kraju utrzymuje się także wysokie bezrobocie, które wynosi 26 proc. - Pod koniec ubiegłego roku pojawił się wzrost gospodarczy w Grecji, ale teraz nie ma o tym mowy. Kraj bowiem znowu wchodzi w recesję - mówi Robert Stanilewicz w programie "Bilans".

Amerykanie zwijają samochodowy interes w Rosji, a Łada zdobywa rynek

Sprzedaż samochodów marki Łada w Rosji wzrosła w czerwcu o ponad 15 proc. w porównaniu do maja - poinformował koncern AvtoVaz. To wynik dużej przeceny tych aut, która sprawiła, że Łada jest obecnie najpopularniejszą i najbardziej atrakcyjną cenowo marką w Rosji. Tymczasem amerykański koncern GM zamknął wczoraj swoją jedyną fabrykę w Petersburgu.

Igrzyska olimpijskie dołożyły cegiełkę do greckiego kryzysu. Miliardy euro wyrzucone w beton

Organizacja Igrzysk Olimpijskich w Atenach w 2004 roku kosztowała 15 mld dolarów, choć początkowo zakładano, że budżet nie przekroczy 1,6 mld dolarów - twierdzi ekonomista prof. Andrew Zimbalist, który napisał książkę na temat rzeczywistych kosztów dużych imprez sportowych. Większość wydatków spadło na rząd Grecji, który wybudował bardzo drogie obiekty olimpijskie takie jak wioskę dla uczestników, centrum multimedialne czy stadion. Teraz te miejsca świecą pustkami, a Atenom pozostał wielki dług.