W związku z tym, że reforma emerytalna doprowadziła do znacznego obniżenia wypłacanych emerytur, należy odejść od systemu emerytury kapitałowej i powrócić do systemu zdefiniowanych świadczeń - wynika z opinii Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. OPZZ chce też, by podnosić płace - w tym płacę minimalną - przez co wzrosną składki przekazywane na ubezpieczenie społeczne.
ZUS na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przeprowadził przegląd emerytalny. Powstały po przeglądzie projekt rekomendacji MRPiPS przesłało do konsultacji międzyresortowych i do zaopiniowania przez stronę społeczną i Radę Dialogu Społecznego.
Wyższe emerytury
W opinii OPZZ, którą uzyskała Polska Agencja Prasowa, napisano, że odejście od obecnego sposobu wyliczania emerytur - kapitałowego - jest jednym z najważniejszych elementów, które wymagają uregulowania.
W przygotowanej przez wiceszefową Porozumienia Wiesławę Taranowską opinii zaproponowano, by zmienić obecną formułę - podzielenie kwoty składek zewidencjonowanych na koncie w ZUS przez dalsze średnie trwanie życia obowiązujące dla wieku danej osoby przechodzącej na emeryturę.
- Należy doprowadzić do podwyższenia otrzymywanych świadczeń, bo reforma doprowadziła do obniżenia emerytur prawie o połowę - przypomniała. Jednym z rozwiązań może być powrót do poprzedniego systemu wyliczania emerytur - powrót do systemu zdefiniowanego świadczenia - przekonuje OPZZ.
Praca na etacie
Innym niezbędnym dla poprawy systemu emerytalnego działaniem jest zmniejszenie deficytu Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - zwraca uwagę wiceszefowa OPZZ. Obecnie na 16 mln osób pracujących - tylko 9 mln jest na etatach i płaci składki emerytalne w pełnej wysokości. Dlatego należy wprowadzić obowiązek opłacania składek od wszystkich dochodów - postuluje OPZZ.
OPZZ chce też, by podnosić płace - w tym płacę minimalną - przez co wzrosną składki przekazywane na ubezpieczenie społeczne i uzależnić wysokość składki opłacanej przez osoby prowadzące działalność na własny rachunek od faktycznie uzyskiwanych przychodów.
Żeby zwiększyć możliwości samodzielnego utrzymania się w razie śmierci współmałżonka, należy umożliwić zwiększenie świadczenia o jedną czwartą emerytury zmarłego małżonka - proponuje Taranowska, przypominając, że koszty utrzymania jednoosobowego gospodarstwa domowego emeryta są wyższe.
Praca w szczególnych warunkach
Zdaniem OPZZ, system emerytur pomostowych i świadczeń kompensacyjnych dla nauczycieli nie powinien wygasać i nie tylko te osoby pracujące w szczególnych warunkach powinny zasilać składkami Fundusz Emerytur Pomostowych.
OPZZ w opinii do projektu rekomendacji powtarza swój podstawowy postulat - wprowadzenie możliwości skorzystania z prawa do emerytury po przepracowaniu odpowiedniego okresu składkowego. Wszystkie związki opowiadają się za wprowadzeniem emerytur po 35 latach stażu pracy dla kobiet i 40 latach dla mężczyzn, niezależnie od wieku.
OPZZ negatywnie odnosi się do zawartych w projekcie propozycji obligatoryjnego przekazania środków pozostających jeszcze w Otwartych Funduszach Emerytalnych do Funduszu Rezerwy Demograficznej. W ocenie Taranowskiej, należy zachęcać do zmiany, a nie decydować za ubezpieczonych - uważa wiceszefowa OPZZ.
Model węgierski
Rozwiązaniem mógłby być - w jej ocenie - model węgierski, który przewiduje dobrowolne oszczędzanie na emeryturę kapitałową. Przypomniała, że na Węgrzech "98 proc. członków funduszy wróciło do odpowiednika polskiego ZUS, natomiast około 2 proc. zdecydowało się na pozostanie w funduszu, zgadzając się na to, że oszczędzają na swoje ryzyko i rezygnują z gwarancji emerytury państwowej".
W ocenie OPZZ, powinno dojść do kumulacji obowiązków ubezpieczeniowych, ale zasada ta powinna dotyczyć wszystkich dochodów z pracy, np.: diet posłów i radych, dochodów osób wykonujących prace społecznie użyteczne, członków rad naukowych, rad fundacji i stowarzyszeń.
Porozumienie zgadza się, by rozważyć prawo do emerytury dopiero po przepracowaniu określonego stażu pracy, ale powinien on być stosunkowo krótki. Należałoby też odróżnić kwestię statusu emeryta, z którym to statusem wiąże się wiele praw, od samego prawa do emerytury - chce organizacja.
Zarobki emerytów
Związkowcy są przeciwni propozycji, by po uzyskaniu emerytury nie można było zarabiać lub obowiązywały limity tych zarobków, skutkujące zmniejszeniem świadczenia.
- Jeśli zabronimy dorabiania, to ludzie będą dorabiać w szarej strefie i nie da się tego powstrzymać - - przekonuje Taranowska.
Negatywne - zdaniem OPZZ - jest też zaproponowane w projekcie resortu wprowadzenie zasady przechodzenia na emeryturę tylko raz w życiu. Porozumienie przekonuje, że skoro ktoś pracuje dodatkowo na emeryturze i odprowadza składki, powinien mieć nadal możliwość podwyższania emerytury.
- Jeśli rząd chce znieść możliwość przeliczania, to jednocześnie powinien zwolnić pracującego emeryta z dalszego odprowadzania składek - przekonuje Taranowska.
Czy Europejki są skazane na głodowe emerytury? Debata kobiet w TVN24 BiS:
Autor: MS / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock