Bum na polskich drogach. Takiego września nie było od 17 lat

[object Object]
Cieżka przyszłość samochodów z silnikami spalinowymiTVN24 BiS
wideo 2/5

We wrześniu w Polsce zarejestrowano 37 114 nowych samochodów osobowych. To o 7,55 procent więcej niż w sierpniu i o 13,62 procent więcej niż przed rokiem - poinformował Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar. Tak dobrego września nie było przynajmniej od 2000 roku.

Jak wynika z raportu Samar, we wrześniu 2017 roku na pierwszym miejscu w rankingu rejestracji nowych samochodów osobowych pozostawała Skoda. Polacy kupili i zarejestrowali 4600 aut tej marki.

Na drugim miejscu znalazł się Volkswagen z 4083 zarejestrowanymi pojazdami. Niemiecki producent wyprzedził w rankingu Toyotę (3360 aut). Tuż za podium był Opel, który zarejestrował 2707 sztuk, a na piątej pozycji zameldowało się Renault (2353 sztuk). Ostatnią firmą, która przekroczyła próg dwóch tysięcy zarejestrowanych samochodów był Ford (2222 auta).

Przyczyny wysokiej sprzedaży

Zdaniem autorów raportu wysoka sprzedaż we wrześniu to ponownie zasługa dużego udziału klientów instytucjonalnych w strukturze zakupów. Dziewiąty miesiąc roku był pod tym względem rekordowy. Udział firm w rejestracjach samochodów osobowych wyniósł bowiem aż 73 proc.

To zresztą nie tylko rekordowy wrzesień, ale najwyższy udział miesięczny firm w całej notowanej historii rejestracji samochodów osobowych w Polsce. We wrześniu kupiły one 27 101 nowych aut osobowych, o 16,85 proc. więcej niż rok wcześniej - czytamy.

W ciągu trzech kwartałów 2017 roku klienci instytucjonalni kupili i zarejestrowali 245 662 nowe auta osobowe. To wzrost w porównaniu z sytuacją sprzed roku o 20,65 proc. Jak wskazano, klienci indywidualni, którzy od dłuższego czasu stanowią mniejszość wśród gości autosalonów, nadal kupują głównie samochody używane.

Najpopularniejsze modele

W ciągu trzech kwartałów tego roku krajowe wydziały komunikacji zapisały w swoich bazach danych 355 524 nowe samochody osobowe, o 17,33 proc. (52 501 sztuk) więcej w porównaniu z takim samym okresem roku 2016.

Pierwsza szóstka zestawienia liczonego narastająco od początku roku tylko nieznacznie różniła się od tej z rankingu miesięcznego. W zestawieniu na koniec trzeciego kwartału tego roku prowadziła nadal Skoda (45291 aut). Następne miejsca na podium na koniec września zajęły: Toyota (37903 auta), tuż przed szybko goniącym ją Volkswagenem - 35589 aut. Ranking pierwszej dziesiątki zestawienia uzupełniły: Opel, Ford, Renault, Kia, Dacia, Hyundai oraz Mercedes. Najpopularniejszym modelem na rynku w okresie od stycznia do września była Skoda Octavia (13979 sztuk), przed Skodą Fabią (13443 sztuki), Oplem Astrą (11757), Volkswagenem Golfem (10103 auta) oraz Toyotą Yaris (8909).

Klasa premium rośnie

Ponadto Instytut Samar wskazuje, że systematycznie rośnie rynek samochodów klasy premium. We wrześniu 2017 roku klienci kupili i zarejestrowali w naszym kraju 4854 auta z wyższej półki. To wynik o 4,52 proc. lepszy niż w sierpniu tego roku oraz o 4,61 proc. wyższy w porównaniu z wrześniem roku 2016.

Do końca trzeciego kwartału 2017 roku w naszym kraju zostało zarejestrowanych 44811 aut klasy premium, a wzrost rok do roku wyniósł 23,64 proc.

Liderem tego segmentu rynku był we wrześniu Mercedes. Producent ze Stuttgartu zarejestrował 1446 samochodów. Drugą pozycję zajęło BMW. Koncern z Monachium może się pochwalić 1115 rejestracjami. Na trzecim miejscu w zestawieniu miesięcznym było Audi (915 sztuk). Tuż za podium znalazło się Volvo z 605 rejestracjami. Od stycznia do września 2017 roku pierwszą pozycję w segmencie aut klasy premium utrzymało BMW.

Auta używane

W środę poznaliśmy również najnowsze dane dotyczące rynku samochodów używanych.

Według miesięcznego raportu Aaa Auto opartego na analizie danych dotyczących sprzedaży aut używanych w komisach, na stronach internetowych oraz u dealerów samochodów używanych, we wrześniu 2017 roku w Polsce pojawiło się 165 tysięcy ofert sprzedaży samochodów używanych. To o 14 tysięcy samochodów więcej niż w sierpniu.

Średnia cena samochodu używanego we wrześniu wyniosła 24 768 zł. Najwięcej ofert pojawiło się w województwie mazowieckim (26 682 oferty), a najmniej w województwie opolskim (2793 oferty). Najczęściej ogłaszanym modelem do sprzedaży we wrześniu był zaś Opel Astra. Pozostałe miejsca na podium zajęły: Volkswagen Passat oraz BMW 3.

Łącznie w trzech pierwszych kwartałach 2017 roku w Polsce pojawiło się 1,45 mln ofert sprzedaży samochodów używanych. Najpopularniejszym modelem oferowanym na sprzedaż w pierwszych trzech kwartałach, podobnie jak we wrześniu, był Opel Astra.

20 modeli aut używanych najczęściej ogłaszanych do sprzedaży w trzech pierwszych kwartałach 2017 rokuAaa Auto

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na przejęcie sieci Neonet przez x-kom - podała w komunikacie druga ze spółek. "Zgoda UOKiK jest jednym z kluczowych warunków umowy inwestycyjnej" - wyjaśniono.

Duża sieć w Polsce zmieni właściciela. Jest zielone światło

Duża sieć w Polsce zmieni właściciela. Jest zielone światło

Źródło:
PAP

Unijne organy ścigania skonfiskowały w 2023 roku 152 miliony podróbek produktów takich jak zabawki czy płyty o łącznej wartości 3,4 miliarda euro - wynika ze sprawozdania Komisji Europejskiej i unijnego urzędu patentowego (EUIPO).

Ponad 150 milionów podróbek. Padł rekord

Ponad 150 milionów podróbek. Padł rekord

Źródło:
PAP

Konkretne rozwiązania w sprawie zmian dotyczących składki zostaną przedstawione na najbliższym posiedzeniu rządu - przekazała w środę Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Zmiany w składce zdrowotnej na raty

Zmiany w składce zdrowotnej na raty

Źródło:
PAP

"Dziękuję autorom apelu za przypomnienie o problemie SLAPP-ów. Nad zmianami ustawowymi pracuje intensywnie Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego" - napisał w środę w mediach społecznościowych minister sprawiedliwości Adam Bodnar.

Minister reaguje na apel w sprawie SLAPP-ów

Minister reaguje na apel w sprawie SLAPP-ów

Źródło:
tvn24, PAP

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował ostrzeżenie dotyczące mąki żytniej razowej. "Nie należy spożywać wskazanej w komunikacie partii produktu" - napisano. To kolejny podobny komunikat w ostatnim czasie.

Mąka wycofywana ze sklepów. Ostrzeżenie

Mąka wycofywana ze sklepów. Ostrzeżenie

Źródło:
PAP

Aż 32 procent przedstawicieli firm motoryzacyjnych w Polsce planuje redukcję liczby pracowników w najbliższych miesiącach – wynika z opublikowanego w środę raportu "MotoBarometr 2024". To ośmiokrotnie więcej niż w 2023 roku, kiedy do zwolnień szykowało się jedynie 4 procent firm motoryzacyjnych w naszym kraju.

Ciemne chmury nad branżą. Szykują się zwolnienia

Ciemne chmury nad branżą. Szykują się zwolnienia

Źródło:
PAP

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN) wystosowała apel dotyczący środków do zwalczania gryzoni. W komunikacie wskazała, by stosowanie fumigantów pozostawić podmiotom profesjonalnym, a w użytku domowym korzystać z innych preparatów.

Środki do zwalczania gryzoni. Apel państwowej inspekcji

Środki do zwalczania gryzoni. Apel państwowej inspekcji

Źródło:
PAP

Brytyjski dziennik "The Guardian" nie będzie już więcej aktywny w serwisie X (dawniej Twitter). Jak poinformowała w środę redakcja gazety, jej obecność w portalu społecznościowym pociąga za sobą więcej szkód niż pożytku. Medium ma ponad 80 kont w X, które obserwuje około 27 milionów użytkowników.

Miliony obserwujących, radykalna decyzja. "Nie będziemy już zamieszczać nowych treści"

Miliony obserwujących, radykalna decyzja. "Nie będziemy już zamieszczać nowych treści"

Źródło:
PAP

- Zmiana pokoleniowa ma szansę przełożyć się na zmiany w polskiej kulturze pracy - uważa ministra rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Uczestników konferencji "Młodzi na rynku pracy" zachęcała, by byli roszczeniowi, żądali normalnych umów o pracę i nie zabierali pracy do domu.

"Nie zgadzajcie się na bezpłatne nadgodziny, nie zabierajcie pracy do domu"

"Nie zgadzajcie się na bezpłatne nadgodziny, nie zabierajcie pracy do domu"

Źródło:
PAP

Wiedeń odchodzi od gazu ziemnego. Powody to wzrost cen surowca, do czego przyczyniają się nałożone na Rosję sankcje oraz przechodzenie na odnawialne źródła energii (OZE). Rosja pozostaje głównym dostawcą gazu do Austrii.

Europejska stolica stopniowo rezygnuje z gazu

Europejska stolica stopniowo rezygnuje z gazu

Źródło:
PAP

Liczba deweloperów spodziewających się obniżek cen mieszkań znacząco wzrosła. Obecnie już co czwarty przewiduje taki scenariusz w najbliższych miesiącach - wynika z najnowszego badania Indeksu Nastrojów Deweloperów opracowanego przez portal tabelaofert.pl. Jak wskazują eksperci, obecnie "mamy idealną sytuację na rynku z punktu widzenia nabywców".

"Idealna sytuacja" dla szukających mieszkania. Nie było tak od dekady

"Idealna sytuacja" dla szukających mieszkania. Nie było tak od dekady

Źródło:
PAP

Sugerowanie przez Cinkciarz.pl, że w możliwie najkrótszym czasie uzyska licencję bankową może wprowadzać odbiorców w błąd - stwierdziła Komisja Nadzoru Bankowego, odnosząc się do zapowiedzi firmy. Dodała, że KNF nawet nie rozpoczęła takiego procesu w przypadku tej firmy.

KNF o zapowiedzi Cinkciarza: to może wprowadzać w błąd

KNF o zapowiedzi Cinkciarza: to może wprowadzać w błąd

Źródło:
PAP

Zwolnienia grupowe zostaną przeprowadzone w Siarkopolu należącym do Grupy Azoty. Zatrudnienie ma stracić około jedna czwarta pracowników z ponad 700-osobowej załogi - przekazała rzeczniczka Grupy Azoty Monika Darnobyt.

Zwolnienia grupowe w Siarkopolu. "Nie wygląda to dobrze"

Zwolnienia grupowe w Siarkopolu. "Nie wygląda to dobrze"

Źródło:
PAP

KIA Polska poinformowała Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że w trzech modelach marki - Optima, Sorento i Rio - może dojść do awarii - czytamy w komunikacie UOKiK. Kampania naprawcza w Polsce dotyczy 16 882 pojazdów.

KIA wzywa do warsztatów. Chodzi o prawie 17 tysięcy aut

KIA wzywa do warsztatów. Chodzi o prawie 17 tysięcy aut

Źródło:
tvn24.pl

W koalicji narasta spór dotyczący programu dopłat do kredytów mieszkaniowych. Jak wynika jednak z nieoficjalnych ustaleń, prace nad nową formą wsparcia już trwają - donosi w środę "Dziennik Gazeta Prawna".

Spór o dopłaty do kredytów. "Trudno, abyśmy teraz zrezygnowali"

Spór o dopłaty do kredytów. "Trudno, abyśmy teraz zrezygnowali"

Źródło:
PAP

Dwa projekty Lasów Państwowych, czyli "Leśne Gospodarstwa Węglowe" oraz "Lasy Węglowe", których koszt oszacowano na prawie pół miliarda złotych, okazały się nieskuteczne i służyły poprawie wizerunku instytucji, a nie rzeczywistej redukcji CO2 - wynika z ustaleń Najwyższej Izby Kontroli. W raporcie dodano, że celem tych działań było także odwrócenie uwagi od intensywnej wycinki drzew.

"Miał poprawić wizerunek i odwrócić uwagę". Miażdżący raport

"Miał poprawić wizerunek i odwrócić uwagę". Miażdżący raport

Źródło:
PAP

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w trzecim kwartale 2024 roku wyniosło 8161,62 złotego - poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). Wskazał też, że oznacza to wzrost o 13,4 procent rok do roku.

Tyle zarabiamy. Najnowsze dane GUS

Tyle zarabiamy. Najnowsze dane GUS

Źródło:
PAP

Amerykańska instytucja finansowania rozwoju DFC U.S. International Development Finance Corporation zadeklarowała w liście intencyjnym wsparcie projektu budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej w Polsce równowartością ponad 4 miliardów złotych - poinformowała w środę spółka Polskie Elektrownie Jądrowe.

Miliardy na polską elektrownię jądrową. List intencyjny

Miliardy na polską elektrownię jądrową. List intencyjny

Źródło:
PAP

Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny (OIPE), znany też jako Europejska Emerytura, po ponad roku od debiutu w Polsce liczy już 5 tysięcy aktywnych klientów. Nowe rozwiązanie ma zapewnić obywatelom Unii Europejskiej nowe możliwości oszczędzania na emeryturę. Statystyczny polski klient zgromadził na koncie w OIPE ponad 19 tysięcy złotych.

W ten sposób oszczędza w Polsce pięć tysięcy osób

W ten sposób oszczędza w Polsce pięć tysięcy osób

Źródło:
PAP

Analizy dotyczące skróconego tygodnia pracy trwają, ale są na zbyt wczesnym etapie, aby móc wskazać termin skierowania projektu ustawy do Sejmu - podało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Różne rozwiązania są konsultowane z Instytutem Pracy i Spraw Socjalnych.

Krótszy tydzień pracy. Ministerstwo o analizach

Krótszy tydzień pracy. Ministerstwo o analizach

Źródło:
PAP

Norweskie ministerstwo energii porozumiało się z siedmioma właścicielami gazociągów, w tym z Orlenem, w sprawie przejęcia około dziewięciu tysięcy kilometrów rurociągów - podał Reuters. Wartość transakcji to około 1,6 miliarda dolarów.

Norwegia przejmuje sieć gazociągów za 1,6 miliarda dolarów. Polska firma stroną transakcji

Norwegia przejmuje sieć gazociągów za 1,6 miliarda dolarów. Polska firma stroną transakcji

Źródło:
PAP

Komisja Europejska (KE) zatwierdziła wstępnie wnioski Polski o płatność drugiej i trzeciej transzy w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO) na 9,4 miliarda euro - podała KE. Według resortu funduszy środki dotrą do Polski jeszcze w tym roku.

Bruksela wstępnie zatwierdziła wnioski o płatność z KPO na 40 miliardów złotych

Bruksela wstępnie zatwierdziła wnioski o płatność z KPO na 40 miliardów złotych

Źródło:
PAP