Dla firm

Dla firm

Jak wystawić fakturę? Czym jest faktura, jakie są jej rodzaje?

Faktura jest podstawowym dokumentem w obrocie gospodarczym, a jej wystawianie jest dla przedsiębiorców obowiązkowe. W praktyce istnieją różne rodzaje faktur, a brak niektórych elementów sprawia, że dany dokument przestaje być fakturą. Co to jest faktura i co musi zawierać? Jakie są najczęściej spotykane rodzaje faktur?

Umowa agencyjna – na czym polega i kto może być jej stroną

Umowa agencyjna to umowa cywilnoprawna, którą przyjmujący zlecenie zobowiązuje się, w zakresie działalności prowadzonego przez siebie przedsiębiorstwa, do stałego pośredniczenia przy zawieraniu umów na rzecz dającego zlecenie albo zawierania umów w jego imieniu. Umowę agencyjną charakteryzuje to, że jej stronami mogą być wyłącznie przedsiębiorcy.

Prosta spółka akcyjna powstała na potrzeby start-upów. Łatwo ją założyć, prowadzić, a w razie niepowodzenia zlikwidować

Prosta spółka akcyjna to jedna ze spółek prawa handlowego. Przepisy wprowadzające ją do polskiego porządku prawnego weszły w życie w lipcu 2021 roku. Prosta spółka akcyjna cechuje się łatwością założenia, działania, a także likwidacji. W swoim założeniu jest ona odpowiedzią na potrzeby współczesnej gospodarki, głównie tzw. start-upów. 

Wadium – ile wynosi i w jakiej sytuacji przepada 

Wadium to określona w sumie pieniędzy lub zabezpieczeniu jej zapłaty forma zabezpieczenia przed uchylaniem się przez wykonawcę od zawarcia umowy, w szczególności w przetargu lub w aukcji. Przepisy, regulujące wadium w przetargu, zawarte zostały w Ustawie z dnia 11 września 2019 roku – Prawo zamówień publicznych. 

Spółka akcyjna – kto może ją założyć i jaki kapitał jest wymagany

Spółka akcyjna to jedna z kapitałowych spółek prawa handlowego, która może zostać powołana w każdym prawnie dozwolonym celu. Istotą spółek kapitałowych jest kapitał, czyli majątek spółki, który w przypadku spółki akcyjnej powinien wynosić co najmniej 100 000 złotych. Wspólnikami spółki akcyjnej są tzw. akcjonariusze.

Spółka partnerska – kto może ją założyć i na jakich zasadach działa

Spółka partnerska to jedna z osobowych spółek prawa handlowego, która charakteryzuje się tym, że może być prowadzona wyłącznie przez ściśle określone osoby wykonujące wolny zawód. Co istotne, wykonywanie wolnego zawodu w ramach spółki partnerskiej może być uzależnione od spełnienia dodatkowych wymagań określonych w ustawach regulujących konkretny wolny zawód.  

Dywersyfikacja – czym jest? Jakie są rodzaje dywersyfikacji?

Zarówno prowadzenie działalności gospodarczej, jak i inwestowanie związane jest koniecznością podejmowania ryzyka. Dywersyfikacja jest skutecznym sposobem na ograniczanie tego ryzyka, choć ma również istotne wady. Czym jest dywersyfikacja i jakie są jej konsekwencje?