Ulga na złe długi – co to jest? Kto i kiedy może z niej skorzystać?

Źródło:
TVN24 Biznes
Polski Ład. Przedsiębiorcy stracą na zmianach podatkowych
Polski Ład. Przedsiębiorcy stracą na zmianach podatkowych
wideo 2/4
Polski Ład. Przedsiębiorcy stracą na zmianach podatkowych

Nieuczciwi kontrahenci, którzy nie płacą za zakupione towary lub usługi, są poważnym problemem każdego przedsiębiorcy. Dlatego też przedsiębiorcy mogą korzystać z utworzonej na takie sytuacje ulgi na złe długi. Czym jest ta ulga i na czym polega? Jakie są warunki skorzystania z ulgi na złe długi?

Ulga na złe długi funkcjonuje na gruncie podatku VAT, a także podatku PIT i CIT.Celem ulgi na złe długi jest poprawa płynności finansowej przedsiębiorstw w sytuacji, w której ich kontrahenci nie płacą za dostarczony towar lub wykonaną usługę.Ulgę stosuje się, gdy należność nie zostaje opłacona przez co najmniej 90 dni od upływu terminu zapłaty.Zastosowanie ulgi na złe długi zobowiązuje do określonych działań księgowych zarówno wierzyciela, jak i dłużnika.

Ulga na złe długi – regulacje prawne

Funkcjonowanie podatku VAT regulowane jest ustawą z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Przepisy dotyczące ulgi na złe długi wynikają również z ustaw o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz od osób prawnych (CIT).

Zmiany w uldze na złe długi wprowadzone zostały ponadto na mocy ustawy z 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo bankowe.

Ulga na złe długi - definicja

Ulga na złe długi dotyczy sytuacji, w której przedsiębiorca – podatnik VAT – nie otrzymał zapłaty od kontrahenta za dostarczone mu towary lub wykonane usługi. Warunkiem skorzystania z ulgi jest uznanie, że nieściągalność tej wierzytelności została uprawdopodobniona. Warunek ten uznaje się za spełniony, gdy zapłata nie nastąpiła w ustawowym terminie, czyli w ciągu 90 dni od upływu terminu płatności

Ulga na złe długi polega na tym, że taki przedsiębiorca może odzyskać kwotę podatku VAT zapłaconego od transakcji, za którą nie otrzymał on zapłaty. Jednocześnie jego kontrahent, który zalega z płatnością, zobowiązany jest wówczas do dokonania korekty odliczonego podatku VAT od nieopłaconej transakcji. 

Celem ulgi na złe długi jest poprawa płynności finansowej przedsiębiorstw, dla których niepłacący kontrahenci są dużym problemem. 

Ulga za złe długi - warunki skorzystania

Skorzystanie z ulgi na złe długi uzależnione jest od spełnienia określonych przepisami warunków. Warunki te zostały zmienione z dniem 1 października 2021 roku. Nowe, uproszczone zasady dotyczą wszystkich zaległych wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona po 1 października 2021 roku. 

Warunki skorzystania z ulgi są inne w zależności od tego, czy dłużnik, czyli kontrahent, który zalega z płatnością, jest czynnym podatnikiem VAT, czy też nie.

W przypadku dłużnika-płatnika VAT skorzystać z ulgi można, jeżeli wierzyciel ma status zarejestrowanego podatnika VAT czynnego w dniu przed dniem złożenia deklaracji podatkowej zawierającej korektę.

W przypadku dłużnika niebędącego podatnikiem VAT skorzystać z ulgi można, jeżeli:

wierzytelność jest potwierdzona prawomocnym wyrokiem sądu i skierowana do postępowania egzekucyjnego, lub – wierzytelność jest wpisana do krajowego rejestru długów, lub – wobec dłużnika ogłoszono upadłość konsumencką.

W każdym przypadku, aby skorzystać z ulgi na złe długi, nie może minąć więcej niż trzy lata od końca roku, w którym wystawiona została faktura dotycząca danej wierzytelności. 

Ulga na złe długi u dłużnika

Przedsiębiorca, który nie otrzymał zapłaty, nie ma obowiązku informowania swojego dłużnika o skorzystaniu z ulgi na złe długi. Wystarczy, aby poinformował urząd skarbowy, który następnie sam weryfikuje, czy dłużnik ten odpowiednio skorygował swój podatek VAT.

Dłużnik zalegający z płatnością ponad 90 dni ma natomiast obowiązek skorygowania swojego podatku VAT niezależnie od tego, czy jego wierzyciel skorzystał z ulgi na złe długi, czy nie. Jeżeli korekty tej nie dokona, musi liczyć się z tym, że przeciwko niemu wszczęte zostanie przez urząd skarbowy postępowanie podatkowe.

Jeżeli natomiast po skorzystaniu z ulgi na złe długi kontrahent ostatecznie ureguluje należność, w dacie uregulowania należności zawiera się adnotację niejako „przywracającą” daną transakcję w rejestrze sprzedaży podlegającej pod VAT. Obie strony transakcji, czyli sprzedawca i kontrahent, zobowiązane są wówczas do proporcjonalnego do wartości zapłaty rozliczenia z podatku VAT.

VAT ZD – co to jest?

W przeszłości zawiadomienie do urzędu skarbowego o rozliczeniu ulgi na złe długi dokonywało się na formularzu VAT-ZD. Formularza VAT-ZD już się jednak nie stosuje i został on zlikwidowany. 

Obecnie informację o skorzystaniu z ulgi na złe długi przekazuje się urzędowi skarbowemu w pliku JPK_V7 z oznaczeniem pola „KorektaPodstawyOpodt”. Informacja ta zawarta powinna zostać w pliku składanym za okres, w którym nastąpiło uprawdopodobnienie nieściągalności roszczenia, a więc minęło 90 dni od terminu zapłaty. 

Na tej samej zasadzie także dłużnik korektę naliczonego przez siebie podatku VAT wykazuje w pliku JPK_V7.

Ulga na złe długi CIT

Oprócz ulgi na złe długi w VAT w przypadku uprawdopodobnienie nieściągalności roszczenia funkcjonuje również ulga na złe długi w PIT i CIT. 

Zasada działania ulgi jest w tym przypadku bardzo podobna do ulgi na złe długi w VAT. Główną różnicą jest to, że sednem ulgi na złe długi w PIT lub CIT jest możliwość zmniejszenia podstawy obliczenia podatku dochodowego o wartość nieotrzymanej należności. 

Analogiczne działania są wymagane w tej sytuacji również po stronie zalegającego kontrahenta. W jego przypadku podstawa obliczenia podatku dochodowego powinna zostać zwiększona o wartość nieuregulowanego zobowiązania, zaliczaną do kosztów uzyskania przychodu.

Akty prawne: Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług; Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych; Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych; Ustawa z 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy prawo bankowe

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Chaotyczna polityka Donalda Trumpa może spowodować, że dojdzie do stabilizacji relacji Unia Europejska - Chiny. Grzegorz Stec, szef brukselskiego biura think tanku MERICS, uważa, że "teraz zmienił się kontekst i Pekin próbuje to wykorzystać".

Analityk: taki jest cel Chin

Analityk: taki jest cel Chin

Źródło:
PAP

Prawie 50 tysięcy modeli Alfa Romeo Tonale i Dodge Hornet zostało wycofanych z amerykańskiego rynku przez właściciela marek - Chryslera.

Gigant wycofuje prawie 50 tysięcy aut

Gigant wycofuje prawie 50 tysięcy aut

Źródło:
Reuters

Jest rok 2025. Niemal cała Kanada jednoczy się na skutek działań administracji Trumpa. Niemal, bo jest wyjątek, jedna prowincja, która nie chce działań odwetowych i grozi separacją w razie wygranej Partii Liberalnej w wyborach federalnych 28 kwietnia - to Alberta.

Cła Trumpa jednoczą Kanadę. Jest jednak wyjątek

Cła Trumpa jednoczą Kanadę. Jest jednak wyjątek

Źródło:
PAP

Międzynarodowa turystyka w USA "szybko upada", a miejsca pracy związane z tą branżą "są zagrożone" - wynika z raportu serwisu Axios, na który powołuje się stacja MSNBC. To efekt polityki Donalda Trumpa, ale nie pomaga także Marco Rubio, sekretarz stanu USA, który stwierdził, że "wizyta w Ameryce to nie prawo" a "przywilej". 

Administracja Trumpa "rozpoczęła wojnę z turystyką". Ta "szybko upada", kolejne miejsca "zagrożone"

Administracja Trumpa "rozpoczęła wojnę z turystyką". Ta "szybko upada", kolejne miejsca "zagrożone"

Źródło:
MSNBC

W Pekinie odbył się pierwszy półmaraton, w którym udział wzięli nie tylko ludzie, ale także humanoidalne roboty. Wśród tych drugich wygrał Tiengong Ultra, który trasę 21 kilometrów pokonał w 2 godziny, 40 minut i 42 sekundy.

Ludzie i roboty. Pierwsze takie zawody na świecie

Ludzie i roboty. Pierwsze takie zawody na świecie

Źródło:
PAP

Na szczeblu unijnym może dojść do "harmonizacji zasad opodatkowania" nowatorskich wyrobów tytoniowych i nikotynowych. Jak poinformowało źródło Polskiej Agencji Prasowej, pomysł ten popiera "zdecydowana większość państw członkowskich". Dyskusję na ten temat rozpoczęła polska prezydencja.

Akcyza na e-papierosy w całej Unii? "Zdecydowana większość" jest za

Akcyza na e-papierosy w całej Unii? "Zdecydowana większość" jest za

Źródło:
PAP

Rosja dąży do tego, by Stany Zjednoczone otworzyły swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich linii lotniczych, lecz Unia Europejska nie jest temu przychylna, a bez współpracy z Europą rosyjskim przewoźnikom trudno będzie wznowić loty do Ameryki - ocenił serwis Politico.

Nie zgadzają się na rosyjskich przewoźników. "Poważne kwestie bezpieczeństwa"

Nie zgadzają się na rosyjskich przewoźników. "Poważne kwestie bezpieczeństwa"

Źródło:
PAP

Sprawa dotycząca możliwego zwolnienia szefa Rezerwy Federalnej (Fed) Jerome'a Powella będzie nadal analizowana przez Donalda Trumpa i jego zespół - powiedział w piątek Kevin Hassett, doradca prezydenta USA do spraw gospodarczych. Eksperci zwracają uwagę, że Trump nie jest upoważniony do zwolnienia prezesa amerykańskiego banku centralnego, jednak wyraźnie dał do zrozumienia, że może chcieć zerwać z dotychczasowymi zasadami.

Trump będzie "analizował tę sprawę"

Trump będzie "analizował tę sprawę"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Główny Inspektorat Sanitarny wydał w środę ostrzeżenie w sprawie określonych partii bezglutenowych batonów proteinowych. Stwierdzono w nich obecność glutenu. Kwestionowane produkty są wycofywane ze sklepów.

Batony wycofane ze sklepów. Ostrzeżenie

Batony wycofane ze sklepów. Ostrzeżenie

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Zgodnie z nowym rozporządzeniem, przygotowanym przez resort infrastruktury, maszyniści prowadzący pociągi nie będą musieli podawać sygnałów dźwiękowych przed częścią przejazdów kolejowych.

Zmiany na przejazdach kolejowych. Efekt skarg

Zmiany na przejazdach kolejowych. Efekt skarg

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 320 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygrane piątego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 18 kwietnia 2025 roku.

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Ceny paliw na stacjach spadły względem zeszłego tygodnia i obecnie są o około 10 procent niższe niż przed rokiem - poinformowali analitycy z e-petrol.pl. Dodali, że w następnych dniach kierunek zmian na rynku detalicznym powinien się utrzymać. "Jeśli chodzi o tankowanie przed świętami, to będzie ono najtańsze od pandemii koronawirusa" - zwracają z kolei uwagę analitycy Reflex.

"Najtaniej od pandemii". Dobre wieści dla kierowców

"Najtaniej od pandemii". Dobre wieści dla kierowców

Źródło:
PAP

Ceny mieszkań w pierwszym kwartale 2025 roku spadły w porównaniu z czwartym kwartałem roku ubiegłego - wynika z raportu Barometr Metrohouse i Credipass. Mimo zainteresowania wielu potencjalnych nabywców nie odnotowano wyraźnych wzrostów sprzedaży, ponieważ rynek czeka na spadek stóp procentowych.

Chcą kupić mieszkanie, ale czekają na jedną decyzję

Chcą kupić mieszkanie, ale czekają na jedną decyzję

Źródło:
PAP

W rozliczeniu PIT za 2024 rok można uwzględnić ulgę z tytułu darowizny - przypomina Ministerstwo Finansów. Resort wyjaśnia, że odliczenie dotyczy między innymi darowizn na cele pożytku publicznego, krwiodawstwa, kultu religijnego, kształcenia zawodowego czy odbudowy niektórych zabytków.

Tak można zmniejszyć podatek. Resort wyjaśnia

Tak można zmniejszyć podatek. Resort wyjaśnia

Źródło:
PAP

Wojna handlowa dotarła do sektora energetycznego - wskazuje "Financial Times" informując, że od ponad dwóch miesięcy Chiny nie importują gazu skroplonego (LNG) z USA.

Napięcie na linii USA-Chiny. Cios w kolejną branżę

Napięcie na linii USA-Chiny. Cios w kolejną branżę

Źródło:
PAP

W okresie Świąt Wielkanocnych banki, podobnie jak większość instytucji, pracują w niestandardowych godzinach. W dni ustawowo wolne od pracy zmienia się również sposób funkcjonowania systemów rozliczeniowych Elixir i Euro Elixir. "Dlatego o terminowych płatnościach warto pomyśleć z odpowiednim wyprzedzeniem" - ostrzega Krajowa Izba Rozliczeniowa.

Przerwa w realizacji przelewów. Ważny komunikat

Przerwa w realizacji przelewów. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl

Władze Czarnogóry podpisały ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi dwie umowy, które umożliwią prywatyzację i wydzierżawienie Wielkiej Plaży w Ulcinju. To jedna z najpiękniejszych plaż nad Adriatykiem i najdłuższych w całej Europie. Działania władz wywołały protesty w stolicy kraju.

Abu Zabi przejmuje jedną z najdłuższych plaż w Europie 

Abu Zabi przejmuje jedną z najdłuższych plaż w Europie 

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Produkująca słynne kawiarki włoska firma Bialetti trafi w ręce hongkońskiego inwestora - pisze Reuters. Spółka zostanie także wycofana z giełdy.

Słynna włoska marka zmienia właściciela

Słynna włoska marka zmienia właściciela

Źródło:
Reuters

W piątek 18 kwietnia w Wenecji ponownie zaczyna obowiązywać system rejestracji wizyt w mieście. Przez 54 wybrane dni, do końca lipca, od osób, które nie zatrzymają się w mieście na nocleg, władze będą pobierać opłatę za wjazd. Od 5 do 10 euro.

Opłata za wstęp do miasta. Kary mogą być duże

Opłata za wstęp do miasta. Kary mogą być duże

Źródło:
PAP

Władze Ghany, jednego z największych na świecie producentów złota, zakazały jego sprzedaży za granicę. Na mocy nowego prawa wszyscy producenci muszą całość wydobycia sprzedawać utworzonej przez rząd instytucji, która jako jedyna będzie miała prawo do handlu tym kruszcem. Zmiany te wchodzą w życie w czasie, gdy globalne ceny złota biją kolejne rekordy.

Złoto bije rekordy. Jeden z głównych producentów zakazuje sprzedaży go za granicę

Złoto bije rekordy. Jeden z głównych producentów zakazuje sprzedaży go za granicę

Źródło:
Africanews, BBC, Reuters, tvn24.pl

W czwartek weszła w życie ustawa, która zakazuje sprzedaży podgrzewanych wyrobów tytoniowych z charakterystycznym aromatem. Producenci i sprzedający mają dziewięć miesięcy na dostosowanie się do nowych przepisów.

Te produkty będą zakazane. Ustawa weszła w życie

Te produkty będą zakazane. Ustawa weszła w życie

Źródło:
PAP

Od czwartku obowiązuje rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej, wprowadzające zakaz fotografowania obiektów wojskowych i infrastruktury krytycznej bez zezwolenia. Nowe przepisy mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa i umożliwienie służbom interwencję oraz nakładanie kar za nielegalne fotografowanie tych miejsc.

Grzywna za robienie zdjęć. Zakaz wchodzi w życie

Grzywna za robienie zdjęć. Zakaz wchodzi w życie

Źródło:
PAP