Barter – czym jest i jak działa? Czy barter podlega opodatkowaniu?

Źródło:
TVN24 Biznes
Polski Ład. Zmiany podatkowe z podpisem prezydenta
Polski Ład. Zmiany podatkowe z podpisem prezydentaTVN24
wideo 2/3
Polski Ład. Zmiany podatkowe z podpisem prezydentaTVN24

Barter jest jedną z najstarszych i najbardziej powszechnych metod rozliczania się z wymiany handlowej. Na czym polega wymiana barterowa i czy jest ona wciąż legalna? W jaki sposób rozliczyć się z podatku przy barterze?

Barter to transakcja handlowa odbywająca się bezgotówkowo – towar za towar.Bilans transakcji barterowej powinien być zerowy. Inaczej strona, która więcej zyskała, powinna wyrównać różnicę w formie gotówkowej.W barterze obie strony są zarówno sprzedającym, jak i kupującym.Transakcje barterowe są tak samo opodatkowane, jak transakcje gotówkowe.

Barter – regulacje prawne

Zasady zawierania umów cywilnoprawnych reguluje ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny. Z kodeksu tego wynika również m.in. prawo do zawierania umów barterowych.

Zasady rozliczania się podatkowo przy umowach barterowych określone są natomiast właściwymi ustawami: z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych oraz z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Barter – co to jest?

Barter to rodzaj wymiany handlowej odbywającej się bezgotówkowo – bez udziału pieniędzy. Polega więc na wymianie jednych towarów lub usług na inne towary lub usługi o określonego wartości. Bilans wymiany barterowej powinien być zerowy, a więc wartość przekazywanych dóbr powinna być jednakowa. Możliwe jest jednak, by tak nie było – wówczas jedna ze stron zobowiązana będzie do dopłaty różnicy w formie pieniężnej.

Wymiana barterowa odbywać się powinna w oparciu o umowę barterową. Umowa ta jest rodzajem umowy nienazwanej, czyli nieokreślonej precyzyjnie przepisami prawa i niewymagającej zachowania określonej formy. 

Możliwość rozliczania się w barterze wynika z prawa do swobody formułowania umów cywilnoprawnych w ramach obowiązujących przepisów. Umowy barterowe są utożsamiane z bardzo podobnymi umowami zamiany, które wskazane zostały w art. 603-604 Kodeksu cywilnego. Główną różnicą jest to, że barter może obejmować również wymianę usług, podczas gdy umowa zamiany obejmuje jedynie towary.

Wymiana barterowa

W międzynarodowej wymianie handlowej z barteru często korzysta się w transakcjach, przy których mogłyby pojawić się restrykcje lub innego rodzaju problemy walutowe, a także w wymianie z podmiotami nieposiadającymi określonych środków finansowych. Z wymiany barterowej korzystają jednak również małe i duże firmy, a nawet osoby prywatne. 

Choć umowa barterowa odbywa się bezgotówkowo – nie dochodzi w jej ramach do żadnej wymiany pieniężnej – to nie ma ona charakteru nieodpłatnego. Tym samym rodzi takie same obowiązki podatkowe, jak wymiana gotówkowa.

Barterowa transakcja

Transakcja barterowa określana jest trzema przymiotnikami: odpłatna, wzajemna i konsensualna. Odpłatność oznacza, że wraz z barterem powstaje obowiązek podatkowy tak samo jak przy transakcjach gotówkowych.

Wzajemność oznacza, że ustanawiane umową barterową świadczenia są ekwiwalentne, czyli jednakowe dla obu stron. Konsensualność zaś odnosi się do tego, że strony umowy dobrowolnie i zgodnie ją zawierają. Umowę barterową traktuje się jak umowę sprzedaży, przy czym w wyniku jej podpisania każda ze stron staje się jednocześnie sprzedawcą i nabywcą. Oznacza to, że każda ze stron ma obowiązek wystawienia faktury.

Umowa barteru – wzór

Obowiązujące przepisy nie ustalają określonego wzoru, jaki powinna zachowywać umowa barterowa. Oznacza to, że treść takiej umowy może być dość dowolnie formułowana przez strony umowy. Umowa barterowa powinna jednak mieć formę pisemną oraz nie może być niezgodna z przepisami ogólnymi wynikającymi m.in. z Kodeksu cywilnego. 

Prawidłowa umowa barteru powinna zawierać:

– datę i miejsce zawarcia umowy, – dane stron zawierających umowę, – przedmiot wymiany, tj. towary i usługi przekazywane sobie przez każdą ze stron, – określoną wartość towarów i usług będących przedmiotem umowy, – termin wykonania umowy, – sposób rozliczenia się z umowy, – zasady odstąpienia od umowy oraz ewentualne kary za jej niedopełnienie.

Określenie wartości towarów i usług będących przedmiotem barteru powinno mieć miejsce w oparciu o rynkowy koszt tych dóbr

Rozliczanie barterowe

Wymiana barterowa wiąże się z obowiązkiem podatkowym. Po pierwsze, od określonej w umowie wartości dóbr będących przedmiotem barteru należy odprowadzić podatek VAT w przyjętych dla tych dóbr stawkach

Barter należy również rozliczyć z podatku dochodowego. W tym przypadku wartość przychodów osiąganych w naturze powinna zostać zsumowana z pozostałymi i jako taka być wykazana w dokumentach składanych do urzędu skarbowego, zgodnie z przyjętą formą rozliczania się z podatku dochodowego. 

Urząd ma w takiej sytuacji prawo do weryfikacji poprawności zgłoszonej wartości danego wymiany barterowej, a w przypadku wątpliwości również do samodzielnego oszacowania tej wartości. Istotne w tym zakresie będzie również właściwe obliczenie podstawy opodatkowania. 

Akty prawne: Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny, Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, Ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Obniżka podatków, podniesienie drugiego progu podatkowego, duże fundusze inwestycyjne czy zmiany w popularnych świadczeniach - to miedzy innymi proponują kandydaci na prezydenta, którzy zmierzą się w drugiej turze wyborów. Przypominamy, jakie gospodarcze obietnice złożyli Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki.

Gospodarcze obietnice Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego

Gospodarcze obietnice Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Stacje TVN24 i TVN, należące do globalnego koncernu medialnego Warner Bros. Discovery, były w trakcie ogłaszania sondażowych wyników pierwszej tury wyborów prezydenckich najchętniej oglądanymi w Polsce. W grupie widzów powyżej czwartego roku życia odnotowały łącznie prawie 22 procent udziału w rynku - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement.

Rewelacyjne wyniki TVN24 i TVN. Dziękujemy widzom!

Rewelacyjne wyniki TVN24 i TVN. Dziękujemy widzom!

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska obniżyła prognozę wzrostu PKB Polski na 2025 rok z 3,6 do 3,3 procent. Szacuje również, że w 2026 roku wzrost gospodarczy w Polsce wyniesie 3 procent. Jednocześnie KE przewiduje wyhamowanie inflacji i utrzymanie się stopy bezrobocia na poziomie 2,8 procent.

Bruksela zmienia prognozy dla Polski

Bruksela zmienia prognozy dla Polski

Źródło:
PAP

Warszawska giełda w poniedziałek notuje spadki. WIG20 traci ponad 1 procent. Jak oceniają analitycy, zachowanie giełdy spowodowane jest między innymi wynikiem pierwszej tury wyborów prezydenckich w Polsce.

Czerwień na GPW. Spadają wszystkie główne indeksy

Czerwień na GPW. Spadają wszystkie główne indeksy

Źródło:
PAP

W poniedziałek złoty lekko osłabił się w reakcji na wynik pierwszej tury wyborów prezydenckich w Polsce. W kolejnych dniach możliwa jest dalsza deprecjacja - wskazują w porannych raportach ekonomiści.

Złoty reaguje na wyniki wyborów

Złoty reaguje na wyniki wyborów

Źródło:
PAP

Od marca 2024 do marca 2025 roku z rejestru podatkowego urzędy skarbowe wykreśliły prawie 132,5 tysiąca firm. Aż 9,3 tysiąca dlatego, że nie można było się z nimi w żaden sposób skontaktować. Co ciekawe, jak informuje w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna", ewidentnych oszustów nakryto stosunkowo mało.

"Groźny automatyzm" fiskusa. Wykreślono tysiące firm

"Groźny automatyzm" fiskusa. Wykreślono tysiące firm

Źródło:
PAP

Gospodarka Niemiec znajduje się pod coraz większą presją ze strony importu z Chin, co - jak wskazują analitycy - może mieć negatywne skutki również dla Polski. Według analizy przeprowadzonej przez firmę Allianz Trade, niemieckie straty handlowe mogą osiągnąć wartość 10,5 miliarda dolarów, a w ciągu najbliższych trzech lat Produkt Krajowy Brutto Niemiec może obniżyć się o 0,26 punktu procentowego.

Ciemne chmury nad największą gospodarką Europy

Ciemne chmury nad największą gospodarką Europy

Źródło:
PAP

W pierwszym kwartale 2025 roku ceny transakcyjne mieszkań na rynku wtórnym wzrosły w ujęciu rocznym w większości dużych miast. Jednocześnie w porównaniu z czwartym kwartałem 2024 roku w sześciu z siedmiu analizowanych aglomeracji odnotowano natomiast spadki - wynika z danych Narodowego Banku Polskiego.

Tyle trzeba zapłacić za metr mieszkania w dużych miastach

Tyle trzeba zapłacić za metr mieszkania w dużych miastach

Źródło:
PAP

Donald Trump skrytykował Walmart, twierdząc, że sieć powinna sama pokryć koszty ceł, zamiast przerzucać je na klientów i tłumaczyć nimi podwyżki cen.

Gigant na celowniku Trumpa. "Będę was obserwował"

Gigant na celowniku Trumpa. "Będę was obserwował"

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny zdecydował o natychmiastowym wycofaniu z obrotu jednej serii popularnego leku przeciwbólowego Apap Extra. Powodem - jak przekazano w komunikacie - jest zanieczyszczenie "ciałem obcym" podczas produkcji wskazanej partii.

Seria popularnego leku wycofana

Seria popularnego leku wycofana

Źródło:
tvn24.pl

Nicola Grauso - włoski przedsiębiorca medialny, który budował stacje radiowe i telewizyjne nie tylko we Włoszech, ale i w Polsce - zmarł na Sardynii w wieku 76 lat. O jego śmierci poinformowała w niedzielę agencja Ansa.

Nicola Grauso nie żyje

Nicola Grauso nie żyje

Źródło:
PAP

W sobotnich losowaniach Lotto i Lotto Plus żaden z graczy nie wytypował prawidłowo wszystkich sześciu liczb. W związku z tym kumulacja rośnie do ośmiu milionów złotych. Oto wyniki losowania z 17 maja 2025 roku.

Duża kumulacja w Lotto

Duża kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ogłosił w sobotę w Stambule, że na Morzu Czarnym odkryto złoża gazu ziemnego o wielkości 75 miliardów metrów sześciennych.

Odkryto nowe złoża gazu

Odkryto nowe złoża gazu

Źródło:
PAP

Agencja Moody's obniżyła rating USA, powołując się na niepowodzenia kolejnych administracji w powstrzymaniu rosnącej fali zadłużenia - poinformowała agencja Associated Press.

Decyzja w sprawie ratingu USA. "Ogromne deficyty"

Decyzja w sprawie ratingu USA. "Ogromne deficyty"

Źródło:
PAP

Dla 80 procent ankietowanych promocje są kluczowym czynnikiem przy wyborze sklepu stacjonarnego, a w przypadku zakupów online odsetek ten wzrasta do 82 procent – wynika z badania przeprowadzonego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jednocześnie aż 74 procent respondentów przyznało, że miało trudności ze zrozumieniem zasad obowiązujących promocji.

Kluczowe kryterium wyboru sklepu. "Działa jak magnes"

Kluczowe kryterium wyboru sklepu. "Działa jak magnes"

Źródło:
PAP

We Francji Dyrekcja Generalna do spraw Konkurencji, Konsumentów i Zapobiegania Nadużyciom Finansowym (DGCCRF) zapowiedziała zaostrzenie kontroli przesyłek pochodzących od chińskich nadawców, takich jak platformy Shein i Temu – poinformował dziennik "Le Figaro".

Zaostrzą kontrole przysyłek. Znane platformy pod lupą

Zaostrzą kontrole przysyłek. Znane platformy pod lupą

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone i Unia Europejska przełamały dotychczasowy impas dotyczący ceł i rozpoczęły zaawansowane negocjacje, by zapobiec wprowadzeniu taryf celnych, które prezydent Donald Trump miał nałożyć na europejskich partnerów - poinformował "Financial Times", powołując się na unijne dokumenty oraz źródła zbliżone do sprawy.

Media: USA i Unia przełamały impas w sprawie ceł

Media: USA i Unia przełamały impas w sprawie ceł

Źródło:
PAP

Kibice letnich igrzysk olimpijskich, które odbędą się w 2028 roku w Los Angeles, mogą mieć okazję skorzystać z latających taksówek - podaje BBC. Wprowadzenie takiego rozwiązania promują organizatorzy imprezy sportowej. Konieczne są jednak odpowiednie zgody.

Na stadion latającą taksówką. Szykują się na dużą imprezę

Na stadion latającą taksówką. Szykują się na dużą imprezę

Źródło:
BBC

Władze Tanzanii poinformowały o przeznaczeniu równowartości ponad miliona dolarów na rozpoczęcie budowy międzynarodowego lotniska w okolicy słynnego Parku Narodowego Serengeti. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych rezerwatów przyrody w Afryce.

W okolicy słynnego parku narodowego ma powstać nowe lotnisko

W okolicy słynnego parku narodowego ma powstać nowe lotnisko

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W ciągu ostatniego roku majątek króla Karola III wzrósł o 30 milionów funtów, co dało mu awans o 20 miejsc w rankingu "The Sunday Times Rich List". Zestawienie najbogatszych ludzi w Wielkiej Brytanii, podobnie jak przed rokiem, otwiera Gopi Hunduja wraz z rodziną.

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Źródło:
BBC

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega, że "każda próba podszycia się pod ZUS to przestępstwo", za które grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Zaznacza też, że oszuści stosują coraz bardziej wyrafinowane metody działań i apeluje do klientów, by byli ostrożni i nie dali się nabrać na manipulacje.

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu w Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 120 milionów złotych. W Polsce odnotowano dwie duże wygrane w wysokości prawie 700 tysięcy złotych. Oto wyniki losowania Eurojackpot z 16 maja 2025 roku.

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl