Najnowsze

Najnowsze

Drony jak taksówki. Idzie podniebna rewolucja w transporcie

Zjednoczone Emiraty Arabskie chcą zrewolucjonizować transport. Już w lipcu w Dubaju mają zacząć kursować pasażerskie drony. Nadzieje związane z projektem studzi jednak Marcin Szamborski, pilot śmigłowcowy, Salt Aviation. - Nie unikniemy dronów, ale to nie jest przyszłość, która nastąpi w lipcu tak jak chwalą się Dubajczycy. W mojej ocenie drony nie będą woziły ludzi przez najbliższe 5-10 lat - mówi gość programu "Otwarcie Dnia" w TVN24 BiS. Krzysztof Hołowczyc, kierowca rajdowy, zwraca uwagę, że o podobnym postępie technologicznym już teraz mówi się w przypadku samolotów pasażerskich.

Austriacy występują przeciw Airbusowi. Twierdzą, że zostali przez niego "zwiedzeni"

Austriackie ministerstwo obrony wystąpiło w czwartek z wnioskiem o postępowanie karne przeciwko koncernowi Airbus w związku z podejrzeniami nadużyć przy dostawach myśliwców Eurofighter do Austrii - poinformowano na konferencji prasowej w Wiedniu. "Twierdzenia dotyczące zwodzenia i oszustwa są dla nas nieprzekonujące. Jawią się jako spreparowane i zdecydowanie je odrzucamy" - głosi komunikat koncernu.

Historyczny skok zatrudnienia w styczniu. Płace też idą w górę

W styczniu 2017 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 4,5 proc. niż w styczniu ub. roku. Zarabialiśmy też o 4,3 proc. więcej niż rok wcześniej. Przeciętna płaca wyniosła 4 tys. 277,32 zł brutto - wynika z czwartkowych publikacji GUS.

Hindusi i weganie bojkotują. Ale "piątki" z łojem i tak zostaną

Bank Anglii zgodzi się na wypróbowanie alternatywnych składników przy produkcji banknotów, takich jak olej palmowy lub kokosowy - podaje Reuters. Do produkcji nowych pięciofuntówek użyto łoju zwierzęcego, co wywołało protesty części obywateli. Ale wycofanie się z ich produkcji i powrót do papierowej wersji kosztowałby aż 80 mln funtów, co uznano za zbyt kosztowne.

Klich o Rosji: gra na uzyskanie pozycji supermocarstwa

Mimo protestów ze strony USA, Rosja w tajemnicy rozmieściła nowe rakiety samosterujące, naruszając układ o likwidacji pocisków rakietowych średniego i krótszego zasięgu z 1987 roku. Zdaniem Jerzego Marii Nowaka, byłego ambasadora Polski przy NATO, to gra na uzyskanie pozycji supermocarstwa oraz zademonstrowanie prezydentowi Trumpowi, że musi liczyć się z Moskwą. - Putin konsekwentnie realizuje swoją politykę odtwarzania wpływów w Europie Wschodniej, dążąc do tego żeby Rosja stała się dominującą siłą - wskazuje Bogdan Klich, senator PO, były minister obrony narodowej.

Hardkorowy Koksu sprzedaje auto. Dorzuci karnet na siłownię i "stejka"

To auto jest tak hardkorowe, jak jego właściciel. Hardkorowy Koksu, czyli Robert Burneika wystawił na sprzedaż swoje BMW X5 M-Power. Auto sprowadzono z Niemiec i jak zapewnia Robert "nigdy nie było bite". Koksu podkreśla, że do samochodu dołoży w gratisie karnet na siłownię, koszulkę, autograf i może postawi "stejka". Na przejażdżkę z siłaczem wybrał się reporter TVN Turbo.

Ukraińca zatrudnię od zaraz. Nie tylko do prac fizycznych

39 proc. firm z powodu braku kandydatów na rodzimym rynku pracy planuje rekrutować Ukraińców; coraz częściej pracownicy ze wschodu obsadzani są na stanowiskach wymagających kwalifikacji - wynika z najnowszego badania "Barometr Rynku Pracy VII".

Kobieta, która dostała się do świata Majów. "Szłam za mapą ludzi"

- Ta podróż nie była wytyczona miejscami, w których chciałam się znaleźć, ale szłam za mapą ludzi. To oni polecali mi miejsca, które powinnam odwiedzić - mówiła w programie „Pokaż nam świat” Weronika Mliczewska. - Jedynym sposobem na bycie bezpiecznym to po prostu ufać i szanować tamtą kulturę - dodała.

Zmiany w ważnym urzędzie. Dwaj wiceszefowie odwołani

Wiceprzewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Wojciech Kwaśniak i Lesław Gajek zostali odwołani. Na ich miejsce premier Beata Szydło powołała z dniem 16 lutego Filipa Świtałę i Marcina Pachuckiego - podał Urząd w komunikacie prasowym.

Smolar: dzisiejsza wojna to nie są czołgi na ulicach

Zdaniem gościa „Rozmowy Poranka” komentatora TVN24BiS Aleksandra Smolara, nie ulega wątpliwości, że Europa jest teraz przedmiotem rozgrywek Rosji, a za przykład można przyjąć wybory prezydenckie we Francji. - Próbuje się przy pomocy elektronicznych środków, różnych pomówień zdyskredytować Macrona. Dwoje kandydatów, których Moskwa popiera, tzn. Le Pen i Fillon - o nich nie ma żadnych plotek czy pomówień. Natomiast o Macronie mówi się, że to homoseksualista, że jest zaangażowany w afery finansowe - to jest mordowanie charakteru, tożsamości. I tu Rosja współdziała - to jest element nowoczesnej wojny, oblicze dzisiejszej wojny to nie są czołgi na ulicach - komentował Smolar na TVN24BiS.

Cel: dron. Tresowane orły łapią maszyny na niebie

Drony coraz częściej są utrapieniem. Francuzi walczą z tym zjawiskiem, a tamtejsze siły powietrzne przyjęły niekonwencjonalną metodę. W bazie Mont-de-marsan tresują do zwalczania dronów orły przednie. Jeszcze zanim się wyklują, jajeczka z pisklętami umieszczane są przy dronach. Wczesne oswajanie sprawia, że gdy orły dorosną, nie tylko nie boją się maszyn, ale i postrzegają je jako potencjalne ofiary. Za każde przejęcie nagradzane są kawałkiem mięsa. Ptaki walczą z dronami, które pojawiają się w okolicach takich miejsc jak bazy wojskowe czy obiekty rządowe. Francuzi nie są jednak pierwszymi Europejczykami, którzy użyli orłów do walki z dronami, wcześniej praktykowali to także Holendrzy.

Antarktyda zmienia się z dnia na dzień

O tym, co grozi Antarktydzie, jeśli nie zadbamy o środowisko naturalne, opowiada reporter telewizji CBS News, Mark Philips. Amerykańska baza naukowa drobiazgowo bada zmiany na przestrzeni ostatnich 50 lat. Naukowcy przyznają, że zauważają, iż miejsce przeobraża się niemal z dnia na dzień. Przykładem na to może być chociażby malejąca w ogromnym tempie populacja pingwina Adeli.

Żeglarski wyścig zbrojeń. Oto jacht, który niemal lata

Na świecie mamy do czynienia z żeglarskim wyścigiem zbrojeń. Jachty już teraz budowane są z materiałów typowych bardziej dla lotnictwa czy przemysłu kosmicznego, niż szkutnictwa. Co więcej, jachty regatowe zamiast pływać po powierzchni wody, coraz częściej unoszą się nad jej powierzchnią. Zdaniem ludzie z ekipy Oracle - USA jest to sposób na zwycięstwo w zawodach. We współpracy z Airbusem zbudowali łódkę, która ma dać im zwycięstwo w tegorocznym cyklu zawodów o Puchar Ameryki.

Przegląd prasy: Urzędnicy wynajmą informatyków

Koniec z gigantycznymi kontraktami IT. Administracja będzie informatyzować się sama, zatrudniając cudzych fachowców na godziny. Dla niektórych firm to dramat, dla innych rynkowa szansa - pisze czwartkowy "Puls Biznesu".

Korea Północna oczami korespondenta CNN

Korespondent CNN Will Ripley zabrał widzów w podróż do Korei Północnej, samodzielnie dokumentując ją smartfonem. Do kraju wyruszył jedyną północnokoreańską linią lotniczą. Dziennikarz dotarł tam w dniu narodowego święta - 75. rocznicy urodzin Kim Dzong Ila, któremu hołd oddaje wówczas cały kraj.

Niemal połowa Japończyków nie uprawia seksu. Rząd bije na alarm

Japońscy naukowcy zajmujący się dzietnością i demografią wzięli pod lupę życie seksualne swoich rodaków. Wynik badań jest alarmujący - z miłości rezygnuje aż 47,2 proc. z nich. Tendencja jest rosnąca i nic nie wskazuje poprawy. Najczęściej problem dotyczy ludzi powyżej 45. roku życia, a jego źródeł eksperci doszukują się w przepracowaniu.

"Biznes dla Ludzi", 15.02

W programie "Biznes dla Ludzi" była mowa o nowym pomyśle Ministerstwa Finansów, który ma obniżyć ryzyko dla kredytobiorców, sposobach pracodawców na omijanie stawki minimalnej, a także co z emeryturami dla osób, które płaciły składki przez okres krótszy niż 15 lat.

"Bilans", 15.02

W programie "Bilans" Robert Stanilewicz mówił o zakazie spożywania alkoholu w londyńskim oddziale firmy Lloyd, nowym pomyśle Ministerstwa Finansów w kwestii kredytów hipotecznych oraz o ratyfikowaniu umowy CETA przez Parlament Europejski. Ze swoimi gośćmi - Jeremim Mordasewiczem z Konfederacji Pracodawców Lewiatan oraz Piotrem Lewandowskim - prezesem Instytutu Badań Strukturalnych rozmawiał o tym, czy prawo do emerytury powinno być uwarunkowane wymogiem 15-letniego okresu składkowego.

Ile kosztują nas dzieci? "Jedno dziecko to jeden dom"

Według szacunków Centrum im. Adama Smitha na wychowanie dziecka w Polsce przeznaczyć trzeba ok. 179-190 tys. złotych (do 18 roku życia). OECD wyliczyła zaś, że odsetek rodzinnych budżetów przeznaczanych na pociechy różni się także w zależności od tego, z jakim krajem mamy do czynienia - w Polsce jest to zaledwie 5,6 proc. zasobów gospodarstw domowych, Brytyjczycy wydają zaś 33,8 proc. swoich środków. O koszcie opieki nad dziećmi oraz sposobach na jego obniżenie dyskutowały Anna Wdowińska z Fundacji Edukacyjnej ”Perspektywy” oraz Roma Keister z Instytutu Badań Strukturalnych.

Żadnego alkoholu w godzinach pracy. Pracownicy oburzeni nowym zakazem

Londyński oddział jednej z firm z branży ubezpieczeniowej Lloyds wprowadził zakaz picia alkoholu w godzinach pracy. Pracownicy, którzy między godziną 9.00 a 17.00 uraczą się jednak alkoholowym trunkiem, mogą stracić posadę. - Problem nadużywania alkoholu dotyczy różnych osób - przyznał przedstawiciel firmy w rozmowie z „Financial Timesem”, dodając, że jest to dopasowanie do wymogów rynku, a nie reakcja na alkoholizm pracowników. Pracownikom takie restrykcyjne ograniczenia się nie podobają. Argumentują, że jest to sposób na utrzymywanie relacji biznesowych i przytaczają historie brokerów, którzy w pubach finalizowali ważne kontrakty.

Austria i Niemcy chcą ograniczyć zasiłki na dzieci. Polacy dostaną mniej?

Współrządzący w Austrii konserwatyści z OeVP zapowiedzieli w środę obniżenie wysokości zasiłków na dzieci obcokrajowców z innych krajów UE, które nie mieszkają z rodzicami w Austrii, lecz pozostają w kraju pochodzenia. Podobne plany ma rząd Niemiec. Jak podał w piątek dziennik "Bild", obywatel Polski otrzyma po zmianie przepisów miesięcznie 92 euro zamiast - jak obecnie - 192 euro.

Śląska spółka zapowiada duży program walki ze smogiem

Tauron do 2022 r. chce wydać ok. 250 mln zł, w tym połowę ze środków UE, na przyłączenia odbiorców ciepła sieciowego w konurbacji katowickiej. O pomoc unijną mogą się starać zarządcy wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych.