Podatek cukrowy – czym jest i kto go płaci? Jakich produktów dotyczy?

Źródło:
biznes.gov.pl
Minister zdrowia o podatku cukrowym: wyjdzie Polakom na zdrowie
Minister zdrowia o podatku cukrowym: wyjdzie Polakom na zdrowieRadio Zet
wideo 2/4
Minister zdrowia o podatku cukrowym: wyjdzie Polakom na zdrowieRadio Zet

Od początku 2021 roku wprowadzona została dodatkowa, specjalna opłata od słodkich napojów, nazywana podatkiem cukrowym. Jakich produktów dotyczy ta opłata i czemu ma służyć jej wprowadzenie? Ile wynosi podatek cukrowy?

Podatek cukrowy to dodatkowa opłata nałożona na słodzone napoje.Celem podatku jest ograniczenie spożycia słodzonych napojów i przeciwdziałanie w ten sposób szkodliwym skutkom nadmiernego spożycia cukru, takim jak otyłość.Podatek cukrowy składa się z opłaty stałej, opłaty zmiennej oraz opłaty za dodatek kofeiny lub tauryny.Z podatku cukrowego zwolnione są m.in. produkty medyczne, suplementy diety i wyroby na bazie mleka.

Podatek cukrowy – ustawa

Podatek cukrowy obowiązuje na mocy art. 12a ustawy z dnia 11 września 2015 r. o zdrowiu publicznym. Podatek został wprowadzony do tej ustawy ustawą z dnia 14 lutego 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów i oficjalnie obowiązuje od 1 stycznia 2021 roku.

Co to jest podatek cukrowy?

Podatek cukrowy jest dodatkową opłatą (daniną), którą obłożone zostały napoje o wysokiej zawartości cukru. Celem wprowadzenia podatku cukrowego jest wzrost cen niezdrowej żywności takiej jak słodzone napoje i w ten sposób zmniejszenie ich spożycia. Nadmierne spożycie cukru jest jedną z głównych przyczyn rosnącej w społeczeństwie otyłości, która jest źródłem wielu problemów zdrowotnych.

Dodatkowa opłata ma oddziaływać zarówno na konsumentów, jak też na producentów słodzonych napojów. Konsumenci w związku z rosnącą ceną mają być zniechęcani do sięgania po takie produkty i decydować się na zdrowszą alternatywę. Producenci natomiast mają być w ten sposób motywowani do zmniejszania zawartości cukru w swoich wyrobach i w ten sposób zmniejszać ich ceny. 

Podatek od cukru – jakich produktów dotyczy, a jakich nie?

Przepisy dokładnie określają, których produktów dotyczy podatek cukrowy. Podatek ten dotyczy napojów z dodatkiem:

cukrów, takich jak monosacharydy i disacharydy, oraz produktów spożywczych je zawierających, – substancji słodzących, takich jak ksylitol, sorbitol i aspartam, – kofeiny, – tauryny.

Jednocześnie niektóre produkty zostały zwolnione z nowej opłaty. Podatek cukrowy nie dotyczy napojów będących:

wyrobami medycznymi,  suplementami diety,  żywnością specjalnego przeznaczenia medycznego, w tym preparatami do początkowego i dalszego żywienia niemowląt,  – wyrobami akcyzowymi, – produktami o zawartości nie mniej niż 20 proc. soku owocowego lub warzywnego i zawierającymi nie więcej niż 5 g cukrów na 100 ml napoju, – roztworami węglowodanowo-elektrolitowymi zawierającymi nie więcej niż 5 g cukrów na 100 ml napoju, takich jak napoje izotoniczne, – wyrobami na bazie mleka lub jego przetworów, takich jak kefiry, jogurty, maślanki.

Podatek cukrowy – kto płaci?

Wprowadzenie podatku cukrowego sprawia, że rosną ceny słodkich napojów, jego koszt w ostatecznym rozrachunku ponoszą więc konsumenci. Zarazem jednak za właściwe naliczanie i odprowadzanie tego podatku do urzędu skarbowego odpowiadają podmioty, które:

– sprzedają słodzone napoje do punktów sprzedaży detalicznej, – sprzedają słodzone napoje detalicznie jako ich producenci lub importerzy, – zamawiają wyprodukowanie słodzonych napojów u producenta, a skład napoju jest określony w umowie zamówienia.

Podatek cukrowy płacony jest zawsze jedynie raz od danego produktu. Jeżeli więc dany napój trafia do dalszego obrotu po tym, gdy podatek cukrowy od niego został już zapłacony wcześniej, podatku tego nie nalicza się ponownie.

Podatek cukrowy – ceny

Ile wynosi podatek cukrowy? Na wysokość tego podatku składają się dwa elementy: opłata stała i opłata zmienna:

opłata stała wynosi 0,50 zł za każdy litr napoju, w którym zawartość cukru jest nie większa niż 5 g na 100 ml tego napoju, lub w którym w jakiejkolwiek ilości znajdują się substancje słodzące, ● opłata zmienna wynosi 0,05 zł za każdy gram cukru powyżej 5 g cukru na 100 ml napoju – również w przeliczeniu na litr napoju. 

Ponadto dodatkowa opłata nakładana jest na napoje z dodatkiem kofeiny lub tauryny. Opłata ta wynosi 0,10 zł od każdego litra takiego napoju bez względu na wysokość zawartości tych substancji. 

Łącznie wysokość podatku cukrowego nie może być wyższa niż 1,20 zł od litra napoju.  

Podatek cukrowy – ile produktów jest zwolnionych z opłaty stałej?

Jednocześnie zwolnieniu z opłaty stałej w ramach podatku cukrowego podlegają:

– produkty o zawartości nie mniej niż 20 proc. soku owocowego lub warzywnego i zawierające więcej niż 5 g cukrów na 100 ml napoju, – roztwory węglowodanowo-elektrolitowe zawierające więcej niż 5 g cukrów na 100 ml napoju.

Oznacza to, że dwie powyższe kategorie produktów objęte są jedynie opłatą zmienną oraz – ewentualnie – opłatą za dodatek kofeiny lub tauryny.

Szczegółowe informacje na temat wysokości i sposobu wyliczania podatku cukrowego znaleźć można na stronie Ministerstwa Finansów. 

Opłata cukrowa – jak zapłacić?

Podmioty zobowiązane do wniesienia opłaty cukrowej muszą wpłacać ją na własne, indywidualne mikrorachunki podatkowe – te same, na które wpłacają też należny podatek PIT, CIT czy VAT. Numer swojego indywidualnego mikrorachunku można sprawdzić na stronie podatki.gov.pl podając na niej swój numer PESEL lub numer NIP

Ponadto należy złożyć formularz CUK-1, czyli elektroniczną informację o wysokości opłaty cukrowej za pośrednictwem systemu informatycznego Ministerstwa Finansów. 

Podatek cukrowy należy zapłacić do 25. dnia miesiąca po miesiącu, którego dotyczy złożona informacja. Niezapłacenie podatku cukrowego w terminie oznacza nałożenie dodatkowej opłaty w wysokości 50 proc. zaległej kwoty. 

Akty prawne: Ustawa z dnia 11 września 2015 r. o zdrowiu publicznym; Ustawa z dnia 14 lutego 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów

Autorka/Autor:red.

Źródło: biznes.gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Wykluczenie z rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa członków partii politycznych oraz osób pełniących funkcje publiczne w ciągu ostatnich pięciu lat zakłada projekt wniesiony do Sejmu przez Polskę 2050.

"Wykluczamy ze składu rad nadzorczych członków partii politycznych". Jest projekt

"Wykluczamy ze składu rad nadzorczych członków partii politycznych". Jest projekt

Źródło:
PAP

Przemysław Gacek z Grupy Pracuj został zwycięzcą 21. edycji konkursu EY Przedsiębiorca Roku 2023. Gacek będzie reprezentował Polskę podczas międzynarodowego finału konkursu EY World Entrepreneur Of The Year 2023 w czerwcu w Monte Carlo. Gala finałowa polskiego konkursu transmitowana była w TVN24 BiS.

Przemysław Gacek, prezes Grupy Pracuj, zwycięzcą konkursu EY Przedsiębiorca Roku

Przemysław Gacek, prezes Grupy Pracuj, zwycięzcą konkursu EY Przedsiębiorca Roku

Źródło:
tvn24.pl

W ciągu dwóch tygodni od rozpoczęcia tegorocznej akcji rozliczeń PIT urzędy skarbowe zwróciły podatnikom łącznie ponad 2,8 miliarda złotych tytułem nadpłaconego podatku - przekazał szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

Pieniądze trafiają nawet w ciągu jednego dnia. Fiskus wyjaśnia

Pieniądze trafiają nawet w ciągu jednego dnia. Fiskus wyjaśnia

Źródło:
PAP

Będziemy starali się uratować tereny w Jaworznie dla dużej inwestycji, w nowym modelu biznesowym - powiedział w piątek szef Ministerstwa Aktywów Państwowych Borys Budka, pytany o plany wobec spółki ElectroMobility Poland, pracującej nad projektem samochodu elektrycznego Izera.

"To jedno z wielu kłamstw poprzedniego premiera Mateusza Morawieckiego"

"To jedno z wielu kłamstw poprzedniego premiera Mateusza Morawieckiego"

Źródło:
PAP

Elon Musk pozwał OpenAI, w tym także prezesa spółki Sama Altmana. Najbogatszy człowiek na świecie zarzuca firmie zajmującej się rozwojem sztucznej inteligencji złamanie wcześniej obietnic.

Elon Musk pozywa OpenAI i Sama Altmana

Elon Musk pozywa OpenAI i Sama Altmana

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Na najbliższym posiedzeniu 5 marca rząd ma zająć się nowym projektem wakacji kredytowych - wynika z zapowiedzi opublikowanych na stronie kancelarii premiera. W ubiegłym tygodniu Rada Ministrów nie przyjęła projektu w tej sprawie.

Rząd podejmie decyzję w sprawie wakacji kredytowych. Jest data

Rząd podejmie decyzję w sprawie wakacji kredytowych. Jest data

Źródło:
PAP

PKO Bank Polski, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, Velo Bank oraz Bank BPS - to banki, które zaplanowały prace serwisowe w najbliższych dniach. W związku z tym klienci muszą przygotować się na utrudnienia. Część osób będzie miała problemy z dostępem do bankowości internetowej i aplikacji mobilnej. Oryginalny komunikat do klientów skierował ING Bank Śląski.

"Daaj mi tę noc, tęę jedną noc". Duży bank wysłał wiadomość do klientów

"Daaj mi tę noc, tęę jedną noc". Duży bank wysłał wiadomość do klientów

Źródło:
tvn24.pl

Dofinansowanie do pomp ciepła ma być przyznawane jedynie dla urządzeń z listy zielonych urządzeń i materiałów - wynika z uchwały Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) w sprawie zmian w programie Czyste Powietrze.

Kłopoty z produktami z Azji. Ważna zmiana w popularnym programie

Kłopoty z produktami z Azji. Ważna zmiana w popularnym programie

Źródło:
PAP

Stacja TVN24 w lutym była najchętniej oglądanym kanałem w kraju, osiągając 6,96 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN oraz portal tvn24.pl. TVN24 była również najbardziej opiniotwórczym medium w styczniu według rankingu Instytutu Monitorowania Mediów.

Doskonałe wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy widzom i czytelnikom!

Doskonałe wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy widzom i czytelnikom!

Źródło:
tvn24.pl

Koniec tymczasowych kontroli na granicy ze Słowacją. Taką decyzję podjął minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński - przekazał resort w piątkowym komunikacie. Kontrole będą trwały w sobotę do północy.

Zmiany na granicy z sąsiadem. Od niedzieli

Zmiany na granicy z sąsiadem. Od niedzieli

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Linia lotnicza Ryanair poinformowała w piątek, że w najbliższych tygodniach otrzyma mniej samolotów niż planowano. Irlandzki przewoźnik zapowiedział, że w związku z tym będzie musiał zredukować siatkę połączeń w okresie od lipca do września 2024 roku - czytamy w komunikacie. Zapewniono, że zmiany w rozkładzie lotów będą "niewielkie".

Popularny przewoźnik o cięciach w rozkładzie. "Jesteśmy bardzo rozczarowani"

Popularny przewoźnik o cięciach w rozkładzie. "Jesteśmy bardzo rozczarowani"

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 marca Artur Dziambor zajmuje stanowisko dyrektora departamentu marketingu i komunikacji oraz rzecznika prasowego Portu Gdańsk - poinformowali redakcję biznesową tvn24.pl przedstawiciele portu. W poprzedniej kadencji Dziambor był posłem Konfederacji, w wyborach parlamentarnych w 2023 roku startował z list Trzeciej Drogi.

Artur Dziambor ma nową pracę

Artur Dziambor ma nową pracę

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Przemysłu rozpoczyna działalność. W piątek weszło w życie rozporządzenie w sprawie utworzenia nowego resortu. Szefową ministerstwa, które swoją siedzibę ma w Katowicach, jest Marzena Czarnecka. - Transformacja energetyczna będzie przebiegać od węgla do atomu, dlatego lokalizacja ministerstwa na Śląsku jest najlepsza - podkreśliła minister.

Nowe ministerstwo. Dziś rozpoczyna działalność

Nowe ministerstwo. Dziś rozpoczyna działalność

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W czwartek w Lotto padła jedna szóstka. Główna wygrana wynosi ponad 2,6 miliona złotych. Wiemy, w którym mieście wysłano szczęśliwy kupon. Oto wyniki Lotto oraz Lotto Plus z dnia 29 lutego 2024 roku.

Szóstka w Lotto. Wiemy, gdzie padła

Szóstka w Lotto. Wiemy, gdzie padła

Źródło:
tvn24.pl

Komisarz Janusz Wojciechowski wprowadził rolników, nie tylko polskich, w gigantyczne problemy - powiedział w "Jeden na jeden" w TVN24 minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman. Zdaniem ministra to unijny komisarz do spraw rolnictwa "dał twarz" Europejskiemu Zielonemu Ładowi. - Panu komisarzowi Wojciechowskiemu udało się na pewno jedno - połączył w proteście rolników w całej Europie - ocenił Hetman.

"Komisarzowi Wojciechowskiemu udało się na pewno jedno"

"Komisarzowi Wojciechowskiemu udało się na pewno jedno"

Źródło:
tvn24.pl

Waloryzacja emerytur i rent w 2024 roku stała się faktem. Świadczenia wzrosły o 12,12 procent. Waloryzacja jest przeprowadzana z urzędu, co oznacza, że nie trzeba składać żadnego wniosku.

Waloryzacja emerytur. Od dziś świadczenia w górę

Waloryzacja emerytur. Od dziś świadczenia w górę

Źródło:
tvn24.pl

Powraca pomysł wprowadzenia krótszego tygodnia pracy w Polsce. Lewica zapowiada złożenie projektu ustawy w tej sprawie. Rozwiązanie budzi emocje - pracownicy są pełni nadziei, a pracodawcy pełni wątpliwości. Ci pierwsi liczą wolne dni, drudzy kalkulują koszty. Do sprawy odniosło się również Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Materiał z magazynu "Polska i Świat", przygotowany przez Macieja Zalewskiego.

Krótszy tydzień pracy w Polsce? "Moglibyśmy upiec dwie pieczenie na jednym ogniu"

Krótszy tydzień pracy w Polsce? "Moglibyśmy upiec dwie pieczenie na jednym ogniu"

Źródło:
TVN24

Ponad 50 firm w 14 miastach przyjmie studentów i absolwentów do 30. roku życia na blisko 120 staży z wynagrodzeniem od 4500 złotych do 7500 złotych za miesiąc. Aplikacje można składać od 1 marca. O Programie Kariera poinformował organizator – Polska Rada Biznesu.

Nawet 7500 złotych za staż. "Czasy kserowania czy parzenia kawy dawno minęły"

Nawet 7500 złotych za staż. "Czasy kserowania czy parzenia kawy dawno minęły"

Źródło:
PAP

Od piątku 1 marca stanowisko prezesa operatora przesyłowego energii elektrycznej Polskich Sieci Elektroenergetycznych zajmuje Grzegorz Onichimowski - wynika z informacji opublikowanej na stronie spółki.

Zmiany w energetyce. Nowy prezes państwowej spółki

Zmiany w energetyce. Nowy prezes państwowej spółki

Źródło:
PAP

Poprawka do ustawy o zwiększeniu limitu kapitałowego południowokoreańskiego banku eksportowo-importowego (Eximbank), mająca na celu wsparcie kontraktów eksportowych, w tym sprzedaży broni do Polski, została w czwartek przyjęta przez Zgromadzenie Narodowe Korei Południowej – poinformowała agencja Reutera.

Polska na wielkich zakupach w Korei. Decyzja parlamentu

Polska na wielkich zakupach w Korei. Decyzja parlamentu

Źródło:
PAP

Komisja Europejska (KE) podjęła dwie decyzje w sprawie odblokowania unijnych środków dla Polski. Chodzi o Krajowy Plan Odbudowy (KPO) i fundusze spójności. Do Polski ma trafić łącznie około 600 miliardów złotych.

Potężne pieniądze dla Polski. Jest decyzja

Potężne pieniądze dla Polski. Jest decyzja

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Mamy dobrą wiadomość dla nas wszystkich. To już jest taka kropka postawiona nad i. Jest formalna zgoda z Komisji Europejskiej. Zarówno akceptacja formalna pierwszego wniosku o wypłatę pierwszych pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy, jak i akceptacja formalna warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych - powiedziała w czwartek Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, ministra funduszy i polityki regionalnej. Jak dodała, odblokowano w sumie 600 miliardów złotych, "15 tysięcy złotych na każdego mieszkańca Polski".

"15 tysięcy złotych na każdego mieszkańca Polski". Ministra tłumaczy

"15 tysięcy złotych na każdego mieszkańca Polski". Ministra tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Znamy najnowszą listę najbogatszych Polaków. W tegorocznym rankingu jest kilka zaskoczeń - napisał "Forbes". Miesięcznik zaznaczył, że jesteśmy coraz bliżej chwili, gdy całą listę stu najbogatszych Polaków wypełnią wyłącznie miliarderzy. Pozycję lidera w najnowszym zestawieniu utrzymał Michał Sołowow.

Lista najbogatszych Polaków. Imponujący awans do czołówki

Lista najbogatszych Polaków. Imponujący awans do czołówki

Źródło:
"Forbes", tvn24.pl