Najnowsze

Najnowsze

"Biznes dla Ludzi", 21.02

Jak się robi interesy w Hongkongu? Co dalej z przepisami dotyczącymi wycinki drzew? Czy rynek pracy jest przyjazny dla kobiet? Dlaczego do Paryża przyjeżdża mniej turystów? Na te pytania, w programie "Biznes dla Ludzi", odpowiedzi szukała Agata Zamęcka.

Francuski koncern daje gwarancje Merkel. Co z pracownikami w Polsce?

Francuski koncern motoryzacyjny PSA zapewnił kanclerz Niemiec Angelę Merkel i europejskie związki zawodowe, że utrzyma gwarancje zatrudnienia dla fabryk Opla i Vauxhalla w przypadku powodzenia transakcji z General Motors. Tymczasem według analityków pracę może stracić nawet pięć tysięcy osób, a o swoje miejsca pracy obawiają się pracownicy Opla w Gliwicach - podaje RMF FM.

Białoruś ogranicza import wieprzowiny z Polski

Białoruś wprowadza czasowe ograniczenie importu wieprzowiny z województw mazowieckiego, lubelskiego i podlaskiego oraz z części Rosji w związku z nowymi przypadkami afrykańskiego pomoru świń – poinformowało białoruskie ministerstwo rolnictwa.

"Bilans", 21.02

"Czarne listy" kandydatów, które tworzą firmy rekrutacyjne, poprawa sytuacji Polek na rynku pracy oraz ranking najbardziej zakorkowanych miast świata - m.in. te tematy Agata Zamęcka poruszyła w programie "Bilans".

Polska giełda na szczytach. Główny indeks może wkrótce zmienić skład

Wtorkową sesję indeks największych spółek WIG 20 zamknął ponad 2,5-proc. wzrostem, co stanowi najlepszy wynik spośród wszystkich najważniejszych europejskich indeksów i najwyższy wzrost wartości indeksu od sierpnia 2015 r. Rosły akcje spółek bankowych i paliwowych, a pięć blue chipów zanotowało ponad 3-proc. wzrosty.

Popularna sieć sklepów sprzedana. "Największe przejęcie w historii polskiego handlu"

Sieć Żabka Polska, posiadająca na rynku ok. 4,5 tys. sklepów pod markami: Żabka i Freshmarket została sprzedana. Kupił ją od Mid Europa Partners fundusz CVC Capital Partners. Nie podano wartości transakcji. Media spekulowały wcześniej, że może ona wynieść ponad 1 mld euro, zaś z informacji firm można wnioskować, że wartość ta osiągnęła ok. 1,1 mld euro.

Optymizm w przemyśle i handlu. Poprawa koniunktury

W lutym poprawiła się koniunktura w przemyśle - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny. Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym wyniósł 4,5, podczas gdy w styczniu 2,7. Oceny sytuacji w budownictwie są lepsze niż przed miesiącem, ale nadal negatywne. Jak informuje Urząd, poprawiła się również koniunktura w handlu hurtowym i detalicznym.

Globalny podatek. Bill Gates chce opodatkować roboty

Miliarder Bill Gates wpadł na pomysł, aby opodatkować roboty, przez które ludzie tracą pracę. Założyciel Microsoftu sugeruje, że pieniądze od firm "zatrudniających" roboty mogły trafiać na pomoc socjalną dla ludzi. Najwięcej maszyn pracuje w Azji, szczególnie w Japonii, Korei Płd. i Chinach. W Europie przodują Niemcy i Wielka Brytania.

Świat się zbroi. "Od czasów zimnej wojny mamy najbardziej napiętą sytuację"

- Spirala zbrojeń napędza również spiralę niepokoju. Od czasów zimnej wojny mamy najbardziej napiętą sytuację. Chodzi o Bliski Wschód czy Morze Południowochińskie, gdzie wiodą szlaki przesyłu gazu i ropy naftowej. Mamy też agresywne zachowania Rosji w stosunku do swoich sąsiadów. To wszystko powoduje, że kraje, które mają możliwości technologiczne, nie tylko same się zbroją, ale też eksportują broń - tłumaczył w programie "Otwarcie Dnia" gen. Mieczysław Bieniek. Skomentował w ten sposób raport SIPRI, z którego wynika, że największymi eksporterami broni są USA (33 proc. światowego eksportu) i Rosja (23 proc.). Kolejne zajmują Chiny (6,2 proc.), Francja (6 proc.) i Niemcy (5,6 proc.).

Inwestycje w polską ziemię przyniosły kokosy. Wiele wskazuje na to, że to koniec

Ustawa o wstrzymaniu sprzedaży państwowej ziemi znacząco ograniczyła obrót gruntami i w efekcie transakcji jest o połowę mniej. W czwartym kwartale 2016 roku nadal średnia cena transakcyjna była o 1,5 proc. wyższa niż przed rokiem. To pierwszy tak niski wzrost cen od 12 lat, a żyzna ziemia rolna juz zaczęła tanieć - wskazuje Open Finance.

Równe płace rujnują rodzinę? "Debata Kobiet" w TVN24 BiS

Równe zarobki kobiet i mężczyzn są niekorzystne dla rodzin - uważa republikanin z Utah. Czy równe płace rujnują rodzinę zastanawiały się uczestniczki "Debaty Kobiet" w TVN24 BiS: Małgorzata Dzwonecka, adwokat, Kancelaria Adwokacka Małgorzata Dzwonecka, Małgorzata Zawadka, wieloletnia korespondentka w USA oraz dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan.

Tego w sklepach nie kupisz. Czechy chcą zakazu

Minister rolnictwa Czech Marian Jureczka powiedział we wtorek, że jego kraj będzie zabiegał o zakaz sprzedaży we wschodnioeuropejskich krajach UE artykułów żywnościowych gorszej jakości pod tymi samymi markami, co sprzedawane na Zachodzie, ale lepszej jakości.

"Rzym jest jednym wielkim zabytkiem"

- Według mnie, najpiękniejszą dzielnicą jeszcze nie odkrytą, aż tak bardzo, przez turystów jest Zatybrze, czyli Trastevere - mówiła podróżniczka Katarzyna Przybysz. - To jest dla mnie kwintesencja Rzymu. Natomiast jej towarzysz podróży Tomasz Obarski uznał, że po Rzymie trudno się spaceruje. - Cały czas się zatrzymujemy, cały czas coś fotografujemy, czytamy w przewodniku - mówił w „Pokaż nam świat”.

Drzewa znikają również tam, gdzie nie powinny. "Przepisy stworzyły taką niejasną sytuację"

Masowa wycinka drzew w całej Polsce - to efekt ustawy o lasach, która weszła w życie wraz z początkiem roku. - Ostrzegaliśmy o tym, że przepisy stworzą przestrzeń do nadużyć i niestety wszystkie czarne scenariusze zdają się potwierdzać - mówił w TVN24 Paweł Szypulski z Greenpeace. Zdaniem Piotra Tyszko-Chmielowca, dyrektora Instytutu Drzewa, rozwiązaniem obecnych problemów byłby powrót do poprzednich przepisów.

Polkom pracuje się lepiej. Awans w światowym rankingu

Polski rynek pracy staje się coraz bardziej przyjazny dla kobiet - wynika z nowego raportu PwC. W badaniu podkreślono, że Polska awansowała o trzy pozycje i znalazła się na 9. miejscu w rankingu "Women in Work Index", który analizował sytuację kobiet na rynku pracy w 33 krajach OECD.

Niemcy zaskakują. Nowe dane lepsze od prognoz

Dobre nastroje w niemieckiej gospodarce. Jak wynika ze wstępnych danych podanych we wtorek, indeksy PMI w sektorze przemysłowym i usług w lutym wyniosły znacznie więcej niż spodziewali się analitycy.

Greenpeace: Ta rzeź drzew może być przygrywką. Resort szykuje kolejne ustawy

- To może być preludium do dosłownej destrukcji polskiego systemu ochrony przyrody - mówił w programie "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Paweł Szypulski z Greenpeace. - My w grudniu dotarliśmy do trzech projektów nowelizacji napisanych w Ministerstwie Środowiska. - Ta rzeź drzew, która odbywa się od początku roku, może być przygrywką do tego, co dopiero się wydarzy - przekonywał.

"Chcę tworzyć gry, które będą prowokowały do myślenia"

Chciałbym tworzyć gry, które będą prowokowały do myślenia – mówi Michał Staniszewski ze studia Plastic, twórca gry "Bound” i laureat pierwszego w historii "Paszportu Polityki” w dziedzinie kultury cyfrowej. Jak dodaje, chce rozwijać swój styl i dąży do tego, by w jego gry mógł zagrać każdy.