Najnowsze

Najnowsze

Przegląd prasy. Karty kredytowe znikają z portfeli Polaków

Dekadę temu za hotel, w wypożyczalni samochodów czy za zakupy w internecie mogliśmy zapłacić tylko kartą kredytową. Dziś wystarczy do tego karta debetowa. To główna przyczyna lawinowej rezygnacji Polaków z kart kredytowych. Ale niejedyna - pisze w piątek "Gazeta Wyborcza".

LOT uruchomił nowe połączenie do Niemiec

LOT zainaugurował bezpośrednie rejsy z Warszawy do Stuttgartu. Będą wykonywane przez cały tydzień samolotami typu Embraer. Stuttgart to piąte miasto obsługiwane przez polskiego przewoźnika w Niemczech.

Ultraszybki internet w całej Unii i bez opóźnień. "To sieć sieci"

Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której wzywa kraje członkowskie do lepszej współpracy we wprowadzaniu technologii ultraszybkiego internetu 5G w całej Unii Europejskiej. Sieć 5G ma być o wiele szybsza, niż obecnie wykorzystywane, a także odporna na spadki prędkości związane z tym, że wielu użytkowników korzysta z niej w tym samym czasie.

"Biznes dla Ludzi", 31.05

Mieszkanie plus, minus parking. Mieszkania w rządowym programie mieszkań na wynajem będą pozbawione parkingów podziemnych. Jak tłumaczył w rozmowie z Robertem Stanilewiczem prezes BGK Nieruchomości Włodzimierz Stasiak, zamysłem programu jest, aby budować mieszkania w dobrym standardzie, ale jak najtaniej, stąd taka decyzja. Czy w budynkach będą windy? O tym rozmowa w programie "Biznes dla Ludzi".

Niemiecka policja chętnie rekrutuje Polaków

Niemiecka policja przyciąga Polaków. Dwustu chętnych zgłosiło się do Wyższej Szkoły Policji w Oranienburgu niedaleko Berlina. Szkoła zaprasza Polaków w swoje progi od 2015 roku, nie stawia bardzo wysokich wymagań dotyczących języka i innych umiejętności, ponieważ Policji zależy, by osoby mówiące po polsku zasilały jej szeregi. Szkolenie trwa trzy lata. Z danych GUS wynika, że w Niemczech jest już ponad 655 tys. Polaków, a w policji takich osób jest niewiele. Na terenie Brandenburgii pracuje kilkudziesięciu policjantów z Polski. Zobacz materiał Natalii Skawińskiej.

"Bilans", 01.06

Płaca minimalna dla kierowców tirów wciąż dzieli. Jej podniesienie do europejskiego poziomu będzie oznaczało problemy wielu polskich firm transportowych, które – jak mówi Jan Buczek, prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników – są na poziomie rentowności między -5 proc., a 1,5 proc. – To, że branża jest w kryzysie wynika z tego, że uwierzyliśmy w zapewnienia, że do 2020 roku rynek transportowy będzie w całości zliberalizowany. Kupiliśmy nowe samochody, a państwa zachodnie stosują praktyki protekcjonistyczne – mówił gość Roberta Stanilewicza w programie "Bilans".

Dieta pudełkowa hitem, na który trzeba uważać. Sanepid zbadał firmy

Diety pudełkowe przestały być domeną celebrytów i coraz odważniej wkraczają do większych miast. Boom na te usługi spowodował, że pojawia się coraz więcej firm, które szukają zarobku, niekoniecznie oferując przy tym wysoką jakość. Sanepid miał zarzuty do prawie co drugiej takiej firmy na Mazowszu - ustalił tvn24bis.pl.

Pensje pracowników rosną powoli. "To jest groźne"

Choć gospodarka nieustannie przyspiesza, nie idzie za tym odpowiednie tempo wzrostu płac. - Pensje rosną przede wszystkim adekwatnie do produktywności pracy - mówiła na antenie TVN24 BiS prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. - Pogłębiają się dysproporcje w płacach miedzy zawodami bardzo prostymi, a wymagającymi kwalifikacji - wyjaśnił dr Wojciech Warski

Odkryto złoże gazu w centralnej Polsce, kolejne w ostatnich dniach

W okolicach Środy Wielkopolskiej odkryto nowe złoża gazu - poinformowało Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Ze wstępnych badań wynika, że będzie można z niego wydobyć 70 milionów metrów sześciennych paliwa rocznie. To kolejne złoże w tym rejonie odkryte w ciągu ostatnich kilku dni.

Ceny książek elektronicznych mogą spaść

Parlament Europejski przegłosował w czwartek propozycję Komisji Europejskiej w sprawie obniżenia stawki VAT na książki elektroniczne. Obecnie w Unii Europejskiej standardowa minimalna stawka na e-publikacje wynosi 15 proc., europosłowie zmniejszyli ją trzykrotnie.

Pakiet klimatyczny w centrum uwagi. Zobacz, o czym zdecyduje prezydent USA

Media na całym świecie spekulują na temat przyszłości porozumienia klimatycznego z 2015 r. Przede wszystkim za sprawą prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trump. Stanowisko Białego Domu co do dalszego funkcjonowania umowy nie jest znane, a Trump zapowiada, że swoją decyzję ogłosi w czwartek po południu. Więcej o znaczeniu paktu klimatycznego z Paryża opowiadał Patrycjusz Wyżga w programie "Otwarcie Dnia" TVN24 BiS.

Polska może mieć nawet trzy elektrownie jądrowe

W perspektywie lat 2050 - 2060 w Polsce mogłoby powstać "do trzech elektrowni jądrowych" - powiedział w czwartek minister energii Krzysztof Tchórzewski. Zapewnił, że on sam jest zwolennikiem tego rodzaju energetyki.

Rozruszniki serca na celowniku hakerów? Alarmujące wyniki badań

- To cena, którą płacimy za rozwój - tak informacje o tym, że rozruszniki serca są zagrożone przez hakerów komentuje doktor nauk medycznych Artur Oręziak, kardiolog z Kliniki Zaburzeń Rytmu Serca. Najnowsze badania amerykańskich naukowców nie pozostawiają wątpliwości, że te urządzenia mają tysiące słabych punktów, które mogą być wykorzystane przez cyberprzestępców. Gość programu "Otwarcie dnia" w TVN24 BiS uspokaja jednak, że eksperymenty "były wykonywane w laboratoriach". - Do tej pory nikt nigdzie na świecie nie stwierdził realnego zagrożenia hakerów dla pacjentów - dodaje doktor Oręziak.

Pomysł Brukseli może słono kosztować polskie firmy. "Koszty 29 procent w górę"

Polscy przewoźnicy drogowi są zaniepokojeni propozycjami Komisji Europejskiej, które nakładają na firmy transportowe obowiązek wypłacania płacy minimalnej kierowcom wykonującym przewozy międzynarodowe - poinformował prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych Jan Buczek. Profesor Przemysław Borkowski ostrzega, że po wejściu nowych przepisów koszty działalności rodzimych firm transportowych zwiększą się o prawie jedną trzecią.

Mieszkania plus bez garażów. "To podraża inwestycję"

W ramach programu Mieszkanie plus zakładamy, że domy powstaną bez garaży podziemnych, bo to podraża inwestycję nawet o 30 procent - powiedział wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości Bartłomiej Pawlak. Planowane są za to miejsca postojowe.

Przegląd prasy: Rewolucja w emeryturach wystartuje w styczniu

W ramach reformy Otwartych Funduszy Emerytalnych, która zacznie się w styczniu 2018 roku 75 procent aktywów trafi na konta emerytalne ubezpieczonych w III filarze. Reszta zostanie przeniesiona do Funduszu Rezerwy Demograficznej - informuje "Dziennik Gazeta Prawna" w oparciu o projekty ustaw, do których dotarł.

"To zjada pieniądze na modernizację". Koziej o Obronie Terytorialnej

- Myśli się o 50 tysiącach żołnierzy w Wojskach Obrony Terytorialnej, co zjada pieniądze na modernizację techniczną - uważa generał Stanisław Koziej. Gość "Rozmowy Poranka" w TVN24 BiS dodaje, nowego rodzaju sił zbrojnych "nie można traktować jako fundamentu armii". Zdaniem byłego szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Wojska Obrony Terytorialnej "będzie trzeba w przyszłości przekształcić w system szkolenia rezerw mobilizacyjnych na wypadek wojny".

Od dziś ostrzejsze kary dla kierowców. Zobacz, co się zmienia

Podniesienie do dwóch lat dolnej granicy więzienia za spowodowanie śmiertelnego wypadku w stanie nietrzeźwości oraz wyższa kara za jazdę z zakazem - to tylko niektóre ze zmian, które wprowadza obowiązująca od dziś nowelizacja Kodeksu karnego. Poniżej wskazujemy najważniejsze zmiany dla kierowców.