Najnowsze

Najnowsze

Google chce walczyć z terrorystami. Sprawdzając ich pisownię

- Firmy technologiczne powinny pracować nad narzędziami, które powstrzymają terroryzm. Przykładem takiego rozwiązania jest "spell-checker" dla mowy nienawiści - powiedział Eric Schmidt, szef Google'a w swojej wypowiedzi opublikowanej na łamach "New York Timesa".

Pekin oddycha z trudem. Czerwony alert smogowy w stolicy Chin

Pekin tonie w gęstym smogu. Trujący osad unoszący się nad stolicą Chin sprawił, że władze pierwszy raz ogłosiły czerwony alert. Prywatne samochody będą jeździć na przemian - biorąc pod uwagę parzyste oraz nieparzyste numery rejestracyjne. Na mapie smogowej widać także Polskę, która jest ciemnoczerwoną plamą, co wskazuje na silne zanieczyszczenia w naszym kraju. - Oglądając te obrazki warto sobie zdać sprawę z tego, że rok 2015 jest najlepszym pod względem zanieczyszczenia w Chinach. Innymi słowy, tam sytuacja się trochę poprawiła - mówił Iwo Łoś, ekspert Greenpeace w studiu TVN24 Biznes i Świat.

Gorące krzesła w państwowych spółkach. "To nie jest dobra praktyka"

- To nie jest dobra praktyka, natomiast w ostatnich latach staje się powszechna i chyba już nikogo dzisiaj nie dziwi - mówił o karuzeli na stanowiskach w spółkach Skarbu Państwa Wiesław Rozłucki, prezes Rady Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. W poniedziałek zmienili się szefowie spółek energetycznych: Energa i Enea. We wtorek możemy spodziewać się kolejnych przetasowań m.in. w PZU.

Kadrowe zmiany w spółkach podczas walnych zgromadzeń?

Tylko do końca 2015 roku giełdą będzie kierował Paweł Tamborski. Zdaniem byłego prezesa GPW, Wiesława Rozłuckiego przed nowym prezesem zarządu stoi bardzo odpowiedzialne zadanie: "to kapitał z giełdy daje szanse rozwoju polskim spółkom, które mają istotny wpływ na rynek pracy i gospodarkę". - Ja myślę, że to nie powinno być normą, chociaż wydarzenia z ostatnich kilku lat przyzwyczaiły nas do tego. Marzyłbym, aby zmiany na wysokich stanowiskach w spółkach giełdach były dokonywane podczas walnych zgromadzeń, czyli w trybie przewidzianym przez kodeks spółek handlowych - mówił Wiesław Rozłucki, były prezes GPW, komentując karuzelę w spółkach skarbu państwa.

Banki straciły zęby. Trudniej będzie o kredyt

Trybunał Konstytucyjny podważył konstytucyjność Bankowego Tytuły Egzekucyjnego. I przepisy te utraciły swoją moc 27. listopada. Kredytobiorcy, którzy otrzymali informację o wydaniu takiego tytułu przed tą datą, będą musieli zmierzyć się z postępowaniem według starych przepisów. Eksperci oceniają jednak, że uchylenie BTE może sprawić, że zaciągnięcie kredytu będzie znacznie trudniejsze.

Ciech i inne spółki pod lupą NIK. "Sprzedane za tanio"

Akcje czterech spółek sprzedano poniżej wartości - oceniła we wtorek Najwyższa Izba Kontroli. NIK skontrolowała 15 największych transakcji prywatyzacyjnych przeprowadzonych przez Ministra Skarbu Państwa w latach 2012-2014. W ocenie Urzędu, niegospodarności i braku należytej dbałości o interes Skarbu Państwa dopuszczono się m.in. podczas prywatyzacji spółki Ciech SA.

Karuzela stanowisk ruszyła na dobre. Kto następny?

Karuzela stanowisk w spółkach Skarbu Państwa wciąż się kręci. W poniedziałek o zmianach w kierownictwie poinformowały Energa i Enea. We wtorek możemy spodziewać się kolejnych zmian. Swoją dymisję zapowiedział prezes PZU Andrzej Klesyk.

Ekolodzy w Paryżu: wyeliminować węgiel do 2050 r.

Obecne zobowiązania klimatyczne krajów ONZ prowadzą do wzrostu globalnych temperatur o 3 stopnie Celsjusza - wskazali ekolodzy na konferencji koalicji Climate Action Network. Domagają się m.in. celów redukcji emisji w umowie i wyeliminowania węgla do 2050 r.

Czerwień na amerykańskiej giełdzie. Po decyzji OPEC

Poniedziałkowa sesja na nowojorskich giełdach przyniosła spadki najważniejszych indeksów. Ceny ropy zniżkujące ponad 4 proc. spowodowały spadki kursów spółek z sektora paliwowego, a wraz z nimi głównych wskaźników.

"Świat", 07.12

- Prawie cały Parlament Europejski chce debaty o Polsce - powiedział w programie Świat w TVN24 Biznes i Świat Janusz Lewandowski. - To będzie malowanie nas na czarno - tak eurodeputowany ocenił planowaną na przyszły tydzień debatę w PE. - Byliśmy zbyt wielką nadzieją, żeby teraz nie było rozczarowania - zaznaczył gość Jolanty Pieńkowskiej i dodał: "każdy moment dezintegracji Europy, to szampany na Kremlu - nie chciałbym, żeby Polacy stawali się kolejnym problemem Europy, bo nie ma lepszego scenariusza dla Kremla niż branie nas w pojedynkę".

Saudyjki wciąż bez prawa jazdy. Ale dostały prawa wyborcze

To jedyny taki kraj na świecie - kobiety nie mogą tu prowadzić samochodu, pracować, wychodzić z domu bez zasłoniętego ciała i twarzy. Arabia Saudyjska się jednak zmienia. Już w najbliższą sobotę odbędą się tu wybory, w których po raz pierwszy kobiety będą mogły skorzystać z biernego i czynnego prawa wyborczego. Jedną z kandydatek jest dr Fawzeya Al-Harbi, która jest kandydatką do rady miasta. Wybory samorządowe odbędą się 12 grudnia. Męskiej części emancypacja kobiet się nie podoba, krytykują ich zaangażowanie w polityce, powołując się na prawo szariatu.

Podatek bankowy to trudniejszy dostęp do kredytów

- Jeśli chodzi o kredyty dla gospodarki, to myślę, że koszty takiego kredytu wzrosną. Dostęp do tych kredytów zostanie utrudniony - mówił Piotr Kowalski z Fitch Polska w studiu TVN24 Biznes i Świat. Jeśli chodzi zaś o rating Polski, to jego zdaniem na razie perspektywa jest stabilna.

Pytania o gospodarkę mnożą się. A wicepremier Morawiecki milczy

Co z poluzowaniem reguły wydatkowej, nowelizacją budżetu, wzrostem deficytu, dymisjami w spółkach państwowych, czy projektem 500 zł na dziecko - pytania o gospodarkę mnożą się. O tych sprawach mówić powinien wicepremier Mateusz Morawiecki. Tymczasem jest on nieuchwytny. Ta nieobecność odczuwalna jest tym bardziej, że premier Beata Szydło przedstawiła go jako koordynatora wszystkich gospodarczych działań rządu. Materiał "Faktów TVN".

Galeon San Jose to prawdziwy skarb historyczny

Galeon San Jose to podobno "Święty Graal" wraków. Przez ponad 300 lat leżał na dnie morza u wybrzeży Kolumbii. Zatonął z drogocennym ładunkiem – wartym nawet 17 miliardów dolarów. Władze Kolumbii mówią, że to prawdopodobnie największe tego typu odkrycie w historii, ale wcale nie jest przesądzone, że to Bogota ostatecznie będzie mieć do cennego wraku prawa.

Czachórski i Chełmoński sprzedani. Każdy za około milion złotych

Ponad milion zł zapłacili kolekcjonerzy za płótna Czachórskiego i Chełmońskiego na ostatniej aukcji Agry Art. Spośród wystawionych na licytację 88 obrazów 74 dzieła sztuki kupili polscy kolekcjonerzy. Największe emocje wzbudziła licytacja obrazu Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Ropa dawno nie była tak tania. Po decyzji OPEC

Ceny ropy są teraz najniższe od sześciu lat. Na takim poziomie ostatni raz ropa była w marcu 2009 roku, kiedy to baryłka ropy Brent kosztowała zaledwie 41,30 dolara. Spadki te są negatywną reakcją inwestorów na piątkową decyzję OPEC. Państwa kartelu, wbrew oczekiwaniom, zdecydowały o podwyżce produkcji i zniesieniu limitów. Eksperci zwiastują, że brak tych ograniczeń spowoduje lawinowy dopływ dodatkowych milionów baryłek ropy na rynek.

Zmiany w Enei. Zamasza zastąpi Piosik

Krzysztof Zamasza został odwołany z funkcji prezesa spółki Enea - zdecydowała w poniedziałek rada nadzorcza firmy energetycznej. Jego obowiązki do czasu powołania nowego prezesa będzie pełnił Wiesław Piosik.