Grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości zapowiedziała złożenie projektu, który umożliwi pracodawcy sprawdzenie, czy pracownik jest zaszczepiony przeciw COVID-19. W środę w Sejmie ma się odbyć spotkanie w tej sprawie. Rozwiązania budzą duże kontrowersje. "Weryfikacja szczepień przez pracodawców może doprowadzać do konfliktów między przedsiębiorcami a zatrudnionymi przez nich osobami" - ocenił Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców.
Posłowie PiS Czesław Hoc i Paweł Rychlik w ubiegłą środę podczas konferencji prasowej zapowiedzieli zgłoszenie, przez grupę posłów Prawa i Sprawiedliwości, projektu ustawy umożliwiającej sprawdzenie przez pracodawcę, czy pracownik jest zaszczepiony. Według zapowiedzi, osoby niezaszczepione będą mogły być kierowane na inne stanowiska pracy. Projekt nie został jeszcze opublikowany na stronach Sejmu. Wprowadzenie takich przepisów od miesięcy zapowiadał rząd, jednak ostatecznie projekt nie trafił posiedzenie Rady Ministrów.
Rzecznik rządu Piotr Mueller w ubiegłym tygodniu w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 był dopytywany, dlaczego rząd nie przyjął wcześniej projektu ustawy w tej sprawie. - Bo to nie jest łatwe rozwiązanie. Również z powodów prawnych, bo budzi ono wątpliwości. Projekt (założenia do projektu - red.), który został przedstawiony w sierpniu był nieco bardziej ofensywny, ten jest pewnego rodzaju kompromisem - ocenił.
Weryfikacja szczepień. Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców komentuje
Rozwiązanie budzi wątpliwości m.in. rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Adama Abramowicza. "Przedsiębiorcy nie powinni zastępować rządu w prowadzeniu polityki zdrowotnej. Weryfikacja szczepień przez pracodawców może doprowadzać do konfliktów między przedsiębiorcami a zatrudnionymi przez nich osobami" - stwierdził Abramowicz w komentarzu do planowanego projektu.
"Analogicznie sytuacja wygląda w przypadku obowiązku posiadania przez konsumentów tak zwanych paszportów covidowych w celu korzystania z określonych usług. Rząd powinien użyć innych narzędzi by zachęcić obywateli do profilaktyki szczepień a nie wyciągać gorące kartofle z ogniska rękami przedsiębiorców" - powiedział rzecznik MŚP.
Marszałek Sejmu zaprasza na spotkanie
Losy projektu umożliwiającego pracodawcy sprawdzenie, czy pracownik jest zaszczepiony przeciw COVID-19 nie są przesądzone. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek zaprosiła na środę na godzinę 12 szefów klubów i kół parlamentarnych na rozmowę nad projektem dotyczącym weryfikacji szczepień pracowników.
Marszałek mówiła w poniedziałek, że nie ma gotowego projektu. Jej zdaniem, jeżeli kluby i koła parlamentarne na środowym spotkaniu wyrażą zgodę i wolę współpracy, powinien powstać międzyklubowy zespół - "żeby każdy przyszedł z założeniami", a procesem legislacyjnym zajęłoby się sejmowe Biuro Legislacji.
- Jeżeli będzie wola, będziemy chcieli zrobić to bardzo szybko - zapewniła Witek. - Jeżeli tej woli nie będzie, to będzie oznaczało, że to jest zwykłe krytykanctwo, a nie próba wspólnego podejścia do rozwiązań prawnych, które pomogłyby w walce z pandemią i jej skutkami. Wtedy te projekty, które są (przygotowane przez kluby parlamentarne - red.), będą procedowane, a decyzja Sejmu będzie taka, jaka będzie - dodała.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock