Niższy wiek emerytalny jeszcze w tym roku? "Jeśli dojdziemy do porozumienia ze wszystkimi"

Niższy wiek emerytalny jeszcze w tym roku? "Traktujemy nasze zobowiązania wyborcze poważnie"
Niższy wiek emerytalny jeszcze w tym roku? "Traktujemy nasze zobowiązania wyborcze poważnie"
tvn24
Niższy wiek emerytalny jeszcze w tym roku? "Traktujemy nasze zobowiązania wyborcze poważnie"tvn24

Niższy wiek emerytalny może wejść w życie jeszcze w tym roku. Minister Henryk Kowalczyk, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów w programie "Jeden na Jeden" w TVN24 zapowiedział, że stanie się tak, "jeśli dojdziemy do porozumienia ze wszystkimi w tej sprawie". - Traktujemy nasze zobowiązania wyborcze bardzo poważnie. Będziemy to realizować - dodał.

ZOBACZ KALENDARIUM DOTYCZĄCE OBIETNICY OBNIŻENIA WIEKU EMERYTALNEGO

Przypomnijmy, że obniżenie wieku emerytalnego było jedną z najważniejszych obietnic wyborczych Prawa i Sprawiedliwości oraz prezydenta Andrzeja Dudy. - Wiek emerytalny zostanie obniżony - zapewniał wielokrotnie prezydent.

Zgodnie z pierwotną wersją ustawy zmiany miały wejść w życie już od 1 stycznia 2016 roku.

- Prezydent składał ustawę w sierpniu. Wtedy był taki termin, ale po tym jak poprzedni rząd odrzucił tę ustawę złożył ją powtórnie w nowej kadencji Sejmu, więc nie było żadnych szans, by ją uchwalić od 1 stycznia 2016. Stąd późniejszy termin - wyjaśniał minister Kowalczyk.

Minister Kowalczyk potwierdził zatem poniedziałkowe słowa Jarosława Kaczyńskiego i zapewnił, że od nowego roku na pewno zostanie wprowadzony niższy wiek emerytalny. Choć jednocześnie nie wykluczył, że może uda się to zrobić wcześniej, "jeśli dojdziemy do porozumienia ze wszystkimi w tej sprawie".

Obietnice wyborcze

Nie zabrakło przy tym również pytań o słowa wicepremiera Mateusza Morawieckiego, który kilka dni temu mówił, że "nie było twardego zobowiązania ze strony rządu" w tej sprawie. - To jest nasze zobowiązanie programowe. Ono nie jest "twarde", bo twarde zobowiązanie jest wtedy, jak się podpiszę jakąś umowę, ale my traktujemy nasze zobowiązania wyborcze bardzo poważnie w przeciwieństwie do poprzedników. Będziemy to realizować - zapewnił szef Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Jak powiedział jednak minister w tej chwili są dwie wątpliwości.

- Jest dyskusja, czy ma być wprost obniżenie wieku emerytalnego do 60 i 65 lat, tak jak jest w projekcie prezydenckim, czy jeszcze to powiązać ze stażem pracy, jak chcą niektóre środowiska - wskazał Kowalczyk.

- Naszym zobowiązaniem jako rządu jest wniesienie projektu ustawy do Sejmu. To jest zobowiązanie. Zobowiązanie dotyczące wieku emerytalnego i kwoty wolnej zostało zrealizowane, co prawda rękami prezydenta, ale nie będziemy wnosić drugiej ustawy jeśli ona jest - powiedział.

Kwota wolna

Minister Kowalczyk zapewnił, że kwota wolna wejdzie w życie "od 1 stycznia 2017 roku". Choć jak dodał prace nad ustawą nadal trwają, "bo jest to skomplikowany system".

- Podniesienie kwoty wolnej od podatku powoduje również skutki finansowe w samorządach i o tym doskonale pamiętamy. Trzeba wymyślić trochę inny sposób finansowania - podkreślił.

W trakcie kampanii wyborczej z ust polityków Prawa i Sprawiedliwości padały deklaracje, że kwota wolna zostanie podniesiona do 8 tys. zł. Teraz jednak brana pod uwagę jest zmiana tego pułapu.

- Będziemy mogli w drugim półroczu ocenić realne wpływy podatkowe i wtedy będziemy wiedzieli, na ile nas stać jeśli chodzi o kwotę wolną od podatku - powiedział Henryk Kowalczyk. - Żeby tę ustawę uchwalić mamy czas do 30 listopada - dodał minister.

500 plus od kwietnia

Minister Kowalczyk był również pytany o obawy prezydent Warszawy w związku z 500 plus. Hanna Gronkiewicz-Waltz w ostatnich dniach zwracała bowiem uwagę, że nadal brakuje programu komputerowego, który miałby pomóc przy wypłatach. Jego wersja testowa pojawi się dopiero pod koniec marca, czyli tuż przed samym startem programu.

- Taka doświadczona polityk jak Hanna Gronkiewicz-Waltz powinna wiedzieć, że za pieniądze które dostanie, czyli 2 proc. od wypłaty, wystarczy na obsługę takiego prostego programu. Programu, który będzie tylko drukował listy wypłat, bo będą to proste wnioski szczególnie w Warszawie. Pewnie zdecydowana większość rodzin w stolicy jest powyżej progu dochodowego, czyli wnioski będą tylko na drugie i kolejne dziecko. I tutaj nie potrzeba żadnych kryteriów dochodowych - stwierdził Kowalczyk.

- Ja bym sobie na miejscu Hanny Gronkiewicz Waltz poradził z wypłatami bez oprogramowania komputerowego - dodał.

Obawy prezydent Warszawy podziela jednak również prezydent Bielska-Białej.

- Rozumiem, że samorządy związane z PO będą szukać dziury w całym, ale naprawdę takiego programu do tej pory nie było. Jeśli więc niektóre samorządy sobie nie poradzą, to inne pokażą im, jak to robić. I wtedy mieszkańcy przyjdą do nich i powiedzą "dajcie pieniądze, jesteście nieudolni, nie potraficie wypłacić 500 zł kiedy macie na ten cel aż 2 proc." - mówił minister Kowalczyk.

Jednocześnie zapewniając, że "nie ma zagrożeń" z terminową wypłatą programu 500 plus, która ma ruszyć już od początku kwietnia. - Jeżeli nawet będą zdarzały się przypadki tworzenia trudności, to po kilku tygodniach sami mieszkańcy wymuszą sprawne działanie tych samorządów - stwierdził Kowalczyk.

Dymisja ministra?

Szef Komitetu Rady Ministrów był również pytany o spekulacje dotyczące dymisji ministra finansów Pawła Szałamachy.

Jak zapewnił Kowalczyk, "to tylko i wyłącznie spekulacje prasowe". - Nie ma takich zamiarów. Minister Szałamacha przygotowuje kolejne projekty dotyczące uszczelnienia podatkowego - dodał.

- W obecnej chwili pozycja jest niezagrożona. Ja też nie wiem, co będzie za rok albo dwa. W tej chwili realizuje wszystkie założenia i projekty. Wprowadził dwa dotyczące uszczelnienia systemu podatkowego m.in. klauzulę unikania opodatkowania - tłumaczył.

- Dajmy czas i możliwości, aby cały system uszczelniania podatkowego dokończyć. To jest bardzo duża praca - apelował gość "Jeden na Jeden".

Minister Kowalczyk podkreślił, że premier Szydło nadal "ma zaufanie" do ministra finansów.

- Nie było żadnej takiej rozmowy [o dymisji - red.]. Nikt nie bierze pod uwagę, że minister Szałamacha może odchodzić - podkreślił polityk Prawa i Sprawiedliwości.

Zobacz całą rozmowę.

Henryk Kowalczyk był gościem "Jeden na Jeden"
Henryk Kowalczyk był gościem "Jeden na Jeden"tvn24

Autor: mb / Źródło: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Fabryki w Chinach odnotowały największy spadek aktywności od 16 miesięcy - podała Agencja Reutera. Analitycy podkreślają, że choć pesymistyczne nastroje mogą wyolbrzymiać wpływ ceł Donalda Trumpa, to i tak Chiny znajdują się pod rosnącą presją gospodarczą.

Pierwsze oznaki tego, jak cła Trumpa uderzają w Chiny

Pierwsze oznaki tego, jak cła Trumpa uderzają w Chiny

Źródło:
Reuters, PAP

Po upływie pięciu lat od ostatniej transakcji klienta, banki będą miały obowiązek sprawdzić, czy klient żyje - wynika z projektu nowelizacji Prawa bankowego, który został opublikowany w środę. Celem tej zmiany jest umożliwienie spadkobiercom szybszego uzyskiwania informacji o środkach zgromadzonych w bankach.

"Uśpione konta" w bankach. Nowy obowiązek

"Uśpione konta" w bankach. Nowy obowiązek

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów przekazało, że podatnicy złożyli już ponad osiem milionów deklaracji podatkowych za rok 2024 w usłudze Twój e-PIT. Resort przypomniał, że środa jest ostatnim dniem na rozliczenie się z fiskusem.

Ważny termin dla podatników

Ważny termin dla podatników

Źródło:
PAP

Większość potencjalnych nabywców uważa, że ceny mieszkań wzrosną, choć w ostatnich miesiącach odsetek ten spada - wynika z raportu Otodom. Podwyżek najczęściej spodziewają się osoby młode.

Rynek podzielił się na dwa obozy. Raport

Rynek podzielił się na dwa obozy. Raport

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów poinformowało o złożeniu przez Polskę wniosku o unijną klauzulę wyjścia. Chodzi o wydatki na obronność. Klauzula pozwala na zwiększenie wydatków mimo obejmującej Polskę procedury nadmiernego deficytu.

Resort finansów: Polska złożyła wniosek o unijną klauzulę wyjścia

Resort finansów: Polska złożyła wniosek o unijną klauzulę wyjścia

Źródło:
PAP

Przed południem hakerzy zaatakowali System Rejestrów Państwowych, ale atak został odparty - podał RMF FM. Nadal mogą występować trudności z działaniem mObywatela, rozliczaniem podatków czy rejestracją samochodów. Resort cyfryzacji poinformował o "przejściowych trudnościach z dostępem do niektórych usług publicznych".

Atak hakerski na rządowy system. Jest oświadczenie resortu cyfryzacji

Atak hakerski na rządowy system. Jest oświadczenie resortu cyfryzacji

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Akcje spółek Rafako i Rafamet kontynuują w środę gwałtowne wzrosty. Premier Donald Tusk zapowiedział we wtorek udzielenie firmom ponad 700 milionów złotych wsparcia poprzez Agencję Rozwoju Przemysłu (ARP).

Kursy akcji wystrzeliły po zapowiedzi Donalda Tuska

Kursy akcji wystrzeliły po zapowiedzi Donalda Tuska

Źródło:
PAP

Inflacja w kwietniu 2025 roku wyniosła 4,2 procent rok do roku - podał w szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny (GUS). W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,4 procent.

Nowe dane o inflacji

Nowe dane o inflacji

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Kraje uznawane za drogie stały się bardziej atrakcyjne dla polskich turystów. Na preferencje i wybór kierunku na wakacje wpłynęło to jednak nieznacznie - wskazał "Puls Biznesu".

Dokąd na wakacje? "Królują trzy klasyki"

Dokąd na wakacje? "Królują trzy klasyki"

Źródło:
PAP

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że Malta naruszyła unijne prawo, oferując obywatelstwo za inwestycje. Zdaniem TSUE nabycie obywatelstwa nie może być elementem transakcji handlowej.

Obywatelstwo za inwestycje. Decyzja TSUE

Obywatelstwo za inwestycje. Decyzja TSUE

Źródło:
PAP

Firma UPS poinformowała, że planuje zwolnić 20 tysięcy pracowników i zamknąć 70 oddziałów - przekazała w oświadczeniu dyrektorka generalna UPS Carol Tome. Powodem ma być ograniczenie liczby przesyłek, jakie dostarczała z firmy Amazon.

Gigant chce zwolnić 20 tysięcy pracowników

Gigant chce zwolnić 20 tysięcy pracowników

Źródło:
PAP, Reuters

W rok liczba osób w wieku produkcyjnym zmalała o 151 tysięcy - podał Główny Urząd Statystyczny (GSU). Przyczyną tego zjawiska jest starzenie się społeczeństwa oraz mniejsza liczba młodych zasilających wiek produkcyjny.

Niepokojący raport GUS

Niepokojący raport GUS

Źródło:
PAP

W 2024 roku prawie 42 tysiące ojców skorzystało z urlopu rodzicielskiego. To 11-krotnie więcej niż w 2022 roku - podał Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

11-krotny wzrost w dwa lata. Zaskakujące dane ZUS

11-krotny wzrost w dwa lata. Zaskakujące dane ZUS

Źródło:
PAP

Wang Yi, szef chińskiej dyplomacji skrytykował politykę handlową USA podczas spotkania ze swoimi odpowiednikami z państw BRICS. Zaapelował też o sprzeciw wobec "protekcjonizmu" Stanów Zjednoczonych.

"Jeśli będziemy ustępować, to dręczyciel stanie się bardziej agresywny"

"Jeśli będziemy ustępować, to dręczyciel stanie się bardziej agresywny"

Źródło:
PAP, China Daily

Ponad 700 milionów złotych zostanie przekazanych do Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), która wykorzysta te środki, by pomóc spółkom Rafako i Rafamet - przekazał premier Donald Tusk.

Rafako dostanie pomoc rządową. Donald Tusk podał kwotę

Rafako dostanie pomoc rządową. Donald Tusk podał kwotę

Źródło:
PAP

Partia Liberalna Kanady (LPC) wygrała wybory parlamentarne. Lider ugrupowania i urzędujący premier Mark Carney podkreślił, że Kanada musi ambitnie podejść do kryzysu i stawić czoło groźbom prezydenta USA Donalda Trumpa.

"Przetrwaliśmy szok związany ze zdradą USA"

"Przetrwaliśmy szok związany ze zdradą USA"

Źródło:
PAP

Prezydent Donald Trump zmienia zdanie w sprawie wprowadzonych przez siebie ceł. Teraz chce wycofać się z dodatkowych taryf na części sprowadzane z zagranicy i wykorzystywane w produkcji aut w USA - podał "Wall Street Journal".

Cła Donalda Trumpa. Prezydent USA zmienia zdanie

Cła Donalda Trumpa. Prezydent USA zmienia zdanie

Źródło:
PAP

Sekretarz skarbu USA Scott Bessent poinformował w poniedziałek, że wkrótce dojdzie do porozumienia handlowego z niektórymi państwami. Dodał, że chęć negocjacji w sprawie ceł wyrażają także Chiny, dlatego "nie martwi się o puste półki" w Stanach Zjednoczonych.

Sekretarz skarbu: nie martwię się o puste półki

Sekretarz skarbu: nie martwię się o puste półki

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę opóźniającą do 1 października wejście w życie nowych taryf na prąd. Zdaniem resortu klimatu zmiany pozwolą na obniżkę cen energii po wygaśnięciu ceny maksymalnej.

Ceny prądu. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę

Ceny prądu. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę

Źródło:
PAP

Nową prezeską Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA została Marta Ewa Wachowicz - przekazał resort rozwoju. Wachowicz ma wykształcenie w obszarze badań kosmicznych. Uzyskała stopień doktora nauk fizycznych w dziedzinie fizyki kosmicznej.

Nowa szefowa Polskiej Agencji Kosmicznej

Nowa szefowa Polskiej Agencji Kosmicznej

Źródło:
PAP

Od wtorku 6 maja w PKO BP zaczną obowiązywać domyślne limity dzienne na przelewy i płatności w serwisie iPKO - przekazał bank w komunikacie. Zmiany są wprowadzane, by dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo transakcji w internecie.

Duże zmiany dla klientów największego banku w Polsce

Duże zmiany dla klientów największego banku w Polsce

Źródło:
tvn24.pl