Najnowsze

Najnowsze

Historyczny miesiąc. Przybyło pracujących, urosły pensje

- Jeszcze dekadę temu zatrudnienie w Polsce wynosiło prawie milion Polaków mniej, niż obecnie - podkreśla Krzysztof Inglot z Work Service. Od grudnia 2014 r. do grudnia 2015 r. zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o ponad 76 tys. W historii prowadzonych statystyk przez GUS, żaden grudzień nie zakończył się tak dobrym wynikiem. Zdaniem Inglota to dobry prognostyk na 2016 rok, który będzie należał do pracowników.

"Wyższa pensja może zwiększyć ryzyko utraty pracy". Jest projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu

12 zł brutto - tyle od 1 lipca 2016 roku ma wynosić minimalna stawka godzinowa wynagrodzenia w przypadku umów zleceń i dla samozatrudnionych. Projekt ustawy został przekazany do konsultacji społecznych - poinformował resort pracy. Nowelizacja wprowadza też dodatkowe uprawnienia dla inspekcji pracy. To wszystko ma zapobiec nadużywaniu umów cywilnoprawnych przez pracodawców. Ale projektodawca bierze pod uwagę to, że zmiana "może zwiększyć ryzyko utraty pracy".

Szczerski: Polska cierpi na "drenaż mózgów"

Zmiana polityczna w Polsce otwiera nowy etap rozwoju, którego filarem będzie poszanowanie społecznej solidarności - mówił na konferencji Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

Krytycznie o słowach Belki. "To myślenie konika polnego"

Prezydencki projekt ustawy pomocy frankowiczom idzie w dobrym kierunku - ocenił w TVN24 Biznes i Świat Marcin Gomoła. Były wiceszef KNF odniósł się również do słów szefa NBP, który ocenił, że projekt jest "zły i paskudny dla budżetu". - Twierdzenie prof. Mara Belki jest oparte na założeniu, że zawsze będzie lato. To myślenie konika polnego - dodał Gomoła.

"Koszty upadku strefy Schengen będą ogromne"

Utrudnienia dla pracowników czy kolejki ciężarówek na granicach - to tylko niektóre ze szkód, jakie wynikałyby z upadku strefy Schengen. Szef KE Jean-Claude Juncker przestrzegał w środę w PE przed olbrzymimi kosztami gospodarczymi takiego scenariusza.

Polska po unijnej debacie. Sukces czy porażka Beaty Szydło?

Skrajnie różne opinie dotyczące wczorajszego wystąpienia Beaty Szydło w Strasburgu. PiS mówi o ogromnym sukcesie, a opozycja krytykuje wystąpienie szefowej polskiego rządu. O to, jak wypadła premier w "Otwarciu Dnia" spierali się Mariusz Witczaka z PO i Piotr Apel z Kukiz'15.

W Davos "jest zimno, ale czekamy na słońce"

Szwajcarski kurort Davos, który od środy jest gospodarzem 46. Światowego Forum Ekonomicznego przywitał gości mroźną aurą. - Jest zimno, ale liczymy, że za chwilę pojawi się słońce i temperatura pójdzie do góry - mówi Łukasz Kijek, specjalny wysłannik TVN24 Biznes i Świat. Wśród głównych tematów: nowe technologie, kryzys migracyjny, terroryzm, nierówności społeczne i klimat. Oficjalne hasło tegorocznego forum to "opanowanie czwartej rewolucji przemysłowej". Przedstawiciele światowych koncernów takich jak Microsoft czy Facebook będą zastanawiać się, czy nowe możliwości związane z nowymi technologiami mogą być wykorzystane dla dobra przemysłu i społeczeństw.

Polskie jabłka podbiją Amerykę? Bliżej otwarcia rynku

Amerykańskie ministerstwo rolnictwa opublikowało w środę propozycję nowych zasad importu świeżych jabłek i gruszek z ośmiu państw UE, w tym Polski, do USA. Komisja Europejska liczy, że nowe zasady wejdą w życie jeszcze przed wrześniem obecnego roku.

Zadłużony jak emeryt. Do oddania 2 miliardy złotych

Zadłużenie polskich emerytów w ciągu roku wzrosło aż o 61 proc. i wynosi obecnie ponad 2 miliardy złotych – wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. Średni dług emeryta to blisko 10 tys. zł. Ta kwota jest o prawie 5 razy wyższa niż wysokość średniej emerytury.

Uspokojenie na Wall Street. Małe zmiany na indeksach

Wtorkowa sesji na nowojorskich giełdach przyniosła małe zmiany. Dane dotyczące gospodarki Chin oddaliły obawy o załamanie wzrostu w tym kraju, a lepsze wyniki kwartalne banków Morgan Stanley oraz Bank of America wpłynęły uspokajająco na przebieg sesji.

"Świat", 19.01

- Dla polskiego widza było wrażenie, że Polska gola, że Polska wygrywa – powiedział w programie Świat w TVN24 Biznes i Świat Aleksander Smolar. - W tym chaosie trudno było odróżnić skrajnych nacjonalistów od przedstawicieli największych partii – wyjaśnił prezes Fundacji Batorego. - To jest najważniejsze wydarzenia z zakresu polskiej polityki zagranicznej od początku rządów PiS – podsumował komentator Tvn24 Biznes i Świat.

Polskie firmy sięgnęły po pieniądze z planu Junckera

Z gwarancji kredytowych udzielanych w ramach Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych, czyli tzw. planu Junckera, może korzystać już ponad 10 tys. polskich małych i średnich firm - poinformowała szefowa Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce Marzena Guz-Vetter.