Dla firm

Dla firm

Patent – jak go uzyskać i które wynalazki mogą zostać objęte ochroną

Pojęcie patentu zdefiniowane jest jako prawo do wyłącznego korzystania z wynalazku przez określony czas w sposób zarobkowy na terytorium określonego państwa lub państw. Przyznane zostaje ono przez kompetentny do tego organ państwowy, regionalny lub terytorialny. Poza ochroną na poziomie krajowym, wynalazkowi można także zapewnić ochronę na terenie całej Europy mocą tzw. patentu europejskiego. 

Cesja – co może być jej przedmiotem i czy potrzebna jest zgoda dłużnika?

Cesja to rodzaj umowy cywilnoprawnej, mocą której wierzyciel przenosi na osobę trzecią wierzytelność. Co istotne, do cesji nie jest potrzebna zgoda dłużnika. Przedmiotem cesji może być każda wierzytelność, chyba że przepis szczególny lub strony postanowiły inaczej. Jednym z rodzajów cesji często spotykanych w praktyce jest cesja leasingu.

Na czym polega cesja leasingu?

Cesja leasingu to przeniesienie przez leasingobiorcę praw i obowiązków, które wynikają z umowy leasingu, na osobę trzecią. Podstawą cesji leasingu są przepisy ogólne dotyczące cesji, ustawodawca nie uregulował jej bowiem w sposób szczegółowy. Przejęcie leasingu może być dokonane z tzw. odstępnym leasingu.

Rodzaje i elementy weksla. Jak funkcjonuje weksel in blanco?

Weksel to rodzaj papieru wartościowego, który stanowi zabezpieczenie umowy. Pełnić może on kilka funkcji – zabezpieczającą, kredytową, obiegową lub płatniczą. Na gruncie polskiego porządku prawnego wyróżnia się dwa rodzaje weksla, tj. weksel własny oraz weksel trasowany. Przepisy dopuszczają także wystawienie wersji in blanco.