Dla firm

Dla firm

Rządowym projektem wprowadzającym kasy fiskalne online zajmie się komisja finansów. Podczas pierwszego czytania projektu w piątek w Sejmie nikt nie złożył wniosku o odrzucenie projektu, choć niektórzy posłowie zgłaszali wątpliwości co do zaproponowanych rozwiązań. Proponowane zmiany przyczynią się do uszczelnienia systemu i lepszej ściągalności podatku VAT - przekonuje rząd.

- Chodzi o to, aby zobowiązać urzędy, żeby w relacjach z obywatelami, przedsiębiorcami oraz w relacji między sobą korzystały z poczty elektronicznej - mówił w programie "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS dr Maciej Kawecki, dyrektor Departamentu Zarządzania Danymi w Ministerstwie Cyfryzacji. Kawecki komentował plany zastępowania e-mailami listów poleconych wysyłanych przez urzędy.

Przygotowywany jest nowy sposób poboru opłat na drogach krajowych od samochodów, których masa przekracza 3,5 tony - poinformował minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Podkreślił jednak, że resort nie przewiduje wprowadzenia w tym roku podwyżek za przejazd wybranymi odcinkami dróg krajowych przez te samochody.

Po pierwszym kwartale 2018 roku 779 hotelarzy miało łącznie ponad 970 milionów złotych długów - wynika z raportu "Sytuacja na rynku hotelowym. Pełne obłożenie" przygotowanego przez BIG InfoMonitor i Profitroom. Oznacza to, że z zadłużeniem borykało się co 11. przedsiębiorstwo oferujące usługi hotelowe.

Sejm głosami klubu parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość odrzucił w pierwszym czytaniu cztery projekty ustaw, dotyczące obniżenia stawek VAT do 22 i 7 procent, zgłoszone przez kluby opozycyjne. Obniżenie stawek podatku VAT obiecywała przed wyborami m.in. Beata Szydło.

Ponad 1/3 firm planuje zwiększyć zatrudnienie w ciągu najbliższych sześciu miesięcy, pracodawcy są jednak mniej optymistyczni w sprawie podwyżek niż jeszcze pół roku temu - wynika z badania Instytutu Badawczego Randstad. Pracodawcy dobrze oceniają perspektywy gospodarcze w kraju i sytuację swojej firmy, wciąż mają jednak problem ze znalezieniem pracowników.

- Nie otwierajmy e-maili pod tytułem "jeżeli chcesz być zgodny z RODO, to kliknij w link bądź wejdź w załącznik". To wszystkie są e-maile, które zawierają wirusy, złośliwe oprogramowanie - przestrzegał w TVN24 Maciej Kawecki z Ministerstwa Cyfryzacji. Zapowiedział też, że resort pracuje nad zmianami w kodeksie karnym, aby takie wyłudzenia karać.

Koniec z rozkładaniem kart pacjenta na stole w gabinecie lekarskim, niechcianymi telefonami od handlowców, którym nigdy nie podawaliśmy naszego numeru, czy proszeniem o zgodę na dostęp do kontaktów, gdy chcemy w telefonie zainstalować zwykły kalkulator. Dziś zaczęło obowiązywać unijne rozporządzenie o ochronie danych osobowych. To największa reforma od dwóch dekad.