Najnowsze

Najnowsze

Chiński smok pożera własny ogon. Czeka nas spektakularny krach?

Po czarnym poniedziałku na chińskich giełdach czarny wtorek. 90 milionów inwestorów straciło oszczędności życia. Choć Pekin interweniuje i najpewniej zahamuje spadki, to tylko kwestia czasu, kiedy pojawią się znowu. Czy gospodarka Chin, która od 30 lat zadziwiała świat swoim wzrostem, zacznie straszyć spektakularnym krachem? Materiał "Faktów z Zagranicy".

Walka sieci na tanie wyprawki szkolne

Wydatki na szkołę, zwłaszcza dla rodzin wielodzietnych, są potężnym obciążeniem domowego budżetu. Instytut badawczy ABR SESTA dokonał analizy tego, gdzie można kupić najtaniej wyprawki szkolne – informuje „Gazeta Wyborcza”.

"Biznes dla ludzi", 25.08

Jaka jest perspektywa dla rynków finansowych? W jakich branżach w Polsce zarabia się najwięcej? Na co uważać przy podpisywaniu umowy najmu mieszkania dla studenta? Odpowiedzi w programie "Biznes dla ludzi" w TVN24 Biznes i Świat.

Rosjanie próbowali przejąć Grupę Azoty. Jest kara KNF: 800 tysięcy złotych

800 tys. złotych - taką karę nałożyła Komisja Nadzoru Finansowego na spółkę Norica Holding, która należy do rosyjskiego koncernu Acron "za naruszenie obowiązków informacyjnych związanych ze znacznymi pakietami akcji spółki publicznej Grupa Azoty SA". Sprawa dotyczy próby wrogiego przejęcia Grupy Azoty, która miała miejsce w 2014 roku.

PGNiG przygotowuje się do zimy. I zapełnia magazyny

Już 87 proc. magazynów gazu, którymi dysponuje Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) zostało wypełnione błękitnym paliwem - poinformowała we wtorek spółka. Zapewnia, że bezpieczeństwo dostaw jest zagwarantowane.

Straszą pozwami, chcą rekompensat. "Banki narażają się"

Właściciele banków wysłali dziś pisma do polskich władz, w których domagają się rekompensat, jeśli ustawa o pomocy dla frankowiczów wejdzie w życie - podała agencja Reuters. - Jest to próba nacisku na polityków żeby coś zrobili z tematem - ocenił ekonomista Marek Zuber. Maciej Jędrzejak, dyrektor zarządzający Saxo Bank Polska uspokajał, że "nikomu żaden bank nie grozi".

Ceny ropy rekordowo niskie, a na stacjach spadki niewielkie. Dlaczego?

Ceny ropy naftowej są najtańsze od 2009 roku. Spadek cen surowca powoli przekłada się na tańsze paliwo na stacjach paliw. Ale kierowcy oczekują większych spadków. Za co więc płacą kierowcy tankując bak? Kto zarabia dziś najwięcej na niskich cenach surowca? Na ostateczną cenę składają się podatki, marże, czy kursy walut.

Rząd nie ogłosił stanu klęski żywiołowej. Sawicki: to nie sprawiłoby, że spadnie deszcz pieniędzy

Rząd nie ogłosił stanu klęski żywiołowej pomimo suszy, która dotknęła Polskę po sierpniowej fali upałów. - Jej ogłoszenie nie sprawiłoby, że spadnie deszcz pieniędzy - powiedział po wtorkowym posiedzeniu rządu szef resortu rolnictwa Marek Sawicki. Dodał, że rząd przeznaczy na pomoc dla rolników dotkniętych skutkami suszy 488 mln zł, z których ok. 450 mln zł trafi bezpośrednio do nich.

Banki listy piszą i straszą. Chcą od władz rekompensaty za pomoc frankowiczom

Właściciele banków Commerzbanku (właściciel mBanku) i Millennium wysłali pisma do polskich władz. Według agencji Reuters mogą domagać się rekompensat, jeśli ustawa o pomocy dla frankowiczów wejdzie w życie. Otrzymanie pisma od Commerzbanku w sprawie ustawy potwierdził Kazimierz Kleina, szef senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych. Zdaniem szefa ZBP Krzysztofa Pietraszkiewicza, "ustawa o frankowiczach nie powinna naruszać bezpieczeństwa depozytów klientów banków, destabilizować sektora ani zmniejszać jego zdolności do finansowania gospodarki".

"Mamy do czynienia z paradą oszustów ze strony rządowej"

Od września górnicze centrale związkowe rozpoczną na Śląsku akcję mającą informować mieszkańców regionu o stanie realizacji porozumienia rządu ze związkami z 17 stycznia br. Od października miałoby zostać ogłoszone pogotowie protestacyjno-strajkowe.

Problemy Chin mogą uderzyć w nas. Rozłucki: bardziej w Niemcy, niż Polskę

- Inwestor giełdowy ciągle musi się obawiać i dlatego statystycznie więcej zarabia, że ma więcej nerwów. Ten wczorajszy spadek w Chinach jest jednym z wielu tąpnięć giełd światowych. Prawdopodobnie nie ostatnim - stwierdził szef Rady Giełdy Papierów Wartościowych. Jego zdaniem, jest to efektem powrotu Chin "do umiarkowanego wzrostu". W jego opinii to przełoży się na to, że "wzrost gospodarczy przez następne lata, będzie wolniejszy, ale pewniejszy".

"WSJ": Ukraina bliska porozumienia z wierzycielami

Możliwe, że w tym tygodniu rząd w Kijowie podpisze umowę z międzynarodowymi wierzycielami ws. restrukturyzacji jej długu - pisze we wtorek prestiżowy dziennik "Wall Street Journal". Ma ona zakładać m.in. 20-proc. redukcję wartości ukraińskich obligacji.

Rozmowy o Ukrainie bez Polski. Co z naszą polityką wschodnią?

Berlińskie rozmowy o Ukrainie bez udziału Polski. Wszystko wskazuje na to, ze apel prezydenta Andrzeja Dudy o zmianę formatu normandzkiego nie zostanie wzięty pod uwagę. Gośćmi "Otwarcia dnia" w tym temacie byli Paweł Zalewski, były eurodeputowany PO oraz Witold Waszczykowski z PiS-u, były wiceminister spraw zagranicznych

Głosem zamiast palcem. Tak zapłacisz już wkrótce

Bankowość wchodzi na kolejny poziom rozwoju. Już wkrótce w niepamięć mogą odejść bowiem PIN-y, a zamiast nich w bankach będziemy identyfikować się za pomocą głosu. - Ludzki głos jest bardziej unikalny niż odciski palców, ponieważ posiada ponad 100 unikalnych cech - tłumaczy Erica Thomson z systemów Nice. Specjalny system ten potrzebuje tylko 6 sekund, by zebrał różne dane potrzebne do porównania głosu i by potwierdzenie pojawiło się na ekranie. System wdraża już większość pośród 10 największych instytucji finansowych. Oglądaj program "Świat technologii" w TVN24 Biznes i Świat o 21.15.

Rosja nie chce zachodniej chemii. W trosce o obywateli

Rosyjska Federalna Służba ds. nadzoru w sferze ochrony praw konsumentów (Rospotriebnadzor) nakazała wycofanie ze sprzedaży na terytorium Rosji wyrobów chemii gospodarczej niektórych zachodnich koncernów - informuje we wtorek dziennik "Kommiersant".

PKP PLK: nie będziemy już planować remontów z roku na rok

Dzięki wieloletniemu programowi zarządzania infrastrukturą kolejową nie będziemy planować robót z roku na rok - zapowiada członek zarządu PKP PLK Piotr Wyborski. Do końca sierpnia trwają konsultacje społeczne programu dotyczącego utrzymania i remontów na lata 2016 – 2023.