Z danych zebranych z izb skarbowych wynika, że prawie 20 tys. osób zarobiło w ubiegłym roku więcej niż milion złotych - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
Najwięcej bogatych rozlicza się w urzędach skarbowych w dużych miastach. Prym wiodą urzędy mazowieckie. To w tym regionie milionerów jest najwięcej, bo prawie 5,4 tys. Zamożna jest też Wielkopolska, Górny Śląsk i Małopolska.
Garstka najbogatszych
Na tle grupy podatników płacących najwyższy 32-proc. PIT (czyli z rocznymi dochodami powyżej 85 528 zł) grono najbogatszych nie wydaje się liczne. W sumie do drugiego przedziału skali podatkowej łapie się ok. 660 tys. osób rocznie. Natomiast roczny dochód przekraczający milion złotych wpisało do swoich rocznych deklaracji PIT ponad 19,5 tys. podatników. Istotne jest jednak to, że milionerów stale przybywa. Według ekonomistów powiększanie się tej grupy nie powinno dziwić - to pochodna wzrostu gospodarczego.
W porównaniu do Zachodu
Według danych zebranych przez firmę doradczą KPMG średnia wartość majątku na osobę w Polsce to wciąż niewiele w porównaniu do krajów zachodnioeuropejskich. Jak zauważa Tomasz Wiśniewski, partner w KPMG w Polsce, majątek przeciętnego Polaka jest porównywalny do takich krajów jak Słowacja, Węgry czy Litwa, natomiast Czesi mają majątek o 70 proc. większy niż Polacy.
Zobacz: Kim jest zamożny Polak i po czym go poznać?
Autor: ag / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock