Niższy wiek emerytalny jeszcze w tym roku? "Jeśli dojdziemy do porozumienia ze wszystkimi"

Niższy wiek emerytalny jeszcze w tym roku? "Traktujemy nasze zobowiązania wyborcze poważnie"
Niższy wiek emerytalny jeszcze w tym roku? "Traktujemy nasze zobowiązania wyborcze poważnie"
tvn24
Niższy wiek emerytalny jeszcze w tym roku? "Traktujemy nasze zobowiązania wyborcze poważnie"tvn24

Niższy wiek emerytalny może wejść w życie jeszcze w tym roku. Minister Henryk Kowalczyk, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów w programie "Jeden na Jeden" w TVN24 zapowiedział, że stanie się tak, "jeśli dojdziemy do porozumienia ze wszystkimi w tej sprawie". - Traktujemy nasze zobowiązania wyborcze bardzo poważnie. Będziemy to realizować - dodał.

ZOBACZ KALENDARIUM DOTYCZĄCE OBIETNICY OBNIŻENIA WIEKU EMERYTALNEGO

Przypomnijmy, że obniżenie wieku emerytalnego było jedną z najważniejszych obietnic wyborczych Prawa i Sprawiedliwości oraz prezydenta Andrzeja Dudy. - Wiek emerytalny zostanie obniżony - zapewniał wielokrotnie prezydent.

Zgodnie z pierwotną wersją ustawy zmiany miały wejść w życie już od 1 stycznia 2016 roku.

- Prezydent składał ustawę w sierpniu. Wtedy był taki termin, ale po tym jak poprzedni rząd odrzucił tę ustawę złożył ją powtórnie w nowej kadencji Sejmu, więc nie było żadnych szans, by ją uchwalić od 1 stycznia 2016. Stąd późniejszy termin - wyjaśniał minister Kowalczyk.

Minister Kowalczyk potwierdził zatem poniedziałkowe słowa Jarosława Kaczyńskiego i zapewnił, że od nowego roku na pewno zostanie wprowadzony niższy wiek emerytalny. Choć jednocześnie nie wykluczył, że może uda się to zrobić wcześniej, "jeśli dojdziemy do porozumienia ze wszystkimi w tej sprawie".

Obietnice wyborcze

Nie zabrakło przy tym również pytań o słowa wicepremiera Mateusza Morawieckiego, który kilka dni temu mówił, że "nie było twardego zobowiązania ze strony rządu" w tej sprawie. - To jest nasze zobowiązanie programowe. Ono nie jest "twarde", bo twarde zobowiązanie jest wtedy, jak się podpiszę jakąś umowę, ale my traktujemy nasze zobowiązania wyborcze bardzo poważnie w przeciwieństwie do poprzedników. Będziemy to realizować - zapewnił szef Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Jak powiedział jednak minister w tej chwili są dwie wątpliwości.

- Jest dyskusja, czy ma być wprost obniżenie wieku emerytalnego do 60 i 65 lat, tak jak jest w projekcie prezydenckim, czy jeszcze to powiązać ze stażem pracy, jak chcą niektóre środowiska - wskazał Kowalczyk.

- Naszym zobowiązaniem jako rządu jest wniesienie projektu ustawy do Sejmu. To jest zobowiązanie. Zobowiązanie dotyczące wieku emerytalnego i kwoty wolnej zostało zrealizowane, co prawda rękami prezydenta, ale nie będziemy wnosić drugiej ustawy jeśli ona jest - powiedział.

Kwota wolna

Minister Kowalczyk zapewnił, że kwota wolna wejdzie w życie "od 1 stycznia 2017 roku". Choć jak dodał prace nad ustawą nadal trwają, "bo jest to skomplikowany system".

- Podniesienie kwoty wolnej od podatku powoduje również skutki finansowe w samorządach i o tym doskonale pamiętamy. Trzeba wymyślić trochę inny sposób finansowania - podkreślił.

W trakcie kampanii wyborczej z ust polityków Prawa i Sprawiedliwości padały deklaracje, że kwota wolna zostanie podniesiona do 8 tys. zł. Teraz jednak brana pod uwagę jest zmiana tego pułapu.

- Będziemy mogli w drugim półroczu ocenić realne wpływy podatkowe i wtedy będziemy wiedzieli, na ile nas stać jeśli chodzi o kwotę wolną od podatku - powiedział Henryk Kowalczyk. - Żeby tę ustawę uchwalić mamy czas do 30 listopada - dodał minister.

500 plus od kwietnia

Minister Kowalczyk był również pytany o obawy prezydent Warszawy w związku z 500 plus. Hanna Gronkiewicz-Waltz w ostatnich dniach zwracała bowiem uwagę, że nadal brakuje programu komputerowego, który miałby pomóc przy wypłatach. Jego wersja testowa pojawi się dopiero pod koniec marca, czyli tuż przed samym startem programu.

- Taka doświadczona polityk jak Hanna Gronkiewicz-Waltz powinna wiedzieć, że za pieniądze które dostanie, czyli 2 proc. od wypłaty, wystarczy na obsługę takiego prostego programu. Programu, który będzie tylko drukował listy wypłat, bo będą to proste wnioski szczególnie w Warszawie. Pewnie zdecydowana większość rodzin w stolicy jest powyżej progu dochodowego, czyli wnioski będą tylko na drugie i kolejne dziecko. I tutaj nie potrzeba żadnych kryteriów dochodowych - stwierdził Kowalczyk.

- Ja bym sobie na miejscu Hanny Gronkiewicz Waltz poradził z wypłatami bez oprogramowania komputerowego - dodał.

Obawy prezydent Warszawy podziela jednak również prezydent Bielska-Białej.

- Rozumiem, że samorządy związane z PO będą szukać dziury w całym, ale naprawdę takiego programu do tej pory nie było. Jeśli więc niektóre samorządy sobie nie poradzą, to inne pokażą im, jak to robić. I wtedy mieszkańcy przyjdą do nich i powiedzą "dajcie pieniądze, jesteście nieudolni, nie potraficie wypłacić 500 zł kiedy macie na ten cel aż 2 proc." - mówił minister Kowalczyk.

Jednocześnie zapewniając, że "nie ma zagrożeń" z terminową wypłatą programu 500 plus, która ma ruszyć już od początku kwietnia. - Jeżeli nawet będą zdarzały się przypadki tworzenia trudności, to po kilku tygodniach sami mieszkańcy wymuszą sprawne działanie tych samorządów - stwierdził Kowalczyk.

Dymisja ministra?

Szef Komitetu Rady Ministrów był również pytany o spekulacje dotyczące dymisji ministra finansów Pawła Szałamachy.

Jak zapewnił Kowalczyk, "to tylko i wyłącznie spekulacje prasowe". - Nie ma takich zamiarów. Minister Szałamacha przygotowuje kolejne projekty dotyczące uszczelnienia podatkowego - dodał.

- W obecnej chwili pozycja jest niezagrożona. Ja też nie wiem, co będzie za rok albo dwa. W tej chwili realizuje wszystkie założenia i projekty. Wprowadził dwa dotyczące uszczelnienia systemu podatkowego m.in. klauzulę unikania opodatkowania - tłumaczył.

- Dajmy czas i możliwości, aby cały system uszczelniania podatkowego dokończyć. To jest bardzo duża praca - apelował gość "Jeden na Jeden".

Minister Kowalczyk podkreślił, że premier Szydło nadal "ma zaufanie" do ministra finansów.

- Nie było żadnej takiej rozmowy [o dymisji - red.]. Nikt nie bierze pod uwagę, że minister Szałamacha może odchodzić - podkreślił polityk Prawa i Sprawiedliwości.

Zobacz całą rozmowę.

Henryk Kowalczyk był gościem "Jeden na Jeden"
Henryk Kowalczyk był gościem "Jeden na Jeden"tvn24

Autor: mb / Źródło: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Piotr Kasprzak został odwołany ze stanowiska prezesa Nitro-Chemu - przekazała redakcji TVN24 przedstawicielka spółki Joanna Żarnowska. Kasprzak objął tę funkcję zaledwie dwa i pół miesiąca temu.

Prezes strategicznej spółki odwołany ze stanowiska

Prezes strategicznej spółki odwołany ze stanowiska

Źródło:
tvn24.pl, TVN, Onet

Branża deweloperska apeluje do rządu o podjęcie aktywnych działań, które zwiększą dostęp do nieruchomości własnościowych i na wynajem - podano w stanowisku Polskiego Związku Firm Deweloperskich, skierowanego do Minister Funduszy i Polityki Regionalnej.

Apel deweloperów. "Konieczne jest wdrożenie rozwiązań"

Apel deweloperów. "Konieczne jest wdrożenie rozwiązań"

Źródło:
PAP

W związku z przyznaniem prawa do jednego ze świadczeń z programu Aktywny Rodzic, Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) uchylił prawo do rodzinnego kapitału opiekuńczego (RKO) na 44 tysięcy dzieci. Nadpłaconą kwotę RKO trzeba zwrócić do ZUS w ratach lub poprzez jednorazową wpłatę.

ZUS rozlicza świadczenie. Rodzice muszą zwrócić pieniądze

ZUS rozlicza świadczenie. Rodzice muszą zwrócić pieniądze

Źródło:
PAP

Z punktu widzenia konsumenta, to obniżenie ceny masła jest bardzo ważne. Zwłaszcza w okresie przedświątecznym - powiedział na antenie TVN24 ekonomista Sławomir Kalinowski, komentując ogłoszony przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych przetarg na sprzedaż masła. Dodał jednak, że z puntu widzenia ekonomisty jest to decyzja niezrozumiała. Z kolei dyrektor Polskiej Izby Mleka Agnieszka Maliszewska oceniła, że "ktoś kupi to masło i wyeksportuje je tam, gdzie zarobi na tym więcej".

"Ktoś kupi to masło i wyeksportuje je tam, gdzie zarobi na tym więcej"

"Ktoś kupi to masło i wyeksportuje je tam, gdzie zarobi na tym więcej"

Źródło:
PAP, TVN24

Rosyjski tankowiec Mercury z 19-osobową załogą uległ awarii na Oceanie Spokojnym - poinformował niezależny rosyjskojęzyczny serwis The Moscow Times, powołując się na informacje przekazane przez Ministerstwo do Spraw Nadzwyczajnych Rosji. To kolejny taki przypadek w ostatnich dniach.

Awaria czwartego rosyjskiego tankowca

Awaria czwartego rosyjskiego tankowca

Źródło:
tvn24.pl

W środę pierwsi przedsiębiorcy mają zostać poinformowani o rozpatrzeniu ich wniosku o zwolnienie ze składek za grudzień. W ostatnich dniach wysyłane przez ZUS komunikaty wywołały jednak popłoch w wielu firmach - informuje w środę "Rzeczpospolita".

Nieoczekiwane pisma. Popłoch w wielu firmach

Nieoczekiwane pisma. Popłoch w wielu firmach

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce najwyższa była wygrana czwartego stopnia w wysokości prawie 600 tysięcy złotych. Oto liczby, które wylosowano 17 grudnia 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Meta, spółka matka Facebooka i Instagrama, została we wtorek ukarana przez irlandzki urząd ochrony danych grzywną w wysokości 251 milionów euro za ujawnienie w 2018 roku danych 29 milionów użytkowników, w tym trzech milionów z Unii Europejskiej.

Wielka kara dla giganta

Wielka kara dla giganta

Źródło:
PAP

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził wzrost gazowej taryfy dystrybucyjnej Polskiej Spółki Gazownictwa średnio o 24,7 procent w 2025 roku - poinformował w czwartek URE. Nowa taryfa będzie obowiązywać od 1 stycznia do 31 grudnia 2025, a rachunki za gaz wzrosną o 2 do nawet 30 złotych miesięcznie.

Rachunki od stycznia w górę. Jest decyzja urzędu

Rachunki od stycznia w górę. Jest decyzja urzędu

Źródło:
PAP

Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych ogłosiła przetarg na sprzedaż około 1000 ton masła. "Interwencyjne działanie RARS powinno przyczynić się do stabilizacji cen na rynku" - napisano w komunikacie opublikowanym na rządowych stronach. - Po to są rezerwy strategiczne, żeby w takich sytuacjach działać - stwierdził podczas konferencji prasowej minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak.

Masło na tony. Rządowa agencja wyprzedaje rezerwy

Masło na tony. Rządowa agencja wyprzedaje rezerwy

Źródło:
tvn24.pl

Ostatnie kioski Ruchu zostaną zamknięte do końca tego tygodnia - przekazało redakcji biznesowej tvn24.pl biuro prasowe Grupy Orlen, do której od 2020 roku należy większościowy pakiet akcji dystrybutora prasy.

Koniec kiosków Ruchu. Jest termin

Koniec kiosków Ruchu. Jest termin

Źródło:
tvn24.pl

Wielka Brytania nałożyła we wtorek sankcje na 20 tankowców, które nielegalnie przewoziły rosyjskie produkty ropopochodne - poinformował premier Keir Starmer. Dodał, że jego rząd przekaże Ukrainie 35 milionów funtów (44 milionów dolarów) na naprawę jej infrastruktury energetycznej, która jest celem rosyjskich ataków.

Uderzenie w "szwankującą putinowską gospodarkę". Decyzja brytyjskiego rządu

Uderzenie w "szwankującą putinowską gospodarkę". Decyzja brytyjskiego rządu

Źródło:
PAP

Europejski sektor motoryzacyjny znalazł się w kryzysie, z którego nie wyjdzie bez zmian w unijnej polityce - ocenił Tomasz Bęben, prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych (SDCM). Jak dodał, Komisja Europejska zdecydowała się rozpocząć strategiczny dialog z branżą.

Europejski przemysł "nie może się otrząsnąć". "To ostatni dzwonek"

Europejski przemysł "nie może się otrząsnąć". "To ostatni dzwonek"

Źródło:
PAP

Do Polski trafiło około 9,4 miliarda euro, czyli ponad 40 miliardów złotych z drugiego i trzeciego wniosku o płatność z Krajowego Planu Odbudowy - przekazała we wtorek ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. 5,3 miliarda euro będą stanowić pożyczki, a 4,1 miliarda euro trafi do Polski w formie bezzwrotnej.

Potężny przelew trafił do Polski

Potężny przelew trafił do Polski

Źródło:
PAP

W ciągu ostatniego roku ceny nieruchomości w Krakowie poszybowały niemal o 25 procent, a w Warszawie o ponad 14. W Berlinie natomiast nastąpił spadek o 6,2 procent, zaś w Paryżu o 5,5 – donosi wtorkowy "Puls Biznesu".

Polskie miasto wyprzedziło Dubaj

Polskie miasto wyprzedziło Dubaj

Źródło:
PAP

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) zatwierdził taryfy dla spółek dystrybucyjnych - podał URE w komunikacie. Koszty dystrybucji obok cen prądu stanowią główne elementy rachunku za prąd.

Ważna decyzja w sprawie rachunków za prąd

Ważna decyzja w sprawie rachunków za prąd

Źródło:
PAP

Od 1 lutego 2025 roku będzie można składać wnioski o dopłatę do zakupu samochodu elektrycznego w programie, który zastąpi obowiązujący obecnie program "Mój elektryk" - poinformował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Dopłata do samochodu. Podano termin

Dopłata do samochodu. Podano termin

Źródło:
PAP

Kraje członkowskie Unii Europejskiej w poniedziałek zaakceptowały nowe rozporządzenie w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR). Zgodnie z nim od 2030 roku wszystkie opakowania mają nadawać się do recyklingu. Zakazany zostanie obrót kosmetykami w miniaturowych opakowaniach czy dodatkami do żywności zapakowanymi w plastik. Zniknąć mają także opakowania z tworzyw sztucznych na owoce i warzywa.

Takie opakowania znikną z rynku. Bruksela szykuje rewolucję

Takie opakowania znikną z rynku. Bruksela szykuje rewolucję

Źródło:
PAP

23 grudnia wejdzie w życie rozporządzenie dotyczące stosowania czujników pożarowych w budynkach i lokalach mieszkalnych. Nowe przepisy dają jednak właścicielom sporo czasu na montaż urządzeń.

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań. Wchodzi w życie tuż przed Wigilią

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań. Wchodzi w życie tuż przed Wigilią

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie uwzględnił wnioski Prokuratury Regionalnej w Warszawie o zastosowanie tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy wobec Samera A. i Marcina O., byłych członków zarządu spółki OTS Switzerland Gmbh z Grupy Orlen - przekazała w poniedziałek prokuratura. Jak wyjaśniono, są oni podejrzani o działanie na szkodę tych spółek.

Decyzja sądu w sprawie aresztu dla byłych członków zarządu spółki Orlenu

Decyzja sądu w sprawie aresztu dla byłych członków zarządu spółki Orlenu

Źródło:
tvn24.pl

Kraje Unii Europejskiej zaakceptowały w poniedziałek zmiany w unijnych przepisach, które mają utrudnić unikanie odpowiedzialności kierowcom popełniającym wykroczenia na drogach w innym kraju członkowskim. Państwa mają wzmocnić współpracę w zakresie identyfikowania sprawców i ściągania mandatów.

Będzie trudniej uniknąć zapłacenia mandatu

Będzie trudniej uniknąć zapłacenia mandatu

Źródło:
PAP

Komisja Europejska podpisała w poniedziałek umowę koncesyjną na internet satelitarny z konsorcjum SpaceRISE, skupiającym europejskie firmy. Mają one zastąpić usługi dostarczane między innymi przez Starlink Elona Muska.

Unia będzie miała własny internet

Unia będzie miała własny internet

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa w listopadzie 2024 roku wzrosła do 4,3 procent z poziomu 4,1 procent w październiku - podał Narodowy Bank Polski.

Inflacja bazowa w górę

Inflacja bazowa w górę

Źródło:
PAP

Z raportu Polskiego Stowarzyszenia Nowej Mobilności wynika, że udział samochodów w pełni elektrycznych w rynku nowych pojazdów osobowych w Polsce wynosi około 3 procent, co daje nam trzecie miejsce od końca w Unii Europejskiej.

Polska trzecia od końca w UE

Polska trzecia od końca w UE

Źródło:
PAP

Import nawozów z Rosji do Polski mocno wzrósł. W tym roku zapłaciliśmy za nie już 1,3 miliarda złotych. Dlatego Polska wraz z Litwą, Łotwą i Estonią wystosowały do Komisji Europejskiej list z propozycją, by obciążyć rosyjskie nawozy cłami importowymi - pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

Alarmujący wzrost. Import z Rosji bije rekordy

Alarmujący wzrost. Import z Rosji bije rekordy

Źródło:
PAP