Dla firm

Dla firm

Ostatni dzień, by skorzystać z ulgi

W lutym weszły w życie zmiany w Małym ZUS-ie dla przedsiębiorców. Osoby, które chcą od lutego korzystać z ulgi i spełniają warunki, mają czas, by się zgłosić do 2 marca - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Niższe składki czy wyższa emerytura. "Ostatni dzwonek" na decyzję

Mały ZUS plus jest ulgą jest dobrowolną - powiedziała minister rozwoju Jadwiga Emilewcz. Jak dodała, to przedsiębiorca decyduje, czy chce opłacać niższe składki, czy też wybrać większe, licząc na wyższe emerytury w przyszłości. Osoby, które chcą od lutego korzystać z Małego ZUS-u plus, mogą zgłosić się do ulgi tylko do 2 marca.

Firmy a brexit. Resort finansów wyjaśnia

Brexit staje się faktem, ale do końca roku dla przedsiębiorców utrzymujących relacje biznesowe z partnerami z Wielkiej Brytanii nic się nie zmieni - wyjaśnia Ministerstwo Finansów. Jednocześnie firmy powinny wykorzystać jednak okres przejściowy na przygotowania do faktycznego opuszczenia Wspólnoty przez Zjednoczone Królestwo. Przedsiębiorcy powinni szczególnie zwrócić uwagę na tak zwany numer EORI.

Urlop od korporacji. Nowy pomysł ministerstwa

Chcielibyśmy przygotować dla startupów rozwiązanie na wzór urlopu macierzyńskiego - powiedziała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Zdaniem szefowej MR, ma to ułatwić powstawanie nowych spółek technologicznych.

Zmiany w składkach na ZUS z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o tak zwanym Małym ZUS. Nowe przepisy przewidują rozszerzenie możliwości płacenia niższych składek odprowadzanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przez drobnych przedsiębiorców.

Składki na ZUS z plusem. Jest decyzja Senatu

Senat poparł w środę nowelizację ustawy o tak zwanym Małym ZUS plus bez poprawek. Nowe przepisy przewidują rozszerzenie możliwości płacenia niższych składek odprowadzanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przez drobnych przedsiębiorców. Teraz nowela trafi na biurko prezydenta Andrzeja Dudy.

Zmiany w składkach na ZUS. Jest propozycja nowego terminu wejścia w życie

Mały ZUS plus to rozwiązanie, które rozszerza możliwość płacenia niższych składek przez drobnych przedsiębiorców. Pierwotnie rząd zakładał, że wejdzie w życie 1 stycznia. Jednak posłowie z komisji zajmujących się w środę projektem zarekomendowali opóźnienie wejścia w życie nowych przepisów o miesiąc, czyli do 1 lutego 2020 roku.

Zmiany w składkach na ZUS. Jest decyzja rządu

Rada Ministrów przyjęła w czwartek projekt ustawy dotyczący wprowadzenia zmian w składkach odprowadzanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, tak zwany mały ZUS plus. - Przewidujemy, że beneficjentami tego rozwiązania będzie około 320 tysięcy małych przedsiębiorców - powiedziała na konferencji prasowej minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Ważny wyrok dla przedsiębiorców. "Potwierdzenie prawa podatnika do obrony"

Przedsiębiorcy, którzy otrzymali niekorzystne decyzje w sprawach dotyczących odliczenia lub zwrotu VAT, powinni rozważyć wnioski o wznowienie swoich postępowań - informuje Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. To efekt wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, za sprawą którego przedsiębiorcy zyskują dodatkową ochronę przed fiskusem.

Od listopada zmiany w split payment

1 listopada zmieniły się przepisy w sprawie podzielonej płatności (split payment) dotyczącej podatku VAT. Dla niektórych grup towarów i usług mechanizm ten jest obowiązkowy.

Zmiany w składkach na ZUS. Jest projekt

Projekt ustawy dotyczący wprowadzenia zmian w składkach odprowadzanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, tak zwany mały ZUS plus, został opublikowany na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji i trafił do konsultacji społecznych.

Prawo do błędu. Nadchodzi szereg zmian dla firm

Prawo do błędu, tak zwana ochrona konsumencka oraz przedłużenie terminu na składanie oświadczeń w sprawie cen prądu. To tylko część zmian, które przewiduje pakiet noweli 69 ustaw, które mają ułatwić funkcjonowanie firmom. Podpis pod nowymi przepisami złożył prezydent Andrzej Duda.

Mobilne i wygodne sterowanie firmą za pomocą nowoczesnych narzędzi w smartfonie

ARTYKUŁ SPONSOROWANY. Smartfon jest jednym z podstawowych narzędzi pracy dla osób prowadzących własną firmę. Jest on pomocny w kontakcie z klientami i współpracownikami czy ustaleniu terminarza. Co więcej, umożliwia sprawne wystawianie faktur, a nawet szybkie i skuteczne zarządzanie flotą pojazdów służbowych. Nierzadko stanowi więc przenośne centrum sterowania biurem, które mieści się w kieszeni. Jakie udogodnienia mobilne dodatkowo pomogą przedsiębiorcom?

Światowa Marka Małopolska: z Polski powiatowej do globalnej wyobraźni

ARTYKUŁ SPONSOROWANY. Jak z manufaktury chemicznej zrobić krajowego potentata i nie ulec globalnym gigantom? Michał Czekaj, prezes działającej od blisko półwiecza krakowskiej firmy Dragon Poland, powtarza znaną prawdę, że każdy trwały sukces bierze się z ciężkiej pracy, całej masy wyrzeczeń, a w przypadku firm rodzinnych – ze wspólnej pasji tworzenia stale czegoś nowego.

T-Mobile i Microsoft wspólnie pomogą cyfryzować się przedsiębiorstwom

ARTYKUŁ SPONSOROWANY. Deutsche Telekom i Microsoft nawiązały strategiczne partnerstwo, które zrewolucjonizuje rynek usług chmurowych w Europie. Dzięki niemu polscy przedsiębiorcy uzyskają dostęp do najwyższej jakości rozwiązań technologicznych, globalnego know-how oraz wsparcia światowej klasy inżynierów funkcjonujących w strukturach grupy DT.

Minister o weryfikacji przedsiębiorców: mamy wiele dobrych systemów informatycznych

Nie będzie żadnych dodatkowych instrumentów prawnych, żadnych nowelizacji prawa zmierzających do tego, aby weryfikować przedsiębiorców w Polsce - stwierdziła w poniedziałek minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Jak wyjaśniła, państwo ma w swojej dyspozycji "wiele dobrych systemów informatycznych", które pozwalają skutecznie sprawdzić, "czy przedsiębiorca jest istotnie przedsiębiorcą".