Zniesienie sankcji, wspólna agencja ds. energii. Berlin dogaduje się z Moskwą

Gdy wicekanclerz Niemiec Sigmar Gabriel spotkał się w Moskwie z Władimirem Putinem, Berlin wysłał czytelny sygnał, że chce złagodzenia lub całkowitego zniesienia sankcji wobec Rosji EPA

- To jasny sygnał dla Europy Środkowo-Wschodniej, że jej bezpieczeństwo energetyczne, bezpieczeństwo w ogóle, jest poświęcane na ołtarzu interesów z Rosją - Wojciech Jakóbik, ekspert ds. energetyki komentuje w rozmowie z tvn24bis.pl wizytę wicekanclerza Niemiec w Moskwie. Niemcy dają do zrozumienia, że chcą złagodzenia lub całkowitego zniesienia sankcji wobec Rosji. Dodatkowo zapowiadają zacieśnianie współpracy w sektorze energetyki. W osiągnięciu tego planu ma pomóc kryzys związany z uchodźcami - pisze amerykański ośrodek analityczny Stratfor.

Oficjalnym celem wizyty ministra gospodarki Niemiec Sigmara Gabriela w Moskwie było omówienie dwustronnej wymiany handlowej. Ale ponieważ handel jest powiązany z unijnymi sankcjami, spotkanie może sugerować, że Berlin szuka sposobów, aby zmodyfikować lub nawet znieść restrykcje wobec Moskwy. Taka decyzja stworzy prawdopodobnie tarcia między Niemcami, a większością krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Sigmar Gabriel spotkał się m.in. Władymirem Putinem, prezesem Gazpromu Aleksiejem Millerem i rosyjskim ministrem energetyki Aleksander Nowakiem.

Większa wymiana handlowa

Przed wizytą Gabriela w Moskwie, niemieckie Ministerstwo Gospodarki wydało komunikat prasowy, koncentrując się głównie na handlu dwustronnym. Zgodnie z oświadczeniem, w pierwszej połowie 2015 roku, niemiecki eksport do Rosji skurczył się o 31,5 proc. w porównaniu z tym samym okresem w roku poprzednim. Ale w czasie, gdy ożywienie gospodarcze w Europie jest wciąż niestabilne a tempo wzrostu gospodarczego Chin spowolniło, Berlin myśli prawdopodobnie o jak największej dywersyfikacji eksportu. Sankcje wobec Moskwy sprawiają, że eksport towarów do Rosji jest mocno skomplikowany. Niemcy i Rosja planują jednak zwiększyć wymianę handlową, aby ratować się przed kryzysem. Wizyta Gabriela miała miejsce zaledwie trzy miesiące przed terminem, w którym Unia Europejska będzie musiała podjąć decyzję, czy przedłużyć lub rozszerzyć ekonomiczne restrykcje wobec Rosji. Niemcy mogły pomyśleć, że mają powody, aby dążyć do bardziej miękkiego stanowiska wobec Moskwy - piszą analitycy ze Stratfor, czyli amerykańskiego ośrodka analitycznego.

Rozwój Nord Stream

Berlin jest również zainteresowany, aby poprawiać stosunki z Moskwą ze względu na energetykę. 8 października Gabriel spotkał się z prezesem Gazpromu w Berlinie, aby omówić nowe projekty infrastrukturalne dla rosyjskiego gazu ziemnego, w tym rozwój gazociągu Nord Stream. W ramach swojej wizyty w Moskwie Gabriel spotkał się także z rosyjskim ministrem energetyki Aleksandrem Nowakiem. Niemcy są największym odbiorcą rosyjskiego gazu. Ten fakt zmusza Berlin do upewnienia się że rosyjskie i niemieckie przedsiębiorstwa energetyczne będą kontynuować współpracę.

Rosja miała swoje powody, aby zaprosić Gabriela. W ostatnich miesiącach połączenie spadających cen ropy naftowej i zachodnich sankcji odcisnęło piętno na rosyjskiej gospodarce, która w tym roku może skurczyć się aż o 4 proc. Kreml, aby złagodzić sankcje, aktywnie lobbuje w wielu europejskich krajach, takich jak Włochy i Francja, choć wie jednocześnie, że to Niemcy są kluczem do osiągnięcia celu. Kreml postrzega także spotkania z wysokimi urzędnikami europejskimi jako dowód, na to że Rosja nie jest izolowana. Jest to też sposób na generowanie tarć pomiędzy członkami Unii Europejskiej - czytamy w raporcie Stratfor.

Służba prasowa Gazpromu podała, że Miller i Gabriel "omówili problemy eksportu rosyjskiego gazu ziemnego do Niemiec i innych krajów Europy, a także perspektywy rozwoju europejskiej infrastruktury gazowej". "Szczególną uwagę poświęcono budowie gazociągu Nord Stream 2. Wskazano na znaczenie realizacji tego projektu dla zapewnienia niezawodnych dostaw rosyjskiego gazu do europejskich odbiorców w warunkach spadku wydobycia gazu w Europie" - poinformowała. Budowa Nord Streamu 2 była też jednym z tematów rozmów niemieckiego wicekanclerza z Putinem. Gabriel opowiedział się za szybką realizacją tego projektu. Postawił jednak warunek, że rozbudowa magistrali gazowej łączącej Rosję i Niemcy przez Morze Bałtyckie nie może mieć negatywnych skutków dla Ukrainy. Wicekanclerz zapowiedział, że Niemcy będą zabiegać o to, by decyzje dotyczące prawnych regulacji tego przedsięwzięcia zapadały w Berlinie, a nie w Brukseli, co - jak zauważył - pozwoli na szybką realizację projektu.

Wspólna agencja energetyczna

– Rosja oraz Niemcy powołają wspólną agencję energetyczną – powiedział dziennikarzom rosyjski minister energetyki Aleksander Nowak. – Zgodziliśmy się (z naszymi niemieckimi kolegami) na stworzenie pewnego planu, mapy drogowej współpracy pomiędzy rosyjską agencją energetyczno-techniczną oraz niemiecką DENA. W ramach mapy drogowej będziemy wymieniać się doświadczeniem, usprawniać współpracę w rozwijaniu nowych technologii i wykorzystania tego doświadczenia w Rosji.

Postulat stworzenia wspólnej agencji, a szerzej seria spotkań niemieckich i francuskich polityków z Rosjanami, podobnie jak promocja Nord Stream 2 za cichym poparciem Berlina i Paryża, to jasny sygnał dla Europy Środkowo-Wschodniej, że jej bezpieczeństwo energetyczne, bezpieczeństwo w ogóle, jest poświęcane na ołtarzu interesów z Rosją. Wojciech Jakóbik

Jak tłumaczy Wojciech Jakóbik z Biznes Alert, agencja DENA zajmuje się promocją nowych technologii, ale szczególnie tych, które zwiększają efektywność energetyczną, czyli wytwarzanie energii w sposób bardziej wydajny i oszczędny, w ramach walki z emisją CO2 i w celu zmniejszenia wydatków. - Nie wiadomo, czy współpraca z Rosjanami mogłaby dotyczyć także przekazywania technologii zakazanych przez sankcje. Wiadomo jednak, że Niemcy nie posiadają know-how niezbędnego do poszukiwania w złożach niekonwencjonalnych, na którym zależy Rosji, a od którego odcięły ją sankcje USA i UE - dodaje w rozmowie z tvn24bis.pl Jakóbik.

Jego zdaniem rosyjski minister energetyki "wyraża myślenie życzeniowe, oczekując, że współpraca niemieckiej agencji DENA z jej rosyjskim odpowiednikiem doprowadzi do stworzenia wspólnej agencji energetycznej Niemiec i Rosji".

- Postulat stworzenia wspólnej agencji, a szerzej seria spotkań niemieckich i francuskich polityków z Rosjanami, podobnie jak promocja Nord Stream 2 za cichym poparciem Berlina i Paryża, to jasny sygnał dla Europy Środkowo-Wschodniej, że jej bezpieczeństwo energetyczne, bezpieczeństwo w ogóle, jest poświęcane na ołtarzu interesów z Rosją. Tymczasem Moskwa nadal nie oddała nielegalnie zagrabionego Krymu, ani nie wycofała wojsk z terytorium Ukrainy w Donbasie - zaznacza. Według niego Nord Stream 2 będzie pogłębiał uzależnienie regionu Europy Środkowo-Wschodniej od rosyjskiego gazu wbrew strategii energetycznej Komisji Europejskiej, która zakłada stopniowe zmniejszanie tej zależności. - Rosjanie chcą zarezerwować dla siebie obecny i potencjalny rynek w Europie, zanim dotrą tu dostawy konkurencji z regionu kaspijskiego, śródziemnomorskiego i z Ameryki Północnej, a także zanim rozwinie się na dobre rynek LNG na starym kontynencie - wyjaśnia.

Zemsta za uchodźców?

Sytuację komplikuje to, że relacje krajów Europy Środkowo-Wschodniej z Niemcami pogorszyły się ostatnio, gdy "odniosły się bardzo krytycznie do niemieckiego planu relokacji uchodźców do wszystkich krajów europejskich" - przypomina Stratfor, prognozując, że może to teraz utrudnić porozumienie z Niemcami w kwestiach dotyczących Moskwy. Z powodu debaty na temat kwoty uchodźców Berlin będzie prawdopodobnie próbował opóźnić rozmowy dotyczące rosyjskich sankcji tak długo jak to będzie możliwe. Biorąc pod uwagę, że istniejące sankcje nie wygasną 31 stycznia Niemcy będą musiały wybrać jeden z tych kryzysów do rozwiązana. Jednak spotkanie Gabriela z Putinem sugeruje, że Berlin bada teren przed podjęciem decyzji na temat przyszłości stosunków z Rosją.

Autor: ToL//km / Źródło: Stratfor, Biznes Alert, TASS

Źródło zdjęcia głównego: EPA

Pozostałe wiadomości

Administracja Donalda Trumpa ogłosiła ponad 90-procentowe cła na chiński grafit wykorzystywany do produkcji akumulatorów. Jak wskazał CNN, wyższe stawki celne zwiększą koszty produkcji samochodów w USA, choć w dłuższej perspektywie mogą wspomóc rozwój krajowych producentów.

Trump podbija stawkę Bidena. "To bardzo zmieni sytuację"

Trump podbija stawkę Bidena. "To bardzo zmieni sytuację"

Źródło:
CNN

W maju 2025 roku ceny czekolady w Unii Europejskiej wzrosły średnio o 21,1 procent rok do roku - podał urząd statystyczny Eurostat. Wskazał też, że największy skok w UE odnotowano w Polsce.

Ten produkt zdrożał w Polsce najbardziej w Europie

Ten produkt zdrożał w Polsce najbardziej w Europie

Źródło:
tvn24.pl, PAP, "Wall Street Journal"

Na początku lipca sprzedaż mieszkań w siedmiu największych miastach przewyższyła średnią z ostatnich lat - wynika z raportu Otodom. Zdaniem ekspertów wyższy popyt na rynku pierwotnym jest tylko anomalią, którą wywołała ostatnia decyzja Rady Polityki Pieniężnej.

Anomalia na rynku. "Przez kilka miesięcy będzie na huśtawce"

Anomalia na rynku. "Przez kilka miesięcy będzie na huśtawce"

Źródło:
PAP

Sieć Action wycofała ze sprzedaży chipsy Lay's, lalkę Cupcake oraz zegarek My Time. Firma apeluje w komunikatach, by nie spożywać lub nie korzystać z produktów i by zwrócić je w najbliższym sklepie.

Znana sieć wycofała trzy produkty

Znana sieć wycofała trzy produkty

Źródło:
tvn24.pl

Wywiad wojskowy Ukrainy (HUR) przeprowadził cyberatak na systemy rosyjskiego koncernu gazowego Gazprom - podał ukraiński portal Ukrinform, przy czym powołał się na źródło w HUR.

Media: wywiad przeprowadził cyberatak na Gazprom

Media: wywiad przeprowadził cyberatak na Gazprom

Źródło:
PAP

Diesel nadal będzie drożeć o kilka groszy na litrze, a ceny benzyny i autogazu będą stabilne - tak ma wyglądać sytuacja na stacjach w przyszłym tygodniu według analityków Refleksu. Z kolei zdaniem portalu e-petrol.pl nie ma perspektyw na obniżkę cen paliw.

"Brak głębokich korekt". To wpływa na ceny na stacjach

"Brak głębokich korekt". To wpływa na ceny na stacjach

Źródło:
PAP

Wielka Brytania ogłosiła nałożenie sankcji zarówno na trzy jednostki Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej (GRU), jak i oficerów tej instytucji. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat w związku z działaniami Londynu.

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie odnotowano głównej wygranej, a kumulacja rośnie do 420 milionów złotych. W Polsce najwyższe byłe wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 18 lipca 2025 roku.

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

24 lipca Stały Komitet Rady Ministrów ma zająć się projektem tak zwanej ustawy frankowej - wynika z porządku obrad SKRM. Nowe regulacje mają wejść w życie jeszcze w tym roku.

Rząd zajmie się projektem ustawy frankowej

Rząd zajmie się projektem ustawy frankowej

Źródło:
PAP

"Indie nie popierają jednostronnych sankcji" - podkreślił rzecznik indyjskiego resortu spraw zagranicznych Randhir Jaiswal. W ten sposób odniósł się do sankcji nałożonych przez Unię Europejską na Rosję, które obejmują największą rafinerię ropy rosyjskiego koncernu Rosnieft w indyjskim stanie Gudźarat.

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Źródło:
PAP

PKO BP, Santander, ING Bank Śląski, mBank i BNP Paribas - klienci tych instytucji finansowych muszą liczyć się z utrudnieniami w najbliższych dniach. Mogą wystąpić problemy z serwisem internetowym, aplikacją czy płatnościami.

Największy bank ostrzega. "Utrudnienia w dostępie do usług"

Największy bank ostrzega. "Utrudnienia w dostępie do usług"

Źródło:
tvn24.pl

W porównaniu do minionego roku większość owoców była w czerwcu wyraźnie droższa - mówi TVN24+ Kamil Łuczkowski, ekonomista z zespołu analiz makroekonomicznych Banku Pekao. Królem wzrostu cen okazały się jabłka. - Inaczej kształtowała się sytuacja na rynku warzyw. Tu Główny Urząd Statystyczny odnotował spadek cen detalicznych - mówi z kolei Mariusz Dziwulski, analityk rynku rolno-spożywczego w PKO BP. Jednak, jak zaznacza, są wyjątki. Ceny kapusty w hurcie wzrosły w skali roku o ponad połowę.

Król i królowa wzrostu cen

Król i królowa wzrostu cen

Źródło:
TVN24+

Policja przeprowadziła przeszukanie w rezydencji i w siedzibie partii Jaira Bolsonaro. Były prezydent Brazylii jest oskarżony o przygotowywanie zamachu stanu. Sąd nakazał mu noszenie elektronicznej bransoletki i zabronił używania mediów społecznościowych.

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Źródło:
PAP, CNN

Wielka Brytania nałożyła nowe sankcje na ponad 20 rosyjskich szpiegów, hakerów i jednostki wywiadu. Chodzi o osoby i podmioty oskarżone o operacje cybernetyczne zagrażające stabilności Europy - wskazał brytyjski rząd w oświadczeniu.

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

Źródło:
PAP

Wielki sukces polskiego programisty. Przemysław Dębiak zajął pierwsze miejsce w prestiżowych zawodach AtCoder World Tour Finals 2025, pokonując nie tylko wszystkich pozostałych zawodników, ale też sztuczną inteligencję.

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Źródło:
tvn24.pl

Od 14 sierpnia przyjmowane będą wnioski od firm i instytucji, które chcą uczestniczyć w prowadzonym przez resort pracy pilotażu skróconego czasu pracy. To pierwszy taki program w tej części Europy i pierwszy na tak szeroką skalę w Polsce – wskazała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Krócej w pracy. "Wielki, pierwszy w tej części Europy, pilotaż"

Krócej w pracy. "Wielki, pierwszy w tej części Europy, pilotaż"

Źródło:
PAP

Bat Indiany Jonesa został sprzedany za 525 tysięcy dolarów na trwającej przez tydzień aukcji firmy Heritage Auctions. Harrison Ford posługiwał się słynnym rekwizytem w filmie "Indiana Jones i ostatnia krucjata" z 1989 roku.

Bat Indiany Jonesa sprzedany na aukcji

Bat Indiany Jonesa sprzedany na aukcji

Źródło:
PAP

W projekcie budżetu opracowanym przez Komisję Europejską przewidziano dla Polski ponad 123 miliardy euro, między innymi na politykę spójności i rolnictwo - wynika z zestawienia opublikowanego przez Komisję Europejską w nocy z czwartku na piątek. Jest to wstępna propozycja budżetu, nad którą będą w kolejnych miesiącach pracować państwa członkowskie.

Ogromne pieniądze dla Polski

Ogromne pieniądze dla Polski

Źródło:
PAP

Wizz Air uruchomi 11 tras z lotniska Warszawa-Modlin, przeniesie też do Modlina dwa samoloty - poinformowała w piątek węgierska linia lotnicza. Wizz Air przestał operować z Modlina pod koniec 2012 roku.

Wizz Air wraca do Modlina. Znamy trasy

Wizz Air wraca do Modlina. Znamy trasy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Należący do koncernu Meta popularny komunikator WhatsApp powinien przygotować się do wycofania z rynku rosyjskiego - oświadczył Anton Goriełkin, wiceprzewodniczący komisji do spraw technologii informatycznych Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu.

Rosja chce się go pozbyć. "Należy do ekstremistycznej organizacji"

Rosja chce się go pozbyć. "Należy do ekstremistycznej organizacji"

Źródło:
PAP

Bezpośrednie połączenie PKP Intercity do Chorwacji cieszy się sporym powodzeniem. Jak poinformował minister infrastruktury Dariusz Klimczak, do końca wakacji sprzedało się około 11 tysięcy biletów na ten pociąg. A co z połączeniami do Włoch czy Austrii?

Prawie wszystkie bilety sprzedane. Minister wyjaśnia

Prawie wszystkie bilety sprzedane. Minister wyjaśnia

Źródło:
PAP