Ustalenie szczegółów wdrożenia nowej polityki zezwalającej wszystkim parom na posiadanie dwojga dzieci będzie należeć do władz prowincji - poinformował w piątek chiński rząd. Dzień wcześniej Pekin ogłosił decyzję o zniesieniu polityki jednego dziecka. Obowiązywała ona przez ponad 30 lat.
Rozmowa na temat najnowszych zmian w polityce rodzinnej Chin dziś na antenie TVN24 Biznes i Świat o godz. 14.30.
Chińska komisja ds. planowania rodziny poinformowała w piątek w oświadczeniu, że pary, które spełniają wymogi umożliwiające posiadanie drugiego dziecka będą nadal potrzebować zgody władz.
Wzrost populacji
Jednocześnie urząd zapowiedział chęć dalszej liberalizacji tej procedury. Komisja podaje, że 90 mln rodzin w Chinach kwalifikuje się do posiadania drugiego dziecka. Władze szacują, że zmiana w prawie pozwoli na wzrost populacji do ok. 1,4 mld ludzi do 2030 roku. Informację o odejściu od polityki jednego dziecka przekazała dzień wcześniej agencja Xinhua po zakończeniu czterodniowego plenum Komitetu Centralnego rządzącej Komunistycznej Partii Chin (KC KPCh). „Chiny całkowicie wprowadzą przepisy zezwalające każdej parze na posiadanie dwojga dzieci w odpowiedzi na starzenie się społeczeństwa” - napisano w oficjalnym komunikacie.
Ważna zmiana
Nie podano szczegółów dotyczących daty wprowadzenia nowych przepisów w życie. Od lat 80. rodziny wiejskie, którym urodziła się dziewczynka, mogły mieć jeszcze jedno dziecko. Później posiadanie drugiego dziecka umożliwiono również rodzinom miejskim w przypadkach, gdy oboje rodzice byli jedynakami. Od 2013 roku dwoje dzieci wolno posiadać wszystkim rodzinom, w których chociaż jedno z małżonków jest jedynakiem.
Autor: msz/ / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Pixabay