Najnowsze

Najnowsze

"Świat", 06.04

- PiS chce ubezwłasnowolnienia Trybunału Konstytucyjnego, na co nikt nie powinien się zgodzić - mówił w programie "Świat" w TVN24 BiS prof. Ryszard Bugaj, ekonomista i były doradca prezydenta Lecha Kaczyńskiego. - Jestem zawiedziony i martwię o to, dlaczego taką politykę firmuje Jarosław Kaczyński. Uważałem go za inteligentnego człowieka. Jeżeli idzie tak daleko, to w Polsce jest scenariusz frontalnego zderzenia - dodał. Z kolei zdaniem socjologa prof. Ireneusza Krzemińskiego, "nie może być kompromisu bez uznania wyroku Trybunału". - Do tego dojść nie może wtedy załamuje się cały program, który tkwi w głowie Jarosława Kaczyńskiego - zwracał uwagę drugi z gości Jolanty Pieńkowskiej.

Bugaj: PiS chce ubezwłasnowolnienia Trybunału Konstytucyjnego

- PiS chce ubezwłasnowolnienia Trybunału Konstytucyjnego, na co nikt nie powinien się zgodzić - mówił w programie "Świat" w TVN24 BiS prof. Ryszard Bugaj, ekonomista i były doradca prezydenta Lecha Kaczyńskiego. - Jestem zawiedziony i martwię o to, dlaczego taką politykę firmuje Jarosław Kaczyński. Uważałem go za inteligentnego człowieka. Jeżeli idzie tak daleko, to w Polsce jest scenariusz frontalnego zderzenia - dodał. Z kolei zdaniem socjologa prof. Ireneusza Krzemińskiego, "nie może być kompromisu bez uznania wyroku Trybunału". - Do tego dojść nie może wtedy załamuje się cały program, który tkwi w głowie Jarosława Kaczyńskiego - zwracał uwagę drugi z gości Jolanty Pieńkowskiej.

Węgry spłaciły kredyt. Liczą na lepszą ocenę

Węgry spłaciły ostatnią część otrzymanego w 2008 r. pakietu kredytowego Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Unii Europejskiej – poinformował w środę minister gospodarki narodowej Mihaly Varga.

Podwyżki stóp nie będzie. Opublikowano "minutes"

W najbliższym czasie nie będzie podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. W trakcie marcowego posiedzenia Rezerwy Federalnej amerykańscy bankierzy centralni ocenili, że zagrożenia wynikające ze światowego spowolnienia gospodarczego uzasadniają ostrożne podejście.

Zła wiadomość dla Rosjan. Bruksela może zablokować Nord Stream 2

Do tej pory Komisja Europejska nie wypowiadała się jasno w sprawie Nord Stream 2, zasłaniając się prowadzonymi analizami. Objęcie morskiej części, planowanego przez Rosjan gazociągu po dnie Bałtyku do Niemiec, restrykcjami trzeciego pakietu energetycznego byłoby złą wiadomością dla Gazpromu. - Komisja będzie stała na straży ich odpowiedniego stosowania - powiedział na konferencji w Parlamencie Europejskim Marosz Szefczovicz. Przyznał też, że realizacja tej inwestycji może zagrozić dostawom przez Polskę.

McAfee: Panama Papers to największy cyberatak w historii

Wyciek dokumentów z panamskiej kancelarii Mossack Fonseca, który będzie miał wpływ na wielu z najbogatszych i najbardziej znanych ludzi na naszej planecie - uważa John McAfee, kontrowersyjny programista, który kandyduje z ramienia Partii Libertariańskiej na prezydenta Stanów Zjednoczonych. - To zdecydowanie największy i najbardziej szkodliwy cyberatak w historii - twierdzi McAfee.

Sjesta do lamusa, zegarki do tyłu. Hiszpanię czeka rewolucja

Tej ponad dwugodzinnej przerwy zazdrości Hiszpanom wiele osób. Formalnie sjesta jest przerwą na lunch, ale już dawno stała się symbolem wczesnopopołudniowej drzemki. Dlatego premier Mariano Rajoy proponuje prawdziwą czasową rewolucję. Chciałby znacznie skrócić przerwę na lunch, a zarazem cały dzień pracy. A przy tym cofnąć zegarki o godzinę. Obecnie zegarki w Madrycie wskazują taki czas jak w Warszawie. Po zmianie zrównałyby się z tym w Londynie. Eksperci popierają premiera.

Spółdzielnie mieszkaniowe. Senatorowie szykują ważne zmiany

Senacka komisja ustawodawcza chce połączyć prace nad dwoma senackimi projektami nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, które dot. nabywania lokali zakładowych oraz członkostwa w spółdzielni. O tym czy jest to możliwe zdecyduje RCL - poinformował szef komisji Jan Libicki (PO).

Trybunał Konstytucyjny sparaliżowany. Czy europejskie instytucje przejmą sprawy Polaków?

Frans Timmermans podczas swojej wizyty w Warszawie wyraził obawy, że paraliż Trybunału Konstytucyjnego spowoduje, że Polacy będą masowo zwracać się do europejskich instytucji, tj. Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Jeśli uznamy, że złamano prawo europejskie, a my ponieśliśmy szkodę, którą jesteśmy w stanie udokumentować jako obywatele UE, to możemy złożyć skargę indywidualną. W TVN24 BiS tłumaczymy, kto i kiedy może skorzystać z tej ścieżki.

Sukces bez radości. Afera spalinowa pogrzebie marzenia "Wilków" z Wolfsburga

Pierwszy w historii VfL Wolfsburg ćwierćfinał Ligi Mistrzów może być zarazem ostatnim. A wszystko z powodu Volkswagena, głównego sponsora i założyciela drużyny "Wilków", uwikłanego w aferę spalinową. Choć przedstawiciele koncernu zapewniają, że mimo kłopotów pozostaną przy klubie, to jednak z pewnością nie zasilą już klubowej kasy takimi pieniędzmi jak wcześniej.

Moody's ostrzega Polskę. Belka: to nie dramat

Ewentualna decyzja agencji Moody's o obniżeniu ratingu Polski nie będzie miała "potencjału dramatu" - uważa prezes NBP Marek Belka, który na konferencji prasowej po posiedzeniu RPP pytany był o sugestie w sprawie możliwego obniżenia ratingu Polski przez tę agencję.

Rosja dąży do porozumienia. Liczy na podbicie cen ropy

Rosja liczy na porozumienie państw producentów ropy dotyczące zamrożenia poziomu jej produkcji, które podbije cenę surowca do 45-50 dol. za baryłkę - pisze w środę Reuters powołując się na rosyjskie źródła zaangażowane w negocjacje w tej sprawie.

"Biznes dla Ludzi", 06.04

Paweł Blajer w programie "Biznes dla Ludzi" tłumaczył kwestie dotyczące 500 plus, upadłości konsumenckiej oraz programów pracowniczych dla seniorów.

Wyjątkowe smart-soczewki. Dzięki nim będziesz widział więcej

Samsung uzyskał w Korei Południowej patent na produkcję specjalnych smart-soczewek - czytamy na blogu SamMobile, w całości poświęconemu produktom technologicznego giganta. Specjalne szkła kontaktowe mają wbudowaną kamerę oraz wyświetlacz, który obrazy przedstawia bezpośrednio oczom użytkownika.

Polska częściej zasilana wiatrem i słońcem

W 2015 r. w Polsce o 18. proc. wzrosła moc zainstalowana OZE, przede wszystkim w elektrowniach wiatrowych; ponad trzykrotnie wzrosła też moc w elektrowniach słonecznych - wynika z opublikowanego w środę raportu RWE Polska.

500 tys. wniosków online o 500 zł na dziecko. Uwaga na błędy

Ćwierć miliona wniosków o świadczenie z programu 500 plus złożono dotychczas przez internet. 95 proc. z nich - za pośrednictwem banków - poinformował wiceszef MRPiPS Bartosz Marczuk. Zaapelował, by przed wypełnieniem wniosku przeczytać instrukcję, bo zdarzają się błędy.

Egzamin na prawo jazdy będzie łatwiejszy? Odpowiedź ministerstwa

Ministerstwo Infrastruktury rozważa rezygnację z egzaminu na placu manewrowym. Instruktorzy są za - pisze "Rzeczpospolita". Do tych doniesień odniosło się Ministerstwo Infrastruktury. Jak poinformował wiceminister Jerzy Szmit, "resort obecnie analizuje propozycje przedstawione przez środowisko instruktorów nauki jazdy, decyzje dotyczące zmian w przepisach jeszcze nie zapadły".

Panama Papers w Polsce. Jest reakcja Ziobry i Szałamachy

Zdecydowaliśmy z ministrem finansów Pawłem Szałamachą o powołaniu wspólnego zespołu w ramach śledztwa dot. polskich wątków Panama Papers - podał minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Dodał, że śledztwo ma prowadzić Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej. Z nieoficjalnych informacji portalu tvn24.pl wynika, że polska prokuratura wszczęła już śledztwo ws. polskich wątków afery.

PiS i prezydent zajmą się wsią. Eko-żywność ze wsparciem

Polskie rolnictwo powinno znajdować się pod opieką państwa - przekonywał w środę prezydent Andrzej Duda podczas posiedzenia Narodowej Rady Rozwoju. Podkreślił, że w wysokiej jakości żywności należy upatrywać szans rozwoju naszego rolnictwa.