Najnowsze

Najnowsze

Nietypowa pasja. Biznesmen kupił szkielet tyranozaura

To pierwsza taka okazja w Europie – w Berlinie od dziś można oglądać niemal kompletny szkielet tyranozaura. To wyjątkowa wystawa, ale jeszcze bardziej wyjątkowe jest to, że właścicielem dinozaura jest nie muzeum, ale osoba prywatna. To Niels Nielsen, mieszkający w Londynie duński biznesmen, który od dziecka interesował się dinozaurami. Kiedy jego pasję zaczął podzielać syn, Niels kupił odnalezioną kilka lat temu w Montanie skamieniałość. Tristan Otto – bo tak nazwano tyranozaura, jest zbyt duży, by przechowywać go w domu. Właściciel wypożyczył go więc berlińskiemu muzeum, także po to, by mogli go zbadać naukowcy.

JSW wreszcie ma prezesa. Węglową spółką pokieruje Tomasz Gawlik

Tomasz Gawlik został powołany na stanowisko prezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej – podała w czwartek spółka. Rada nadzorcza JSW wybrała go spośród ośmiu kandydatów, którzy spośród czternastu zgłoszonych zostali dopuszczeni do rozmów po spełnieniu kryteriów formalnych.

Ukraina zbliża się do Europy

Zbliżenie z Unią, zwłaszcza pod względem gospodarczym to według Kijowa jedyny słuszny kierunek. Szansa na wzrost handlu jest, ale nie w smak to Rosji. Ukraina potrzebuje wzmocnienia gospodarki, bo ta się kurczy, a w krajowej polityce dochodzi nawet do rękoczynów.

Burzliwa dyskusja nad zmianami w służbie cywilnej. "Kolesiostwo PiS", "akcja zwolnień grupowych"

Projekt nowelizacji ustawy o służbie cywilnej autorstwa PiS został w czwartek skierowany do dalszych prac w komisji. Sejm nie zgodził się na odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu, o co wnioskowały kluby PO, Nowoczesnej i PSL. Jerzy Meystowicz z Nowoczesnej nazwał projekt ustawy "kolesiostwem PiS". "Kogo bronicie?" - pytał się z kolei posłów opozycji Bartosz Kownacki z PiS. I wymieniał wysokość premii pobieranych przez urzędników resortu obrony narodowej.

Szefowa MFW ma stanąć przed sądem. Znów mieszają się wielka polityka i biznes

Christine Lagarde ma stanąć przed sądem w sprawie afery finansowej. W czasie, gdy była ministrem finansów, biznesmen Bernard Tapie uzyskał rządową rekompensatę. Chodzi o niebagatelną sumę 400 mln euro. I dziś stojąca na czele Międzynarodowego Funduszu Walutowego Lagarde ma odpowiedzieć za domniemane zaniedbania dotyczące wypłaty tej kwoty.

Gwiezdny biznes. Piżamy, buty i taśmy klejące - wszyscy chcą zarobić na "Star Wars"

Powrót „Gwiezdnych wojen” jest pretekstem do wielu galaktycznych odwołań. Barack Obama w swoim przemówieniu wspiera się porównaniami do tej filmowej produkcji, w sieci krążą memy z Władimirem Putinem w towarzystwie bohaterów. Świat biznesu nie pozostaje dłużny. Amerykańskie firmy, zainspirowane premierą najnowszego filmu z sagi Georga Lucasa, postanowiły wykorzystać ją do promocji swoich artykułów. Wydaje się, że za Atlantykiem niemal wszystko ma jakieś związki ze „Star Wars” - producenci oferują „gwiezdne zupy”, specjalne baterie do miecza świetlnego, ale kupić też możemy np. piżamy, buty i taśmy klejące, które odnoszą się do tej serii filmowej.

"Dieselgate". Parlament Europejski powołuje komisję śledczą ws. afery spalinowej

Parlament Europejski wydał w czwartek decyzję o powołaniu 45-osobowej komisji śledczej, która zbada kwestię łamania przepisów dotyczących pomiarów emisji z samochodów. Dzięki temu procederowi przepisy omijał Volkswagen. Komisja skontroluje nie tylko państwa członkowskie, ale i Komisję Europejską - chodzi o sprawdzenie domniemanych niepowodzeń we wprowadzaniu przez nie standardów Unii Europejskiej.

66 proc. Polaków: przyjęcie euro będzie miało negatywny wpływ

66 proc. Polaków uważa, że wejście Polski do strefy euro wpłynie niekorzystnie na sytuację ich gospodarstw domowych - wynika z ostatniego badania TNS Polska. 46 proc. jest przekonanych, że przyjęcie wspólnej waluty niekorzystnie wpłynie na ich tożsamość narodową.

"Krwiopijca" aresztowany. Podniósł cenę leku, teraz dostał zarzuty

Jeden z najbardziej znienawidzonych ludzi w Stanach Zjednoczonych został aresztowany przez FBI. Martin Shkreli, który przejął prawa do leku ratującego życie, a potem podniósł jego cenę o 5000 proc. został aresztowany za oszustwa finansowe w swojej firmie - informuje Bloomberg.

Rosja wygrała z Ukrainą. MFW rozstrzygnął spór o dług

Rada Wykonawcza Międzynarodowego Funduszu Walutowego rozstrzygnęła w środę na korzyść Rosji jej spór z Ukrainą wokół długu wartości 3 miliardów dolarów, jakie Kijów jest winny Moskwie. Stwierdzono, że zadłużenie to ma charakter publiczny a nie komercyjny.

Rewolucja w sklepach. Na zakupy z pupilami

Jedna z sieci supermarketów we Włoszech jako pierwsza w kraju otworzyła swoje podwoje przed psami i kotami. Do ponad 330 sklepów można wchodzić z czworonogami, a nawet - jeśli nie są zbyt duże - wkładać je do wózków na zakupy.

Ropa uderza w rosyjską gospodarkę. Sprawdź, jakie są oczekiwania Kremla

Ropa dawno nie była tak tania. Cena za baryłkę spadła do poziomów, które ostatnio widziane były w 2009 roku - tuż po rozpoczęciu kryzysu finansowego. Oznacza to poważne kłopoty dla rosyjskiej gospodarki, silnie uzależnionej od wpływów ze sprzedaży surowca. Oczekiwania Kremla w przedziale 100-110 dol. za baryłkę znacznie przekraczają bowiem obecne ceny. Co nie pozwala na zbilansowanie budżetu. Najbardziej wygórowane oczekiwania ma jednak Wenezuela, która "oczekuje" 160 dol. za baryłkę.

Przegląd prasy. PiS zabroni dorabiać do emerytury? Na biurku dwa rozwiązania

Szykują się trudne czasy dla milionów emerytów. Według "Dziennika Gazety Prawnej" rząd rozważa koncepcje ograniczenia możliwości łączenia emerytury z pracą. Wszelkie wypowiedzi polityków na temat systemu emerytalnego traktujemy jako pewien głos w szerokiej dyskusji, która toczy się w przestrzeni publicznej - poinformowało tvn24bis.pl Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Nadchodzą czystki w urzędach. PiS zmienia ustawę o służbie cywilnej

Posłowie zajmują się w czwartek projektem nowelizacji ustawy o służbie cywilnej. Wejście nowego prawa w życie może sprawić, że stanowiska stracą wszyscy obecni dyrektorzy i ich zastępcy w ministerstwach, czy urzędach wojewódzkich. - Rozwiązanie zasili kadry nowymi, wykwalifikowanymi pracownikami. Rząd musi oprzeć się na ludziach, którzy będą się utożsamiać z polityką rządu - mówił w Sejmie poseł PiS Artur Górski. Opozycja zarzuciła PiS, że zajęła się obsadzaniem stanowisk, a urzędnicy będą wybierani jak w PRL. W projekcie proponuje się m.in. zniesienie Rady Służby Cywilnej.

HSBC: polski eksport będzie rósł w tempie 5-6 proc. rocznie

Do 2030 r. polski eksport wyrażony w dolarach będzie rósł w tempie 5-6 proc. rocznie - wynika z prognoz przygotowanych na zlecenie banku HSBC przez firmę Oxford Economics. Największe perspektywy dla polskich eksporterów stwarzają rynki wschodzące.