Niewykorzystanego urlopu nie przełożysz na kolejny rok, a jego wymiar może się zmienić - w zależności od firmy - to najważniejsze propozycje, które już wkrótce mogą znaleźć się w Kodeksie pracy.
Oto najważniejsze z propozycji:
1. Długość urlopu
Obecnie długość urlopu wynosi 20 dni, jeśli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat. Jeśli jest zatrudniony co najmniej 10 lat, to przysługuje mu 26 dni.
Po zmianach długość urlopu będzie zależała od umowy pomiędzy pracownikami a pracodawcą. Urlop nie będzie mógł być jednak krótszy niż 20 dni i dłuższy niż 30 dni.
2. Zaległy urlop
Zgodnie z obowiązującymi przepisami niewykorzystany urlop w danym roku kalendarzowym można wziąć najpóźniej do 30 września następnego roku.
Według nowych zasad niewykorzystanego urlopu w danym roku kalendarzowym nie będzie można wziąć w roku następnym.
3. Praca podczas urlopu
Obecnie nie ma ograniczeń dotyczących sposobu wykorzystania urlopu przez pracownika. Może on podjąć w czasie urlopu inną pracę zarobkową pod warunkiem, że nie naruszy interesu swojego pracodawcy.
Natomiast w myśl proponowanych przepisów urlop ma służyć wyłącznie wypoczynkowi. Oznacza to, że pracownik nie będzie mógł podejmować innej pracy zarobkowej w czasie urlopu.
4. Pierwsza praca a urlop
Dzisiaj każdy, kto podejmuje pierwszą pracę, a nie ukończył studiów, zyskuje 20 dni urlopu po pierwszym roku. Po zmianach pracownikowi będzie przysługiwać 26 dni urlopu po pierwszym roku pracy.
5. Premie uznaniowe
Teraz premia uznaniowa w całości zależy od woli pracodawcy. W nowym kodeksie uznaniowe składniki pensji zostaną mocno ograniczone.
Nowe przepisy mają określać procentowy maksymalny udział premii uznaniowych w wynagrodzeniach.
Autor: tol/gry / Źródło: tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock