Dla firm

Dla firm

Zapewnienie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu, wydanie posiłków regeneracyjnych, ciepłych napojów i odzieży - to tylko niektóre z obowiązków pracodawców w okresie zimowym, na które wskazuje Państwowa Inspekcja Pracy.

Możliwość wliczenia w koszty pracy małżonka, jednorazowe rozliczenie straty podatkowej do 5 milionów złotych czy zniesienie okresowych szkoleń BHP dla pracowników najmniej wypadkowych branż. Takie rozwiązania przewiduje pakiet dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), który wchodzi w życie 1 stycznia - mówi szefowa ministerstwa przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Zakaz handlu w niedziele nie obowiązuje między innymi kiosków i innych placówek, "gdzie przeważająca działalność polega na handlu prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych". A co, jeśli sklep sprzedaje tylko jeden z tych towarów, np. papierosy? Sąd Najwyższy, orzekł dziś, że to wystarczy, by móc handlować.

Kiepskie wieści z przemysłu. Obrazujący koniunkturę wskaźnik PMI spadł do poziomu najniższego od czterech lat. Te dane potwierdzają słabe nastroje związany z osłabieniem koniunktury w Europie - oceniają ekonomiści.

Podatek, który zapłacą najlepiej zarabiający, oraz tak zwany exit tax, czyli podatek od wyprowadzki - to nowe daniny, które wprowadzają ustawy podpisane przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę zakładającą między innymi 9-procentowy CIT dla małych firm oraz zmiany dotyczące kosztów uzyskania przychodów w przypadku nabycia i eksploatacji samochodów osobowych przez firmy - poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta. Są też zmiany dla spadkobierców.

Możliwość wliczenia pracy małżonka w koszt uzyskania przychodu czy jednorazowego rozliczenia straty podatkowej do pięciu milionów złotych, a także zniesienie obowiązku okresowych szkoleń BHP dla sześciu milionów pracowników. To tylko część uproszczeń dla przedsiębiorców, które w piątek uchwalił Sejm.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY. Technologie pozwalające na lokalizacje użytkowników sieci komórkowych, dają przedsiębiorstwom ogromne możliwości. Z jednej strony umożliwiają dotarcie do właściwej grupy osób z dobrze dobranym przekazem marketingowym, z drugiej zaś ułatwiają podjęcie decyzji o wyborze najlepszej lokalizacji nowej inwestycji, np. związanej z otwarciem kolejnego oddziału banku, restauracji, czy innego punktu usługowego.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY. W ostatnich latach biznes przeszedł prawdziwą rewolucję cyfrową. W rezultacie, jak podaje GUS, w 2017 r. 95% polskich firm posiadało już dostęp do internetu szerokopasmowego. Z kolei własną stronę internetową założyło 67% badanych podmiotów. Funkcjonowanie biznesu z każdym rokiem coraz bardziej przenosi się do sieci, a internetowa przedsiębiorczość stwarza nowe potrzeby w zakresie ochrony zasobów firmy. Na popularności zyskują więc usługi i produkty wspierające cyberbezpieczeństwo przedsiębiorstwa. Oferuje je m.in. T-Mobile, który zwraca się zarówno do dużego, jak i małego czy średniego biznesu.

W Polsce może brakować nawet 100 tysięcy zawodowych kierowców. "Coraz więcej osób odchodzi na emeryturę, nowych przybywa za mało. Wszystko to sprawia, że kierowcy mogą przebierać w ofertach pracy" - wskazuje Iwona Blecharczyk, zawodowy kierowca ciężarówki. Jak wynika z raportów, to jedna z najlepiej opłacanych grup pracowników fizycznych na polskim rynku pracy.