Najnowsze

Najnowsze

Utrata własnej waluty. Polska przed historycznym wyborem, czy dołączyć do strefy euro

- Utrata własnej waluty stworzyłaby ryzyko dla gospodarki - mówi o wprowadzeniu euro w Polsce Stefan Kawalec, prezes Capital Strategy, były wiceminister finansów. Odmiennego zdania jest Dariusz Rosati, eurodeputowny Platformy Obywatelskiej. - Polsce opłaca się przyjąć euro z punktu widzenia ekonomicznego (...) to korzyści w granicach 30 miliardów złotych rocznie - wskazuje gość programu "Horyzont" w TVN24.

Klasyczna niedziela. Zobacz zlot fanów starych samochodów

Zlot w Będzinie to już tradycja. W każdą pierwszą niedzielę miesiąca na placu targowym spotykają się właściciele i fani starych samochodów. Początkowo było to kilka znajomych, na rozpoczęcie sezonu 2017 przyjechało 230 załóg. Impreza zdobywa coraz więcej fanów. Zobacz materiał programu "Raport" TVN Turbo.

"Poskakać samolotami po Pacyfiku". Zobacz, jak tanio podróżować dookoła świata

- Podróż dookoła świata powinna trwać co najmniej miesiąc i w jej zaplanowaniu bezcenny okazuje się internet - mówił w programie "Pokaż nam świat" Paweł Krzyk, który sześciokrotnie okrążył Ziemię. Przekonuje, że najważniejsza jest odwaga, by podróżować samemu i dobre planowanie. Podróżnik powiedział także, ile taki wyjazd kosztuje. - Najniższy koszt to około 10 tys. zł za miesiąc podróży - zapewnił.

Przejechać jak najdalej i spalić jak najmniej. Polskie bolidy biją się o rekordy

Pięć studenckich drużyn z Polski wystartuje w tegorocznym maratonie ekologicznych pojazdów w Londynie. To impreza, w której młodzi konstruktorzy z Europy biją rekordy niskiego spalania i zużycia energii. trzy polskie drużyny pojada w kategorii prototypów, dwie - w kategorii miejskich, czyli zbliżonych do prawdziwych aut. Zobacz materiał Michała Murawińskiego w programie "Raport" TVN Turbo.

Sankcje za "dumping socjalny"? Ekspert: Polacy zabierają Francuzom pracę

W dniu zaprzysiężenia Emmanulea Macrona na prezydenta Francji nie milkną echa jego zapowiedzi nałożenia na Polskę sankcji i oskarżenia o "dumping płacowy". W tle tej deklaracji jest przeniesienie z Francji do Polski fabryki koncernu Whirpool. Zdaniem ekspertów, spełnienie francuskich zapowiedzi na szczeblu europejskim jest niemożliwe. Przyznają jednocześnie, że jeśli chodzi o świadczenia społeczne to wciąż są one w Polsce niskie, poniżej średniej unijnej.

Nowe połączenie Europy z Azją. Co planują Turcy i Chińczycy?

Turcja realizuje projekt tranzytowego połączenia Europy i Azji tzw. Korytarzem Środkowym, ang. Middle Corridor. O koncepcji inwestycji mówił na Forum Pasa i Szlaku w Pekinie prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. W Forum bierze udział blisko 30 przywódców z całego świata, wśród nich szefowa polskiego rządu Beata Szydło.

Dom z lustra, który możesz postawić wszędzie. Zobacz, ile kosztuje

Firmy prześcigają się w projektowaniu domków modułowych. Teraz swój pomysł przedstawiła firma z Estonii. Wielkością ani tym bardziej wyglądem nie przypomina on standardowego domu. W całości skonstruowana z luster chatka ma tylko 18 metrów kwadratowych. Niewielki domek, gdziekolwiek wybudowany, całkowicie stapia się z otoczeniem. W założeniu twórców, postawienie konstrukcji ma nie zabrać więcej niż osiem godzin.

Polacy "zarabiają" na kredycie. Ale raty wkrótce mogą poszybować

Osoba, która w 2012 roku miała kredyt hipoteczny, dziś cieszy się ratą o 20 procent niższą. Wszystko dzięki niskim stopom procentowym. Niestety mechanizm ten może zadziałać też w drugą stronę, gdy w końcu Rada Polityki Pieniężnej zacznie podnosić koszt pieniądza w gospodarce – przestrzegają analitycy. Dane dotyczą kredytu zaciągniętego w rodzimej walucie. Gdyby zaoszczędzone pieniądze przeznaczono jedynie na spłatę, dziś przeciętny kredytobiorca byłby bliżej o jedną dwunastą, żeby uwolnić się od obciążenia - wynika z raportu.

Szef polskich lasów o zagrożeniach dla drzew. Wycinka do nich nie należy

Dyrektor Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski ocenił, że są trzy podstawowe zagrożenia związane z funkcjonowaniem polskich lasów. - Pierwszym z nich jest ekocentryzm, czyli ruch, który wyznaje, że przyrody nie należy w ogóle dotykać, gdyż sama sobie da radę, a drzewa się kochają. (...) Drugim jest ożywiona dyskusja z przemysłem drzewnym, który by chciał jak najtaniej i jak najwięcej kupić. Oczywiście na swoich warunkach. W końcu jest problem, który nas bardzo boli: zakładów usług leśnych. W tym obszarze też możemy usunąć wiele barier - ocenił Tomaszewski podczas konferencji "Jeszcze Polska nie zginęła - wieś" w Toruniu.

Do szczęścia brakuje 400 metrów. "Wysoce polityczny" spór o drogę

400 metrów drogi brakuje do połączenia Wrzesińskiej Strefy Aktywności Gospodarczej (WSAG) z autostradą A2. Na braku bezpośredniego połączenia z węzłem autostradowym cierpi między innymi nowa fabryka Volkswagena Craftera, która jest największą dotychczasową inwestycją zagraniczną w Polsce. To najnowocześniejszy i jeden z największych z zakładów firmy na świecie, którego powstanie i wyposażenie kosztowało 800 mln euro. Od 2018 roku zakład ma opuszczać 100 tys. aut rocznie.

Jak uratować świątynię? Trzeba ją przesunąć

W Turcji trwają przygotowania do budowy kontrowersyjnej zapory. Powstały zbiornik zaleje bardzo cenne pod względem archeologicznym tereny, dlatego władze postanowiły uratować część zabytków. Oznaczało to przeniesienie 550-letniej świątyni. Choć samo przemieszczenie budowli trwało 4 godziny, to przygotowania do niego zajęły inżynierom dwa lata. Zobacz, jak wyglądał ten proces w programie "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Bohaterska położna. Sama odebrała narodziny własnego dziecka

Porody w różnych miejscach, w drodze do szpitala, nie są czymś wyjątkowym, ale ich okoliczności bywają niezwykłe. Tak jak w tej historii. Poród własnego dziecka w jadącym do szpitala samochodzie odebrała doświadczona amerykańska położna. Więcej w materiale "24 Godziny" TVN24 BiS.

Wybory po irańsku. Czy kobiety pójdą do urn?

Do wyborów prezydenckich w Iranie pozostał tydzień. Społeczeństwo międzynarodowe chciałoby dopuścić do głosu kobiety. Jednak w kraju przeciwko takiemu ruchowi stoi konserwatywna Rada Strażników Rewolucji. O nastrojach, jakie panują wśród mieszkańców, dowiesz się więcej, oglądając "24 Godziny" w TVN 24 BiS.

Waleczne oblicze Chin. Poznaj tamtejsze sztuki walki

Uwaga świata jest ostatnio skierowana w stronę Chin. Jednym z powodów jest wielka konferencja w sprawie tak zwanego Nowego Jedwabnego Szlaku - czyli całego systemu połączeń Chin z innymi krajami, które mają służyć rozwojowi gospodarek. Ale przy tej okazji Chiny pokazują też swoje inne oblicze - na przykład promując sztuki walki. Choćby dzięki zagranicznym studentom, którzy w Państwie Środka zainteresowali się takim sportem. O szczegółach w programie 24 godziny mówił Mateusz Walczak.

Niższe emerytury po zmianie wieku emerytalnego. Znamy dokładne wyliczenia

W październiku tego roku wchodzą w życie przepisy obniżające wiek emerytalny. Tylko w tym roku z tego przywileju będzie mogło skorzystać dodatkowe 331 tysięcy osób. Jak podkreślają autorzy reformy, odejście z rynku pracy w wieku 60 lat w przypadku kobiet lub 65 lat w przypadku mężczyzn to prawo, a nie obowiązek. Korzystający z tego prawa mogą sporo stracić.

Cukier coraz droższy. Nawet o 20 procent

Wysokie ceny cukru na rynkach światowych, ale także w kraju poprawiły sytuację ekonomiczno-finansową przemysłu cukrowniczego. W 2016 roku przychody ze sprzedaży cukru wyniosły 5,5 miliardów złotych wobec 4,8 miliardów złotych w 2015 roku - informuje w raporcie Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej

Bez większych zmian na Wall Street

Piątkowa sesja na nowojorskich giełdach nie przyniosła istotnych zmian. Indeksy Dow Jones i S&P 500 lekko zniżkowały, natomiast Nasdaq Composite nieznacznie wzrósł.