Zniesienie sankcji, wspólna agencja ds. energii. Berlin dogaduje się z Moskwą

Gdy wicekanclerz Niemiec Sigmar Gabriel spotkał się w Moskwie z Władimirem Putinem, Berlin wysłał czytelny sygnał, że chce złagodzenia lub całkowitego zniesienia sankcji wobec Rosji EPA

- To jasny sygnał dla Europy Środkowo-Wschodniej, że jej bezpieczeństwo energetyczne, bezpieczeństwo w ogóle, jest poświęcane na ołtarzu interesów z Rosją - Wojciech Jakóbik, ekspert ds. energetyki komentuje w rozmowie z tvn24bis.pl wizytę wicekanclerza Niemiec w Moskwie. Niemcy dają do zrozumienia, że chcą złagodzenia lub całkowitego zniesienia sankcji wobec Rosji. Dodatkowo zapowiadają zacieśnianie współpracy w sektorze energetyki. W osiągnięciu tego planu ma pomóc kryzys związany z uchodźcami - pisze amerykański ośrodek analityczny Stratfor.

Oficjalnym celem wizyty ministra gospodarki Niemiec Sigmara Gabriela w Moskwie było omówienie dwustronnej wymiany handlowej. Ale ponieważ handel jest powiązany z unijnymi sankcjami, spotkanie może sugerować, że Berlin szuka sposobów, aby zmodyfikować lub nawet znieść restrykcje wobec Moskwy. Taka decyzja stworzy prawdopodobnie tarcia między Niemcami, a większością krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Sigmar Gabriel spotkał się m.in. Władymirem Putinem, prezesem Gazpromu Aleksiejem Millerem i rosyjskim ministrem energetyki Aleksander Nowakiem.

Większa wymiana handlowa

Przed wizytą Gabriela w Moskwie, niemieckie Ministerstwo Gospodarki wydało komunikat prasowy, koncentrując się głównie na handlu dwustronnym. Zgodnie z oświadczeniem, w pierwszej połowie 2015 roku, niemiecki eksport do Rosji skurczył się o 31,5 proc. w porównaniu z tym samym okresem w roku poprzednim. Ale w czasie, gdy ożywienie gospodarcze w Europie jest wciąż niestabilne a tempo wzrostu gospodarczego Chin spowolniło, Berlin myśli prawdopodobnie o jak największej dywersyfikacji eksportu. Sankcje wobec Moskwy sprawiają, że eksport towarów do Rosji jest mocno skomplikowany. Niemcy i Rosja planują jednak zwiększyć wymianę handlową, aby ratować się przed kryzysem. Wizyta Gabriela miała miejsce zaledwie trzy miesiące przed terminem, w którym Unia Europejska będzie musiała podjąć decyzję, czy przedłużyć lub rozszerzyć ekonomiczne restrykcje wobec Rosji. Niemcy mogły pomyśleć, że mają powody, aby dążyć do bardziej miękkiego stanowiska wobec Moskwy - piszą analitycy ze Stratfor, czyli amerykańskiego ośrodka analitycznego.

Rozwój Nord Stream

Berlin jest również zainteresowany, aby poprawiać stosunki z Moskwą ze względu na energetykę. 8 października Gabriel spotkał się z prezesem Gazpromu w Berlinie, aby omówić nowe projekty infrastrukturalne dla rosyjskiego gazu ziemnego, w tym rozwój gazociągu Nord Stream. W ramach swojej wizyty w Moskwie Gabriel spotkał się także z rosyjskim ministrem energetyki Aleksandrem Nowakiem. Niemcy są największym odbiorcą rosyjskiego gazu. Ten fakt zmusza Berlin do upewnienia się że rosyjskie i niemieckie przedsiębiorstwa energetyczne będą kontynuować współpracę.

Rosja miała swoje powody, aby zaprosić Gabriela. W ostatnich miesiącach połączenie spadających cen ropy naftowej i zachodnich sankcji odcisnęło piętno na rosyjskiej gospodarce, która w tym roku może skurczyć się aż o 4 proc. Kreml, aby złagodzić sankcje, aktywnie lobbuje w wielu europejskich krajach, takich jak Włochy i Francja, choć wie jednocześnie, że to Niemcy są kluczem do osiągnięcia celu. Kreml postrzega także spotkania z wysokimi urzędnikami europejskimi jako dowód, na to że Rosja nie jest izolowana. Jest to też sposób na generowanie tarć pomiędzy członkami Unii Europejskiej - czytamy w raporcie Stratfor.

Służba prasowa Gazpromu podała, że Miller i Gabriel "omówili problemy eksportu rosyjskiego gazu ziemnego do Niemiec i innych krajów Europy, a także perspektywy rozwoju europejskiej infrastruktury gazowej". "Szczególną uwagę poświęcono budowie gazociągu Nord Stream 2. Wskazano na znaczenie realizacji tego projektu dla zapewnienia niezawodnych dostaw rosyjskiego gazu do europejskich odbiorców w warunkach spadku wydobycia gazu w Europie" - poinformowała. Budowa Nord Streamu 2 była też jednym z tematów rozmów niemieckiego wicekanclerza z Putinem. Gabriel opowiedział się za szybką realizacją tego projektu. Postawił jednak warunek, że rozbudowa magistrali gazowej łączącej Rosję i Niemcy przez Morze Bałtyckie nie może mieć negatywnych skutków dla Ukrainy. Wicekanclerz zapowiedział, że Niemcy będą zabiegać o to, by decyzje dotyczące prawnych regulacji tego przedsięwzięcia zapadały w Berlinie, a nie w Brukseli, co - jak zauważył - pozwoli na szybką realizację projektu.

Wspólna agencja energetyczna

– Rosja oraz Niemcy powołają wspólną agencję energetyczną – powiedział dziennikarzom rosyjski minister energetyki Aleksander Nowak. – Zgodziliśmy się (z naszymi niemieckimi kolegami) na stworzenie pewnego planu, mapy drogowej współpracy pomiędzy rosyjską agencją energetyczno-techniczną oraz niemiecką DENA. W ramach mapy drogowej będziemy wymieniać się doświadczeniem, usprawniać współpracę w rozwijaniu nowych technologii i wykorzystania tego doświadczenia w Rosji.

Postulat stworzenia wspólnej agencji, a szerzej seria spotkań niemieckich i francuskich polityków z Rosjanami, podobnie jak promocja Nord Stream 2 za cichym poparciem Berlina i Paryża, to jasny sygnał dla Europy Środkowo-Wschodniej, że jej bezpieczeństwo energetyczne, bezpieczeństwo w ogóle, jest poświęcane na ołtarzu interesów z Rosją. Wojciech Jakóbik

Jak tłumaczy Wojciech Jakóbik z Biznes Alert, agencja DENA zajmuje się promocją nowych technologii, ale szczególnie tych, które zwiększają efektywność energetyczną, czyli wytwarzanie energii w sposób bardziej wydajny i oszczędny, w ramach walki z emisją CO2 i w celu zmniejszenia wydatków. - Nie wiadomo, czy współpraca z Rosjanami mogłaby dotyczyć także przekazywania technologii zakazanych przez sankcje. Wiadomo jednak, że Niemcy nie posiadają know-how niezbędnego do poszukiwania w złożach niekonwencjonalnych, na którym zależy Rosji, a od którego odcięły ją sankcje USA i UE - dodaje w rozmowie z tvn24bis.pl Jakóbik.

Jego zdaniem rosyjski minister energetyki "wyraża myślenie życzeniowe, oczekując, że współpraca niemieckiej agencji DENA z jej rosyjskim odpowiednikiem doprowadzi do stworzenia wspólnej agencji energetycznej Niemiec i Rosji".

- Postulat stworzenia wspólnej agencji, a szerzej seria spotkań niemieckich i francuskich polityków z Rosjanami, podobnie jak promocja Nord Stream 2 za cichym poparciem Berlina i Paryża, to jasny sygnał dla Europy Środkowo-Wschodniej, że jej bezpieczeństwo energetyczne, bezpieczeństwo w ogóle, jest poświęcane na ołtarzu interesów z Rosją. Tymczasem Moskwa nadal nie oddała nielegalnie zagrabionego Krymu, ani nie wycofała wojsk z terytorium Ukrainy w Donbasie - zaznacza. Według niego Nord Stream 2 będzie pogłębiał uzależnienie regionu Europy Środkowo-Wschodniej od rosyjskiego gazu wbrew strategii energetycznej Komisji Europejskiej, która zakłada stopniowe zmniejszanie tej zależności. - Rosjanie chcą zarezerwować dla siebie obecny i potencjalny rynek w Europie, zanim dotrą tu dostawy konkurencji z regionu kaspijskiego, śródziemnomorskiego i z Ameryki Północnej, a także zanim rozwinie się na dobre rynek LNG na starym kontynencie - wyjaśnia.

Zemsta za uchodźców?

Sytuację komplikuje to, że relacje krajów Europy Środkowo-Wschodniej z Niemcami pogorszyły się ostatnio, gdy "odniosły się bardzo krytycznie do niemieckiego planu relokacji uchodźców do wszystkich krajów europejskich" - przypomina Stratfor, prognozując, że może to teraz utrudnić porozumienie z Niemcami w kwestiach dotyczących Moskwy. Z powodu debaty na temat kwoty uchodźców Berlin będzie prawdopodobnie próbował opóźnić rozmowy dotyczące rosyjskich sankcji tak długo jak to będzie możliwe. Biorąc pod uwagę, że istniejące sankcje nie wygasną 31 stycznia Niemcy będą musiały wybrać jeden z tych kryzysów do rozwiązana. Jednak spotkanie Gabriela z Putinem sugeruje, że Berlin bada teren przed podjęciem decyzji na temat przyszłości stosunków z Rosją.

Autor: ToL//km / Źródło: Stratfor, Biznes Alert, TASS

Źródło zdjęcia głównego: EPA

Pozostałe wiadomości

Będą nowe wytyczne dla organizacji ruchu drogowego z zastosowaniem sygnalizacji świetlnej. Przygotowuje je Instytut Badawczy Dróg i Mostów - poinformowało Ministerstwo Infrastruktury. Analizie poddane będą również tak zwane sekundniki - dodało.

Rewolucja na ulicach. Ministerstwo: trwają analizy

Rewolucja na ulicach. Ministerstwo: trwają analizy

Źródło:
PAP

Polscy przedsiębiorcy będą musieli w bardzo krótkim czasie dostosować się do nowych przepisów. Nie powinniśmy być zaskakiwani - argumentowali przedstawiciele pracodawców w trakcie posiedzenia komisji sejmowej dotyczącego wolnej Wigilii. Rozwiązanie popierają natomiast przedstawiciele pracowników, podkreślając, że okres świąteczny w wielu branżach wiąże się z przepracowaniem.

Wolna Wigilia już w tym roku? "Nie powinniśmy dopuścić"

Wolna Wigilia już w tym roku? "Nie powinniśmy dopuścić"

Źródło:
PAP

Najwyższa Izba Kontroli zawiadomiła prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez byłego ministra aktywów państwowych Jacka Sasina. Jak podał we wtorek NIK, chodzi o organizację importu i dystrybucji węgla kamiennego w związku z wprowadzeniem embarga na dostawy tego surowca z Rosji.

NIK zawiadamia prokuraturę w sprawie Jacka Sasina

NIK zawiadamia prokuraturę w sprawie Jacka Sasina

Źródło:
PAP

Ceny mieszkań w mniejszych miastach coraz częściej dorównują największym polskim rynkom, a nawet je przewyższają - wynika z raportu Otodom Analytics. Na podwyżki wpływają nie tylko rosnące koszty budowy, ale także ograniczona dostępność gruntów i dynamiczny rozwój mniejszych ośrodków.

Coraz drożej w mniejszych miastach

Coraz drożej w mniejszych miastach

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wykryciu bakterii Listeria monocytogenes w partii boczku wędzonego. Spożycie skażonego produktu może wywołać listeriozę, niebezpieczną chorobę zakaźną, która stanowi szczególne zagrożenie u dzieci, kobiet w ciąży, a także osób starszych.

Bakteria w partii boczku. "Spożycie może wywołać niebezpieczną chorobę"

Bakteria w partii boczku. "Spożycie może wywołać niebezpieczną chorobę"

Źródło:
PAP

- Jeżeli w danej klatce schodowej mamy na przykład 80 procent lokali, które nie są stale zamieszkiwane, tylko są wynajmowane krótkoterminowo dla turystów, to mamy nielegalną działalność hotelową - stwierdził na antenie TVN24 BiS Kuba Czajkowski ze Stowarzyszenia Miasto jest Nasze.

Europa zaostrza przepisy, w Polsce "należy zacząć od trzech prostych rzeczy"

Europa zaostrza przepisy, w Polsce "należy zacząć od trzech prostych rzeczy"

Źródło:
tvn24.pl

PKO Bank Polski ostrzega przed oszustami, którzy podszywają się pod tę instytucję finansową. "W treści e-mail znajduje się załącznik ze złośliwym oprogramowaniem" - czytamy w komunikacie na stronie internetowej i w mediach społecznościowych banku.

Największy bank w Polsce ostrzega klientów. "Możesz stracić pieniądze"

Największy bank w Polsce ostrzega klientów. "Możesz stracić pieniądze"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd Danii i opozycja parlamentarna porozumiały się w poniedziałek w sprawie wprowadzenia od 2030 roku podatku od dwutlenku węgla w rolnictwie. Będzie to pierwsza na świecie tego rodzaju danina od produkcji żywności.

Pierwszy taki podatek na świecie

Pierwszy taki podatek na świecie

Źródło:
PAP

- Do dyskusji jest teza, czy pewne zawody trzeba będzie objąć ochroną przed wpływem ze strony sztucznej inteligencji – oceniła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podczas konferencji w Warszawie.

Zawody pod "szczególną ochroną". Ministra komentuje

Zawody pod "szczególną ochroną". Ministra komentuje

Źródło:
PAP

Nawet 40 tysięcy złotych dopłaty do samochodu można będzie pozyskać w ramach programu Mój elektryk 2.0 - wynika z projektu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedstawionego w poniedziałek do konsultacji. Środki z Krajowego Planu Odbudowy na dofinansowanie tak zwanych elektryków to ponad 1,6 miliarda złotych.

40 tysięcy złotych dopłaty. Jest propozycja

40 tysięcy złotych dopłaty. Jest propozycja

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa w październiku 2024 roku spadła do 4,1 procent rok do roku z 4,3 procent we wrześniu, a w ujęciu miesiąc do miesiąca wyniosła 0,4 procent wobec 0,3 procent w poprzednim miesiącu - podał Narodowy Bank Polski.

Inflacja bazowa. Najnowsze dane

Inflacja bazowa. Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl

Działania podejmowane przez Google są przejawem nadużywania dominującej pozycji - napisał w stanowisku Związek Pracodawców Wydawców Cyfrowych (ZPWC). Chodzi o zapowiedziane przez spółkę testowe usunięcie treści publikowanych przez media informacyjne z wyszukiwarki, Google News i Discovera dla jednego procenta użytkowników.

"Przejaw nadużywania dominującej pozycji Google"

"Przejaw nadużywania dominującej pozycji Google"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd zakłada przedłużenie obowiązywania ceny maksymalnej za energię elektryczną na poziomie niższym niż wynika to z zatwierdzonych taryf oraz zawieszenie pobierania opłaty mocowej dla odbiorców w gospodarstwach domowych w 2025 roku - wynika z wpisu w wykazie prac Rady Ministrów.

Co z cenami prądu? Znamy plany rządu

Co z cenami prądu? Znamy plany rządu

Źródło:
PAP

Ponad pół miliona przedsiębiorców złożyło już wniosek o wakacje składkowe - przekazał w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z przepisami nowa ulga, czyli miesięczne zwolnienie z obowiązku płacenia składek przysługuje tak zwanym mikroprzedsiębiorcom oraz osobom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą.

Nowa ulga dla przedsiębiorców. Lawina wniosków

Nowa ulga dla przedsiębiorców. Lawina wniosków

Źródło:
PAP

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów w dwóch akcjach promocyjnych - podał w poniedziałek Urząd. Jeśli zarzuty się potwierdzą właścicielowi Biedronki może grozić kara do 10 procent obrotu.

Właścicielowi Biedronki grozi wysoka kara. Prezes UOKiK stawia zarzuty

Właścicielowi Biedronki grozi wysoka kara. Prezes UOKiK stawia zarzuty

Źródło:
PAP

Najwyższa Izba Kontroli złożyła w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Kamila Bortniczuka, byłego ministra sportu i turystyki w rządzie Zjednoczonej Prawicy - potwierdził rzecznik prasowy NIK Marcin Marjański.

NIK zawiadamia prokuraturę w sprawie Kamila Bortniczuka

NIK zawiadamia prokuraturę w sprawie Kamila Bortniczuka

Źródło:
PAP

Tydzień w szpitalu to tydzień dodatkowego urlopu macierzyńskiego dla rodziców wcześniaków. Projekt ustawy w tej sprawie będzie procedowany na najbliższym posiedzeniu Sejmu - zapowiedziała w poniedziałek ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Urlop dla rodziców wcześniaków. Ministra o projekcie

Urlop dla rodziców wcześniaków. Ministra o projekcie

Źródło:
PAP

System e-Doręczenia, umożliwiający otrzymywanie oraz wysyłanie pism urzędowych bez konieczności wychodzenia z domu, zacznie funkcjonować od 1 stycznia 2025 roku - przekazało w komunikacie Ministerstwo Cyfryzacji. W pierwszym etapie system doręczeń elektronicznych obejmie urzędy, firmy oraz zawody zaufania publicznego.

List polecony przez internet. Ważny komunikat

List polecony przez internet. Ważny komunikat

Źródło:
PAP

Płatności z faktur wystawionych w 2022 roku przedawnią się pod koniec bieżącego roku. Obliczenie ich łącznej wartości jest trudne, ale szacuje się, że łącznie to około 122 miliardy złotych - ocenia Kaczmarski Inkasso. Z badania na zlecenie firmy wynika, że problem z nieterminowymi płatnościami ma połowa MŚP.

"Część z tych należności może przepaść w sylwestra"

"Część z tych należności może przepaść w sylwestra"

Źródło:
PAP

Najem krótkoterminowy w wielu europejskich krajach jest powodem niezadowolenia lokalnych społeczności. Uważany jest za jedną z głównych przyczyn wysokich cen na rynku najmu. Szereg krajów już zdecydowało się na wprowadzenie ograniczeń prawnych, takich jak choćby konieczność uzyskania licencji czy maksymalną liczbę dni najmu mieszkania w tym systemie. Inne dopiero pracują nad takimi rozwiązaniami.

Fala rozlewa się na całą Europę. Kolejne państwa reagują

Fala rozlewa się na całą Europę. Kolejne państwa reagują

Źródło:
PAP

Napływ cudzoziemców na polski rynek pracy jest niezbędny do rozwoju gospodarczego - uważa Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Jego zdaniem problem najmocniej uderzy w przemysł. Za dziesięć lat do obsadzenia wszystkich stanowisk zabraknie około 400 tysięcy osób. Jednocześnie - jak stwierdził - sama imigracja czy aktywizacja zawodowa nie wystarczą, by poradzić sobie z narastającą zapaścią demograficzną.

Polsce grozi potężna luka na rynku pracy. "Zapaść"

Polsce grozi potężna luka na rynku pracy. "Zapaść"

Źródło:
PAP

Fizyczna obecność pieniędzy nie tylko wpływa na wydatki, ale powoduje powstanie silnego odczucia posiadania. To wynik badania przeprowadzonego w dwóch różnych kulturach i okresach.

"Rozstajemy się też z częścią siebie". Tak gotówka wpływa na ludzi

"Rozstajemy się też z częścią siebie". Tak gotówka wpływa na ludzi

Źródło:
PAP

Pekin jest teraz lepiej przygotowany na wojnę celną z USA niż w 2016 roku, kiedy Donald Trump rozpoczynał pierwszą kadencję prezydencką – ocenił brytyjski dziennik "Financial Times". W rywalizacji ze Stanami Zjednoczonymi Chiny mogą wykorzystać swoją pozycję głównego dostawcy surowców o krytycznym znaczeniu.

"Sygnały ostrzegawcze" ze strony Pekinu. "Chiny jeszcze nie dokonały prawdziwego odwetu"

"Sygnały ostrzegawcze" ze strony Pekinu. "Chiny jeszcze nie dokonały prawdziwego odwetu"

Źródło:
PAP

Honorowym dawcom przysługują dwa dni wolne od pracy – jeden w dniu oddania krwi, a drugi w dniu kolejnym. Poseł Bartosz Romowicz (Polska 2050 - Trzecia Droga) w interpelacji skierowanej do dwóch ministerstw napisał, że pracodawcy zwracają uwagę, że "niektórzy pracownicy nadużywają uprawnień" przysługujących im z tego tytułu. Odpowiedzi w tej sprawie udzielił wiceminister zdrowia Jerzy Szafranowicz.

Dodatkowe dwa dni wolne z zaskoczenia. Ministerstwo komentuje

Dodatkowe dwa dni wolne z zaskoczenia. Ministerstwo komentuje

Źródło:
tvn24.pl

Od początku października do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło ponad 100 tysięcy wniosków o świadczenie Aktywni rodzice w pracy, czyli tak zwane babciowe - wynika z danych ZUS.

Ponad sto tysięcy wniosków o nowe świadczenie

Ponad sto tysięcy wniosków o nowe świadczenie

Źródło:
PAP

Wielki port Chancay w pobliżu Limy, stolicy Peru, zbudowany, sfinansowany i kontrolowany przez państwową chińską firmę ma usprawnić transport towarów pomiędzy Azją a Ameryką Południową. Chińczycy zainwestowali w niego 1,3 miliarda dolarów. W czwartek otworzył go wirtualnie odwiedzający Peru przywódca Chin Xi Jinping.

Rewolucja w handlu. Nowy megaport

Rewolucja w handlu. Nowy megaport

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o opodatkowaniu wyrównawczym - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Nowy podatek ma objąć kilka tysięcy firm.

Nowy podatek od stycznia

Nowy podatek od stycznia

Źródło:
PAP