Hiszpański rząd przeznaczy 2,13 mld euro na zamknięcie 26 kopalń węgla kamiennego do 2018 roku. W piątek zgodę na to wyraziła Komisja Europejska.
Program przewiduje zamknięcie 26 nierentownych kopalń do 2018 roku.
Wydatki rządowe obejmą pokrycie strat produkcyjnych, zapewnienie wsparcia finansowego dla zwalnianych pracowników i świadczenia socjalne. Sfinansowane zostaną również prace zabezpieczające potrzebne do zamknięcia nierentownych kopalń.
Komisja Europejska, która musiała zatwierdzić pomoc publiczną na ten cel, w piątek dała zielone światło po uzgodnieniu planu z hiszpańskim rządem. Jednocześnie stwierdziła, że fundusze te nie zakłócą nadmiernie jednolitego rynku europejskiego.
Redukcja zanieczyszczeń
Węgiel obecnie odpowiada za około jedną czwartą produkcji energii elektrycznej w Unii Europejskiej. Jednak Komisja Europejska pragnie jak najszybciej ograniczyć jego zużycie. Węgiel w największym stopniu odpowiada bowiem za emisję gazów cieplarnianych.
Unijny pakiet klimatyczno-energetyczny przewiduje do 2020 roku ograniczenie o 20 proc. emisji gazów cieplarnianych (w stosunku do poziomu z 1990 r.), a także 20-procentowy udział energii ze źródeł odnawialnych w całkowitym zużyciu energii w UE.
Reuters zwraca uwagę, że zgodnie z przepisami UE, kopalnie otrzymujące pomoc państwa muszą być zamknięte do 2018 roku.
Także głównym celem zawartej w grudniu ub.r. paryskiej umowy klimatycznej "jest utrzymanie wzrostu globalnych średnich temperatur na poziomie znacznie mniejszym niż o 2 stopnie Celsjusza w stosunku do epoki przedindustrialnej i kontynuowanie wysiłków na rzecz ograniczenia wzrostu temperatur".
Zobacz materiał o historycznym porozumieniu klimatycznym (14.12.2016):
Autor: mb//bgr / Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock