Najnowsze

Najnowsze

Raport NBP: typowy frankowicz jest bogatszy od przeciętnego Polaka

Frankowicze to osoby o ponadprzeciętnych dochodach, ze stosunkowo wysokimi płynnymi aktywami finansowymi, które mogą zapewnić im bufor w razie wzrostu raty - wynika z badania NBP "Zasobność gospodarstw domowych w Polsce". Analiza przedstawia sytuację finansową Polaków, zwłaszcza stan ich majątków oraz zadłużenie. Kredyt walutowy ma ok. 2 proc. polskich rodzin.

"Pięć milionów miejsc pracy w Unii Europejskiej zależy od USA"

5 mln miejsc pracy w UE zależy od rynku amerykańskiego - powiedziała komisarz ds. handlu Cecilia Malmstroem. Dodała, że umowa o wolnym handlu z USA może oznaczać nowe miejsca pracy, ale ich liczba w jednych krajach UE może się zwiększyć, a w innych zmniejszyć.

Nowa władza zmieni wartę. "Do wzięcia" RPP, media, ZUS i 200 państwowych spółek

Wybór ośmiu osób do Rady Polityki Pieniężnej i pięciu do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji - takie m.in. zmiany prezydent i większość parlamentarna będą mogli przeprowadzić już w 2016 roku. Upływa bowiem kadencja członków obu tych konstytucyjnych organów. Do obsadzenia są też stanowiska we władzach spółek Skarbu Państwa czy urzędów.

Polacy są bardziej majętni od Niemców, a mieszkańcy wsi od miastowych

Okazuje się, że majątek przeciętnego Polaka nie odbiega od unijnych standardów i wynosi 256,8 tys. zł. A co jeszcze ciekawsze - wyprzedzamy pod tym względem chociażby Niemcy i Słowację. Zaś mieszkańcy wsi są bardziej majętni od miastowych. To w głównej mierze zasługa nieruchomości, których często jesteśmy właścicielami.

Znamy numery szczęśliwych paragonów. Sprawdź, czy to twój został wylosowany

Pierwsze losowanie w Narodowej Loterii Paragonowej odbyło się wczoraj. Opel Astra dla zwycięskiego numeru zgłoszenia oraz iPady Air 2 dla dwóch zgłoszeń rezerwowych – to nagrody, które powędrują do właścicieli wyłonionych w konkursie. Przedsiębiorca, który wystawił zwycięski paragon również otrzyma tablet iPad Air 2.

Firma farmaceutyczna zmienia nazwę. Bo była kojarzona z dżihadystami

Kalifornijska firma farmaceutyczna Isis Pharmaceuticals, produkująca m.in. leki onkologiczne i kardiologiczne, poinformowała telewizję CNN, że rozważa zmianę nazwy ze względu na skojarzenia z dżihadystycznym Państwem Islamskim. Akcje ISIS na Wall Street spadły o 4 proc., nie wiadomo jednak, czy ma to związek z piątkowymi atakami w Paryżu.

Wprowadzenie podatku bankowego oznacza mniej transakcji. Nawet o 20 proc.

Jeśli PiS zdecyduje się na wprowadzenie podatku bankowego od transakcji finansowych, będzie to miał negatywny wpływ na liczbę tych transakcji zawieranych w Polsce - mówi ekonomista Radosław Piekarz. Według szacunków wolumen obrotu na takich transakcjach może spać nawet o 20 procent - dodaje.

Ropa blisko 40 dol za baryłkę. Pesymizm inwestorów się pogłębia

Cena ropy za baryłkę, po raz pierwszy od sierpnia, jest bliska 40 dol. za baryłkę. Fundusze hedgingowe (rodzaj funduszy inwestycyjnych) są coraz bardziej pesymistyczne - wskazuje Bloomberg. Powodów niskich cen upatruje się w dużych zapasach ropy, mniejszy zaś wpływ mają reperkusje piątkowych ataków w Paryżu. Dalsze spadki cen ropy mogą przełożyć się na niższe stawki na rynkach paliw, jako że dostawy w większości realizowane są w oparciu o kontrakty krótkoterminowe.

Globalna wojna z terrorem. John Kerry z wizytą w Paryżu

Globalna wojna z terroryzmem wchodzi w kolejną fazę. Po zamachach w Paryżu, Moskwa informuje, że katastrofa rosyjskiego samolotu w Egipcie to także wynik aktu terrorystycznego. - Jesteśmy absolutnie zdecydowani, aby zwiększyć nasze wysiłki w każdym zakresie w sposób przemyślany i ostrożny - mówił w swoim wystąpieniu John Kerry, Sekretarz Stanu USA, który przebywa teraz z wizytą w Paryżu.

Przegląd prasy. Orlen straszy Rosjan. "Prowadzimy dialog z nowymi dostawcami"

W dłuższym horyzoncie nie przesądzałbym, że wciąż dominować będą zakupy w Rosji - mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Jacek Krawiec, prezes PKN Orlen. - Dywersyfikacja dostaw, możliwość posiadania realnych alternatyw to bardzo istotna dla nas sprawa - dodaje. Świadczy o tym chociażby ubiegłotygodniowa dostawa ropy naftowej z Arabii Saudyjskiej dla rafinerii PKN Orlen, która dotarła do Gdańska.

Państwo Islamskie grozi kolejnymi atakami. Konieczna jest współpraca wywiadowcza

Państwo Islamskie grozi kolejnymi atakami w Europie. Podwyższone zagrożenie potwierdza CIA. Na celowniku terrorystów jest m.in. Wielka Brytania, która właśnie ogłosiła zwiększenie wydatków na bezpieczeństwo. O specyfice współpracy wywiadowczej w studiu rozmawiał płk Aleksander Makowski, były oficer wywiadu oraz współpracownik UOP i WSI.

Francja się zadłuża po zamachach w Paryżu. "Bezpieczeństwo ważniejsze niż zasady budżetowe"

Zobowiązania budżetowe Francji "zostaną poważnie przekroczone" po zamachach z 13 listopada w Paryżu - poinformował we wtorek premier Manuel Valls. - UE musi to zrozumieć - dodał. Paryż od dawna jest na cenzurowanym z powodu zbyt wysokiego deficytu budżetowego. Francja planowała w 2017 r. wrócić do 3-procentowego deficytu finansów publicznych, czyli poziomu tolerowanego przez Komisję Europejską. Komisja Europejska zapowiedziała we wtorek, że "inteligentnie" podejdzie do planowanego zwiększenia wydatków na środki bezpieczeństwa przez Francję.

Twórca SKOK-ów pokieruje senacką komisją finansów. "Są równi i równiejsi"

Twórca SKOK-ów, senator Grzegorz Bierecki został szefem senackiej komisji budżetu i finansów publicznych, która będzie zajmowała się między innymi prawem bankowym. Senator w wyborach startował z własnego komitetu, ale z cichym poparciem Prawa i Sprawiedliwości. To dlatego, że przed wyborami zrobiło się głośno o jego interesach wokół kas spółdzielczych. I problemach finansowych niektórych kas. - To znak, że mamy problem ze standardami w życiu publicznym - ocenia prof. Ryszard Bugaj. Materiał programu "Polska i Świat".

Nowy rząd chce odbudować przemysł stoczniowy. "Do tej pory brakowało kompetencji"

Ustalenie kompetencji nowego resortu, odbudowę przemysłu stoczniowego, rozwój żeglugi śródlądowej i rybołówstwa, a także rozbudowę morskiego szkolnictwa średniego szczebla - wskazuje jako cele minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Większość ekspertów pozytywnie ocenia powołanie resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Airbus stawia na ekologię. Zobacz najnowsze dziecko koncernu

Wysoka efektywność i troska o środowisko. Te dwie rzeczy trudno ze sobą pogodzić, tym bardziej jeżeli mamy do czynienia z helikopterami napędzanymi paliwem z domieszką ołowiu. Airbus w ramach projektu "Europejskie czyste niebo" stworzył jednak śmigłowiec, który działa na bazie nafty. Dla zwiększenia wydajności zamontowano nowoczesny silnik V8. Takie połączenie może być ciekawą alternatywą dla dotychczasowych napędów. Prace nad nowym silnikiem trwały 4 lata, jednak efekty są oszałamiające.