Europa "w kieszeni Kremla". Rosja kupuje wpływy polityczne i gospodarcze

Władimir Putin naradza się z ministrem obrony Siergiejem Szojgukremlin.ru

Według zachodnich ośrodków analitycznych Rosja kupuje za granicą wpływy polityczne za pomocą kredytów i inwestycji. Kupuje przychylność rządów lub partii bądź inwestuje w polityków, którzy skłonni będą pomóc jej w realizowaniu strategicznych interesów.

- Wyobraźcie sobie nową frakcję polityczną w Parlamencie Europejskim, która ma 38 członków z ośmiu krajów europejskich. Jej członkowie w 93 proc. przypadków głosują, popierając stanowisko Kremla - pisze wiceprezes waszyngtońskiego think tanku Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS) Heather Conley w artykule "Europa Putina". Tekst ten stanowi część szerszego raportu CSIS zatytułowanego "Globalna Prognoza 2016", w którym wymieniane są światowej trendy, mogące okazać się źródłem zagrożeń.

"Rosną obawy, że w Strasburgu (Parlamencie Europejskim) tworzy się zwarty blok prorosyjski" - napisał w połowie lutego tygodnik "Economist" w tekście pod znamiennym tytułem "W kieszeni Kremla".

Otwarte wsparcie dla Le Pen

Zdaniem Conley Moskwa kupuje te wpływy. Opinię tę podzielają prestiżowe think tanki i media. Rzecz w tym, że takie przepływy pieniędzy zazwyczaj trudno jest wytropić. Są zakamuflowane jako biznesowe inwestycje, wyjątkowo dogodne kredyty, transakcje złotem. Gotówki użyczają dziwne spółki zarejestrowane na Cyprze bądź bardzo zamożni Rosjanie. Jedyną otwartą inwestycją tego typu było dofinansowywanie przez Rosjan francuskiego ultraprawicowego i eurosceptycznego Frontu Narodowego (FN) i jego przewodniczącej Marine Le Pen. Pod koniec 2014 roku francuski portal informacyjny Mediapart ujawnił, że FN otrzymał od Pierwszego Banku Czesko-Rosyjskiego (First Czech Russian Bank) wsparcie finansowe rzędu 9,4 mln euro. Wkrótce potem "New York Times" podał, że również "założyciel i honorowy prezes partii Jean-Marie Le Pen dostał - niezależnie od funduszy dla FN - 2,5 mld dol. od holdingu, którego właścicielem jest były agent KGB". Według "Guardiana" Marine Le Pen otrzymała też kolejne 2 mln euro "od tajemniczej firmy zarejestrowanej na Cyprze". Dyrektor finansowy FN Wallerand de Saint-Just zapowiedział, że partia zapewne ponownie zwróci się do Pierwszego Banku Czesko-Rosyjskiego w Moskwie po kolejne finansowanie. Jak podał "NYT", Saint-Just przyznał też, że w sprawie pożyczek mógł interweniować prezydent Władimir Putin. Prokremlowska frakcja w PE, przed którą ostrzega CSIS i "Economist", to Europa Narodów i Wolności (ENF), której liderką jest właśnie Marine Le Pen, a jej partia - najsilniejszym ugrupowaniem. Konserwatywny magazyn francuski "Causeur" napisał, że FN głośno artykułuje nie tylko własne poparcie dla Rosji, ale też postulaty zgodne z życzeniami Kremla, jak zniesienie sankcji nałożonych na Moskwę czy wręcz zerwanie przez Francję więzi z NATO na rzecz nowego sojuszu, do którego weszłaby też Rosja.

Nie tylko Francja

Pojawiają się i pogłoski o tym, że Rosja finansuje też eurosceptyczne partie w Wielkiej Brytanii i we Włoszech, jednak na razie nie sposób tego udowodnić - napisał "Economist". Ale za tym, że "w kieszeni Kremla" znaleźli się tacy politycy, jak lider UKIP Nigel Farage, przemawia to, jak dalece popierają oni Rosję. "Putin zawsze wierzył, że europejskich polityków, tak jak rosyjskich, da się kupić, jeśli wyda się właściwą sumę" - napisał "Guardian". Przypomniał również, że według portalu WikiLeaks były włoski premier Silvio Berlusconi "skorzystał osobiście i znacząco" na umowach energetycznych zawieranych między Italią a Rosją. Brytyjski, bliski torysom think tank Centre for Policy Studies (CPS), tak jak CFR, ostrzega, że Putin buduje w Europie prorosyjską koalicję partii bardzo skrajnych, w większości ultraprawicowych i eurosceptycznych, ale nie stroni od takich sojuszników, jak greccy komuniści. Blok ten ma podminować struktury europejskie i ograniczać wpływy USA. Będący przybudówką Kremla rosyjski think tank Centrum Komunikacji Strategicznej przygotował nawet raport pt. "Putin: nowy lider międzynarodowego konserwatyzmu". Centrum rekomenduje eksportowanie wpływów Kremla do UE pod takim właśnie szyldem. Zaleca też dofinansowanie niemieckiej eurosceptycznej partii AfD (Alternatywa dla Niemiec) przy użyciu skomplikowanych transakcji złotem. Wiceprzewodniczący partii Alexander Gauland już ostrzega w swych wystąpieniach przed „dalszym osłabianiem Rosji”. Specjalizujący się w analizie partii ekstremalnych Anton Szechowcow pisze na swym blogu, że w ramach inicjatywy mającej zbudować pod auspicjami Rosji europejską "konserwatywną międzynarodówkę" Kreml zaprosił do współpracy 58 europejskich partii, ugrupowań bądź ruchów. "Sunday Telegraph" podał w styczniu, że Kongres USA polecił dyrektorowi wywiadu USA Jamesowi Clapperowi sprawdzić kwestię potajemnego finansowania przez Rosję europejskich partii politycznych w ciągu ostatnich 10 lat. Śledztwo amerykańskiego wywiadu ma określić, czy rosyjskie służby specjalne finansują europejskie partie polityczne i organizacje charytatywne z zamiarem "podkopania politycznej spójności" - przekazał "ST". Rosja przez ostatnią dekadę wykorzystywała finansowane przez rząd kredyty jako instrumenty subtelnej presji na inne kraje, nie tylko w Europie – podał amerykański ośrodek analityczny Stratfor. Pożyczek tych udziela grupa bankowa VTB, w której rosyjski rząd ma ponad 60 proc. udziałów, lub takie giganty jak Rosnieft, Gazprom czy Rosoboroneksport - pisze Stratfor. "Bardzo często nie były to w żadnej mierze inwestycje (tych firm) tylko zachęty, mające na celu nakłonienie wybranych krajów do podejmowania decyzji dotyczących polityki zagranicznej, które byłyby zgodne z linią przyjętą przez Moskwę" - wyjaśnia amerykański ośrodek.

Elektrownia w Paksie

Agencje Bloomberga i Reutera, które przeanalizowały historię starań Budapesztu o sfinansowanie rozbudowy elektrowni jądrowej w Paksie, przypominają, że opiewający na 10,8 mld dol. kredyt, jaki Moskwa obiecała przyznać na ten projekt, to suma równa jest mniej więcej jednej czwartej wpływów budżetowych Węgier. O możliwość zainwestowania w siłownię w Paksie zabiegały takie giganty, jak GE, Areva czy Westinghouse. Ale rząd premiera Viktora Orbana nagle zrezygnował z przetargu, by przyjąć warunki Rosatomu. "Business Insider" ocenił, że są one niezwykle hojne. Stratfor podaje, że Rosja kupuje też wpływy Bułgarii, Grecji i Serbii. Są to np. obietnice kredytów dla firm energetycznych i budowlanych. Zdaniem CSIS, jak i CPS należy bardzo wnikliwie analizować złożone powiązania między europejskimi ugrupowaniami politycznymi a "ich sponsorami wspieranymi przez rosyjski rząd" (CSIS), co zresztą powinno być zadaniem wywiadów (CPS). Conley ostrzega, że 9 mln euro, które Rosja zainwestowała we wspieranie FN i Marine Le Pen to wierzchołek góry lodowej, jaką są inwestycje Kremla we wpływy polityczne w Europie. A zrozumienie skali zagrożenia, jakie stanowić może taka polityka Kremla ma dla USA i UE - jak pisze Conley - znaczenie fundamentalne.

Ciepłe spotkanie Orbana i Putina. Materiał "Faktów" TVN:

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru

Pozostałe wiadomości

- My nie chcemy od nikogo jałmużny. My chcemy, żeby ci, którzy korzystają z naszych treści, za to płacili - powiedział w programie "Fakty po Faktach" na antenie TVN24 Andrzej Stankiewicz, zastępca redaktora naczelnego Onet.pl, pytany o postulat polskich mediów w sprawie zmian w ustawie o prawie autorskim. - Tak naprawdę chodzi o jakość demokracji. Bo bez wolnych, niezależnych i silnych mediów, które są coraz słabsze przez monopolistyczne zabiegi takich koncernów jak Google, nie ma w ogóle reklam - dodał Roman Imielski, pierwszy zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej".

"Biorą sobie za darmo to, co my miesiącami w pocie i trudzie tworzymy"

"Biorą sobie za darmo to, co my miesiącami w pocie i trudzie tworzymy"

Źródło:
tvn24.pl

Wielu wydawców mediów regionalnych przyłączyło się do protestu dotyczącego nierównych relacji z platformami cyfrowymi. Po opublikowaniu na Facebooku wpisów z wyrazami poparcia akcji, zostały one momentalne zablokowane, a w niektórych przypadkach zawieszano całe profile lokalnych portali. - Odebraliśmy to jako pogrożenie palcem przez Facebooka - siedźcie cicho, bo jak będziecie fikać, to zablokujemy wam Facebooka - mówi w rozmowie z sekcją biznesową portalu tvn24.pl dziennikarz serwisów lokalnych ziemiadebicka.pl, mojepieniny.pl i mojebieszczady.com.pl Krzysztof Czuchra.

Opublikowali post, momentalnie zniknęli z Facebooka. "To pogrożenie palcem"

Opublikowali post, momentalnie zniknęli z Facebooka. "To pogrożenie palcem"

Źródło:
tvn24.pl

Posłowie nie posłuchali apelu mediów, teraz czas na senatorów. Chodzi o nowelizację ustawy o prawie autorskim, która jest wdrożeniem przepisów unijnej dyrektywy, regulującej kwestie wynagrodzenia za wykorzystywanie utworów. Jak przestrzegają najwięksi polscy wydawcy, przepisy w kształcie, który przyjął Sejm, są bardzo niekorzystne dla mediów i mogą doprowadzić do zamknięcia wielu z nich. Zapytaliśmy największe koncerny o komentarz do nowych regulacji. Na naszą prośbę odpowiedział Google.

Dlaczego uchwalana ustawa o prawie autorskim może oznaczać likwidację wielu mediów

Dlaczego uchwalana ustawa o prawie autorskim może oznaczać likwidację wielu mediów

Źródło:
tvn24.pl

Polska Rada Biznesu wyraża swoje pełne poparcie dla apelu polskich wydawców, redakcji i dziennikarzy o wprowadzenie koniecznych zmian w ustawie dotyczącej prawa autorskiego, która obecnie znajduje się w Senacie - poinformowała organizacja w komunikacie. Przedstawiciele przedsiębiorców podkreślili, że "praca twórców, dziennikarzy i redakcji nie może być bezpłatną treścią, którą giganty technologiczne – Google, Microsoft czy Meta/Facebook – mogą dowolnie i bezkarnie wykorzystywać".

"Polscy twórcy nie gęsi, swoje treści mają…". Biznes wspiera media w proteście

"Polscy twórcy nie gęsi, swoje treści mają…". Biznes wspiera media w proteście

Źródło:
tvn24.pl

Dziennikarz TVN24 Sebastian Napieraj próbował zapytać prezesa NBP o komentarz w sprawie wniosku o postawienie go przed Trybunał Stanu. Adam Glapiński nie odpowiedział, a rzecznik skończył konferencję prezesa banku centralnego.

Pytanie dziennikarza o wniosek o Trybunał Stanu skończyło konferencję prezesa NBP

Pytanie dziennikarza o wniosek o Trybunał Stanu skończyło konferencję prezesa NBP

Źródło:
tvn24.pl

Widzieliście państwo kiedyś na konferencji prasowej dziennikarza Google albo Mety, który zadaje pytania, licząc się z różnego rodzaju konsekwencjami? - pytał swoich gości we "Wstajesz i wiesz" na antenie TVN24 Rafał Wojda. W czwartek rano ponad 350 mediów z całej Polski zaapelowało do władz o wprowadzenie poprawek do ustawy o prawie autorskim, które wzmocnią wydawców w negocjacjach dotyczących wynagrodzeń z tak zwanymi big techami. 

"Za moment może zabraknąć tych wiadomości"

"Za moment może zabraknąć tych wiadomości"

Źródło:
TVN24

To koniec ery Stypułkowskiego, jednego z najdłużej zarządzających bankiem w Polsce. "Cezary Stypułkowski 4 lipca br. zrezygnował z funkcji prezesa mBanku i pełnienia funkcji w zarządzie" - poinformował bank w komunikacie giełdowym w czwartek. Na jego miejsce warunkowo został powołany Cezary Kocik. Stypułkowski był szefem mBanku od 2010 r.

Odchodzi po 14 latach. Zmiana na fotelu prezesa mBanku

Odchodzi po 14 latach. Zmiana na fotelu prezesa mBanku

Źródło:
PAP

- To już jest oczywiste. O obniżce stóp procentowych możemy zapomnieć, kiedy inflacja rośnie. I to znacząco - przekazał podczas czwartkowej konferencji prasowej Adam Glapiński, prezes NBP. - Z naszych prognoz wynika, że pod koniec tego roku inflacja może się zbliżyć nawet do 5 procent. Co więcej, inflacja może jeszcze wzrosnąć trochę na początku przyszłego roku - dodał.

"O obniżce stóp procentowych możemy zapomnieć"

"O obniżce stóp procentowych możemy zapomnieć"

Źródło:
PAP

Zatrważające wyniki kontroli billboardów, szyldów, banerów i plakatach w polskich miastach - donosi Najwyższa Izba Kontroli. Apeluje do Ministerstwa Rozwoju i Technologii o zmianę przepisów - przekazała Izba. W jednym ze zbadanych miast nielegalne reklamy stanowiły 100 procent. Jak wyliczyła Izba w 4 skontrolowanych miastach budżety straciły ponad 1 milion złotych.

NIK na tropie "reklamozy". Miasta nie radzą sobie z uporządkowaniem przestrzeni

NIK na tropie "reklamozy". Miasta nie radzą sobie z uporządkowaniem przestrzeni

Źródło:
PAP

Niektórzy operatorzy telekomunikacyjni, rozpoczęli już proces wyłączania sieci 3G, uznając ją za przestarzałą. Zmiana ta ma jednak dwie strony. Ta pozytywna, to umożliwienie korzystania z szybszego internetu na tych samych częstotliwościach. Ta druga, to konieczność wymiany części aparatów telefonicznych.

Niektóre telefony trafią do szuflady. Trwa wyłączanie sieci 3G

Niektóre telefony trafią do szuflady. Trwa wyłączanie sieci 3G

Źródło:
tvn24.pl

Szacowana stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 4,9 procent i była niższa o 0,1 procent w porównaniu do ubiegłego miesiąca - przekazało w czwartek Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. To najniższy poziom bezrobocia od sierpnia 1990 roku.

Takiego poziomu bezrobocia nie było od 34 lat

Takiego poziomu bezrobocia nie było od 34 lat

Źródło:
PAP

Jeszcze kilka dni temu, do końca czerwca, żeby załatwić urzędową sprawę, Japończycy musieli swoje dokumenty przekazywać na dyskietkach 3,5 cala. Co więcej, kwestię ich używania regulowało ponad 1000 przepisów. Jednak od 1 lipca 2024 roku Japonia w końcu pożegnała się z dyskietkami i zakończono "wojnę" wypowiedzianą w 2021 roku temu archaicznemu środkowi przechowywania danych.

Japonia ogłosiła zwycięstwo w wojnie z dyskietkami

Japonia ogłosiła zwycięstwo w wojnie z dyskietkami

Źródło:
BBC

Poławiacz pąkli kaczenic, etyczny haker czy projektant wirtualnej rzeczywistości - to tylko niektóre z nietypowych, ale dobrze płatnych zawodów, które znalazły się w zestawieniu Personnel Service.

Mało znane, a dobrze płatne. W tych zawodach warto szukać pracy

Mało znane, a dobrze płatne. W tych zawodach warto szukać pracy

Źródło:
tvn24.pl

Dofinansowanie na zakup roweru elektrycznego ma ruszyć od 2025 roku. Zgodnie z założeniami projektu, wysokość dopłaty na zakup ma sięgnąć 5000 złotych. Projekt w czwartek trafił do konsultacji społecznych.

Państwo chce dopłacić do rowerów elektrycznych. Ruszają konsultacje

Państwo chce dopłacić do rowerów elektrycznych. Ruszają konsultacje

Źródło:
tvn24.pl

Według lipcowej projekcji inflacja z 50-procentowym prawdopodobieństwem znajdzie się w 2024 roku w przedziale 3,1-4,3 procent, a wzrost PKB - w przedziale 2,3-3,7 procent, podał Narodowy Bank Polski w środowym komunikacie po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej.

Tak będą rosły ceny? Projekcja NBP

Tak będą rosły ceny? Projekcja NBP

Źródło:
PAP

Rada nadzorcza Enei rekomenduje, by nie udzielać absolutorium byłym członkom zarządu spółki, którzy pełnili funkcję w roku obrotowym 2023 - poinformowała spółka w komunikacie. Rada wskazała zaniedbania związane między innymi z dochodzeniem odszkodowania za szkodę powstałą w związku z zaangażowaniem spółki w projekt budowy bloku węglowego w Elektrowni Ostrołęka.

Czerwone światło dla byłego zarządu Enei. "Zaniedbania" w Ostrołęce

Czerwone światło dla byłego zarządu Enei. "Zaniedbania" w Ostrołęce

Źródło:
PAP

Komisja Europejska od piątku nałoży tymczasowe cła na chińskie samochody elektryczne w związku z nieuczciwym subsydiowaniem tego sektora przez Pekin. Jeśli w ciągu czterech miesięcy kraje członkowskie nie wyrażą sprzeciwu, Unia Europejska może jesienią tego roku wprowadzić te taryfy na stałe.

Od piątku cła na chińskie elektryki. Decyzja Brukseli

Od piątku cła na chińskie elektryki. Decyzja Brukseli

Źródło:
PAP

Zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła poziomu stóp procentowych. "Raty spłacanych już kredytów hipotecznych nie ulegną zmianie. Niestety, w ostatnich miesiącach coraz bardziej rosło oprocentowanie nowo udzielanych kredytów" - zwraca uwagę Jarosław Sadowski z Expandera. Dla osób zaciągających obecnie kredyty hipoteczne jedną z istotnych kwestii jest to, czy wybrać oprocentowanie stałe czy zmienne.

Istotna kwestia dla kredytobiorców. Ekspert o pułapce

Istotna kwestia dla kredytobiorców. Ekspert o pułapce

Źródło:
tvn24.pl

Imponujący debiut spółki Sławomira Mentzena na warszawskiej giełdzie rodzi wiele pytań. Część ekspertów zwraca uwagę, że choć rozkręcanie działalności giełdowej przez aktywnego polityka jest zgodne z prawem, to jednak budzi pewne wątpliwości etyczne. Monetyzowanie politycznej popularności może okazać się mieczem obosiecznym.

Debiut Mentzena na giełdzie. W tle wątpliwości etyczne

Debiut Mentzena na giełdzie. W tle wątpliwości etyczne

Źródło:
tvn24.pl

Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie - podał w środę w komunikacie bank centralny. RPP ostatni raz dokonała obniżki stóp procentowych w październiku ubiegłego roku.

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

Źródło:
PAP

PKP Cargo, największy przewoźnik towarowy w kraju, planuje zwolnić jeszcze w tym roku nawet do 30 procent zatrudnionych - przekazała spółka. Zarząd spółki podjął już uchwałę w tej sprawie.

Zwolnienia grupowe w kolejowej spółce. Pracę ma stracić 30 procent załogi

Zwolnienia grupowe w kolejowej spółce. Pracę ma stracić 30 procent załogi

Źródło:
PAP

Sieć Sinsay wycofuje ze swoich sklepów dwie zabawki. Powodem są wady, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia dzieci.

Zabawki wycofane z popularnej sieci. Apel do klientów

Zabawki wycofane z popularnej sieci. Apel do klientów

Źródło:
tvn24.pl

W Polsce od marca obowiązują nowe przepisy umożliwiające konfiskatę samochodu za prowadzenie w stanie nietrzeźwości. Co ciekawe, w wielu krajach podobne regulacje funkcjonują od lat i to nie tylko za jazdę na podwójnym gazie. Gdzie i za co stracimy auto na europejskich drogach?

Konfiskata samochodu za granicą. W tych krajach za jazdę po alkoholu grozi utrata auta

Konfiskata samochodu za granicą. W tych krajach za jazdę po alkoholu grozi utrata auta

Źródło:
tvn24.pl, Turcza Kancelaria Radców Prawnych

Niemiecka Lufthansa i włoskie Ministerstwo Gospodarki i Finansów otrzymały zgodę od Komisji Europejskiej na przejęcie kontroli nad liniami lotniczymi ITA Airways. Żeby transakcja doszła do skutku, nowi właściciele muszą spełnić wyznaczone przez Brukselę warunki.

Podniebna fuzja ze zgodą Brukseli

Podniebna fuzja ze zgodą Brukseli

Źródło:
PAP

Unia Europejska planuje nałożenie ceł na tanie towary kupowane od chińskich sprzedawców internetowych, w tym Temu, Shein i AliExpress - podał Reuters, powołując się na "Financial Times", którego źródłami były trzy osoby poinformowane w tej sprawie.

Media: Bruksela planuje uderzyć w chińskie Temu i Shein nowym cłem

Media: Bruksela planuje uderzyć w chińskie Temu i Shein nowym cłem

Źródło:
Reuters

Będzie śledztwo w sprawie nielegalnych wynagrodzeń w Orlenie - napisała w mediach społecznościowych Agnieszka Pomaska, posłanka Platformy Obywatelskiej (PO). Dodała, że członkowie rady nadzorczej spółki omijali ustawę kominową i okołobudżetową.

Pomaska: będzie śledztwo w sprawie nielegalnych wynagrodzeń w Orlenie

Pomaska: będzie śledztwo w sprawie nielegalnych wynagrodzeń w Orlenie

Źródło:
tvn24.pl, "Fakty" TVN