Dla firm

Dla firm

Zmiany w składkach na ZUS z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o tak zwanym Małym ZUS. Nowe przepisy przewidują rozszerzenie możliwości płacenia niższych składek odprowadzanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przez drobnych przedsiębiorców.

Składki na ZUS z plusem. Jest decyzja Senatu

Senat poparł w środę nowelizację ustawy o tak zwanym Małym ZUS plus bez poprawek. Nowe przepisy przewidują rozszerzenie możliwości płacenia niższych składek odprowadzanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przez drobnych przedsiębiorców. Teraz nowela trafi na biurko prezydenta Andrzeja Dudy.

Zmiany w składkach na ZUS. Jest propozycja nowego terminu wejścia w życie

Mały ZUS plus to rozwiązanie, które rozszerza możliwość płacenia niższych składek przez drobnych przedsiębiorców. Pierwotnie rząd zakładał, że wejdzie w życie 1 stycznia. Jednak posłowie z komisji zajmujących się w środę projektem zarekomendowali opóźnienie wejścia w życie nowych przepisów o miesiąc, czyli do 1 lutego 2020 roku.

Zmiany w składkach na ZUS. Jest decyzja rządu

Rada Ministrów przyjęła w czwartek projekt ustawy dotyczący wprowadzenia zmian w składkach odprowadzanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, tak zwany mały ZUS plus. - Przewidujemy, że beneficjentami tego rozwiązania będzie około 320 tysięcy małych przedsiębiorców - powiedziała na konferencji prasowej minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Ważny wyrok dla przedsiębiorców. "Potwierdzenie prawa podatnika do obrony"

Przedsiębiorcy, którzy otrzymali niekorzystne decyzje w sprawach dotyczących odliczenia lub zwrotu VAT, powinni rozważyć wnioski o wznowienie swoich postępowań - informuje Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. To efekt wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, za sprawą którego przedsiębiorcy zyskują dodatkową ochronę przed fiskusem.

Od listopada zmiany w split payment

1 listopada zmieniły się przepisy w sprawie podzielonej płatności (split payment) dotyczącej podatku VAT. Dla niektórych grup towarów i usług mechanizm ten jest obowiązkowy.

Zmiany w składkach na ZUS. Jest projekt

Projekt ustawy dotyczący wprowadzenia zmian w składkach odprowadzanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, tak zwany mały ZUS plus, został opublikowany na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji i trafił do konsultacji społecznych.

Prawo do błędu. Nadchodzi szereg zmian dla firm

Prawo do błędu, tak zwana ochrona konsumencka oraz przedłużenie terminu na składanie oświadczeń w sprawie cen prądu. To tylko część zmian, które przewiduje pakiet noweli 69 ustaw, które mają ułatwić funkcjonowanie firmom. Podpis pod nowymi przepisami złożył prezydent Andrzej Duda.

Mobilne i wygodne sterowanie firmą za pomocą nowoczesnych narzędzi w smartfonie

ARTYKUŁ SPONSOROWANY. Smartfon jest jednym z podstawowych narzędzi pracy dla osób prowadzących własną firmę. Jest on pomocny w kontakcie z klientami i współpracownikami czy ustaleniu terminarza. Co więcej, umożliwia sprawne wystawianie faktur, a nawet szybkie i skuteczne zarządzanie flotą pojazdów służbowych. Nierzadko stanowi więc przenośne centrum sterowania biurem, które mieści się w kieszeni. Jakie udogodnienia mobilne dodatkowo pomogą przedsiębiorcom?

Światowa Marka Małopolska: z Polski powiatowej do globalnej wyobraźni

ARTYKUŁ SPONSOROWANY. Jak z manufaktury chemicznej zrobić krajowego potentata i nie ulec globalnym gigantom? Michał Czekaj, prezes działającej od blisko półwiecza krakowskiej firmy Dragon Poland, powtarza znaną prawdę, że każdy trwały sukces bierze się z ciężkiej pracy, całej masy wyrzeczeń, a w przypadku firm rodzinnych – ze wspólnej pasji tworzenia stale czegoś nowego.

T-Mobile i Microsoft wspólnie pomogą cyfryzować się przedsiębiorstwom

ARTYKUŁ SPONSOROWANY. Deutsche Telekom i Microsoft nawiązały strategiczne partnerstwo, które zrewolucjonizuje rynek usług chmurowych w Europie. Dzięki niemu polscy przedsiębiorcy uzyskają dostęp do najwyższej jakości rozwiązań technologicznych, globalnego know-how oraz wsparcia światowej klasy inżynierów funkcjonujących w strukturach grupy DT.

Minister o weryfikacji przedsiębiorców: mamy wiele dobrych systemów informatycznych

Nie będzie żadnych dodatkowych instrumentów prawnych, żadnych nowelizacji prawa zmierzających do tego, aby weryfikować przedsiębiorców w Polsce - stwierdziła w poniedziałek minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Jak wyjaśniła, państwo ma w swojej dyspozycji "wiele dobrych systemów informatycznych", które pozwalają skutecznie sprawdzić, "czy przedsiębiorca jest istotnie przedsiębiorcą".

700 plus dla przedsiębiorców. Kasa fiskalna online z dopłatą

Zwrot w wysokości do 700 złotych mogą otrzymać podatnicy objęci obowiązkiem instalacji kas fiskalnych online - tak wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Finansów. Już dziś taka ulga jest stosowana w przypadku zakupu zwykłej kasy fiskalnej. "Z uwagi na ograniczenia budżetu" zwrotu nie dostaną jednak firmy, które wymienią kasę tradycyjną na online, a które nie muszą tego robić.

Zdublowane wpisy zostaną wykreślone. Ministerstwo ostrzega firmy

Przedsiębiorcy, którzy mają więcej niż jeden aktywny lub zawieszony wpis w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, powinni to skorygować do 30 kwietnia. Po tym terminie zdublowane wpisy mają być usuwane - mówi Zbigniew Wojciechowski z resortu przedsiębiorczości i technologii.

"Nie musimy wnosić takich opłat!". Ostrzeżenie dla firm

Maciej Kawecki z Ministerstwa Cyfryzacji ostrzega przed wezwaniami do zapłaty wysyłanymi do przedsiębiorców. Opłata w wysokości 174,20 zł ma wynikać z wpisu do nieistniejącej w rzeczywistości "Cyfrowej Ewidencji Działalności Gospodarczej". "Nie musimy wnosić takich opłat! Uważajmy!" - apeluje dyrektor departamentu zarządzania danymi.

Prawo do błędu i inne ułatwienia. Nowy pakiet dla firm

Resort przedsiębiorczości i technologii przygotował zestaw ponad 70 ułatwień dla biznesu. Tak zwany Pakiet Przyjazne Prawo obejmuje m.in. wydłużenie terminu rozliczania VAT w imporcie, prawo do błędu przez pierwszy rok działalności dla mikro, małych i średnich firm, czy prawo do reklamacji.

Jak inteligentny może być Twój samochód służbowy?

ARTYKUŁ SPONSOROWANY. W ostatnich latach rynek samochodów służbowych dynamicznie się zmienia. Przedsiębiorcy poszukują rozwiązań, które pomogą im zoptymalizować koszty pracy i sprawią, że obsługa firmowych pojazdów jak najsprawniejsza i najwygodniejsza. Rosnącym zainteresowaniem cieszy się m.in. carsharing, coraz śmielej kiełkuje też ekologiczna koncepcja elektromobilności, która nadal jednak czeka na moment rozkwitu. Ciekawą propozycję zaprezentował ostatnio firmom także T-Mobile, który wprowadził dla nich usługę inteligentnego zarządzania samochodami, zmieniającą pojazd w inteligentną, współpracującą z właścicielem maszynę.

Kto najdłużej pobiera emeryturę? Raport ZUS

Twórcy i artyści to grupa, która najdłużej pobiera świadczenia emerytalne. Tak wynika z danych opublikowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W czołówce znaleźli się również nauczyciele oraz górnicy. Najkrócej świadczenia pobierają przedsiębiorcy i księża.